Aktualności
11 listopada
Przed nami Narodowe Święto Niepodległości i Kaliski Marsz Niepodległości. Prezydent Miasta Kalisza i Przewodniczący Rady Miasta Kalisza zapraszają wszystkich mieszkańców – tych małych i dużych J – do wspólnego świętowania i maszerowania. Zbiórka w poniedziałek 11 listopada o godz. 10.45 na ul. 3 Maja. Do zobaczenia!
W MDK, pod kierunkiem p. Marty Dutki, wszystkie grupy plastyczne zaangażowały się już w przygotowania do udziału w obchodach ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. Najmłodsi twórczo podeszli do kolorowanek, nieco starsi robili kotyliony. Początkujące grupy projektowo - krawieckie zmierzyły się z samodzielnym szyciem flag i coś co z początku wydawało się łatwe: krojenie prostokątnych kawałków materiału i ich obszywanie, okazało się nie takim prostym zadaniem.
"Wolność bez Nałogów" na prace czekamy do 7 listopada:)
Już po raz 24 :) Miasto Kalisz i Młodzieżowy Dom Kultury wspólnie z Komendą Miejską Policji w Kaliszu i Galerią SZATNIA MDK zapraszają dzieci i młodzież do udziału w Konkursie Plastycznym "Wolność bez nałogów".
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie kaliskich szkół podstawowych i średnich także artystycznych oraz wychowankowie placówek oświatowo - wychowawczych, kulturalnych i uczestnicy świetlic socjoterapeutycznych. Czekamy także na zgłoszenia indywidualne. Prace należy dostarczyć do MDK ul. Teatralna 3 do 7 listopada, uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród planujemy na 11 grudnia w Galerii SZATNIA MDK. O wynikach konkursu laureaci zostaną powiadomieni pisemnie. Informacje zostaną także zamieszczone na stronie. REGULAMIN 2024 w załączeniu.
>> więcejDYNIE w roli głównej
W „sezonie dyni” pracownia plastyczna p. Beaty Solińskiej nabrała klimatycznego charakteru. Dzieci tworzyły dyniowe stroiki z wykorzystaniem fluorescencyjnych efektów, wyczarowywały „kasztanowe” sówki, którymi zamierzały obdarować bliskich oraz malowały kompozycje pastelowe oczywiście z dynią w roli głównej. Oprócz twórczych działań, był też czas na wysłuchanie legendy o Dyniowym Jacku w niepowtarzalnym klimacie migających świeczek i lampek z dedykowaną dyniom muzyką.
Cztery Pory Roku „LATO” – WYNIKI
Gdy temperatura spada i do szafy trzeba schować krótkie spodenki i sandały, my w Młodzieżowym Domu Kultury przywołujemy LATO. A to za sprawą pierwszego etapu konkursu „Cztery Pory Roku”. Wpłynęło do nas aż 194 prac z przedszkoli z Kalisza i okolic. Wszystkie kolorowe i gorące, jak zilustrowana pora roku, którą przedstawiają.
Autorom wszystkich prac bardzo dziękujemy za udziału w konkursie, a laureatom nagród i wyróżnień serdecznie gratulujemy (Protokół w załączeniu). Wybrane przez jury prace można oglądać na korytarzu I. piętra MDK. Nie odkładajcie jednak kredek i farb. Obok nas jest już kolejna pora roku, która czeka na uwiecznienie. Do 29 listopada 2024 r. czekamy na prace o tematyce JESIEŃ. Rozdanie nagród i wyróżnień nastąpi po zakończeniu czwartego etapu - wiosną 2025 roku.
Jesienna środa w MDK - wyjście integracyjne!
W ostatnią październikową środę spotkali się uczestnicy zajęć różnych pracowni MDK (m.in.: językowych, tanecznych, teatralnych, plastycznych), by wieczorową porą odbyć spacer po kaliskim parku i podziwiać choćby pięknie oświetlony kaliski teatr. A w Centrum Kultury i Sztuki czekał już na nich film Tima Burtona pt. „Beetlejuice” - seans trochę może i momentami śmieszny i mroczny, ale w klimat Halloween wpisujący się idealnie.
Ogromne podziękowania dla organizatorek i opiekunek tego wieczoru: p. Magdy Mazurowskiej, Magdaleny Grali, Violi Graczyk i Beaty Solińskiej.
TEŻ MAM TALENT, ТЕЖ МАЮ ТАЛАНТ... 20 listopada
Młodzieżowy Dom Kultury już po raz siódmy :) zaprasza do udziału w projekcie pod nazwą TEŻ MAM TALENT. Konkursowe szranki planujemy na 20 listopada 2024 r. na sali gimnastycznej MDK przy Teatralnej 3 o godz. 10.00. Tegoroczna edycja Konkursu jest wyjątkowa, bo międzynarodowa, na początek "Polsko - Ukraińska". Dziękujemy ekipie Szkoły Podstawowej nr 18 za przyjęcia zaproszenia do współpracy.
Zamiast oglądać i oklaskiwać innych - to Ty zrób coś kreatywnego - zaprezentuj swój talent, zainteresowania, pasje, hobby. Twój występ może mieć formę sceniczną, muzyczną lub plastyczną (piosenka, taniec, przemówienie, kabaret, iluzja, plakat, origami, rzeźba, itp.). Czekamy, do 13 listopada 2024 r., na zgłoszenia indywidualne i grupowe od uczniów szkół podstawowych.
>> więcejMOJA NATURA - nowa wystawa w Galerii SZATNIA MDK
W środę 16 października w Galerii SZATNIA MDK odbył się wernisaż malarstwa OLIWII TOMCZAK „Moja natura”. Ten dwuznaczny tytuł, jak mówi autorka, z jednej strony opowiada o naturze samej w sobie, z drugiej - odnosi się do charakteru, osobowości, inspiracji młodej artystki.
Oliwia Tomczak od urodzenia związana z Kaliszem, jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych. Obecnie studiuje edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Jej twórczość, jak też zaprezentowane na wystawie prace, nawiązują do ekspresjonizmu. Cechuje je zamiłowanie do faktury, impastu i odważnych pociągnięć pędzla. Inspiracje czerpie z natury oraz osobistych przemyśleń i doświadczeń.
Wystawa „Moja natura” to Jej pierwsza wystawa indywidualna. Cieszy nas, że właśnie w Galerii MDK możemy ją zaprezentować, także z uwagi na fakt, że Oliwia przez wiele lat była wychowanką pracowni plastycznych MDK i od dziecka to właśnie u nas rozwijała swój talent.
Serdecznie gratulujemy młodej artystce i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy za przybycie na wernisaż wszystkim gościom: rodzinie, przyjaciołom, p. Marcinowi Magdzińskiemu – dyrektorowi Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, ekipie MDK z p. Beatą Paszak – dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury.
Wystawa potrwa do 19 listopada,
wstęp wolny od poniedziałku do piątku
w godzinach pracy placówki.
Serdecznie zapraszamy.Zaproszenie ☕☕☕ do Rady Rodziców MDK
Drodzy Rodzice, nie wiem czy wiecie, jak ważną częścią naszej społeczności jesteście? Bez Waszego zaangażowania i pomocy wiele działań w Młodzieżowym Domu Kultury nie byłoby możliwe. Dlatego pragniemy, żebyście Państwo mogli mieć wpływ na to co dzieje się w naszej placówce. Zapraszamy zatem do udziału w pracach Rady Rodziców w Młodzieżowym Domu Kultury.
Wszystkich chętnych prosimy o kontakt na email: ewa.paczkowska@mdk.kalisz.pl do końca października 2024 r.. Po tym terminie ustalimy spotkanie w realu J.
Do zobaczenia...
Dzień Edukacji Narodowej 2024
Drodzy Nauczyciele i pracownicy MDK!
Kwiatki i uśmiechy tylko dla Was 😊
Życzymy wszystkiego najlepszego 😊🌷💐
Rada Młodzieży wraz ze wszystkimi uczestnikami naszych pracowniDzień Edukacji Narodowej to ulubione święto całej oświatowej społeczności. Nauczyciele i pracownicy „niepedagogiczni” odbierają jak najbardziej zasłużone życzenia, czasami nawet gratulacje i nagrody, a uczniowie i wychowankowie J cieszą się dniem wolnym od nauki i zajęć w MDK.
W tym roku świętowanie zaczęliśmy już 10 października!!! W pięknych okolicznościach, na scenie Teatru im. W. Bogusławskiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza za wybitne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze otrzymała Pani Ewa Paczkowska. W tej wyjątkowej chwili towarzyszyła jej p. Beata Paszak dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.
Święto Dyni 🎃🎃🎃 już niebawem!
… dlatego motywem przewodnim podczas warsztatów z gliny w pracowni p. Beaty Solińskiej była właśnie to warzywo J. Od początku roku szkolnego na zajęciach jest obecna praktykantka drugiego roku UAM w Kaliszu - Marta Gadzinowska. To ona, pod okiem nauczycielki, poprowadziła działania rzeźbiarskie. Zadaniem dzieci było zbudowanie z wałeczków pojemnika z pokrywką w kształcie dyni. Proces tworzenia był długi, dość skomplikowany i wymagał od uczestników cierpliwości, precyzji i uważności. Pomimo tego, uczniowie ochoczo wykonywali swoje rzeźby według wskazówek pani Marty. Kolejnym etapem, po wyschnięciu dzieł, będzie ich ozdabianie i malowanie. Wszyscy poradzili sobie świetnie, a efekty ich pracy prezentujemy w fotorelacji.
„Podróż po księżycu odbyta” - wyniki konkursu!!!
>> więcejDzisiejszy dzień – poniedziałek 7 października - w Młodzieżowym Domu Kultury rozpoczęliśmy odlotowo. Wszystko to dzięki pracom, jakie spłynęły na konkurs plastyczny „Podróż po księżycu odbyta” zorganizowany przez Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu w ramach Festiwalu Literackiego im. Teodora Tripplina. 185 zilustrowanych wyobrażeń naszej obecności na księżycu było nie lada wyzwaniem dla jury w składzie p. Michał Hynas – przewodniczący - przedstawiciel Miejskiej Biblioteki Publicznej, p. Beata Paszak – dyrektor MDK, p. Bogusława Kowalczyk – Galeria SZATNIA MDK oraz p. Ewa Paczkowska – organizator imprez MDK.Wyniki znajdziecie w zamieszczonym protokole. Laureatów Organizatorzy zapraszają do Biblioteki Głównej przy Legionów 66 już 10 października o godz. 17.00.W fotorelacji poniżej podglądamy nie tylko pracę jurorów, ale również zamieszczamy zdjęcia z zajęć grupy plastycznej pod kierunkiem p. Emilki Kuczyńskiej, na których odbyła się właśnie „daleka podróż na księżyc”.Ta Strona z MDK w akcji
Nasza MDK-owska grupa teatralna Ta Strona wystąpiła w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu ze spektaklem Spacery po parku wg Bogusława Schaeffera w reżyserii Rafała Paczkowskiego. Inauguracyjny pokaz w ramach Sceny Studium – cyklicznej imprezy pokazującej sceniczny dorobek młodych artystów - odbył się 17 września. Nasi aktorzy pokazali się z najlepszej strony i otrzymali zasłużony aplauz publiczności.
Tego samego wieczoru miał miejsce finał projektu Stop uzależnieniom – akcji, w której zespoleni Ta Strona i słuchacze Studium, pod opieką Rafała Paczkowskiego, nagrywali profilaktyczne filmiki na prośbę i potrzeby Straży Miejskiej w Kaliszu. Przedstawiciele służb, po obejrzeniu spektaklu, sprawili miłą niespodziankę obecnym: przynieśli podarunki – dyplomy dla uczestników przedsięwzięcia oraz statuetki dla obu zaprzyjaźnionych instytucji w podziękowaniu za zaangażowanie i fantastyczne efekty aktorskiej, reżyserskiej i producenckiej pracy filmowej ekipy.
Rozpędzamy się...
Początek roku w MDK to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. W naszych zajęciach uczestniczą dzieci od 5 roku życia, przez szkoły podstawowe i średnie, aż po studentów. Jedni zaczynają od adaptacji i integracji, inni – tak jak starsza grupa plastyczna pod kierunkiem p. Emilki Kuczyńskiej – pracują już na pełnej parze.
Uczestnicy zajęć przełamują barierę „potrafię - nie potrafię”. Czy dam radę odnaleźć się w świecie kubizmu i Pabla Picassa? Zadanie trudne, ale jeśli chcemy rozwijać się twórczo, wciąż musimy wysoko podnosić poprzeczkę.
LISTY uczestników zajęć MDK ogłoszone...
Szanowni Rodzice, Drodzy Wychowankowie i Kandydaci
Uprzejmie informujemy, że w piątekk 6 września w MDK zostały wywieszone LISTY kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych na zajęcia w roku szkolnym 2024/2025. Przypominamy, że informacji o wynikach naboru nie udzielamy telefonicznie.
Zgodnie z Zasadami Rekrutacji obecność na pierwszych zajęciach jest potwierdzeniem uczestnictwa. W przypadku nieobecności kandydata zakwalifikowanego miejsce w grupie zajmie kandydat z listy rezerwowej.
>> więcejRytmika i logorytmika w MDK
Przypominamy, że dzisiaj, w czwartek 12 września w sali nr 10 Pani Kasia Majewska - Krzyżaniak czeka:) na rodziców i dzieci zainteresowanych rytmiką oraz zajęciami logorytmicznymi.
Kontakt mailowy: katarzyna.majewska-krzyzaniak@mdk.kalisz.plStandardy Ochrony Małoletnich w MDK
>> więcejUczestniczko, uczestniku zajęć MDK
Podstawową zasadą obowiązującą w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu jest działanie dla Twojego dobra. Pracownicy MDK, rówieśnicy oraz inne osoby przebywające w MDK zobowiązani są traktować Cię z szacunkiem oraz uwzględniać Twoje potrzeby.
Zakazane jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie w MDK ale również poza placówką: w domu, szkole, podczas spotkań z rówieśnikami, itp..
Jeśli uważasz, że ktoś zachowuje się wobec ciebie nieodpowiednio i nie czujesz się bezpiecznie lub jeśli jesteś świadkiem stosowania jakiejkolwiek formy agresji lub przemocy wobec innego dziecka, możesz o tym powiedzieć swojemu nauczycielowi, dyrektorowi lub oddelegowanej do pomocy w takich sytuacjach pani Ewie Paczkowskiej – osobiście lub na adres e-mail: ewa.paczkowska@mdk.kalisz.pl lub jakiemukolwiek innemu pracownikowi MDK. Możesz też napisać na adres e-mail: sekretariat.mdk@mdk.kalisz.pl
Pamiętaj, że możesz uzyskać pomoc również poza placówką np. dzwoniąc na telefon zaufania. Najważniejsze to:
♦ Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111
♦ Dziecięcy Telefon Zaufania - 800 12 12 12
Są one całkowicie bezpłatne, czynne całodobowo przez 7 dni w tygodniu.
Zapraszamy na zajęcia 🎤🎤🎤 dla „dorosłych”
Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu serdecznie zaprasza osoby po 19. roku życia na wyjątkowe zajęcia wokalne prowadzone przez Panią Katarzynę Majewską - Krzyżaniak. To idealna okazja, aby oderwać się od codziennych obowiązków i zanurzyć w świat muzyki!
♣ Kiedy? Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki
♥ Gdzie? Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu, ul. Teatralna 3
♦ Jak: Pobierz wniosek na stronie www.mdk.kalisz.pl - zakładka DOKUMENTY - wypełnij i przynieś do MDK
♣ Dlaczego warto? Relaks i odprężenie: Śpiewanie to doskonały sposób na redukcję stresu i poprawę samopoczucia.
Rozwój osobisty: Zajęcia wokalne pomagają w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, pewności siebie oraz kreatywności.
Profesjonalne wsparcie: Pani Katarzyna Majewska-Krzyżaniak to doświadczona instruktorka, która pomoże Ci odkryć i rozwijać Twój talent wokalny.
Nowe znajomości: To także świetna okazja, aby poznać innych pasjonatów muzyki i nawiązać nowe przyjaźnie.
Pracujemy nad głosem indywidualnie oraz w zespole. Zajęcia są bezpłatne!
Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń 62 767 25 21, napisz na katarzyna.majewska-krzyzaniak@mdk.kalisz.pl lub przyjdź na dyżur nauczyciela.
Nie czekaj! Dołącz do nas i odkryj radość śpiewania!
I ❤️ to sew
W tym roku szkolnym ruszają 2 nowe grupy pracowni projektowo-krawieckiej we wtorki, środy oraz piątki. Poniżej wstępny plan zajęć pracowni projektowo - krawieckiej wraz z podziałem na kategorie wiekowe i stopień zaawansowania.
♣ Wtorek 16.35- 18.05 (grupa początkująca 9-13 lat)
♥ Środa 15.00-16.35 (grupa początkująca 9-13 lat)
♦ Czwartek 16.05-17.35 (grupa średniozaawansowana)
♣ Piątek 14.30-16.00 oraz 16.05-17.35 (pow. 13 lat)
Kontakt: marta.dutka@mdk.kalisz.pl, dyżur w ramach zapisów codziennie w godzinach 15-17. Pani Marta Dutka prowadzi także zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 8-11 lat.
Niemiecki to Twój PLUS:)
MDK-owska Pracownia języka niemieckiego zaprasza na zajęcia we wtorki, środy i czwartki.W tym roku szkolnym ruszą trzy nowe grupy: dla najmłodszych (grupa wtorkowa), dla uczniów klas IV-VI (grupa środowa) i tych, którzy rozpoczynają przygodę z językiem niemieckim w klasie VII; jeśli uczyłeś się języka niemieckiego wcześniej, możesz dołączyć do grup, które już funkcjonują w MDK:)
Pracujemy zazwyczaj w przyjaznych 6-8osobowych grupach, często mamy wybrany podręcznik bazowy, ale materiałów dodatkowych nigdy nam nie brakuje, staramy się indywidualizować ścieżkę nauki, którą podążamy, by możliwie najefektywniej i w jak najlepszej atmosferze budować swoje kompetencje językowe.
