Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Fabryczna 13-15, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl
e-mail: mdk.konkursy@op.pl

A A A

Aktualności

 • Zainspirowani muzyką dawną w MDK

  Kiedy w zimowym anturażu w różnych miejscach Kalisza rozbrzmiewa muzyka dawna, w pracowni plastycznej MDK powstają piękne prace inspirowane dźwiękami średniowiecza, renesansu i baroku. Warsztaty plastyczne dla uczestników MDK poprowadziła Pani Iwonna Jedlińska z MDK „Pod Akacją” z Lublina. Pani Iwonna wraz ze swoimi wychowankami od wielu lat bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”, na którym Lublinianie zdobyli chyba najwięcej nagród i wyróżnień, a ich prace od lat ilustrują i ozdabiają festiwalowe wydarzenia w Kaliszu, Ostrowie Wlkp., Krotoszynie, Warszawie. W imieniu kaliskich nauczycieli i uczniów serdecznie dziękujemy Pani Iwonnie Jedlińskiej za podzielenie się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Również i tym razem powstały bardzo ciekawe prace, a propozycja mieszania różnych technik z ekoliną okazała się strzałem w dziesiątkę.

  >> więcej
 • Alla Semibreve tuż przed konkursem...

  Ostatnie chwile przed przesłuchaniami konkursowymi na 40 Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" Zespół Muzyki Dawnej "Alla Semibreve" z MDK w Kaliszu, jedyni reprezentanci naszego miasta, spędzili na próbie. Zespół w obecnym składzie pracuje od września 2017 r., więc dla niektórych młodych muzyków będzie to "scholowy" debiut. "Alla Semibreve" zagra swój program dziś w Państwowej Szkole Muzycznej im. H. Melcera o godz. 15.00. Trzymamy kciuki!!!

  >> więcej
 • Nie nudzili się w ferie...

  Młodzieżowy Dom Kultury wraz ze Szkołą Podstawową Nr 16 i B5-tką Wypożyczalnią Gier Planszowych zorganizowali w czwartek 15 lutego otwarty TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO I GIER PLANSZOWYCH. Wzięli w nim udział wszyscy uczestnicy AKADEMII KILKULATKA MDK. Miłośnicy sportu zajęli stanowiska przy stołach do ping ponga, pozostali wkręcili się w planszówki, a konkretnie w grę roku 2017 pn. DOMEK. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy nagrody rzeczowe. W rozgrywkach tenisa stołowego I. miejsce zajęła Wiktoria WIŚNIEWSKA, II. miejsce Martyna ŻŁOBIŃSKA, III. miejsce Antoni KRANC.  Na podium w kategorii gier planszowych: I. miejsce Martyna JUSZCZAK, II. miejsce Alicja WIETRZYK, III. miejsce Nikola DERBICH, IV. miejsce Eryk FILIPOWICZ.

  Miłą niespodziankę sprawiła nam załoga Marketu MAJSTER. Przyjechali do nas z dyplomami i upominkami dla dzieci, które spędziły u nich "zieloną godzinę" i wzięły udział w zbiórce artykułów dla PSIEROCIŃCA oraz nagrodami dla zwycięzców konkursu plastycznego "Króliki w naszych domach". Otrzymały je Alicja WIETRZYK i Gabriela LISEWICZ.

   

  Wszystkim uczestnikom AKADEMII KILKULATKA gratulujemy,
  dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy udanych ferii.

  >> więcej
 • WALENTYNKI w MDK

  Czerwono i różowo było 14 lutego w MDK. Uczestnicy AKADEMII KILKULATKA szybko załapali klimat Święta Zakochanych. Rano zadbali o odpowiedni strój, potem samodzielnie wykonali akcesoria na bal i prezenty dla sympatii. W pełni gotowi do zabawy walentynkowej oddali się w ręce Pani Magdy, która przygotowała dla nich wiele atrakcji i niespodzianek przy muzyce.

  >> więcej
 • Konkursy, przeglądy, prezentacje...

  Wielkimi krokami zbliża się sezon konkursów, przeglądów, prezentacji w MDK. Wszystkie szczegóły, regulaminy, karty zgłoszeń znajdziecie w zakładce KONKURSY. Przed nami: XVII Prezentacje Teatrzyków Przedszkolnych "O nagrodę PLUSZOWEGO MISIA", Konkurs Plastyczny "MAGICZNA IRLANDIA", nowy interdyscyplinarny projekt "TEŻ MAM TALENT", finał Konkursu Recytatorskiego "ZABAWA Z POEZJĄ", XVI Kaliski Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "O Puchar Prezydenta Miasta Kalisza". Wkrótce zamieścimy informacje o Regionalnych Spotkaniach Tanecznych "TYLKO DANCE MA SENS" oraz Konkursie Piosenki Przedszkolnej.