A oto przegląd grup i wstępny plan zajęć na ten rok szkolny:
WTOREK
♣ Najmłodsza grupa, która w tym roku wystartuje, to grupa adresowana dla dzieci w wieku 6-9 lat- zajęcia 45 minut - godz.15.55-16.40
♥ Grupa kontynuacja (8-10 lat, godz. 16.45-18.15)
♦ Grupa Starszaki kontynuacja (13-17 lat, godz.18.20-19.40)
ŚRODA
♣ 15.55-17.25- kontynuacja (klasy IV-VI)
♥ 17.30- 19.00- grupa początkująca (klasy IV-VI)
CZWARTEK
♦ 16.45-18.15- GRUPA START VII KLASA- zajęcia dedykowane wszystkim, którzy rozpoczynają naukę języka niemieckiego w klasie VII
magdalena.mazurowska@mdk.kalisz.pl , dyżur w ramach zapisów: poniedziałek, wtorek, czwartek 15.00 – 17.00
>> więcejPoznajmy się:)
Szanowni Rodzice, drodzy kandydaci na zajęcia MDK, najmilsi "kontynuatorzy" przygody ze sztuką!
Bardzo nas cieszy Wasze ogromne zainteresowanie ofertą Młodzieżowego Domu Kultury. Codziennie wpływają do nas nowe wnioski i już uzbierało się ich prawie TYSIĄC!!! wliczajac "czerwcowe" deklaracje o chęci kontynuowania zajęć w MDK.
Przypominamy, że na terminowe złożenie wniosków macie czas do 4 września, ale już od wtorku 27 sierpnia możecie osobiście poznać nauczycieli, prowadzących zajęcia w placówce. W załączeniu zamieszczamy HARMONOGRAM dyżurów.
Zapraszamy:) na Teatralną 3, u nas zawsze jesteście mile widziani.
>> więcejZapisz się do MDK
Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na:
• zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży,
• zajęcia kreatywno – sensoryczne
• zajęcia projektowo - krawieckie,
• zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży (taniec współczesny i ludowy z elementami tańca klasycznego),
• naukę gry na keyboardzie, saksofonie, flecie, pianinie i na gitarze,
• zespół muzyki dawnej,
• zajęcia wokalne,
• logorytmikę i rytmikę dla najmłodszych,
• grupy wyrównawcze (pomoc w nauce, rozwijanie umiejętności matematycznych i językowych),
• trening umiejetności społecznych,
• grupy teatralne dziecięce i młodzieżowe,
• naukę języka angielskiego i niemieckiego,
• zajęcia komputerowe dla 6 - 10 latków
Dyżury nauczycieli od 27 sierpnia
do 4 września 2024 w godz. 9.00 - 17.00!Pobierz i złóż wniosek w MDK,
wszystkie szczegóły znajdziesz w zakładce DOKUMENTYMDK, Teatralna 3, sekretariat.mdk@mdk.kalisz.pl
>> więcej
62 767 25 21Saksofon, gitara i klawisze w roli głównej
Świat miał "Trzech Tenorów", my w Młodzieżowym Domu Kultury mamy "Trzech Mistrzów Instrumentów" - świetnych nauczycieli, artystów praktyków, przewodników młodych talentów.
W poniedziałek 17 czerwca wychowankowie: p. Grzegorza Walendowskiego, Łukasza Pieniążka i Borysa Przetakiewicza zaprosili na wspaniały Koncert. Młodzi, zdolni i ambitni gitarzyści, saksofoniści i klawiszowcy (rodzaju żeńskiego i męskiego:), w wieku od 9 do 19 lat) zaprezentowali swoją pasję i umiejętności. Widownia chłonęła każdy dźwięk, do ostatniej nutki... Brawo Wy!!!
>> więcejPejzaże Kalisza – zapraszamy na wernisaż!
Jury w składzie: Małgorzata Walczak-Kubiak wiceprezes PTTK Kalisz, Ewa Wiśniewska artysta plastyk, Kajetan Wiśniewski artysta plastyk, fotografik, Janusz Lewandowski artysta plastyk i Katarzyna Majewska-Krzyżaniak organizator imprez MDK spośród 115 prac plastycznych i 118 fotograficznych nadesłanych na Konkurs Plastyczno – Fotograficzny „Pejzaże Kalisza” KRAINA NOCY i DNI i PACHNĄCYCH NENUFARÓW w Roku Marii Dąbrowskiej wyłoniło laureatów i przyznało Nagrodę Specjalną, 16 nagród równorzędnych i 27 wyróżnień. Nazwiska laureatów poznacie zaglądając do załączonego PROTOKOŁU.
Otwarcie wystawy oraz uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się w Galerii SZATNIA MDK, ul. Teatralna 3 w środę 19 czerwca punktualnie o 12.00. Serdecznie zapraszamy J
11. Kaliski Tydzień Zdrowia podsumowany
W konkursie plastycznym ogłoszonym przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Kaliszu pod hasłem „Z pasją po zdrowie – od juniora do seniora” wzięli udział wychowankowie grupy TĘCZA MDK. Zadaniem uczestników było przedstawienie blasków i cieni życia osoby dorosłej/seniora. W kategorii wiekowej 20+ laureatami zostali: Teresa Kawczyńska (I. miejsce), Monika Matyjak (II. miejsce) oraz Albert Nowak (III. miejsce). Gratulacje i głośne brawa!!!
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na auli Uniwersytetu Kaliskiego podczas zakończenia Kaliskiego Tygodnia Zdrowia. Tam też na scenie hymn KTZ odśpiewała dziecięca reprezentacja Studia Piosenki WOKALMANIA MDK, a Dyrektor MDK - p. Beata Paszak miała zaszczyt odebrać „Podziękowanie” od Organizatorów za wsparcie imprezy. Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni mieli okazję obejrzeć teledysk pt. "Kaliszanie żyją zdrowo"#mce_temp_url# zrealizowany w MDK.
To był dla naszej ekipy :) bardzo miły początek tygodnia, trzymamy tak do końca roku szkolnego i jeszcze dwa tygodnie dłużej...
Zajęcia wakacyjne w MDK
Wakacje!!! Dziękujemy ♥♥♥ wszystkim naszym wychowankom i uczestnikom MDKowskich imprez za wspólnie spędzony rok szkolny 2023/2024 na rozwijaniu pasji i dążeniu do lepszego "Ja".
Jeszcze się jednak nie żegnamy, bo przed nami tydzień, a nawet dwa :) wakacyjnych atrakcji. Wasi nauczyciele wraz z Radą Rodziców przygotowali wiele niespodzianek i aktywności, m. in.: zajęcia warsztatowe i plenerowe, taneczne, muzyczne i plastyczne, wyjścia do kina i na lody, udział w imprezach kulturalnych: koncertach i wystawach, zwiedzanie Kalisza.
Codzienne bieżące fotorelacje na FACEBOOKU
>> więcej45. SCHOLA CANTORUM Kalisz' 2024
Jako współorganizatorzy 45. SCHOLA CANTORUM Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa z ogromną radością informujemy, że już niedługo goście festiwalowi zawitają w najstarszym mieście Polski, w Kaliszu. Przesłuchania konkursowe, koncerty plenerowe, Koncert Inauguracyjny, Koncert Specjalny i Koncert Galowy to widowiska, które dźwiękiem i barwą przenoszą w dawne czasy, a stylizowane na dawne instrumenty muzyczne zadziwiają kunsztem i precyzją wykonania. Wystawa Laureatów Konkursu "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną"- edycja międzynarodowa, warsztaty plastyczne i taneczne ... wypełniają bogaty program pobytu młodych muzyków i plastyków.
W tegorocznym jubileuszowym Festiwalu bierze udział 16 zespołów z całej Polski, stając w konkursowe szranki powalczą o Złote, Srebrne i Brązowe HARFY EOLA i Harfę Bursztynową. ZAPRASZAMY w dniach: 26-30 czerwca br.. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Szczegółowy program na stronie Głównego Organizatora Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży SCHOLA CANTORUM
Wieczór Teatralno – Taneczny MDK w CKiS
Po raz kolejny grupa teatralna TA STRONA i zespoły taneczne: LUNA i AQUA oraz soliści i duety z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu zaprosili publiczność na wyjątkowy wieczór ze sztuką. Tym razem do grup młodzieżowych dołączyła również dziecięca grupa teatralna EMDEKUSIE.
Dzięki CKiS prezentacje naszych pracowni odbyły się jako impreza towarzysząca 31. Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych „La Strada” na dużej scenie.
I co? I nic się nie udało:):):)
To co mieliśmy okazję przeżyć ♥magię♥ na widowni podczas WIECZORU TEATRALNO-TANECZNEGO MDK to efekt talentu, ciężkiej pracy i współpracy. Sukces młodych wykonawców, spełnieni instruktorzy, usatysfakcjonowani rodzice, wspierający partnerzy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu - bezcenne!
fot. Karolina Bazan CKiS, dziekujemy:)
>> więcejMaskarada w MDKU!
W Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu odbyła się niezwykła impreza - MASKARADA - stanowiąca preludium do 31. edycji "La Strady". Wydarzenie było współorganizowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, a ekipa CKiS towarzyszyła nam tego dnia od rana.
Kreatywne Pracownie na Scenie i „pod Sceną”
Nasze MDKowskie pracownie miały okazję zaprezentować swoje młode talenty na scenie. Rozpoczęliśmy pokazem mody z pracowni plastycznej p, Emilii Kuczyńskiej, którego tematem była wdzięczna dewiza: “Zrób coś z niczego”. To był wyjątkowy i niepowtarzalny pokaz, a za modelki posłużyły same projektantki!
Nawet krótki deszcz nie popsuł nam humoru! Stoiska z pozostałych pracowni plastycznych pań: Bogusi Kowalczyk, Beaty Solińskiej oraz Marty Dutki zachwyciły nas różnorodnością i ciekawymi pomysłami, a p. Natalia Zawartka-Buczkowska zafundowała nam ogromne bańki.
Muzyka i Taniec
Młodzi artyści ze Studia Piosenki WOKALMANIA p. Anny Bakalarek oraz najmłodsi uczestnicy sekcji rytmiki i umuzykalnienia pod kierunkiem p. Kasi Majewskiej-Krzyżaniak zaprosili nas do świata piosenek dziecięcych i młodzieżowych. Ich występy przeplatane były wspaniałymi układami tanecznymi z pracowni Ewy Paczkowskiej oraz Violetty Graczyk, na scenie zatańczyły PUMY, PINEZKI i PATRIMONIUM, był też pokaz solowy.
Stoisko EKO: Śmieciarka, Gry i Frajda
Nie da się ukryćJ naszą największą atrakcją, dosłownie (czyli gabarytowo!) i w przenośni, była elektryczna śmieciarka z firmy EKO. Można było do niej wsiąść i nawet zatrąbić, a potem zakręcić kołem fortuny, wygrywając fajne gadżety i zdobywając cenną EKOlogiczną wiedzę.
Atrakcje, których nie mogło zabraknąć
Były również stoiska z lodami, andrutami kaliskimi, kawą, herbatą i słodkim małym "co nieco", kiermasz prac plastycznych i zakręcona loteria oraz malowanie buziek, a przygotowane gry, tańce, konkursy i zabawy porwały nawet dorosłych.
OOOGROMNE podziękowania!!!
Dziękujemy naszym partnerom i firmom, które wsparły nasze MDKowskie działania: ♣Ekipie CKiS, ♥Firmie EKO, ♦Firmie SAP Renovation, ♣OSRiR w Kaliszu oraz ♥Wodociągom Kaliskim. Na koniec serdeczne podziękowania dla naszych młodych wykonawców i zaangażowanych rodziców i Waszą obecność J.
Ps. Liczymy na nią również dzisiaj - 13 czerwca - w CKiS na WIECZORZE TEATRALNO-TANECZNYM MDK. Startujemy o 19.00, wstęp wolny.
!!! Zostajemy w MDK :)
Od 1 czerwca do końca miesiąca aktualni uczestnicy mogą składać deklaracje o chęci kontynuowania zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury w nowym roku szkolnym 2024/2025. Złożenie WNIOSKU w wyznaczonym terminie zapewni Wam miejsce na w grupach. Formularze dostępne są u nauczycieli, w sekretariacie i na portierni MDK, możecie je także pobrać ze strony.
Zasady naboru do MDK oraz harmonogram rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 znajdziecie na naszej stronie w zakładce DOKUMENTY.
>> więcej💕🔵12 czerwca ZAPRASZAMY do MDK🔴🎈🟢
Już za chwileczkę, już za momencik... we współpracy z CKiS #mce_temp_url# oraz EKO, przy zamówionej pogodzie 🌞 na scenie, która na dziedzińcu MDK pojawiła się dzięki współpracy z Ośrodkiem Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Kaliszu i sprawnej ekipie zaprzyjaźnionych "monterów" z SAP Renovation odbędzie się MASKARADA - artystyczne interdyscyplinarne działania uliczne w ramach imprez towarzyszących 31. La Stradzie.
Wszystkich (Ciebie też 💕 ), którzy w środę 12 czerwca spotkają się przy Teatralnej 3 czeka ...artystyczny zawrót głowy: występy wokalne i taneczne, kiermasz prac plastycznych, działania warsztatowe, spotkanie z EKOlogią i mnóstwo konkursów z nagrodami. Startujemy o 16.30 petardą!!! POKAZEM MODY. Będzie też można napić się smacznej kawy lub herbaty. Zapraszamy, przybywajcie 💕💕💕
>> więcej(NIE)WYSTARCZAJĄCY - TĘCZA na premierze
(NIE)WYSTARCZAJĄCY to sztuka w reżyserii kaliskiej aktorki pani Małgosi Kałędkiewicz, w której wystąpili kaliscy uczniowie, w tym wychowankowie plastycznej grupy TĘCZA MDK: Piotrek Kowalczyk oraz Damian Herc.
Premiera przedstawianie odbyła się 11 czerwca w kaliskim teatrze. Oczywiście pozostali uczestnicy TĘCZY wraz z opiekunką p. Beatą Solińską na spektaklu byli i trzymali kciuki za premierowy występ swoich kolegów i wszystkich zaangażowanych w projekt. Udało się!!!
Kaliszanie żyją zdrowo
11. edycję Kaliskiego Tygodnia Zdrowia pod hasłem "Z pasją po zdrowie - od juniora do seniora" zainaugurował radosny korowód, który przeszedł - w poniedziałek 10 czerwca - ulicami Kalisza.
MDKowski zespół WOKALMANIA miał zaszczyt odśpiewać hymn KTS podczas uroczystego otwarcia imprezy. Wcześniej, pod kierunkiem Pani Anny Bakalarek dzieci i młodzież nagrała TELEDYSK z piosenką "Kaliszanie żyją zdrowo", posłuchajcie...#mce_temp_url# Muzykę do konkursowego tekstu Małgorzaty Wolf skomponował p. Łukasz Pieniążek z pracowni umuzykalnienia MDK, nagranie odbyło się w Młodzieżowym Studio Nagrań w MDK pod kierunkiem Borysa Przetakiewicza i Grzegorza Walendowskiego, reszta to ciężka praca Ani Bakalarek i jej muzycznej ekipy oraz przyjaciół filmowców.
Głównym Organizatorem "Kaliskiego Tygodnia Zdrowia" jest Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kaliszu.
>> więcejNocka w MDK
Czy taka noc się jeszcze powtórzy? Tego nie wiemy! Wiemy jedno! Ta nocka w MDK była świetna, a za rok zorganizujemy kolejną:) To już pewne:)
Na nockę zameldowało się 48 uczestników - śpiworki, karimaty, plecaki, uśmiechy i dużo energii - to składniki niezbędne, by do samego rana uczestniczyć w wydarzeniu!
Atrakcji podczas nocki nie zabrakło: na dzień dobry (a raczej dobry wieczór) zaczęło się od dyskoteki prowadzonej przez naszego nadwornego DJ-a pana Grzegorza Walendowskiego, karaoke pod okiem Anny Bakalarek i Daniela Zmyślonego (również z udziałem kadry MDK:)), gier i zabaw zorganizowanych przez panią Kasię Krzyżaniak-Majewską, kolejnym punktem były warsztaty plastyczne zorganizowane przez plastyczki: Beatę Solińską i Bogusię Kowalczyk, pamiętajcie, że przygotowane maski są rekwizytem do parady „Fiesta” włoskiego spektaklu Teatro Due Mondi (14 czerwca w ramach festiwalu La Strada).
Hitem nocki okazały się ... więcej tekstu w rozwinięciu!!!
Sztuka kopiowania
W rozwinięciu... fotograficzna relacja z zajęć plastycznych grupy pani Emilki Kuczyńskiej. Już niebawem wakacje, a uczestnicy zajęć zapatrzeni w dzieła światowych artystów. Tym razem kopia obrazu – malowanie na płótnie.
>> więcejMDK-owskie prace w Galerii TARASINA
Z wielką radością informujemy, że wśród laureatów 39. Konkursu Plastycznego ŚWIAT DZIECKA, organizowanego przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu znaleźli się wychowankowie MDK!!!
Są nimi: Jagoda Krzyżaniak i Emilia Malejki, które otrzymały nagrody w kategorii wiekowej od 10 do 13 lat, wyróżnienia natomiast trafiły do Marcela Lidera i Szymona Wojnowskiego z pracowni plastycznej prowadzonej przez panią Bogusię Kowalczyk.
Kolejni laureaci kształcą się pod okiem pani Beaty Solińskiej. Tu nagrodę otrzymał Filip Bąkowski z GRUPY TĘCZA, a wyróżnione zostały nieco młodsze wielbicielki sztuk plastycznych: Łucja Machowicz, Julia Zielińska i Alicja Żubertowska.