  >> więcej
 • Ferie w MDK - odsłona druga

  Uwaga drodzy rodzice! Jeżeli Wasze dziecko naszła nieodparta chęć posiadania "jakiegoś zwierza" to efekt "zielonej godziny", którą AKADEMIA KILKULATKA spędziła w Markecie MAJSTER. Po powrocie do MDK zaaplikowaliśmy im plastyczną terapię i przewidujemy, że w najbliższych dniach zapał do przytulania czegoś żywego, mięciutkiego osłabnie.

   

  O Balu Walentynkowym napiszemy jutro...

  >> więcej
 • Prezenty na Walentynki

  Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Nr 1 czują się w MDK jak u siebie. W ostatni piątek tuż przed feriami w dziecięcej pracowni plastycznej, na zaproszenie Pani Marty Dutki, wzięły udział w warsztatach pt. "Prezenty na Walentynki". Samodzielnie wykonane serca - kwiatki w Dzień Zakochanych wręczą: mamie? tacie? ulubionej pani? raczej nie... pewnie trafią do sympatycznej koleżanki lub fajnego chłopaka z grupy!

  >> więcej
 • Ferie w MDK 2018

  Ferie w MDK

  W pierwszy dzień ferii w MDK ruszyła AKADEMIA KILKULATKA. Ponad 30 osobowa grupa kaliskich uczniów spędzi z nami najbliższy tydzień. Na początek odwiedziły nas Panie Policjantki z misją przygotowania dzieciaków do bezpiecznego spędzenia wolnego czasu. Nasi nauczyciele - mistrzowie w swoich specjalnościach - będą każdego dnia odkrywać przed uczestnikami tajniki sztuk wielorakich. Poniedziałek minął pod znakiem modelarstwa. Przed nami jeszcze plastyka, taniec i zajęcia wokalne. Będzie także wycieczka, familijny bal walentynkowy oraz turniej tenisa stołowego i gier planszowych.

  >> więcej
 • W oczekiwaniu na SCHOLĘ CANTORUM...

  W oczekiwaniu na kaliskie święto muzyki dawnej – Ogólnopolski Festiwal SCHOLA CANTORUM, Młodzieżowy Dom Kultury przygotował retrospektywną wystawę laureatów konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”. Konkurs ten już od 23 lat towarzyszy festiwalowi. Efekt działań plastycznych, mających miejsce niemalże w każdym zakątku naszego kraju, zawsze zadziwia. Na konkurs wpływały setki niezwykłych prac, wykonanych w różnych, dość niecodziennych technikach. Wśród prezentowanych prac można znaleźć tradycyjne prace malarskie, malarstwo na tkaninie, batik, grafikę w różnych odsłonach i techniki mieszane. Te piękne, barwne kompozycje poruszają się w obszarach abstrakcji, jak też form przedstawiających. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy, która eksponowana jest na parterze budynku MDK oraz w Galerii SZATNIA MDK.

  >> więcej
 • Zaplanuj pierwszy dzień wiosny...

  Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza do udziału w nowym projekcie pod nazwą TEŻ MAM TALENT. Konkurs odbędzie się 21 marca - w pierwszy dzień wiosny. Zamiast iść na wagary, zrób coś kreatywnego - zaprezentuj swój talent, zainteresowania, pasje, hobby. Prezentacja może mieć formę sceniczną, muzyczną lub plastyczną (piosenka, taniec, przemówienie, kabaret, iluzja, plakat, origami, rzeźba, itp.). Czekamy, do 10 marca 2018, na zgłoszenia indywidualne i grupowe od uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. W załączeniu REGULAMIN i KARTA ZGŁOSZENIOWA. Szczegółowych informacji udziela Organizator Imprez MDK 62 767 25 21, mdk.konkursy@op.pl

   

  >> więcej
 • II. etap "Zabawy z poezją" MDK 2018

  Bawili się poezją WYNIKI!

  Finał Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją" zapowiada się bardzo emocjonujaco. Uczestnicy II. etapu wysoko zawiesili poprzeczkę. Jury w składzie: Beata Paszak, Elżbieta Orłowska, Małgorzata Piechowiak, Majka Graf i Magdalena Żarnecka, podsumowując piątkowe eliminacje, podkreśliło bardzo dobre przygotowanie wszystkich recytatorów. Udane występy były efektem pracy nad doborem repertuaru i przemyślaną interpretacją.