Tradycyjnie 1 czerwca w Dzień Dziecka spotkaliśmy się na wernisażu, podczas którego zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Warto dodać, że w tym roku na konkurs wpłynęło aż 718 prac z całej Polski. Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy do „Tarasina”, gdzie jeszcze do 15 czerwca będzie można zobaczyć tę niezwykłą wystawę.
Więcej fotek na FACEBOOKU :)
Mili goscie w MDK!
Uczniowie dwóch podkaliskich szkół - w Rajsku i Kosmowie - dzisiaj z samego rana odwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury. W planach mieli zwiedzenie aktualnych wystaw prezentowanych w Galerii SZATNIA MDK, które powstały z myślą o MAMACH i TATACH z okazji ich świąt. Potem, dzięki uprzejmości p. Agnieszki - sekretarza placówki, która wcieliła się w rolę przewodnika, dzieci trafiły do najciekawszych miejsc w MDK. Do gustu najbardziej przypadła im nasza nowa "Strefa relaksu" i efekty projektu "Zakropkowani" :).
>> więcej„Mój wymarzony pokój”
Dzieci mają wiele przeróżnych marzeń, ale jeżeli nie będą miały swojego miejsca na Ziemi, w którym czują się kochane i bezpieczne, to nawet najwspanialsze prezenty nie dadzą im szczęścia. Pamiętajmy o tym kochani dorośli nie tylko od święta!!!
Podczas ostatnich kilku zajęć dzieci w pracowni plastycznej p. Beaty Solińskiej projektowały wnętrze i tworzyły makiety swojego wymarzonego pokoju. Dzięki tym działaniom zdobyły praktyczną wiedzę konstrukcyjną, umiejętność gospodarowania przestrzenią i kierowania się poczuciem estetyki. W trakcie tworzenie mebelków, elementów wystroju czy oświetlenia było dużo czasu na poważne i niepoważne J rozmowy o najważniejszych dla nich sprawach: rodzinie, koleżankach i kolegach, szkole, ulubionych miejscach i zajęciach.
Nominacje do CZERWONAKA rozdane!!!
W Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, 10 maja 2024 r., odbyły się eliminacje rejonowe Piosenki Przedszkolaków CZERWONAK 2024. Na MDK – owskiej scenie zaprezentowali się najlepsi soliści reprezentujący przedszkolaków z Kalisza oraz Powiatów: Kaliskiego, Pleszewskiego, Ostrowskiego, Ostrzeszowskiego i Krotoszyńskiego.Jury w składzie:- dr Beata Michalak-Konieczna – muzykolog, muzykoterapeuta, starszy wykładowca w Zakładzie Edukacji Muzycznej WPA – UAM w Kaliszu,- dr Anna Szałek - dr nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika, pracownik WPA - UAM w Kaliszu,- Ewa Paczkowska - absolwentka Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej UAM w Kaliszu, nauczyciel - instruktor choreografii oraz tańca, MDK Kalisz- Grzegorz Walendowski – muzyk, saksofonista, MDK Kaliszpostanowiło nagrodzić i nominować do finału 4 wykonawców:Jadwigę Talar – Publiczne Przedszkole nr 27 RADOŚĆ w KaliszuNadię Kryś – Publiczne Przedszkole nr 21 EKOLUDEK w KaliszuLenę Staśkowiak– Oddział Przedszkolny w RosoczycyBarbarę Rychlik – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w RadłowieLaureaci wezmą udział w XXVII Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Przedszkolaka CZERWONAK 2024, a my będziemy za nich mocno trzymać kciuki. Wiecej informacji na stronie organizatora GOK SOKÓŁTanecznym krokiem w długi weeckend
Na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Kaliszu, grupy taneczne uświetniły swoimi występami dwa wydarzenia: „Festyn u Korczaka” oraz imprezę zorganizowaną przez Akademię Ratowniczą SAREX KIDS. Zespoły: PUMY i LUNA po świetnie wykonanym pokazie chętnie skorzystały ze wszystkich zaproponowanych przez organizatorów atrakcji, a było ich mnóstwo
Dziękujemy za wspólną zabawę J
Konkurs - WYNIKI!!!
Jury Konkursu Plastycznego
CZEGO NAUCZYŁ MNIE MÓJ TATA,
które spotkało się w MDK w środę 8 maja, miało przyjemność podziwiać prace, które były nie tylko efektem artystycznych umiejętności, ale także głębokiego przemyślenia tematu. 9 nagród (w tym jedna zbiorowa) oraz 3 wyróżnienia zostały przyznane za dzieła, które wyróżniały się na tle innych swoją formą, przestrzennością, pomysłem oraz różnorodnością wykorzystanych materiałów. Każda praca była świadectwem unikalnej relacji z ojcem, pokazując, że najważniejsze lekcje życia często płyną z najbliższych relacji.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, którzy podzielili się swoją twórczością i osobistymi historiami. Protokół z LISTĄ LAUREATÓW zamieszczamy w rozwinięciu. Nagrodzonych i wyróżnionych zapraszamy wraz z „mamami i tatusiami” na uroczyste podsumowanie konkursu do Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu przy Teatralnej 3 - 22 maja 2024 r., godz. 16.00.
Międzynarodowy dzień Tańca w MDK!
Dziś święto całego świata tańca!!!!! Z tej okazji zawsze publikowane jest orędzie wygłaszane przez osobowość taneczną. W tym roku swoje słowa skierowała do nas wybitna tancerka Marianela NÚÑEZ:
„Pamięć nie wystarczy, żeby tworzyć historię.
Historia każdego teatru, tak jak i dzieje każdego człowieka, jest jednocześnie zbiorem innych, podobnych opowieści; świadectwem tego, jak sztuka, w tym sztuka tańca, migrowała i wzrastała na różnych szerokościach geograficznych.
Rozwieszone na ścianach gmachu Royal Ballet fotografie snują opowieść o tej podróży, a historia upomina się o imiona jej bohaterek i bohaterów – tych, dzięki którym argentyńska scena tańca błyszczy.
Instytucje często stronią od konfrontacji z echami przeszłości; pozbawione nazwisk i twarzy rozpływają się w niemej anonimowości. Tymczasem wspierane przez ITI-UNESCO organizacje, takie jak Argentyńska Rada Tańca, nierzadko służą za tamy, które chronią przed falami zapomnienia.
Ocalanie i ożywianie historii mistrzyń i mistrzów, artystek i artystów, choreografek i choreografów, którzy wzbogacili świat tańca, zaskarbiając sobie pełne prawo do zapisu w pamięci przyszłych pokoleń, jest naszym wspólnym zobowiązaniem.
Miejmy świadomość, że nie tylko obserwujemy tradycję rzeźbioną kunsztownie, w umiłowaniu piękna, szlachetności i poświęcenia – jesteśmy również jej spadkobierczyniami i spadkobiercami; to tradycja, która stale dokarmia nas na naszej zawodowej ścieżce.
Choć kierujemy dziś wzrok w stronę teraźniejszości i przyszłości, to bez solidnego oparcia w przeszłości, bez czerpania z zasobów naszej ziemi, drzewo tańca nie rozkwitnie. Korzenie z jednej strony osadzają nas w tradycji, ale z drugiej czerpią z gleby składniki, które są dla nas odżywczym pokarmem.”
Wszystkim adeptom sztuki tanecznej w Młodzieżowym Domu Kultury oraz ich nauczycielom - instruktorom składamy serdeczne życzenia 😊😊.
>> więcej💕🔵Wyjątkowy dzień w MDK🔴🔘🎈🟢
W środę 24 kwietnia, w MDK działo się więcej niż w ulu 🐝🐝🐝! Przygotowania do finału Konkursu Plastycznego "Cztery Pory Roku" poprzedziła prawdziwa burza mózgów w wyniku której na gości czekało wiele niespodzianek - wystawa pokonkursowa w Galerii SZATNIA, pamiątkowe dyplomy i upominki dla laureatów, występy na żywo i przygotowana w Studio Nagrań MDK ścieżka dźwiękowa, na której mali artyści śpiewali o wiośnie, lecie, jesieni i zimie.
Na konkurs dla przedszkolaków „Cztery Pory Roku” przez cały rok wpłynęło 1278 prac!!! Tyle, że moglibyśmy obkleić nimi cały budynek!!! Jury w czterech etapach, po długich obradach, wybrało 43 prace, których autorzy zdobyli nagrody, a kolejne 48 otrzymało wyróżnienia. Każda praca to małe dzieło sztuki, pełne kolorów i dziecięcej wyobraźni. Można je oglądać w MDK-owskiej galerii do połowy maja 2024 r..
Podczas uroczystości rozdania nagród nasze wokalne gwiazdy ze Studia Piosenki WOKALMANIA pod kierunkiem Pani Anny Bakalarek: Antonina, Kornelia, Nadia, Blanka i Kalina zaśpiewały tak pięknie, że nawet obrazy na ścianach zaczęły tańczyć.
A po finale i obowiązkowej sesji zdjęciowej na scenie Pani Bogusia Kowalczyk wprowadziła wszystkich w świat "Zakropkowanych" inspiracji twórczością Yayoi Kusamy. MDK na ten jeden dzień zamienił się w kolorowe morze kropek, aż trudno było znaleźć drogę do wyjścia!
Nie zapominajmy, że był to też Dzień Otwarty MDK - rodzice mogli porozmawiać z nauczycielami, a kandydaci z wychowankami naszych pracowni np. tancerkami od p. Ewy Paczkowskiej, które w scenicznych kostiumach, tanecznym krokiem spacerowały i „kropkowały” naszych gości.
Zapraszamy do zapoznania się z zasadami i harmonogramem zapisów na zajęcia w nowym roku szkolnym 2024/2025 przez stronę: www.mdk.kalisz.pl (zakładka DOKUMENTY) lub w sekretariacie. Do zobaczenia też na kolejnej imprezie w ramach Otwartych Drzwi MDK, gdzie kreatywność nie zna granic – MASKARADA 12 czerwca 2024 r..
PS. Laureaci, którzy wczoraj nie zdążyli odebrać swoich nagród - nie martwcie się, czekają na Was od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 15:00.
Fot. Michał Sobczak nasz praktykant "the best"
DRZWI OTWARTE w MDK - 24 kwietnia
Serdecznie zapraszamy na drzwi otwarte do Młodzieżowego Domu Kultury, ul. Teatralna 3! Pragniemy podzielić się z młodymi kaliszanami naszą pasją do sztuki i kultury oraz zaprezentować różnorodne propozycje zajęć.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia będziecie mieli okazję zobaczyć "zakropkowany" MDK, poznać naszych nauczycieli, zobaczyć wystawy artystyczne, podejrzeć nasze wyjątkowe zajęcia. Ponadto, zapewniamy atrakcje dla najmłodszych, a także możliwość skorzystania z konsultacji dotyczących MDK-owskiej oferty.
Zachęcamy do odwiedzenia kaliskiego MDK i odkrycia wspaniałego świata sztuki i kultury, który jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich chętnych (od 5 roku życia J)!
Data: 24 kwietnia 2024 r.
Godzina: 17.00-18.30
Miejsce: MDK, ul. Teatralna 3
FINAŁ "Czterech Pór Roku" 24 kwietnia 2024 r. 😀😃😄😁😆
Lato, jesień, zima, wiosna... w takiej kolejności najmłodsi artyści z kaliskich przedszkoli nadsyłali do MDK prace na Konkurs Plastyczny "Cztery Pory Roku". Przez cały rok uzbierało się ich aż 1278, z których jury w 4 etapach nagrodziło w sumie 43 przedszkolaków i dodatkowo wyróżniło 48 autorów.
Wszystkich LAUREATÓW zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków nagrodzonym i wyróżnionym - w środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 16.30 do MDK, ul. Teatralna 3. W tym dniu czekać na Was będzie jeszcze jedna niespodzianka - otworzymy dla Was wszystkie drzwi do naszych pracowni: plastycznych, muzycznych, baletowych, teatralnych, komputerowych i językowych.
Listy LAUREATÓW znajdziecie w zamieszczonych Protokołach: LATO, JESIEŃ, ZIMA, WIOSNA...
>> więcejZIELONO w MDK z okazji DNIA ZIEMI
Z okazji DNIA ZIEMI, który według kalendarza obchodzimy 22 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury zorganizowaliśmy akcję ©©© WYMIANY SADZONEK. W przemiłej atmosferze wymienialiśmy roślinki za roślinki, roślinki za słodycze i słodycze za roślinki.
Do WYMIANY SADZONEK przygotowywaliśmy się wcześniej, żebyśmy mieli czas dla swoich roślinek. Nasi nauczyciele i wychowankowie proces siania, pikowania i rozsadzania rozpoczęli już w marcu, zapełniając swoje domowe i MDK-owskie parapety§§§.
Konkurs Piosenki Przedszkolaków - wyniki!
Znamy już wyniki XXIII Konkursu Piosenki Przedszkolaków MDK Kalisz 2024 oraz eliminacji powiatowych do XXVII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2024!!! W Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu w kategorii SOLIŚCI, która była jednocześnie eliminacjami powiatowymi do etapu rejonowego XXVII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2024 udział wzięło 10 solistów. W kategorii ZESPOŁY zaprezentowało się 8 grup dziecięcych.
Jury w składzie: dr Beata Michalak-Konieczna, dr Anna Szałek, Anna Bakalarek i Grzegorz Walendowski postanowiło w kategorii SOLIŚCI nagrodzić: Jadwigę Talar – Publiczne Przedszkole nr 27 „Radość” w Kaliszu – Eliminacje rejonowe MDK Kalisz 10.05.24, Nadię Kryś – Publiczne Przedszkole nr.22 w Kaliszu – Eliminacje rejonowe MDK Kalisz 10.05.2 025 oraz wyróżnić: Marię Maturę – Przedszkole Integracyjne Sióstr Felicjanek w Kaliszu – Eliminacje rejonowe MDK Kalisz 10.05.24 i Julię Przybylską – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Kaliszu – Eliminacje rejonowe MDK Kalisz 10.05.24
W kategorii ZESPOŁY nagrodzić: Zespół w składzie: Antoni Janiak, Nela Bielska, Anna Bielska z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 6 w Kaliszu i Zespół w składzie: Wiktor Kwiatek, Blanka Gajewska, Antonina Woźniak z Niepublicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Kaliszu oraz Zespół w składzie: Amelia Zmuda, Laura Wysoczyńska, Zuzanna Kaleta, Wojciech Pawłowski z Niepublicznego Przedszkola „Jacka i Agatki” w Kaliszu Wyróżnienie otrzymały ZESPOŁY w składzie: Marcel Trzęsowski, Stanisław Kurzawa, Michał Rudnicki reprezentujący Publiczne Przedszkole Sióstr Nazaretanek w Kaliszu oraz Jadwiga Talar i Martyna Bączkiewicz z Publicznego Przedszkola nr 27 „Radość” w Kaliszu.
Wszystkim śpiewającym przedszkolakom gratulujemy odwagi i życzymy kolejnych udanych występów, rodzicom i opiekunom dziękujemy za zaangażowanie. Do zobaczenia z nominowanymi do ELIMINACJI REJONOWYCH 10 maja 2024 r..
Więcej zdjęć na MDKowskim FACEBOOKU!
>> więcejtylko DANCE ma SENS... ⌚️wyniki🩰🩰!
Jury Regionalnych Spotkań Tanecznych „Tylko Dance Ma Sens” 2024 w składzie: Witold Jurewicz, Weronika Bogusławska, Sebastian Krupa, po obejrzeniu 46 prezentacji, w których zatańczyło 530 tancerzy, postanowiło przyznać:W kategorii 6 – 11 lat trzy równorzędne nagrody dla zespołów:• PUMY – Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu• PicoBello – Centrum Tańca „Show Dance” K. Wicenciakoraz wyróżnienia dla zespołów:• Smyki – Studio Tańca „Frajda” z Pleszewa• Misie – Publiczne Przedszkole „Bajka” w Kaliszu• Zespołu Tanecznego z Klubu Sportowego Suples w Kobylinie• Grupa młodsza z Ostrzeszowa –Studio Tańca „System”W kategorii 12 – 15 lat trzy równorzędne nagrody dla zespołów:• PoSamPas – Studio Tańca „Show Dance” K. Wicenciak• Rebel Squad Junior – Fabryka Tańca Różańscy w Kaliszu• LART – Klub Sportowy tańca i Akrobatyki L’ART w Kaliszuoraz wyróżnienia dla zespołów:• Say Chesse – Centrum Kultury Nowe Skalmierzyce• Ancymony – Studio Tańca „Frajda” z Pleszewa• Mini – art. – Fabryka Tańca Różańscy w KaliszuW kategorii powyżej 15 lat trzy równorzędne nagrody dla zespołów:• Go – art. – Fabryka Tańca Różańscy• AQUA – Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu• Rebels Crew – Fabryka Tańca Różańscyoraz wyróżnienia dla zespołów:• Sześciopak – „Na Poziomie” Klaudia Poziemska• Cherries – Centrum Tańca „Show Dance” K. WicenciakGratulujemy uhonorowanych Statuetkami Spotkań, ale mamy głębokie przekonanie, że gdyby jury mogło, przyznałoby statuetki wszystkim, którzy wystąpili na scenie CKiS. Do zobaczenia za rok - ORGANIZATORZY: Młodzieżowy Dom Kultury i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.Więcej zdjęć na FACEBOOKU!Gipsowa sztuka w MDK
Od 3 kwietnia na parterze MDK można zobaczyć wystawę, która jest pokłosiem „Gipsowych Warsztatów” realizowanych w pracowni Beaty Solińskiej dla osób z niepełnosprawnością z grupy „Tęcza”. Motywem przewodnim są kolorowe maski na płótnie oraz abstrakcyjne formy przestrzenne i wyroby sztuki użytkowej jak miski czy patery. W MDK-owskich działaniach asystowała Martyna Załecka, odbywająca w naszej placówce praktyki z pedagogiki specjalnej.
Serdecznie zapraszamy do MDK!!!