  Nagrody i zaproszenia do FINAŁU KONKURSU w lutowych przesłuchaniach w kategorii klas 0 - 3 otrzymali: Antoni Cholajda ze SP w Koźminku, Nikola Antczak, Jerzy Sobczyk i Antonina Urbaniak z kaliskiej "16", Aleksandra Kowalewska i Konrad Efinowicz ze SP Nr 10 oraz przedstawiciele "17": Maria Splewińska, Kacper Ubycha i Kamil Warsiewicz. Po sobotnich przesłuchaniach wejściówki na FINAŁ trafiły do starszych koleżanek i kolegów: Matyldy Szuszkiewicz i Martyny Urbaniak ze SP Nr 16 w Kaliszu, Weroniki Banaszak i Karoliny Mądry ze SP w Droszewie, Oskara Różańskiego ze SP NR 14 oraz Zuzanny Wojciechowskiej z "10".

  Laureaci I. i II. etapu "Zabawy z poezją" spotkają się na finale w MDK 24 marca 2018 i "powalczą" o statuetkę i tytuł "Najlepszego recytatora roku szkolnego 2017/2018", które od ponad 30 lat przyznają organizatorzy konkursu:  Młodzieżowy Dom Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka

   

  >> więcej
 • Solistki, soliści...na start

  Zapraszamy do udziału w XVI Kaliskim Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej 
  o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza w roku szkolnym 2017/2018.
  FINAŁ 13 kwietnia 2018 w CKiS w Kaliszu

  Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu we we współpracy z Centrum Kultur i Sztuki, Młodzieżowym Domem Kultury oraz Urzędem Miejskim w Kaliszu. Celem konkursu jest m.in. propagowanie kultury muzycznej dzieci i młodzieży, rozwijanie pasji i zainteresowań wokalnych, popularyzacja piosenek wykonywanych w języku polskim o tematyce dziecięcej i młodzieżowej o wartościach wychowawczych. Szczegóły w załączonym REGULAMINIE w zakładce KONKURSY

  >> więcej
 • Tańcowała igła z nitką...

  W Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste podsumowanie działań plastycznych, które od kilku tygodni miały miejsce w dziecięcej pracowni plastycznej pod kierunkiem p. Marty Dutki. W galerii pojawiły się szmaciane, ręcznie szyte kukiełki, wykonane zgodnie z wymyślonym wcześniej projektem. Każda praca jest jedyna w swoim rodzaju i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Dziecięca szczerość i autentyczność, doprawiona rozbrajającą techniką szycia przez kilkulatka, urzeka. Warsztaty projektowania i szycia dla najmłodszych wychowanków MDK prowadzone przez panią Martę to próba podzielenia się z dziećmi nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również pasją tworzenia rzeczy niekonwencjonalnych. Wystawę można oglądać do 30 stycznia. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

  >> więcej
 • Karnawałowo w MDK

  W poniedziałkowe popołudnie - 22 stycznia odbył się w MDK długo oczekiwany BAL KARNAWAŁOWY. W tym dniu sala widowiskowa Młodzieżowego Domu Kultury zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, duchów, motylków i innych barwnych postaci znanych z bajek i kreskówek. Przy dźwiękach skocznej muzyki dzieci mogły pobawić się ze swoimi kolegami, a także rodzicami i nauczycielami. Wszyscy chętnie uczestniczyli w proponowanych przez Panią Magdę konkursach. Wybrani zostali także król i królowa balu: Adaś i Marysia, którzy należą do najmłodszego pokolenia naszych wychowanków. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy były wyczerpujące i absolutnie wymagały przerw i regeneracji sił, podczas których dzieci z apetytem buszowały w słodkim zakątku przygotowanym przez Radę Rodziców.

  >> więcej
 • fot. KChN

  Kaliski Chór Nauczycielski

  Niedziela, mroźny poranek, pięknie oszronione drzewa, Katedra w świątecznej odsłonie, serdeczne przyjęcie przez jej gospodarza Księdza Prałata Adama Modlińskiego i zasłuchana publiczność - w takiej oprawie odbył się KONCERT KOLĘD w wykonaniu Kaliskiego Chóru Nauczycielskiego MDK pod dyrekcją Małgorzaty Błaszczyk. Repertuar przygotowany przez zespół obejmował znane polskie kolędy i bożonarodzeniowe pieśni z wielu zakątków Europy.

  >> więcej
 • Warsztaty taneczne w MDK

  Grupy taneczne z Młodzieżowego Domu Kultury wzięły udział w warsztatach tanecznych poprowadzonych przez znaną w Kaliszu tancerkę Panią Anetę Zwierzyńską. Podczas zajęć młodzi adepci tańca poznali figury akrobatyczne wykorzystywane w capoeirze oraz tajniki łączące tę specyficzną sztukę walki z tańcem. Trzy godziny to zbyt mało na opanowanie nowej techniki ale wystarczająco dużo, żeby zainspirować i zmotywować młodzież do nieustannych poszukiwań.

   

  Aneta Zwierzyńska - tancerka, choreograf, performer, instruktorka tańca i capoeiry. Absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu na wydziale tańca współczesnego oraz studiów magisterskich w Anton Bruckner Privatuniversität w Linzu (Austria) na dwóch kierunkach: Movement Research oraz pedagogiki tańca. W latach 2003-2006 szkoliła się u Witolda Jurewicza oraz Jacka Owczarka w Kaliszu, wiele lat tańczyła w Teatrze Tańca ALTER w MDK.

  >> więcej
 • Konkurs Plastyczny "MAGICZNA IRLANDIA" w MDK

  Młodzieżowy Dom Kultury oraz Fundacja Kultury Irlandzkiej w Poznaniu, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej i Stowarzyszenie Pro Kalisia zapraszają do udziału w Konkursie Plastycznym "MAGICZNA IRLANDIA" organizowanym w ramach obchodów Dni św. Patryka w Kaliszu pod honorowym patronatem Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu. Regulamin i szczegóły w załączonym REGULAMINIE. Na prace czekamy do 26 lutego 2018 r. Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród odbędzie się 14 marca 2018 r. w Galerii SZATNIA MDK. Organizatorzy szykują dla uczestników wiele atrakcji, a dla laureatów dodatkową niespodziankę - najpiękniejsze prace znajdą się na kalendarzu, promującym "zieloną wyspę", na rok 2019.

   

  >> więcej
 • Plastyczna "Schola Cantorum" rozstrzygnięta

  Wielkie wydarzenie, jakim jest Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" zbliża się wielkimi krokami. 3 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury rozstrzygnięto konkurs "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną", który od 23 lat towarzyszy festiwalowi. Jury w składzie: Beata Kotecka, Izabela Rudzka, Lidia Głazik, Janusz Lewandowski i Beata Paszak, spośród nadesłanych z całej Polski 236 prac, nagrodziło 15. Ich autorzy wraz z opiekunami artystycznymi zostaną zaproszeni do Kalisza na czas trwania festiwalu. Specjalnie dla nich przygotowane będą warsztaty plastyczne na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i wiele innych niespodzianek. Zimowy Kalisz zabrzmi muzyką dawną w tym roku już po raz czterdziesty - od 20 do 25 lutego 2018. Lista laureatów w załączeniu.

  >> więcej
 • Cztery pory roku na obrazkach

  22 grudnia to początek kalendarzowej zimy, ale w MDK jeszcze łapiemy okruchy pięknej jesieni. Na "jesienny" etap konkursu plastycznego dla przedszkolaków "Cztery pory roku" wpłynęła rekordowa liczba prac - 455. Jury w składzie: Monika Marek, Marta Dutka i Janusz Lewandowski do nagród i wyróżnień wytypowało 31 przedszkolaków.  Ich prace można oglądać na wystawie w MDK na I. piętrze. Na uroczystość wręczenia nagród, niestety trzeba poczekać do maja :). Lista laureatów w załączeniu.

  >> więcej
 • Spektakl świąteczny z najlepszymi życzeniami...

  Do bajkowej wioski, w której żyli sprytni artyści różnych talentów, zaprosili wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury swoje rodziny i przyjaciół we wtorkowy wieczór 19 grudnia 2017. Publiczność do ostatniego wolnego miejsca wypełniła widownię Centrum Kultury i Sztuki, z przejęciem śledząc artystyczne zmagania dobra ze złem. Na scenie co rusz pojawiali się zaskakujący bohaterowie, a akcja otarła się o "gwiezdne wojny". Na szczęście wszyscy przeszli na dobrą stronę mocy: wokalmaniaczki p. Ani Bakalarek ze Studia Piosenki MDK, aktorzy szlifowani przez p. Rafała Paczkowskiego, tancerki i tancerze, którymi dowodziły panie: Ewa Paczkowska, Magda Mazurowska, Violetta Graczyk i Barbara Juszczak, muzycy przeniesieni z przeszłości przez p. Łukasza Pieniążka i gwiezdne maskotki umuzykalnione przez p. Magdę Żarnecką. Świąteczny spektakl i możliwość pokazania swoich umiejętności na scenie z przyjaciółmi u boku to prezent, najlepszy jaki możemy wspólnie: uczniowie i nauczyciele MDK z najlepszymi życzeniami, ofiarować rodzicom naszych wychowanków.