Rozpoczynamy projekt ZAKROPKOWANI
Przyszła wiosna, a wraz z nią powiew energii i inspiracji. Tym razem młodych artystów zafascynowała twórczość YAYOI KUSAMY – japońskiej rzeźbiarki, malarki, pisarki i performerki awangardowej. I oto są pierwsze działania z kropką w roli głównej. Miejscem twórczych poczynań jest oczywiście przestrzeń w budynku MDK, a autorami młodzież z pracowni plastycznej p. Bogusi Kowalczyk. Niebawem dołączą do nich inne pracownie, żeby zakropkować MDK i zrobić niespodziankę gościom podczas otwartych drzwi.
"Cztery Pory Roku WIOSNA" - wyniki!
Tuż przed świętami w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się spotkanie jurorów, którzy wybierali najpiękniejsze prace przedszkolaków, ilustrujące ostatnią porę roku w naszym Konkursie. Trzy :) znakomite MDK-owskie plastyczki, tym razem spośród 306 prac, wybrały w dwóch kategoriach wiekowych 8 nagród i 14 wyróżnień. Listę laureatów znajdziecie w załączonym PROTOKOLE. Wybrane prace już zdobią naszą placówkę, również Wy możecie je obejrzeć - hol na I. piętrze.
A teraz najważniejsza INFORMACJA!!! - finał Konkursu Plastycznego "Cztery Pory Roku", wystawa pokonkursowa i wernisaż oraz uroczyste spotkanie z laureatami wszystkich czterech odsłon konkursu oraz bum...tara...bum wręczenie nagród i wyróżnień planujemy na 24 kwietnia 2024 r.. Szczegóły już wkrótce zamieścimy na stronie oraz dotrą do Waszych przedszkoli. Do zobaczenia, już nie możemy się doczekać.
>> więcejAle JAJA! 🥚🥚🐣🐤🐥
Gipsowych form przestrzennych w pracowni plastycznej Beaty Solińskiej ciąg dalszy... Tym razem wychowankowie z gipsowych bandaży tworzyli z dużych formatów jaja wielkanocne na bazie nadmuchanych balonów. Tak powstały "jajowate" formy o ciekawych strukturach, które następnie ozdabiano farbami akrylowymi, stosując narzędzia takie jak: stemple z gąbki o różnych wzorach, gąbki służące do topowania i tradycyjne pędzle.
Powstałe dzieła ozdobią tegoroczne stoły wielkanocne twórców. Spełnią również funkcję użytkową, gdyż ich wnętrze wypełnią być może świąteczne słodycze, bądź gałązki bazi i bukszpanu albo wiosenne kwiatki.
Poszukiwanie ciekawych i innowacyjnych form i środków wyrazu czasami służy kultywowaniu tradycji naszego kraju i często praktykowane jest podczas zajęć plastycznych w MDK.
Tradycyjnie życzymy zatem wszystkim
smacznego (oryginalnego) jajka na świątecznym stole!
WIELKANOC 2024.Świąteczne warsztaty dla SOSW Nr 1 w MDK!
Wielkanoc coraz bliżej i w tej przedświątecznej atmosferze odbyły się warsztaty plastyczne dla uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. Trzynastoosobowa grupa ze Szkoły Branżowej I. Stopnia wraz ze swoimi nauczycielkami: p. Iwoną Rykowską, p. Marią Szambelan oraz p. Natalią Kalinowską – odbywającą obecnie praktyki, zawitały w środowe przedpołudnie do Młodzieżowego Domu Kultury. A tu czekała na nich bardzo ciekawa propozycja - robienie wielkich pisanek z gipsu. Autorką tego pomysłu jest p. Beata Solińska, plastyk MDK, która słynie z niezwykłej kreatywności w pracy z dziećmi oraz osobami niepełnosprawnymi.
Wykonanie form gipsowych było wieloetapowe i pracochłonne. Najpierw tworzona była forma gipsowa na balonie, która po wysuszeniu i odpowiednim wycięciu przekształcała się w wielkie jajko. Ostatni etap to malowanie. I tak powstawała pisanka za pisanką. W pracy twórczej towarzyszyły młodzieży również p. Bogusia Kowalczyk oraz p. Martyna Załecka- odbywająca praktyki w MDK z Pedagogiki Specjalnej.
A oto krótka fotorelacja z przebiegu naszych działań twórczych. Sami zobaczcie co wspólnie zrobiliśmy.
MDK-owska PALMA WIELKANOCNA nagrodzona 🐑🐥🐑🐥
>> więcejGrupa 29 uczestników zajęć plastycznych pod kierunkiem pani Emilki Kuczyńskiej stworzyło niezwykłą PALMĘ, w której główną rolę odegrały nie tradycyjne kwiaty ale zwierzątka bez których dzieciaki nie wyobrażaja sobie świątecznego klimatu. Figurki kurczaczków, zajączków i baranków wywołały uśmiechy na wielu, wielu twarzach.Z cyklu zawodoznawstwo...
Wsiąść do pociągu....... Tym razem grupa plastyczna 15+ pani Emilki Kuczyńskiej wyruszyła na wyprawę pociągiem w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące, życiowe pytania: i co dalej? Czym chcę się zajmować w dorosłym życiu?
Jak to w pierwszy dzień wiosny – dziewczyny w towarzystwie nauczycielek – instruktorek: zajęć – pani Emilki i pani Katarzyny Majewskiej-Krzyżaniak wyruszyły do Łodzi na otwarte drzwi Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.
Animacja, architektura wnętrz, biżuteria, fotografia i multimedia, projektowanie graficzne, nowe media, projektowanie ubioru, tkanina i stylizacja wnętrz, wzornictwo to tylko niektóre kierunki studiów, które oferuje uczelnia. Wspaniali ludzie, niesamowita atmosfera, niezwykłe pracownie i możliwości jakie daje ASP w Łodzi. Zapach farby olejnej unoszący się w powietrzu, widok niezliczonych rodzajów matryc w salach grafiki, prace dyplomowe studentów pozostawią trwały ślad w umysłach podróżniczek.
Warto było dobrze spożytkować czas w Dzień Wagarowicza. A co dalej z planami na przyszłość ? Czas pokaże, wyjazd zrodził nowe pomysły i otworzył głowy. I tak trzymać droga młodzieżyJ
"Mój przyjaciel strach"
Dla dobrostanu młodzieży "Strefa relaksu" w MDK, a dla młodszych wychowanków "Bajkoterapia"
"Mój Przyjaciel strach" to temat podjęty podczas bajkoterapii na zajęciach dziecięcych prowadzonych w MDK przez plastyczkę Beatę Solińską. Inspiracją do realizacji tematu były opowiadania z książek: „Księga emocji” Marii Mendez-Ponte „W moim łóżku jest potwór” oraz „Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych” autorstwa aktorki Grażyny Wolszczak „Strach ma wielkie oczy”. Pięknego głosu do przeczytania bajek użyczyła nam była redaktorka, dziennikarka i prezenterka Radia CENTRUM – Pani Sylwia Kwiatkowska, która z chęcią przyjęła zaproszenia na te terapeutyczne zajęcia. Co niektórzy mogą pamiętać Panią Sylwię z cyklicznego czytania bajek na dobranoc w radiu.
Jak wiemy dzieci często mają swoje lęki i strachy, często te „nieprawdziwe”, wyimaginowane, które kłębią się w myślach. Często boją się wielu rzeczy, zbyt wielu…, a to wynika m.in. z niewiedzy i braku rozmów o dręczących je emocjach czy też z powodu wielu uprzedzeń zakorzenionych przez dorosłych. Dziecko powinno wiedzieć, że wszyscy ludzie czegoś się boją i że jest to normalne, że każdy może się bać. Aby dziecko mogło zapanować nad strachem lub go zniwelować, my dorośli musimy pomóc mu zrozumieć, czym jest strach, pozwolić się dziecku bać i to zaakceptować, zobaczyć, poznać i zracjonalizować. Warto dzieci oswajać ze strachami i lękami, aby nie zostały one na całe życie.
Jak to zrobić? Rodzicu :) najpierw przygotuj sobie herbatkę, a potem z uwagą przeczytaj tekst do końca…
>> więcejPremiera 🎭🎭🎭 w MDK - 22 marca
Na zakończenie intensywnego tygodnia w MDK zapowiada się magiczny piątek. Zespół teatralny "Z patyka i papieru" zaprasza na PREMIERĘ spektaklu pt."Fantasyczne zwierzęta. WALIZKA PEŁNA PRZYGÓD" w reżyserii Pani Mai Graf - artystycznej opiekunki grupy.
Zapraszamy 22 marca na godz. 16.30 do sali kameralnej MDK przy Teatralnej 3.
PS. Mocno trzymamy kciuki za zdrowie aktorów i wysyłamy im pozytywną energię.
>> więcejNo i mamy to! 🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴
Wtorkowe popołudnie - 19 marca - w MDK było pełne młodzieży, muzyki, zabawy i pozytywnych wibracji:) Spotkaliśmy się pod salą numer 15, by wreszcie drzwi te otworzyć, a nawet wystawić! Strefa relaksu od teraz czeka na Was!
Uroczysta wstęga została przez przedstawicieli Rady Młodzieży i dyrektor Beatę Paszak przecięta, regulamin wyartykułowany głośno i wyraźnie przez p. Rafała Paczkowskiego, a na koniec strefa sokiem z pomarańczy i pysznościami ufundowanymi przez Radę Rodziców ochrzczona:)
Teraz czas na Was! Korzystajcie, zaglądajcie i oczywiście wymyślajcie, jak to miejsce kształtować, by nadawać mu coraz więcej barw i znaczeń!
Za pomoc w organizacji imprezy dziękujemy p. Grzegorzowi Walendowskiemu i pracowni muzycznej, a za świetne obrazy, które pojawiły się na ścianach, pracowni plastycznej i p. Bogusi Kowalczyk:)
Widzimy się:) i pamiętajcie! Nie musicie szukać klucza…bo zamka i drzwi nie znajdziecie!
...tylko DANCE ma SENS 🩰🩰
>> więcejCzas na prezentację sylwetki ostatniego jurora, jurorki!!! Regionalnych Spotkań Tanecznych ...tylko DANCE ma SENSWeronika Bogusławska-Bartczak - Pedagog tańca, choreograf. Absolwentka Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku taniec. Z tańcem związana od 15 lat, a swoją przygodę z nim rozpoczęła w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Brała udział w wielu warsztatach tanecznych, szkoląc się pod okiem najlepszych tancerzy w kraju. Dziś specjalizuje się w takich stylach jak taniec współczesny, modern, lyrical jazz. Jej choreografie zajmują wysokie miejsca na zawodach w całym kraju. Podczas tworzenia zwraca uwagę na spójność choreografii, świadomość ciała tancerza, jego technikę i emocjonalność. Uważa, że choreografia powinna poruszyć oglądającą ją publiczność.Ostatnia notka biograficzna zamieszczona, teraz czas na Wasz ruch - na zgłoszenia czekamy do końca tygodnia, do 22 marca , potem taneczny raban na scenie Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu - 5 kwietnia. Wszystkie szczegóły znajdziecie w REGULAMINIE na: https://www.mdk.kalisz.pl/?pl_konkursy,3ROBOZWIERZ - wernisaż 20 marca
W Galerii SZATNIA MDK odbyło się spotkanie jurorów Konkursu Plastycznego „ROBO-ZWIERZ”. Zadaniem uczestników było stworzenie formy przestrzennej, będącej połączeniem robota z wybranym przez siebie zwierzęciem z wykorzystaniem różnorodnych odpadów. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest p. Emilia Kuczyńska, która w Młodzieżowym Domu Kultury już wielokrotnie prezentowała swoje zamiłowanie do twórczych działań z upcyklingu.
W skład komisji konkursowej weszli: prof. UAM w Kaliszu, dr hab. Beata Kotecka, przedstawiciele Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej: Kalina Grabińska oraz Wojciech Zjawiony oraz dyrektor MDK – Beata Paszak.
Przed jurorami konkursu było bardzo trudne zadanie, ponieważ każda z nadesłanych prac okazała się wyjątkowa. Ich autorzy wykazali się niezwykłą pomysłowością, kreatywnością oraz bardzo ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. W rezultacie z 173 nadesłanych na konkurs prac jury przyznało 15 równorzędnych nagród i 16 wyróżnień. Organizatorzy podjęli również decyzję o dopuszczeniu dodatkowo do konkursu prac osób z niepełnosprawnością oraz dzieci w wieku poniżej 9 lat i przyznali 8 nagród oraz 13 wyróżnień. Lista laureatów w załączonym PROTOKOLE.
Wszystkim laureatom oraz ich opiekunom artystycznym gratulujemy i zapraszamy na uroczyste podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień, które odbędzie się w środę 20 marca o godzinie 16.00 w Galerii SZATNIA MDK, ul. Teatralna 3.
"Zabawa z Poezją" - wyniki🏆🏆🏆
W sobotę 16 marca w Młodzieżowym Domu Kultury mieliśmy okazję wysłuchać 47 młodych recytatorów z Kalisza i powiatu kaliskiego oraz reprezentanta Jeleniej Góry :).
Konkurs „Zabawa z Poezją” to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim święto słowa mówionego, piękna poezji i mocy wyrazu, który każdy z nas ma w sobie – takimi słowami do recytatorów, ich rodziców i opiekunów artystycznych zwróciła się Pani Izabela Fietkiewicz-Paszek, przewodnicząca jury, reprezentująca współorganizatora konkursu – Miejską Bibliotekę Publiczną w Kaliszu. Udział w konkursie to czas i miejsce na zdobycie doświadczenia i w efekcie odpowiedzi na pytanie – czy scena i występ przed publicznością daje mi satysfakcję i radość? Mamy nadzieję, że na to pytanie wszyscy recytatorzy odpowiedzieli twierdząco i będą doskonalić swoje umiejętności i czarować głosem.
Dziękujemy Wam za dzisiejsze emocje, za piękno, które wprowadziliście do MDK-u i za odwagę, by pokazać nam swoje serca. Bez względu na wyniki konkursu, pamiętajcie, że poezja jest jak muzyka duszy – zawsze warto do niej wracać. Laureatami tegorocznej edycji Konkursu Recytatorskiego „Zabawa z Poezją” zostali: Mikołaj Ubycha, Milan Kołeczko, Martyna Tomczak, Barbara Maciejewska i Oliwia Adamczewska w kategorii klas 0 – 3 oraz Michał Ptak w kategorii klas 4 – 8. Jury przyznało również wyróżnienia. Pełną listę zwycięzców znajdziecie w załączonym PROTOKOLE.
Szczególne podziękowania kierujemy do Mai Andrzejak – uczestniczki zajęć teatralnych w MDK, która finał Konkursu uświetniła monodramem „Dziewczyna i chłopak”, za który otrzymała wyróżnienie podczas Wielkopolskiego Konkursu „Młodzi Koryfeusze”.
Tylko DANCE ma SENS...
5 kwietnia 2024 r. na scenie CKiS w Kaliszu spotykają się tancerze z Kalisza i rejonu Południowej Wielkopolski. Przypominamy o terminie zgłoszeń - 22 marca. Szczegóły w REGULAMINIE w zakładce KONKURSY. Poniżej prezentujemy sylwetkę kolejnego jurora!
Witold Jurewicz
Pomysłodawca i twórca przeglądu tanecznego „Tylko Dance ma Sens”. Wieloletni nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Choreograf, pedagog i performer.
Od 1995-2010 roku Dyrektor Teatru Tańca Alter w Kaliszu, dla którego stworzył ponad 50 spektakli, które były nagradzane na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach i konkursach. W latach 1992-2008 dyrektor artystyczny Międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu, jednego z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Polsce. Sędzia IDO. Od 1986 regularnie współpracuje z teatrami dramatycznymi, tworząc choreografię i ruch sceniczny. Od 2008 wykłada na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie w 2012 uzyskał stopień doktora.
Uczył na festiwalach i warsztatach tańca współczesnego w Polsce, Niemczech, Holandii, Białorusi, Rosji, Izraelu, Szwecji i na Litwie. Współtwórca - Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego „Na Bosaka”. Od 2014 roku zasiada w jury Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta w Tarnowie. Współtwórca pierwszej w Polsce specjalności tańca współczesnego z programem autorskim w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu.
Autor programu nauczania tańca współczesnego i teorii ruchu. Twórca techniki ruchu wykorzystującej punkt podparcia i pracę z ciężarem jako podstawy do ruchu zgodnego z indywidualną motoryką ciała.
Z cyklu – ZAWODOZNAWSTWO
Dziewczyny z grupy plastycznej 15+ pani Emilki Kuczyńskiej przeżyły elektryczny wstrząs - oczywiście w przenosi - w trakcie spotkania z kolejną bohaterką cyklu ZAWODOZNAWSTO, którą tym razem była Pani Kama Kowalewska.
Dziewczyny w gąszczu, w natłoku swoich myśli, którą przyszłą drogę życiową wybrać zrozumiały, że żeby podejmować jakiekolwiek decyzje, należy najpierw bardziej poznać, zrozumieć siebie.
Każda chwila naszego życia jest cenna – warto przemyśleć czego nie chcemy robić. Warto odważyć się! Warto przestać się bać! Warto realizować swoje marzenia i nie patrzeć na to co myślą o tym inni.
Kama Kowalewska – aktorka filmowa i teatralna, po ukończeniu studiów podyplomowych na Uniwersytecie Łódzkim (Metody wspierania relacji międzyludzkich) od 2017 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc zajęcia indywidualne i grupowe oparte o rozwój osobisty i zarządzanie emocjami. Na Warsztaty Inteligencji Emocjonalnej można się udać do „Pogotowia Emocjonalnego”, w której siedzibie dziewczyny z grupy plastycznej 15+ miały przyjemność gościć. Opowieść o kolejach życia zawodowego, refleksje na temat spojrzenia na siebie w inny sposób, niepowtarzalna atmosfera sprawiły, że największym problemem stał się koniec spotkania. Bo czas płynął tak szybko, a może zatrzymał się? Bo spotkanie z panią Kamą Kowalewską - osobą emanującą szczerością, dobrocią, wiedzą - to jak podróż w inną czasoprzestrzeń, w której czujemy się tak dobrze, w której odnajdujemy siebie. Gorąco polecamy WARSZTATY INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ i bardzo dziękujemy Pani Kamie Kowalewskiej za poświęcony czas.
Konkurs Piosenki Przedszkolaków w MDK
MDK zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym (urodzone po 2016 roku) do udziału w 23. KONKURSIE PIOSENKI PRZEDSZKOLAKÓW.
UWAGA! dodatkowo dajemy szansę solistom na zakwalifikowanie się do etapu rejonowego 27. Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków CZERWONAK 2024.
Konkurs odbędzie się 17 kwietnia 2024 r. w siedzibie MDK, ul. Teatralna 3. Na zgłoszenia czekamy do 9 kwietnia. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie w załączonym REGULAMINIE. Zgłoszenia można przesłać w formie papierowej na adres: MDK, ul. Teatralna3, 62-800 Kalisz lub elektronicznie na adres: katarzyna.majewska-krzyzaniak@mdk.kalisz.pl
>> więcejFeryjne warsztaty modelowania z gipsu
Maski, misy stylizowane na „antyczne”, patery, elementy ozdobne z masy papierowej…. takie formy przestrzenne i płaskorzeźby powstały w pracowni plastycznej pod kierunkiem p. Beaty Solińskiej.
W zajęciach uczestniczyli wychowankowie grupy „Tęcza”, którzy po raz pierwszy modelowali przedmioty użytkowe z papieru i masy papierowej oraz bandaża gipsowego. Nowa technika wzbudziła duże zainteresowanie i z wielkim zaangażowaniem warsztatowicze realizowali kolejne zadania. W pierwszym etapie formowano przedmioty, które były pokrywane kawałkami bandaża gipsowego i wygładzane. Każdy wykonał też odlew twarzy na maski. Do malowania wykorzystano m. in. złoto antyczne i srebrny akryl, aby uzyskać efekt postarzenia. Pani Beacie dzielnie asystowała praktykantka Martyna Załęcka, która wykonała odlew dłoni nauczycielki. Potem umieściła ją na postumencie również uformowanym z gipsu i tak powstała statuetka „The Voice of Art” dedykowana p. Solińskiej.
Mamy nadzieję, że efekty warsztatów niebawem będzie można obejrzeć w przestrzeni MDK.
TA STRONA akcja 🎬🎬🎬🎬🎬
Zespół teatralny "Ta Strona" z MDK, wykorzystując "wolne" od szkoły, zaczął intensywne próby, których efektem ma być nagranie kilku filmików profilaktycznych we współpracy z kaliską Strażą Miejską. Materiały te mają wspomagać Służby w uświadamianiu młodzieży problemów związanych np. ze spożywaniem alkoholu. Z niecierpliwością czekamy na efekt.
>> więcejFerie w MDK zainaugurowane
Dziś pierwszy dzień Akademii Artystycznej w MDK, na którą wspólnie z Miastem Kalisz zaprosiliśmy dzieci w wieku 6 – 12 lat. Zajęcia dla 40 osobowej grupy zaczęliśmy od integracji, którą poprowadziła p. Majka Graf.
Wspólne działania podczas ferii w MDK nie tylko rozwijają umiejętności artystyczne, ale także uczą dzieci pracy zespołowej, komunikacji i szacunku dla innych. Poprzez wspólną zabawę i naukę dzieci uczą się empatii, współpracy i rozwiązywania problemów razem. Dzięki takim doświadczeniom mogą również łatwiej nawiązywać nowe znajomości i przełamywać bariery komunikacyjne. Zobaczcie sami jak nam to wychodziło.
W drugiej części Akademii podzieliliśmy się już na podgrupy plastyczne, ale o tym więcej jutro… do zobaczenia.
Ferie w MDK
Ferie w Młodzieżowym Domu Kultury podzieliliśmy na dwa tygodnie.
W I. tygodniu - od 12 do 16 lutego - będzie się odbywała Akademia Artystyczna dla ucznióww wieku 6 - 12 lat, którzy zapisali się w sekretariacie MDK i rodzice zaakceptowali regulamin (lista już zamknięta!). Spotykamy się codziennie punktualnie o 9.30. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą zmiennego obuwia (można je u nas zostawić), wygodnego stroju i ubrań odpowiednich do warunków pogodowych (czekają nas wyjścia do kina i na kręgielnię). Weźcie też ze sobą kanapkę, a my zrobimy Wam ciepłą herbatkę. Codziennie będziemy Was informować o szczegółowym planie na kolejny dzień. W poniedziałek, oprócz garści informacji na dobry początek, poznamy się i zintegrujemy na sali baletowej, a potem w podgrupach odkryjemy swój potencjał artysty plastyka.
W II. tygodniu ferii - od 19 do 23 lutego - będą się odbywały zajęcia w grupach i podgrupach dla naszych stałych uczestników. O szczegóły pytajcie swoich nauczycieli :), bo będzie się działo. Każda pracownia zaplanowała wiele atrakcji: program turystyczny, wyjścia do kina, odwiedziny w zaprzyjaźnionych instytucjach, projektowanie i urządzanie pokoju relaksu, warsztaty i otwarte spotkania. Pracujemy i w godzinach dopołudniowych i popołudniowych.
>> więcej... tylko DANCE ma SENS!
Młodzieżowy Dom Kultury oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają zespoły taneczne (min. 3 osobowe) oraz duety z Kalisza i regionu południowej Wielkopolski do udziału w REGIONALNYCH SPOTKANIACH TANECZNYCH "Tylko Dance Ma Sens" - 5 kwietnia 2024 r. (piątek).
Spotykamy się na scenie CKiS przy ul. Łaziennej 6. Szczegóły w załączonym REGULAMINIE, do pobrania także KARTA ZGŁOSZENIA. Na zgłoszenia czekamy do 22 marca, Każda placówka / instytucja może delegować max. 5 zespołów. Szczegółowych informacji udziela ewa.paczkowska@mdk.kalisz.pl
>> więcej🐶🐹🐕 wystawa w MDK
Już od tygodnia J na trzecim piętrze MDK można obejrzeć wystawę prac, które powstały na Konkurs Plastyczny „Przyjaciel do adopcji”. Prezentowane obrazy wykonali uczestnicy zajęć z pracowni pani Bogusi Kowalczyk. I chociaż część z nich, te nagrodzone i wyróżnione, widzieliśmy w listopadzie w Galerii SZATNIA, to wszystkie zasługują na uwagę, bo autorzy włożyli w ich wykonanie kawał serca, emocji, talentu no i oczywiście czasu. Serdecznie zapraszamy na trzecie piętro!!! A potem, poruszeni „psimi i kocimi” losami, możecie sprawdzić w jaki sposób możemy pomóc potrzebującym miłości i uwagi zwierzakom wchodząc na www.schronisko.kalisz.pl
Konkurs Plastyczno - Fotograficzny „Przyjaciel do Adopcji” to wspólny projekt MDK i Młodzieżowej Rady Miasta który już po raz drugi zorganizowaliśmy we współpracy z Miastem i Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt.
Mili goście w Galeii SZATNIA MDK
W środę 7 lutego do Młodzieżowego Domu Kultury przybyli wyjątkowi goście ze Szkoły Podstawowej w Rajsku.
Trzy klasy: pierwsza, druga oraz trzecia wraz ze swoimi nauczycielami odwiedziły Galerię SZATNIA, gdzie obecnie prezentujemy wystawę pokonkursową „Wolność bez nałogów”. Podczas krótkiej pogadanki opiekunki galerii: p. Bogusia Kowalczyk i p. Beata Solińska tak poprowadziły rozmowę, że dzieci same sobie odpowiedziały na pytania: co to jest galeria, jaką pełni funkcję i jakie są rodzaje galerii? Nie zabrakło również rozmowy na temat uzależnień i profilaktyki.
Nasi goście zwiedzili także MDK-owskie pracownie plastyczne, zaśpiewali na naszej scenie, po czym udali się do Centrum Kultury i Sztuki na ciąg dalszy przygody ze sztuką.
Zimowa sceneria w MDK
Pory roku często płatają nam figle... patrzymy za okno, a tam, zamiast białych płatków śniegu, widzimy deszcz i gałęzie drzew targane przez wiatr. Wszystkich tęskniących za zimową scenerią zapraszamy do MDK na wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych w zimowym etapie konkursu plastycznego dla przedszkolaków "Cztery pory roku". Jury w składzie: Marta Dutka, Bogusława Kowalczyk i Beata Solińska po obejrzeniu 302 prac wybrało te najpiękniejsze, najciekawsze, oryginalne - 12 nagrodziło, a 11 wyróżniło.
Laureatom serdecznie gratulujemy, wszystkim autorom dziękujemy za nadesłane obrazki i przypominamy, że przed nami ostatni etap - wiosenny, a potem wyczekiwany FINAŁ. PROTOKÓŁ z listą zwycięzców w załączeniu.
>> więcejRecytatorzy na start...
Konkursy recytatorskie to wspaniała możliwość dla uczniów aby zaprezentować swoje umiejętności na scenie. To także doskonały sposób na rozwijanie zdolności językowych, w tym poprawnej wymowy i dykcji, na artystyczne wyrażenie emocji i uczuć. Zabawa z poezją, wspólne doświadczanie i przezywanie pomaga również w budowaniu relacji między rówieśnikami i wzmacnia ich poczucie wartości... więc pozostaje tylko przygotować się, zgłosić i wziąć udział w Konkursie Recytatorskim "Zabawa z poezją" na który serdecznie zapraszają uczniów szkoł podstawowych: Młodzieżowy Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu.
Szczegóły i Regulamin w zakładce KONKURSY. Na zgłoszenia czekamy do 8 marca 2024 r..
Komunikat 📍
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczestnicy zajęć języka angielskiego w MDK...
Uprzejmie informujemy, że nauka języka angielskiego, którą we wrześniu rozpoczęliście z p. Tomaszem Kubisem będzie kontynuowana. Wszystkie grupy spotykają się w MDK już od 16 stycznia 2024, II. piętro, sala nr 26 wg planu. Serdecznie zapraszamy.
MDK na scenie...
ŚWIĄTECZNY SHOW
Za nami fantastyczny spektakl w wykonaniu dzieci i młodzieży z pracowni teatralnych, tanecznych, wokalnych i muzycznych Młodzieżowego Domu Kultury.
TO BYŁ PRAWDZIWY SHOW!!!!! Ponad setka wykonawców przedstawiła widowni MDK-owską wersję Opowieści Wigilijnej według scenariusz Tomasza Kubisa. Śpiew, taniec, muzyka, gra aktorska, błyszczące kolorowe stroje, efekty specjalne, efekty wizualne, a to wszystko wykonane na najwyższym poziomie J. Spektakl dostarczył widowni i wykonawcom dużo emocji.
Nad całością czuwał p. Rafał Paczkowski – reżyseria, pracownia teatralna współpracując z:
p. Violettą Graczyk – pracownia taneczna
p. Ewą Paczkowską – pracownia taneczna
p. Anną Bakalarek – pracownia wokalna
p. Łukaszem Pieniążkiem – pracownia muzyczna
p. Grzegorzem Walendowskim - muzyka
p. Magdaleną Mazurowską – oświetlenie
oraz wszystkimi nauczycielami Młodzieżowego Domu Kultury pomagającymi przy organizacji i czuwającymi na zapleczu nad młodymi artystami.
... więcej i więcej fotek na FACEBOOKU
Z cyklu ZAWODOZNAWSTWO…📚📚📚
W poszukiwaniu odpowiedzi… Kim zostać w przyszłości? Jaki zawód wybrać? grupa plastyczna 15 + pod kierunkiem Pani Emilki Kuczyńskiej udała się tym razem na spotkanie z osobą, która nie skończyła studiów artystycznych -ale polonistyczne- a i tak na co dzień w swoim życiu zawodowym jest artystą.
Obecnie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, wcześniej redaktor, producent, prezenter radiowy, reżyser dokumentów i filmów reklamowych, publicysta kulturalny, kierownik redakcji Radia Centrum (…)i jeszcze długo można by wymieniać, ale warto wspomnieć :), że uczęszczał na zajęcia taneczne do Młodzieżowego Domu Kultury -ROBERT KUCIŃSKI- poprzez ciekawy wykład na temat funkcjonowania bibliotek dzisiaj oraz opowieść o fascynującej drodze zawodowej, zmienił dotychczasowy tok myślenia młodych plastyczek. To tak, jakby zachwycać się obrazem realistycznym i pierwszy raz w życiu popatrzeć na obraz abstrakcyjny i dostrzec jego nowe, niezwykłe walory.
Takie spotkanie było bardzo potrzebne, ponieważ p. Robert Kuciński uzmysłowił młodzieży, że niekoniecznie ten pierwotny plan na życie, który mamy w swojej głowie i przy którym tak się upieramy jest tym planem ostatecznym. Jest tyle możliwych dróg i rozwiązań w dążeniu do celu, ale ciągle trzeba się kształcić, rozwijać, podejmować wyzwania, być ciekawym świata, zainteresowanym, chętnym do pracy nad sobą. Spostrzeżenia p. Roberta Kucińskiego dotyczące jego doświadczeń związanych z drogą zawodową, ale również z szerokim wachlarzem możliwości rozwijania swoich zdolności oraz spędzania wolnego czasu w bibliotece pokazały dziewczynom z MDK, że na świat możemy patrzeć z różnych perspektyw dotychczas przez nas niedostrzeganych, ale na wszystko trzeba znaleźć pomysł.
Serdeczne podziękowania dla PANA ROBERTA KUCIŃSKIEGO za poświęcony dla młodzieży czas i niezwykłą lekcję – burzę w ich mózgach.
KONKURS PLASTYCZNY „ROBO-ZWIERZ”
Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu serdecznie zaprasza do udziału w pierwszej edycji konkursu plastycznego: Jak stworzyć coś z niczego? „ROBO-ZWIERZ”.
Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie pracy przestrzennej, która ma stanowić połączenie robota z wybranym przez siebie zwierzęciem. Celem konkursu jest zgłębianie procesu upcyklingu oraz poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastyczno-technicznych. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz średnich z miasta Kalisza oraz powiatu kaliskiego. Prace należy dostarczyć do MDK ul. Teatralna 3 do 1 marca 2024 r..
Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród planujemy na 20 marca w Galerii SZATNIA MDK. O wynikach konkursu laureaci zostaną powiadomieni pisemnie. Informacje zostaną także zamieszczone na stronie PLACÓWKI. Szczegóły konkursu w załączonym REGULAMINIE.
Upcykling a moda
Jak zrobić coś z niczego? Ciąg dalszy twórczych działań związanych z upcyklingiem. Trwają przygotowania do kolejnego pokazu mody.
W ubiegłym roku materiałem wyjściowym, z którego tworzone były kapelusze, torebki, plecaki było pudełko do jajek. Tym razem uczestnicy grup plastycznych Emilii Kuczyńskiej zmagają się z nowym materiałem, z którego powstaną ubrania – papierowe rolki. Działanie metodą projektu jest czasochłonne, ale rezultaty pracy są zaskakujące. Do zobaczenia na wybiegu.
W stylu POP-ART
Komiksowa kreska, puszka Coca-Coli, zupy Campbell oraz celebryci zawładnęli wyobraźnią uczestników grupy plastycznej 15+, prowadzonej przez p. Emilię Kuczyńską, którzy podczas ostatnich zajęć zgłębiali zagadnienia sztuki popularnej czyli POP-ART.
Nie tylko portret, architektura czy pejzaż mogą być tematem obrazu, ale również zapamiętana z telewizji reklama, fragment filmu, komiks może zainspirować do artystycznego działania. Mocna kolorystyka, nasycone barwy, silne kontrasty zdominowały prace, które miały oddać rzeczywistość tamtego czasu. I oddały… jak by powiedział popularny kulinarny youtuber J.
Zaproszenie na KONCERT 🌠
Z przyjemnością zapraszamy Państwa na wyjątkowy koncert "Kolęda Franciszkańska", który odbędzie się 7 stycznia 2024 roku w Klasztorze O. Franciszkanów w Kaliszu. To niezwykłe wydarzenie muzyczne ma na celu uświetnienie 800-lecia pierwszej szopki świętego Franciszka w Grecio sprzed 800 lat.
W programie wieczoru znajdą się nie tylko wzruszające kolędy włoskie, polskie i międzynarodowe, ale także majestatyczne "Concerto Grosso na Boże Narodzenie" A. Corelliego oraz emocjonująca "Zima" A. Vivaldiego. To niepowtarzalna podróż przez czas i dźwięki, które przeniosą nas do magicznego świata Świąt Bożego Narodzenia.
Wstęp wolny
Po…świąteczne czytadełka
>> więcejMłodzi twórcy z pracowni plastycznej, prowadzonej przez panią Bogusię Kowalczyk, dobrze się bawili na przedświątecznych zajęciach. Swoim humorem, w ujęciu KOMIKSOWYM, wprowadzili w wesoły świąteczny nastrój wszystkich odwiedzających MDK. Ich prace zawisły w przestrzeni placówki, ożywiając klatki schodowe i korytarze.Teraz oryginalnymi pracami młodych plastyków dzielimy się w wirtualnej galerii.Czas Świąt...
Pięknych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia,
czasu spokoju, refleksji i wytchnienia
oraz samych szczęśliwych i zdrowych dni
w nadchodzącym 2024 rokużyczy MDKowska ekipa :)
PS. Przerwa świąteczna od zajęć w grupach trwa od środy 27 grudnia do piątku 29 grudnia. W MDK spotykamy się 2 stycznia 2024 r..