  >> więcej
 • MDK-owscy kolędnicy

  Z zaproszeniem na świąteczny spektakl, życzeniami i włsnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi uczestnicy zajęć plastycznych MDK odwiedzili przyjaciół naszej placówki. Z wycieczki po Kaliszu wrócili podekscytowani, najbardziej podobały im się ozdoby pod Ratuszem, miłe przyjęcie w gabinetach najważniejszych ludzi w Mieście i oczywiście upominki. Dziękujemy.

   

   

  Spektakl Świąteczny
  "Czy Święty Mikołaj może być Rycerzem Jedi"
  odbędzie się we wtorek, 19 grudnia 2017 o godz. 16.30
  w Centrum Kultury i Sztuki
  ul. Łazienna 6

  >> więcej
 • Wieczór Wigilijny w MDK

  Kaliski Chór Nauczycielski oficjalnie zainaugurował Święta Bożego Narodzenia w Młodzieżowym Domu Kultury. Występ zespołu był wyjątkowy, Państwo Chórzyści oddali się w ręce nowego dyrygenta - swojej dotychczasowej koleżanki Pani Małgorzaty Błaszczyk, która zastąpiła dotychczasowego prowadzącego prof. Andrzeja Ryłko. Za podjęcia wyzwania, życząc satysfakcji z pracy i sukcesów całemu zespołowi, podziękowali Dyrygentce - dyrektor MDK p. Beata Paszak oraz naczelnik Wydziału Edukacji UM p. Mariusz Witczak.

  Druga odsłona Wieczoru Wigilijnego minęła przy wyśpiewanych życzeniach i zagranych kolędach, przygotowanych przez wychowanków pracowni muzycznej. Na scenie zaprezentowały się najmłodsze "wokalmaniaczki" ze Studia Piosenki MDK oraz spora grupa instrumentalistów, którzy z wdziękiem popisywali się umiejętnościami gry na pianinie, keyboardzie i flecie.

  W akcie trzecim scenę opanowali utalentowani plastycy z MDK i SP 16 - laureaci Konkursu Plastycznego "Aby było nam milej". Dzięki ich pomysłowości i pracowitości Młodzieżowy Dom Kultury wita już od progu wszystkich gości oryginalnymi ozdobami świątecznymi.

  >> więcej
 • "Aby było nam milej" wyniki konkursu

  Konkurs na najpiękniejsze: tradycyjne lub nowoczesne ozdoby bożonarodzeniowe "Aby było nam milej" towarzyszy nam od wielu lat. Co roku zaskakujecie nas nowymi pomysłami, w tym hitem były szmaciane lalki - anioły. Jury konkursowe miało twardy orzech do zgryzienia. Po obejrzeniu wszystkich prac, a było ich 167, postanowiło przyznać 26 równorzędnych nagród. Lista laureatów w załączonym PROTOKOLE. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 13 grudnia o godz. 17.00 podczas WIECZORU WIGILIJNEGO w MDK. W programie także występ w wykonaniu wychowanków MDK i Kaliskiego Chóru Nauczycielskiego. Może na scenie rozpoznacie swoją nauczycielkę lub nauczyciela?

  >> więcej
 • KALISKI CHÓR NAUCZYCIELSKI

   

  OGŁASZA NABÓR NOWYCH CZŁONKÓW

   

  Chór istnieje od 8 lat, od początku prowadzony przez prof. Andrzej Ryłko, obecnie pod kierunkiem Małgorzaty Błaszczyk.

   

  ZAPRASZAMY osoby lubiące piękny śpiew chóralny, ceniące sobie profesjonalizm pracy i szeroki repertuar. Nasi członkowie to nie tylko nauczyciele, zespół ma charakter otwarty. W skład chóru wchodzą, zarówno muzycy, jak i amatorzy nie znający notacji muzycznej. Próby odbywają się w Młodzieżowym Domu Kultury w każdy piątek o godz. 17.15. Zapewniamy życzliwość i doskonałą atmosferę. Telefon kontaktowy: 507 064 820

  >> więcej
 • Podziel się książką

  W MDK jest przyjazny dla wszystkich zakątek. Kiedyś stał tu automat ze słodyczami, teraz są półki z książkami i filmami: dla dzieci i dorosłych, na miejscu i na wynos. Zapraszamy do naszej mobilnej biblioteki, którą każdy może wzbogacić książką przyniesioną z domu.

  "Wędrujące książki są niczym ogród, który można włożyć do kieszeni.
  Podziel się nimi z innymi..."

  >> więcej