>> więcejGrali i śpiewali... Małemu
W drugim już w tym roku Koncercie Świątecznym -19 grudnia- na scenie MDK zaprezentowali się wychowankowie pracowni muzycznych pod kierunkiem Magdaleny Żarneckiej, Anny Bakalarek i Grzegorza Walendowskiego. Na ten dzień czekali rodzice i dziadkowie, którzy licznie przybyli, aby podziwiać swoje pociechy. Występy młodych artystów ze Studia Piosenki WOKALMANIA przeplatane były popisami najmłodszych wychowanków z grupy umuzykalnienia z rytmiką oraz grą na instrumentach. Wielkie wrażenie na publiczności zrobił występ finałowy, w którym wzięli udział wszyscy artyści, grając i śpiewając kolędę „Lulajże Jezuniu”. Takie spotkania pokazują, jak zdolnych mamy w placówce młodych muzyków, którzy tworzą cudowną rozśpiewaną MDK-owską rodzinę.
>> więcejNie zapominajmy, że w kalendarzach mamy jeszcze jesień 🍂🍁
Przed nami ostatnie dni JESIENI 2023. Na tę okoliczność przygotowaliśmy fotogalerię prac z pracowni plastycznej, gdzie pod kierunkiem p. Beaty Solińskiej wychowankowie dali upust swoim emocjom, talentom, wyobraźni nucąc: „Jesień, jesień, jesień ach to tak. Od gorąca twych promieni zapłonęły liście drzew. Od zieleni do czerwieni krążył lata senny lew. Mała chmurka nad jej czołem, mała łezka słony smak. Pociemniało, poszarzało - jesień jak to tak. Jesień, jesień jak to tak....”
Jesienne barwy - od zieleni do czerwieni poprzez żółcie, brązy, pomarańcze...zabawa ze strukturami, frotażem...inspiracja naturą i pięknem jej zmian.... okazały się bardzo bliskie wrażliwości dzieci. Ciepłe kolory na kolażach i motyw drzew ma wręcz terapeutyczną moc. Zobaczcie sami...
Początek ZIMY 22 grudnia 2024!
Z cyklu – zawodoznawstwo
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jaką ścieżkę życiową wybrać? którą drogą pójść – grupa plastyczna 15+ p. Emilki Kuczyńskiej wybrała się na warsztaty z rzeźby do Zakładu Edukacji Plastycznej Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu.
Młodzież nie tylko poznawała tajniki warsztatu rzeźbiarza, szerokie możliwości tworzenia jakie daje ta, wybrana dziedzina sztuki, ale również pod okiem Pani Profesor Beaty Koteckiej sama mogła zmierzyć się z jednym rzeźbiarskich materiałów jakim jest glina. Rzeźby w pracowniach i techniki ich tworzenia podziałały na pewno na uczestnikach zajęć inspirująco, jak również wskazówki do pracy Pani Profesor Beaty Koteckiej. Bardzo dziękujemy za możliwość spotkania.
Wyniki 23. Konkursu Plastycznego „Wolność bez nałogów” grudzień 2023
Za nami rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Wolność bez nałogów” – wspólnego projektu Młodzieżowego Domu Kultury i Miasta Kalisza, któremu od wielu już lat partneruje Komenda Miejska Policji oraz Galeria SZATNIA MDK.
Na 23. edycję konkursu wpłynęło 151 prac z różnych placówek oświatowych z Kalisza i powiatu, a wśród autorów znalazły się dzieci od najmłodszych klas szkół podstawowych, młodzież ze szkół średnich i osoby z niepełnosprawnościami bez kategorii wiekowej. Komisja konkursowa przyznała 15 nagród, w tym pierwszą nagrodę oraz dwie drugie nagrody ex aequo i dodatkowo 26 wyróżnień, biorąc pod uwagę wysoki poziom prac, które łączą w sobie walory artystyczne i estetyczne z wartościami merytorycznymi i edukacyjnymi. Lista laureatów w załączonym PROTOKOLE.
W skład komisji weszli: Janusz Sibiński – Zastępca Naczelnika Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM Kalisza, Beata Paszak – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Janusz Lewandowski – artysta plastyk, Marta Dutka – plastyk, nauczyciel MDK, st. Asp. Marlena Potasińska oraz mł. asp. Agnieszka Olejnik – Mucha – Wydział Prewencji i Profilaktyki Społecznej KMP w Kaliszu
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, laureatom i ich opiekunom artystycznym serdecznie gratulujemy i zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy pt. „Wolność bez nałogów” połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień w środę 13 grudnia na godzinę 16.00 do Galerii SZATNIA MDK przy ul. Teatralnej 3.
Muzyczne świąteczne klimaty w MDK...
12 grudnia 2023 r. w MDK odbył się Instrumentalny Koncert Świąteczny, w na którym wystąpili wychowankowie trzech pracowni muzycznych: p. Grzegorza Walendowskiego – keyboard, saksofon, p. Borysa Przetakiewicza - gitara oraz p. Łukasza Pieniążka, który uczy gry na pianinie.
Scena Młodzieżowego Domu Kultury i jej zimowa sceneria przygotowana – uszyta – przez młode projektantki pod okiem p. Marty Dutki, w pełni oddała ducha zbliżających się świąt. Muzycy wspaniale się na niej zaprezentowali.
Kolejne świąteczne wydarzenie ❤️❤️❤️ w MDK już w najbliższy wtorek 19 grudnia o godz. 17.00. Tym razem spotkamy się na sali gimnastycznej, bo występujących jednocześnie na scenie będzie znacznie więcej.
Widokówka 🎄🌲⛄️🛷 z MDK
>> więcejNa śnieg i zimę nie zawsze można liczyć, ale na kreatywność MDK - owskich plastyków zawsze :). W pracowni p. Emilki Kuczyńskiej powstały urocze bałwanki i ekologiczne (paletowe) sanki.Zapraszamy do MDK, gdzie można sobie zrobić w zimowym anturażu pamiątkowe zdjęcie."Cztery Pory Roku" JESIEŃ🌧☔️WYNIKI
Jesień to czas, gdy otaczająca nas przyroda przygotowuje się do snu. Zanim jednak zaśnie, cieszy nasze oczy bogactwem kolorów – ciepłe żółcie, żywa czerwień, rudości i pomarańcze mieszają się w pejzażu i zachwycają barwami.
I w takim stylu nadesłane zostały do MDK prace (prawie 400!) wykonane przez przedszkolaków. Jury konkursowe kolejny raz pochyliło się nad tym bogactwem i różnorodnością dziecięcej twórczości, przyznając nagrody i wyróżnienia. Laureatom (KLIKJ), których prace już wiszą w Galerii MDK serdecznie gratulujemy i zapraszamy do zwiedzania. Na upragniony finał i uroczyste podsumowanie w MDK czekamy do maja 2024, przed nami etap ZIMOWY do 24 stycznia 2024r.
Chór Nauczycielski MDK na wspólnym kolędowaniu
KALISKI CHÓR NAUCZYCIELSKI z MDK pod kierunkiem Pani Małgorzaty Błaszczyk miał przyjemność rozpocząć świąteczny czas kolędowaniem - 6 grudnia - podczas „Kulturalnej Środy” przy Niecałej. Zwiastujący Święta nastrój udzielił się przybyłym na tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy do Komody gościom, których chórzyści zaprosili do wspólnego śpiewu.
Dziękujemy Organizatorom - KOMODA CLUB RESIDENCE za zaproszenie i ciepłe przyjęcie, wystawcom ozdób za miłe towarzystwo, a Wszystkim naszym słuchaczom przesyłamy serdeczne życzenia Wesołych Świąt.
Z KALISKIM CHÓREM NAUCZYCIELSKIM na wspólnym kolędowaniu będzie się można jeszcze spotkać w styczniu w Kaliskiej Katedrze. Zapraszamy.
MDK na Powiatowych Konfrontacjach Tanecznych
W sobotę 2 grudnia grupa AQUA reprezentowała Młodzieżowy Dom Kultury na Powiatowych Konfrontacjach Tanecznych w Liskowie. Konfrontacje nie miały charakteru konkursu i wszyscy tancerze otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary.
Pomimo składu okrojonego przez choroby, dziewczęta jak zwykle zaprezentowały się bardzo profesjonalnie.
GRATULUJEMY!!!!
Idą ŚWIĘTA!!!
Za oknem już biało, grudzień zapukał do drzwi. Idą ŚWIĘTA!!!
Z radością i niecierpliwością czekamy na ten niezwykły czas. Trudno nie zauważyć, jak z każdym dniem, niczym w bajkowej scenerii, zmienia się wszystko wokół nas. Gdybyśmy dzisiaj zajrzeli do pracowni plastycznej prowadzonej przez panią Bogusię Kowalczyk, zobaczylibyśmy niezłe zamieszanie. Przygotowania do Świąt idą pełną parą!!! Dekoracje czas zacząć!!!! A oto efekt pracy dwóch grup poniedziałkowych. Czyż nie są twórcze? DRUGIE ŻYCIE OBRAZU - odsłona w wersji świątecznej już niebawem zostanie zaprezentowana w przestrzeni MDK.
MDK-owskie prace na ogólnopolskiej wystawie 🎨
Trzy prace autorstwa: Heleny Jakubowskiej, Wiktorii Frątczak i Wiktorii Jangas otrzymały kwalifikację do ogólnopolskiej wystawy pokonkursowej "ODLOT z KOPERNIKIEM", którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury im. M. Kopernika we Wrocławiu. Dodajmy tylko, że obrazy zostały wybrane z ponad 500 prac nadesłanych na Konkurs.
Prace podopiecznych p. Emilki Kuczyńskiej z grupy plastycznej 15+ będzie można oglądać od 9 grudnia 2023 r. na WYSTAWIE w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej przy u. Worcella 25/27. Na pewno warto zaplanować wycieczkę do Wrocławia, który w przedświątecznym okresie kusi wieloma atrakcjami, m.in. "prawdopodobnie" najpiękniejszym JARMARKIEM BOŻONARODZENIOWYM w Polsce.
Gratulujemy Nominowanym i Opiekunce Artystycznej i życzymy kolejnych sukcesów!
>> więcej"Złota" wystawa w MDK!!!
Od poniedziałku 27 listopada na trzecim piętrze budynku MDK można obejrzeć wystawę ZAINSPIRWANI TWÓRCZOŚCIĄ GUSTAWA KLIMTA. Autorami prac jest młodzież z pracowni pani Bogusi Kowalczyk. Prezentujemy tam prace malarskie na płótnie, wykonane w technice akrylowej. Oczywiście nie mogło zabraknąć złota i to w różnej postaci. Warto dodać, że najmłodsi autorzy prac mają 8 lat, a najstarsi to uczniowie klas siódmych. Szczególne zaproszenie na wystawę kierujemy w stronę rodziców, którzy zawsze cieszą się z twórczych aktywności swoich pociech. Serdecznie zapraszamy, u nas - w MDK - zawsze jesteście mile widziani!!!!
Studium postaci ✍️ 🕺
Przed grupą plastyczną 15+ p. Emilka Kuczyńska postawiła nowe wyzwania dotyczące doskonalenia warsztatu plastycznego. Ostatnio zajęcia z martwej natury, a teraz czas na... żywe J modele.
Niezwykle ważnym ćwiczeniem rysunku jest nie tylko rysowanie martwej natury, ale również studium postaci ludzkiej. Dzięki niemu rozwijamy nie tylko zdolność obserwacji ale też przyswajamy proporcje ludzkiego ciała. Uchwycenie ciała w pewnej pozycji było tym razem ważniejsze niż rysowanie szczegółowych detali. Dziękujemy modelce za poświęcony czas i niewyczerpane pokłady cierpliwości.
"Ta Strona" 🎭 wyróżniona! Znowu!!!
18 listopada 2023 nasz MDK-owski Zespół Teatralny TA STRONA wystąpił na Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Strefa Gry” 2023 w Kole. Zaprezentował tam inscenizację dramatu Bogusława Schaeffera pt. „Spacery po parku” w reżyserii opiekuna grupy – Rafała Paczkowskiego.
Jury festiwalu przyznało zespołowi wyróżnienie oraz nagrodę finansową, zaś Igor Paczkowski otrzymał indywidualną nagrodę aktorską. Gratulacje dla całego zespołu!
Nowe pojęcie w MDK-owskim słowniku - ENKAUSTYKA 📌
W listopadowy poniedziałek wokaliści ze Studia Piosenki WOKALMANIA MDK wraz z ich opiekunką muzyczną panią Anią Bakalarek mieli okazję gościć w Książnicy Pedagogicznej. Dzieci uświetniły swoim występem Ogólnopolski Dzień Seniora, na który zostali zaproszeni „studentki i studenci” Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości bibliotekarka - pani Weronika Wicher - poprowadziła dla wszystkich uczestników spotkania bardzo ciekawy wykład na temat enkaustyki, połączony z warsztatami. MDK- owskie dzieci wraz rodzicami miały niepowtarzalną okazję samodzielnie zaprojektować i wykonać artystyczne zakładki do książek oraz widokówki. Zobaczcie jakie piękne prace powstały! Sprawiło to wszystkim mnóstwo frajdy i satysfakcji! A po warsztatach czekał na wszystkich „warsztatowiczów” słodki poczęstunek. Dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie i kolejne ubogacające spotkanie. Zawsze z radością wracamy do Książnicy, przepełnionej wiedzą i ludzką życzliwością :).
TEŻ MAM TALENT! WYNIKI 🥇🥈🥉
To już szósty raz na scenie MDK swoje zdolności zaprezentowali uczestnicy interdyscyplinarnego Konkursu też mam talent, który MDK organizuje we współpracy z Fundacją CHOPS. W loży jurorskiej zasiedli: Małgorzata Jackowska, Katarzyna Majewska - Krzyżaniak, Ewa Paczkowska, Magdalena Żarnecka, Roman Żarnecki i Grzegorz Walendowski, reprezentujący różnorodne środowiska i specjalizacje, ale to publiczność ostatecznie zdecydowała o pierwszych trzech miejscach w konkursowych szrankach.
Zwycięzcami VI edycji Konkursu „Też mam talent” zostali: I miejsce - Zuzanna Nawrotkiewicz ze SP w Chełmcach za układ gimnastyczny z szarfą i obręczą, II miejsce - Maja Konarska ze SM Music Store w Kaliszu za piosenkę „Jestem twoją bajką”, III miejsce - Amelia Przybyszewska ze SM Music Store w Kaliszu za „Earth song” Michaela Jacksona na perkusji.
Jury po obejrzeniu 35 interesujących, często zaskakujących i nieoczywistych prezentacji postanowiło dodatkowo przyznać wyróżnienia. Doceniono: Zofię Szafrańską ze SP w Rychnowie, Lenę Błaszczyk ze SP nr 15 w Kaliszu, Stanisława Lewandowskiego, Nikolę Macniak ze SP Sokrates w Kole i Zofię Fręśko ze SP nr 9 w Kaliszu..
Zarówno uczestnicy, jak i ich opiekunowie, bardzo chwalili pomysł i organizację imprezy i zapowiedzieli, że przyjadą do MDK, aby wziąć udział w kolejnej edycji… więc przygotowujemy się do siódmego rozdania.
Więcej fotek :) na FACEBOOKU
Kaliski Chór Nauczycielski zaprasza do swojego grona!
Kaliski Chór Nauczycielski powstał w roku 2009 przy Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Chór liczy 28 osób w różnym wieku, którzy reprezentują różnorakie zawody i środowiska. Nie są profesjonalnymi muzykami, ale entuzjastami muzyki chóralnej. Pozwala to na wspaniałą współpracę opartą na życzliwości, wymianie doświadczeń i wzajemnej pomocy podczas prób.
Zapraszają w swoje szeregi. Nie musisz czytać nut, ale musisz lubić muzykę, ludzi i śpiew zespołowy :). Spotykają się w każdą środę o godzinie 16.30 w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, ul. Teatralna 3. Więcej informacji znajdziecie na Facebooku. Warto zrobić coś dla siebie.
Małgorzata Błaszczyk – Dyrygent
TĘCZA na "Małym Księciu" w CKiS 😍❤️
„Dobrze się widzi tylko sercem” a „najważniejsze jest niewidoczne”To motto przewodnie spektaklu muzycznego „Mały Książę”, wyreżyserowanego przez aktorkę Kamę Kowalewską, autorkę tekstów piosenek oraz twórczynię muzyki. Aktorami w przedstawieniu są dzieci i młodzież z kaliskich szkół.
Na to właśnie przedstawienie wybrali się uczestnicy grupy plastycznej TĘCZA MDK wraz z opiekunką p. Beatą Solińską. „Mały Książę” został wyreżyserowany tak, aby odbiorca mógł w sposób bardzo przystępny zrozumieć i zapamiętać treść spektaklu za pomocą trzeciego kanału percepcyjnego – kinestetycznego - gdzie działają silne emocje i uczucia. Oj, a emocje były naprawdę wielkie. Multimedialna wizualizacja, efektowne, silne oświetlenie stanowiące główną scenografię, muzyka trafiająca do odbiorcy, interakcja z publicznością, no i przekaz treści i wartości ciągle aktualnych, bliskich sercu młodych i starszych widzów. No i reakcja widowni na koniec spektaklu, dłuuugi aplauz na stojąco.
Nie mogło się to wszystko tak szybko skończyć dla MDK-owskiej ekipy. Tę piękną opowieść o życiu, miłości i przyjaźni grupa TĘCZA po spektaklu kontemplowała jeszcze w ulubionej Cafe Calisia na pysznym ciachu i kawie. Bo przecież, aby budować trwałe i dobre więzi, trzeba znaleźć trochę czasu dla innych, spotkać się osobiście, wymienić spostrzeżeniami, porozmawiać, POPATRZEĆ na siebie ♥SERCEM♥.
Awiterapia w grupie „Tęcza”
Ponowne spotkanie w MDK z panem Piotrem Nadolskim i jego skrzydlatymi podopiecznymi wzbudziło wiele emocji wśród uczestników MDK-owskiej "Tęczy".
Tym razem można było bliżej zapoznać się z takimi ptakami jak: uszatka Kiwi: sowa płomykówka Elbi; 16-letnia Basia czyli sokół wędrowny (jeden z najszybszych ptaków na świecie, który potrafi osiągnąć szybkość do 360 km/h); jastrząb Harrisa o imieniu Boniata - inaczej myszołowiec towarzyski (jedyny na świecie polujący w stadzie); półtoraroczna sówka Zosia – syczek zwyczajny, ważąca zaledwie 90 g (jedna z najmniejszych sów na świecie).
Zajęcia plastyczne prowadzone przez Beatę Solińską mają charakter terapeutyczny. Nauczycielka ciągle poszukuje nowych, alternatywnych form pobudzających osoby z niepełnosprawnościami do aktywności i twórczego działania. Niewątpliwie bezpośredni kontakt z ptakami stanowi bodziec do rozwoju na tej płaszczyźnie. Więcej informacji w rozwinięciu...
>> więcejMiędzynarodowe WYRÓŻNIENIE
Wielkie gratulacje dla Wiktorii JANGAS uczestniczki zajęć grupy plastycznej 15+ prowadzonej przez panią Emilię Kuczyńską, która otrzymała WYRÓŻNIENIE w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Dzieci i Młodzieży „Tęczowy Kalendarz” (WYNIKI).
Na tegoroczną XXI edycję Konkurs wpłynęło 2844 prac z 288 placówek z Polski, Serbii, Ukrainy, Bułgarii, Słowacji i Hong Kongu (Chiny). Urocze pole słoneczników namalowane przez Wiktorię zwróciło uwagę członków jury.
Gratulacje dla Wiktorii za jej zapał, pokłady talentu który ciągle szlifuje przychodząc na zajęcia plastyczne do Młodzieżowego Domu Kultury.
Z myślą o przyszłości...
...elementy ZAWODOZNAWSTWA podczas ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH MDK
W związku z tym, że młodzież uczestnicząca w zajęciach plastycznych 15+ czuje potrzebę kształcenia w zakresie studiów artystycznych, ale niekoniecznie wie :), którą drogę artystyczną wybrać, uczestnicy zajęć z pracowni p. Emilki Kuczyńskiej raz w miesiącu będą uczestniczyć w zajęciach z zawodoznawstwa, które mają na celu wskazanie różnych dróg twórczego rozwoju.
A jakie zawody związane są ze sztuką? Na pierwsze spotkanie w ramach cyklu młodzież wybrała się do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, aby dowiedzieć się na czym polega praca specjalistów w zawodach dotyczących działalności muzealniczej. W ramach zapoznania się między innymi z działaniami jednego z działów MUZEUM - DZIAŁU EDUKACJI – młodzież wzięła udział w warsztatach dotyczących poznawania grafiki warsztatowej. Spotkanie prowadziła pani Kalina Grabińska – kierownik działu NAUKOWO – OŚWIATOWEGO.
>> więcej11 Listopada ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱
Warto mówić o patriotyzmie i ojczyźnie. Ważne, byśmy już jako dzieci poznawali historię Polski, nie czekając na taki przedmiot w szkole. Z okazji ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI na zajęciach w dziecięcej pracowni plastycznej u p. Marty Dutki powstawały biało - czerwone kotyliony zgodnie ze sztuką projektowania.Spotkajmy się na II Kaliskim Marszu Niepodległości„Przyjaciel do adopcji” rozstrzygnięty! – do MDK-u wpłynęło ponad 200 prac
Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy
i wręczenie nagród i wyróżnień w Konkursie
oraz spotkanie z czworonożnymi podopiecznymi kaliskiego schroniska
- środa, 15 listopada, godz. 16.00 - Galeria SZATNIA MDKDruga edycja konkursu „Przyjaciel do Adopcji” cieszyła się sporą popularnością wśród przedszkolaków, uczniów z Kalisza oraz regionu, a także osób z niepełnosprawnościami. Podczas oceny prac nie brakowało zachwytu komisji konkursowej. Rozmaite wizje uczestników konkursu chwytają za serca, o czym z pewnością przekonają się Państwo odwiedzając MDK i zatrzymując się w Galerii SZATNIA.
Organizatorzy poprzez formułę konkursu plastyczno - fotograficznego chcieli zwrócić uwagę na wyjątkową więź, która łączy człowieka ze zwierzęciem oraz na cierpienie zwierząt w schronisku. Wielu osobom może wydawać się, że w schronisku znajdują się „zwykłe kundle” oraz zwierzęta z traumami, które wymagają pomocy behawiorystów. Chcieli również pobudzić wyobraźnię fanów fotografii oraz pasjonatów sztuk plastycznych oraz zmotywować dzieci i młodzież oraz ich rodziców do spędzenia chociaż 10 minut w schronisku i przekonania się kogo rzeczywiście możemy spotkać w schronisku.
Do konkursu zakwalifikowano 183 prace plastyczne oraz 47 fotografii. Kapituła konkursowa po zapoznaniu się pracami postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujących autorów: ... LISTA LAUREATÓW w rozwinięciu
TĘCZA z wizytą w CKiS...
Jak zwykle kulturalnie - ale inaczej - popołudnie spędziła „wtorkowa” grupa plastyczna TĘCZA MDK, wybierając się do CKiS na pokazy artystyczne przygotowane przez uczestników Policealnego Studium Animatorów Kultury w Kaliszu. Obejrzane etiudy teatralne, popisy wokalne, występy taneczne wzbudziły wiele emocji i bardzo się grupie podobały. Korzystając z okazji, grupa zwiedziła też dwie wystawy: form przestrzennych Doroty Morawiec-Winiarskiej pt. „Figura” w Galerii Centrum oraz wystawę malarstwa Krzysztofa Ryfa „Wrażenie” w Galerii w Holu.
W drodze na występy grupa zachwyciła się przepięknie oświetlonym Teatrem i jego odbiciem w Prośnie oraz nową rzeźbą „Gaja” w parku, mieniącą się metalicznymi barwami w świetle miejskich latarni. Był też czas, aby przysiąść na ławkach nad brzegiem rzeki i kontemplować piękne widoki. Może staną się niebawem inspiracją do powstania nowych prac? Niewątpliwie ten jesienny listopadowy wieczór był uroczy, pełen wrażeń i wzruszeń.
>> więcejBrawo Maja 👏👏👏
Maja znowu nas nie zawiodła!
3 listopada tradycyjnie odwiedziliśmy Kleczew. Tradycyjnie, gdyż odbywający się w nim Wielkopolski Konkurs na Monodram „Młodzi Koryfeusze” na stałe wpisał się w grafik naszych młodych MDK-owskich aktorów. Tym razem (ponownie) reprezentowała nas Maja Andrzejak, która brawurowo wykonała monodram pt.: „Dziewczyna i chłopak” wg tekstu Wendlin Van Draanen. Jury doceniło ten występ przyznając Mai wyróżnienie. Do konkursu przygotował ją Rafał Paczkowski. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli obejrzeć ten spektakl jednego aktora, czy w tym przypadku „jednej aktorki” na kaliskiej scenie. Gratulujemy!
>> więcejPamiętamy...
1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. Jest to czas, kiedy wspominamy tych którzy są nam bliscy, ale nie ma ich już wśród nas. MDK-owska społeczność cztery tygodnie temu pożegnała Panią Mirosławę Kokocińską - oddaną nauczycielkę, która przez ponad 30 lat w naszej placówce dbała o "prawidłową postawę" wielu pokoleń młodych kaliszan. W historii Młodzieżowego Domu Kultury zapisała się także jako Dyrektor. Cześć Jej pamięci.
KOMUNIKAT! Informujemy, że 2 i 3 listopada (czwartek i piątek) w MDK nie ma zajęć dydaktycznych. Placówka będzie otwarta do godz. 15.00.
Pomysły na HALLOWEEN
Nasi najmłodsi uczesnicy zajęć komputerowych w MDK, pod kierunkiem p. Daniela Zmyślonego, dzielą się z Wami pomysłem na przygotowanie halloweenowego wystroju w Waszych domach. W załaczeniu zamieszczają gotowe szablony do pokolorowania, wycięcia i zawieszenia. Jest nawet cos dla fanów Psiego Patrolu :).
>> więcejRozśpiewane sówki…
Takie ptaszki z płyt CD powstały w pracowni plastycznej pani Beaty Solińskiej. Jest to pokłosie po awiterapii przeprowadzonej wcześniej w grupe dziecięcej. Jak widać spotkanie z ptakami było inspirujące dla dzieci…pobudziło wyobraźnię…wyzwoliło energię twórczą.
P.S. Przy okazji dziękujemy Pani Beacie za stworzenie halloweenowego nastroju w MDK :).
>> więcejByło straaaaaaasznie fajnie🎃👻🦇🕷
Czy ktoś twierdzi, że jesień jest smutna? Na pewno nie my! Jesienna środa 25 października może i miała oznaki przygnębiającej pory roku, za oknem dość ponuro, wietrznie, ale w MDK było kolorowo i wesoło!Rada Młodzieży zorganizowała spotkanie integracyjne dla „starszej młodzieżówy" ze wszystkich pracowni MDK. Spotkaliśmy się w sali kameralnej w jesienno - halloweenowych strojach, przy muzyce i słodkościach, za które dziękujemy Radzie Rodziców. Był to czas na bliższe poznanie się i rozmowy, w międzyczasie przygotowywaliśmy dyniowe balony, z którymi ruszyliśmy do centrum miasta, by promować naszą placówkę i pobyć wspólnie na świeżym powietrzu. Na koniec spędziliśmy dwie godziny na seansie „Strasznego dworu” w Kinie Centrum w CKiS. Powrót wieczorową porą przez park po takim seansie był dla niektórych nie lada wyzwaniem!!!Koordynatorka Rady Młodzieży MDK – p. Magda Mazurowska bardzo dziękuje Bogusi Kowalczyk, Ewie Paczkowskiej i Tomkowi Kubisowi za pomoc i opiekę nad MDK-owiczami podczas imprezy! Niektórzy już w drodze powrotnej pytali, kiedy następne takie spotkanie? Kochani - WY macie pomysły, MY pomożemy je zrealizować! Do następnego razu!Roztańczona AQUA
W ostatnią niedzielę - 22 października - grupa AQUA wzięła udział w ogólnopolskim konkursie tanecznym "Magia Tańca" w Ostrowie Wielkopolskim. Nowy skład zespołu pięknie zaprezentował się na tanecznej scenie. Spotkanie z tancerzami, między innymi z Radomia, Lubawy, Środy Wielkopolskiej czy Warszawy dostarczył młodym tancerkom i ich opiekunce artystycznej p. Ewie Paczkowskiej wiele emocji i nowych doświadczeń. GRATULUJEMY :).
>> więcej"Cztery Pory Roku" LATO - WYNIKI
Lato, jesień, zima, wiosna - miesiąc po miesiącu - przez cały rok przyroda wokół nas żyje i pięknie się zmienia. Każda pora jest inna, niepowtarzalna, inspirująca i zachęcająca do zachowania jej obrazu w pamięci, a nawet utrwalenia np. na papierze. W związku z tym do naszej placówki wpłynęło aż 287 prac konkursowych na „letni” etap „Czterech Pór Roku” wykonanych przez przedszkolaki z Kalisza i okolic.
Wszystkim autorom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w konkursie, laureatom (Protokół w załączeniu) gratulujemy nagród i wyróżnień przyznanych przez jurorów. Wybrane przez nich prace możecie oglądać w MDK na I. piętrze. Jednak teraz czaruje nas już jesień, dlatego z niecierpliwością czekamy na prace o tej tematyce do 30 listopada 2023. Wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi po zakończeniu czwartego etapu – wiosną 2024.
>> więcejRada Młodzieży😃zaprasza na MDKowski 🎃🎃🎃
>> więcej🎃🎃🎃Rada Młodzieży MDK - 25 października (środa) organizuje jesienne wyjście do kina z halloweenowym akcente dla wszystkich naszych 7-klasistów i starszych.Spotykamy się w MDK o godz. 16.00 - każdy w czarno-czerwonym stroju - akcent mroczny, dyniowy lub pajęczy mile widziany, formujemy korowód i wyruszamy na jesienny spacer ulicami Kalisza. Na drogę mamy przygotowane kolorowe balony z logo MDK, które będziemy wręczać spotkanym mieszkańcom Kalisza. O 17.45 czeka już na nas Kino Centrum ze specjalnym seansem „Nawiedzonego dworu”. Cena biletu 12 zł. Pieniążków na kino nie zbieramy wcześniej, bilety kupimy na miejscu.Czekamy na Was w środę 25 października o godz. 16.00, sala kameralna na parterze MDK. Do zobaczenia!...jak Witkacy, Wyspiański, Van Gogh
Najstarsi uczestnicy pracowni pani Emilki Kuczyńskiej przez ostatnie tygodnie skupiają swoją uwagę na zagadnieniu portretu i autoportretu. Nie od razu można stać się Witkacym, Wyspiańskim czy Van Goghiem. Nie tylko zdolności plastyczne, talent wystarczą, ale ciężka praca nad sobą, aby być wciąż lepszym, aby nieustannie doskonalić swój warsztat. To nie takie proste narysować swoje odbicie w lustrze, pokazać siebie, swoje rysy twarzy, wydobyć na zewnątrz swój charakter, humor w danej chwili ale także zadbać aby proporcje twarzy były poprawne, a sama twarz dobrze zakomponowana na kartce. Przed młodzieżą jeszcze dużo pracy - twórczej pracy, ale satysfakcja wielka, kiedy pojawiają się postępy.
>> więcejRada Młodzieży zaprasza!
W ostatni czwartek - 12 października - zebrało się liczne grono uczestników zajęć MDK. Wybraliśmy przedstawicieli – łączników - z czterech pracowni, oni będą mieli zawsze informacje na temat naszych działań, będą też zbierać Wasze opinie i pomysły i przedstawiać je dalej. Szukajcie kontaktu z nimi w Waszych pracowniach:) dopytujcie o plany i zamiary Rady Młodzieży: ♣ Pracownia językowa/wokalna: KAROLINA Gałecka ♥ Pracownia teatralna: BASIA Skopińska ♦ Pracownia taneczna: WIKTORIA Wieczorek ♣ Pracownia plastyczna: GABRYSIA Marczak
Na naszym spotkaniu ustaliliśmy plan na 25 października, na które już dzisiaj Was zapraszamy
25 października (środa) organizujemy jesienne wyjście z halloweenowym akcentem:) dla wszystkich 7-klasistów i starszych. Spotykamy się w MDK o godz. 16.00 - każdy w czarno-czerwonym stroju - akcent mroczny, dyniowy lub pajęczy mile widziany:), formujemy korowód i wyruszamy na jesienny spacer ulicami Kalisza, na drogę mamy przygotowane kolorowe balony z logo MDK, które będziemy wręczać spotkanym mieszkańcom Kalisza. O 17.45 czeka już na nas Kino Centrum ze specjalnym seansem „Nawiedzonego dworu”. Cena biletu 12 zł.
O chęci uczestnictwa w spotkaniu informujcie naszych łączników, nauczycieli lub opiekunów Rady Młodzieży (Rafał Paczkowski, Magda Mazurowska), pieniążków na kino nie zbieramy wcześniej, bilety kupimy na miejscu:)
Czekamy na Was w środę 25 października o godz. 16.00, sala kameralna na parterze. Do zobaczenia!
>> więcejNajlepsze życzenia 🌺🌺🌺
Rada Młodzieży wraz ze wszystkimi uczestnikami zajęć MDK życzy całemu gronu pedagogicznemu i pracownikom MDK wytrwałości, energii i pasji, którą nas zarażacie każdego dnia, kiedy przekraczamy próg MDK:) Dziękujemy za pokazywanie nam świata w kolorowych barwach:)
ps. Przez ostatnie dwa tygodnie biegaliśmy po MDK z aparatem fotograficznym. Efekt naszych działań poniżej - całe nasze uśmiechnięte grono w jednej ramce:)
Zdjęcia wykonał Igor Paczkowski, angażowali się wszyscy:)
Sesje tworzyliśmy w pracowni p. Emilki Kuczyńskiej, która przygotowała nam elementy scenograficzne. Nad wszystkim czuwali Magda Mazurowska i Rafał Paczkowski - opiekunowie R.M, którzy dziękują w imieniu swoim i młodzieży za pomoc, z nadzieją, że będzie to miła pamiątka z okazji Dnia Nauczyciela w roku 2023!Jeszcze raz WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO 🌺🌺🌺
Przypominy, że MDK jest dzisiaj czynny do godziny 16.00.
>> więcejWolne miejsca w MDK :)
Szanowni Rodzice, Drodzy Wychowankowie
Obdarzyliście nas ogromnym zaufaniem. W tym roku szkolnym wpłynęło do MDK aż 1035 wniosków. Na zajęcia zakwalifikowaliśmy 952 kandydatów i jest to dla nas rekordowa liczba. Warunkiem zmiany statusu z zakwalifikowanego na wychowanka MDK był udział w pierwszych (lub drugich) zajęciach. Nieobecność oznacza w tym przypadku rezygnację z zajęć i możliwość dołączenia do grup nowych lub niezakwalifikowanych wcześniej młodych kaliszan.
... i tak ogłaszamy, że są jeszcze wolne miejsca:
♣ 10 miejsc w grupie tanecznej ( 9 - 12 lat) u p. Violetty Graczyk
♥ 8 wolnych miejsc w grupie plastycznej 10-11 lat i 1 miejsce dla 12-13 latków u p. Bogusi Kowalczyk
♥ 3 miejsca w pracowni projektowo - krawieckiej (12 - 16 lat) u p. Marty Dutki
♦ 14 miejsc - nauka j. angielskiego (od 12 roku życia, w tym pomoc 8-klasistom i maturzystom) u p. Tomasza Kubisa
♣ 2 miejsca w grupie zaawansowanej j. niemieckiego u p. Magdaleny Mazurowskiej
♥ wolne miejsca w grupie 8-latków (zajęcia wyrównawczej z j. angielskiego) u p. Małgorzaty Piechowiak
Zapraszamy do kontaktu z nauczycielami. Możecie napisać maila: sekretariat.mdk@mdk.kalisz.pl lub przyjść do MDK tuż przed lub po konkretnych zajęciach. Plan na rok szkolny 2023/2024 w zakładce DOKUMENTY.Uszatki, myszołowy, płomykówki... i czarny jak węgiel kruk na zajęciach w MDK!
W piątkowe popołudnie – 6 października - w MDK zagościły ptaki drapieżne wraz z ich opiekunem p. Piotrem Nadolskim. A wszystko to za sprawą plastyczki – p. Beaty Solińskiej, która zaproponowała swoim wychowankom elementy awiterapii czyli rehabilitacji z ptakami. Piątkowe warsztaty mają stanowić bodziec i inspirację do dalszych działań artystycznych. Frekwencja dopisała w 100%, a nawet więcej, bowiem chętni rodzice również wzięli udział w przedsięwzięciu. Pan Piotr okazał się niezwykle przemiłym człowiekiem i zarazem świetnym animatorem awiterapii z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Ten charyzmatyczny spec od ptaków, pełen pasji i oddania, od lat ratuje chore osobniki, którym daje schronienie i szansę na dalsze życie na wolności. Wśród uratowanych ptaków są różne gatunki sów, jastrzębi, sokołów, myszołowów, są też orły bieliki, bociany i wiele innych. Co ciekawe, od 5 lat p. Piotr przemierza ścieżki na boso, nawet zimą.
Spotkanie Rady Młodzieży MDK
Zapraszamy na spotkanie Rady Młodzieży w czwartek 12 października o godz. 17.00 w sali nr 26 na II. piętrze.
Czekamy na Was wszystkich: tych, którzy już uczestniczyli w akcjach Rady Młodzieży, i tych, którzy chcą dolączyć:) każdy Wasz pomysł przedyskutujemy, a najlepsze będziemy próbować sfinalizować:).
Na najbliższym spotkaniu wybierzemy grupę przedstawicieli R.M. i omówimy wydarzenia, które będziemy realizować:). Do zobaczenia!
♥ Ostatnio widzieliśmy się w kwietniu, relację ze spotkania przypomnicie sobie wchodząc TUTAJ!
>> więcejChodźmy razem do kina!
18 października (następna środa w godzinach popołudniowych) zapraszamy wychowanków naszej placówki z klas IV - VII (dla starszych też będziemy mieć wkrótce propozycję :)), do MULTIKINO Tęcza na film pt. “NENEH - Gwiazda baletu”. Koszt 15 zł. Zapisy i wpłaty do 11.10.2023 r. w sekretariacie MDK w godz. 8.00 - 15.00 (w szczególnych przypadkach u nauczyciela).
Film jest opowieścią o przebojowej, twardej i zadziornej tancerce, która jako jedyna czarnoskóra uczennica w elitarnej szkole dla baletnic, mierzy się z wieloma wyzwaniami i uprzedzeniami - między innymi rasizmem. Pomimo przeszkód dziewczynka o temperamencie raperki, rozwija swój talent i poprzez ciężką pracę, realizuje marzenia.
Ten film to świetna zabawa, ale też lekcja asertywności i pewności siebie, motywacja do podążania za pasją i nie poddawania się mimo przeciwności.
Do zobaczenia :)
Konkurs plastyczno - fotograficzny
Wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta Kalisza, Miastem Kalisz i Kaliskim Schroniskiem już po raz drugi zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie pt. „Przyjaciel do Adopcji”, którego tematem jest wyjątkowa przyjaźń człowieka ze zwierzętami, w szczególności tymi przebywającymi w schroniskach. Chcemy zwrócić uwagę na trudną sytuację bezdomnych zwierząt i ich cierpienie. W tej edycji plastyczną formułę konkursu rozszerzamy o fotografię. Zdjęcia możecie wykonać na terenie kaliskiego schroniska po uzgodnieniu takiej wizyty najpóźniej dzień wcześniej (numer kontaktowy: 62 751 35 25, ul. Warszawska 95)
Poprzez inicjatywę Młodzieżowych Radnych chcemy pokazać jak wielu czworonożnych przyjaciół czeka na kochający dom. Wasz udział w konkursie oraz propagowanie go wśród bliskich może sprawić, że nie jeden pies, czy też kot znajdzie swój bezpieczny kąt. Mamy nadzieję, że biorąc udział w konkursie zyskacie nie tylko atrakcyjne nagrody, ale także przyczynicie się do tego, że podopieczni schroniska zyskają przyjaciół na całe życie. Może to właśnie Wy nimi będziecie?
Szczegóły Konkursu w załączonym REGULAMINIE. Na prace czekamy w MDK przy Teatralnej 3 do 31 października 2023 r..
>> więcejTwórcze zabawy na małe tęsknoty
Pełne barw, faktur i kontrastów prace to ulubione formy wyrazu na zajęciach w pracowni plastycznej Beaty Solińskiej. Mali artyści uwalniają wtedy w sobie twórcze działanie i niesie ich swobodna ekspresja. I tak właśnie wyglądały pierwsze spotkania grup dziecięcych, podczas których powstały wielobarwne fartuszki oraz imienne wizytówki na drewnianych przypinkach. Starczyło też czasu na stworzenie osobistych kompozycji w technice mieszanej. Twórcza zabawa odsunęła od MDKowskich debiutantów obawy przed nowym, nieznanym…
Poznajmy się... w pięknych okolicznościach przyrody
W dobrej zabawie mogły nam przeszkodzić tylko ptaki, które zrzucały żołędzie z drzew J Już w tym tygodniu grupy plastyczne Emilki Kuczyńskiej wyruszyły na pierwsze zajęcia w plener, aby rozwijać swoje umiejętności w zakresie rysunku. Jak pisał kiedyś Vincent van Gogh do swojego brata: „Rób częste wycieczki i kochaj przyrodę”. Tak więc przyroda stanowiła inspirację dla twórczych działań. Wspaniała pogoda, dobre nastroje stworzyły idealne warunki do tego żeby się lepiej poznać.
Rok szkolny czas zacząć!!!
1 września w kalendarzu to powód do uśmiechu czy raczej jego braku na twarzach uczniów? Zapewniam, że MDKowska ekipa:) wychowanków, nauczycieli i rodziców z niecierpliwością czeka na rozpoczęcie zajęć. Dla kontynuujących przygodę w naszej placówce nowy rok szkolny to jak wejście do ciepłej wody, nowi uczestnicy mają lekki stres, który obiecujemy:) minie po przekroczeniu naszego progu. Na dowód kilka fotek... z odnowionej podczas wakacji pracowni plastycznej dla dzieci i młodzieży.
Przypominamy, że jeszcze do wtorku 5 września - zgodnie z Regulaminem - można składać wnioski i konsultować się z nauczycielami podczas dyżurów. Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych wraz z terminem pierwszych spotkań i zajęć ogłosimy w czwartek do godz. 15.00 (w formie papierowej na tablicy ogłoszeń).
>> więcejRekrutacja w MDK!
Szanowni Rodzice, Drodzy Wychowankowie,
Nowi Kandydaci na zajęcia MDKUprzejmie informujemy, że we wtorek 22 sierpnia nauczyciele MDK rozpoczynają dyżury informacyjne dla nowych kandydatów i przyjmują wnioski na zajęcia na rok szkolny 2023/2024. Szczegóły i wnioski do pobrania w zakładce DOKUMENTY. W rozwninęciu PLAN DYŻURÓW NAUCZYCIELSKICH.
>> więcejPlastyka dla najmłodszych
Szanowni Rodzice, Drodzy Wychowankowie i Kandydaci do dziecięcej pracowni plastycznej lub projektowo - krawieckiej, którzy już złożyli wnioski lub mają taki zamiar proszeni są o zapoznanie się z harmonogramem zajęć i skontaktowanie z opiekunem pracowni mailem marta.dutka@mdk.kalisz.pl lub osobiście w godzinach 15.00-17.00 w pracowni numer 18 (I. piętro).
Zajęcia plastyczne dla najmłodszych 5 -7 lat będą odbywały się w poniedziałki,
plastyczne dla dzieci (7 - 10) wtorki, czwartki i piątki,
zaś projektowo-krawieckie środy, czwartki i piątki.Zapraszam i do zobaczenia
>> więcej
Marta DutkaZapraszamy do nowych grup pracowni języka niemieckiego!
Pracownia języka niemieckiego będzie działać we wtorki i środy:)
Godziny zajęć do ustalenia; zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, podzielone pod względem wieku i kompetencji językowych, pracujemy w oparciu o autorski program nauczania, w którym uwzględniona jest podstawa programowa dla szkół na danym etapie nauki języka nowożytnego, uczniowie pracują w oparciu o podręczniki, materiały przygotowane przez nauczyciela, dbamy o rozwój całej grupy i staramy się uaktywnić najlepsze strony każdego z Was!
Wtorek:
1. Nowa grupa dla najmłodszych: zapraszamy uczestników klas 1-3 (zajęcia 45 min.)
2. Grupa kontynuacja klasy IV (zajęcia 90 min.)
3. Grupa kontynuacja ( zajęcia 90 min.) dla uczestników od 14 roku życia uczących się minimum rok języka
Środa:
1. Nowa grupa klasy VII: rozpoczynasz naukę języka w klasie VII- ta grupa jest dla Ciebie:)
2. Grupa kontynuacja klasy IV- VI (zajęcia 90 min.)
3. Grupa L.O. (zajęcia 90 min.) dla uczestników od 15 roku życia uczących się minimum 4 lata, chcesz rozwijać swoje umiejętności językowe na każdym polu, może myślisz o maturze z j. niemieckiego lub egzaminie DSD, w tej grupie znajdziesz swoje miejsce:)
Ostateczny przydział do grup jest ustalany przez nauczyciela po rozmowach z uczestnikami i rodzicami!
Kontakt z p. Magdaleną Mazurowską w dniach dyżurów poniedziałek, wtorek, czwartek 15.00 - 17.00) lub magdalena.mazurowska@mdk.kalisz.plNagrody Dyrektora MDK
Dla części z naszych wychowanków ten rok był ostatnim w murach Młodzieżowego Domu Kultury. Tak właśnie jest z tancerkami grupy AQUA, które po wakacjach rozpoczną studenckie życie. Dziewczyny spędziły na sali tanecznej wiele czasu - niektóre nawet 8 lat!!! W tym czasie zdobyły mnóstwo nagród i wyróżnień na przeglądach tanecznych oraz reprezentowały Młodzieżowy Dom Kultury na niezliczonej ilości wydarzeń kulturalnych w mieście, rejonie, Polsce, a nawet poza granicami naszego kraju.
Aby podziękować im za tę piękną pracę Pani Beata Paszak Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury na wniosek ich artystycznej opiekunki – p. Ewy Paczkowskiej postanowiła uhonorować je najważniejszą MDK-owską nagrodą.
Otrzymały je: Agata Musiał♥, Wiktoria Olek♥, Wiktoria Lisowicz♥ i Nadia Taterska♥ (przypominamy, że w zeszłym roku nagrody takie dostały Weronika Skowrońska♥ i Nadia Mistrzak)♥. W imieniu całej społeczności DZIĘKUJEMY, że z nami byłyście i powodzenia!!!
Ogólnopolski sukces uczestników TĘCZY
>> więcejWychowankowie z pracowni plastycznych MDK chętnie biorą udział w konkursach. Bardzo często odnoszą sukcesy i odbierają zasłużone nagrody i wyróżnienia. Na zakończenie roku szkolnego 2022/2023 dwóch uczestników: Wiesław Hajdziony i Marcin Golec z MDK-owskiej grupy TĘCZA zostało ogólnopolskimi laureatami w konkursie "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną" zorganizowanym po raz 28. przez Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży SCHOLA CANTORUM.W tym roku jury konkursu, któremu przewodniczyła prof. UAM dr hab. Beata Kotecka, przyznało 15 równorzędnych nagród, które trafiły do ośrodków w całej Polsce, m.in. do Lublina, Wrocławia, Nowego Targu, Rydzyny, Hajnówki, Szalowej czy Polkowic. Dodatkowo komisja artystyczna wyróżniła 19 autorów prac. W tym gronie znaleźli się także uczestnicy TĘCZY: Alicja Jamrozik i Filip Bąkowski. Ich obrazy zagościły na wystawie. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.Uroczystemu wręczeniu nagród w Galerii Im. prof. Andrzeja Niekrasza na UAM towarzyszył niezwykły koncert w wykonaniu zespołów muzyki dawnej (a nawet pradawnej) z Malborka, Elbląga, Gdańska i Kalisza oraz uniwersyteckiego "Kwintetu na wariackich papierach". Laureaci konkursu, oprócz nagród rzeczowych, zostali zaproszeni do uczestniczenia (na koszt organizatora) w warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych UAM – w tym roku zajęcia przygotował Michał Bugzel w pracowni grafiki.Więcej o wydarzeniu na portalu CALISIAPożegnania, podziękowania...i już wakacje
Od kilku lat MDK aktywnie współpracuje ze Szkołą Podstawową Specjalną Nr 19 w Kaliszu, a uczniowie z tej placówki mają możliwość uczestnictwa m.in. w zajęciach umuzykalniających z organizatorką imprez - z p. Magdą Żarnecką. Nie ma co ukrywać, że te spotkania są dla dzieciaków ogromną atrakcją, chętnie przejeżdżają i z uśmiechem oddają się w ręce p. Magdy.
Na koniec roku szkolonego, mimo że do pokonania mają wiele trudności, większość z nich potrafi zaśpiewać piosenki, zagrać na instrumentach albo odtworzyć układ taneczny, który poznały na zajęciach. Nauczycielki, które przyjeżdżają z dziećmi mówią, że te zajęcia nie tylko sprawiają im ogromną radość, ale wspierają cały proces edukacyjny.
BRAWO WY! Jesteście, tworzycie cudną społeczność, z przyjemnością Was gościmy w MDK! W tym roku mieliśmy już ostatnie zajęcia, ale na pewno spotkamy się we wrześniu :).
>> więcejMASKARADA MDK w ramach 30. LA STRADY
Artystycznie, interdyscyplinarnie, radośnie, ale przede wszystkim zespołowo, w składzie: wychowankowie, nauczyciele, pracownicy MDK i rodzice, przebiegła MASKARADA w Młodzieżowym Domu Kultury w ramach przedbiegów do 30. Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA Kalisz 2023.
Podczas środowego festynu w budynku i na dziedzińcu, na dwóch scenach i licznych kącikach tematycznych na gości czekała moc atrakcji. Już przy wejściu można było spotkać, porozmawiać, a nawet zagrać w szachy z Fridą Kahlo... jak żywą, natknąć się na tajemniczego Doktora Tulpa czy Magiczną Elfkę. Były występy wokalne, instrumentalne, taneczne i akrobatyczne. Warsztaty plastyczne i kreatywne, koło fortuny i bańki mydlane. Rada Rodziców wraz z Radą Młodzieży zadbała o kącik kawowy, a na zaproszenie Organizatorów przybyli "lodziarze i kaliscy andruciarze :)".
Pogoda dopełniła całości i czego chcieć więcej... więcej :) fotek na FACEBOOKU!
>> więcej"Kalisz, kaliszanie - w roku Braci Kościelniaków"
Jak co roku - w czerwcu - kiedy obchodzimy Święto Kalisza, młodzi twórcy mają możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym poświęconym naszemu Miastu. Tym razem był to projekt pt. „Kalisz, kaliszanie w Roku Braci Kościelniaków."
157 nadesłanych prac w pełni oddawało charakter stylu braci Kościelniaków, a spośród nich jury w składzie: Beata Paszak, Małgorzata Piechowiak, Marta Dutka, Janusz Lewandowski i Magdalena Żarnecka wybrało te, które ich zdaniem najtrafniej wpisały się w temat konkursu i miały najwyższe walory artystyczne i estetyczne. Będzie je można wszystkie – w sumie 31 prac malarskich, rysunkowych, akwareli i grafik - oglądać w Galerii SZATNIA MDK przez okres wakacyjny.
Laureatów zapraszamy na wernisaż połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień w środę 14 maja o godz. 16.00. Czekamy na Was w MDK przy Teatralnej 3. W załączeniu LISTA LAUREATÓW!
MASKARADA - przygotowania pełną parą...
Wielkimi krokami zbliża się 30. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA, w której również Młodzieżowy Dom Kultury ma swój udział.
A tak - w fotorelacji w załączeniu - wyglądają przygotowania w pracowni plastycznej MDK p. Bogusi Kowalczyk, gdzie twórcza zabawa trwa już w najlepsze. ZAPRASZAMY wszystkich na MASKARADĘ (festyn) przed MDK w środę 7 czerwca w godz. 17.00 – 19.00. Będzie się działo, obiecujemy!
Wieczór taneczno – teatralny MDK z okazji 30. La Strady 8 czerwca
8 czerwca 2023 r. (w czwartek / tak, tak w Boże Ciało) o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie z młodzieżowymi grupami Młodzieżowego J Domu Kultury. Na scenie „studio” Centrum Kultury i Sztuki przy Łaziennej 6, jako impreza towarzysząca 30.”La Strady”, odbędzie się „Wieczór Taneczno – Teatralny MDK”. Zaprezentują się:
· Wiktoria Olek & Agata Musiał - choreografia Ewa Paczkowska & tancerki
· Nadia Taterska & Wiktoria Wieczorek – choreografia Ewa Paczkowska & tancerki
· Zespół taneczny LUNA – choreografia Ewa Paczkowska
· Weronika Skowrońska & Nadia Mistrzak we własnej choreografii
· Zespół Pieśni i Tańca PATRIMONIUM – choreografia Violetta Graczyk
· Zespół taneczny AQUA – choreografia Ewa Paczkowska
· Zespół teatralny TA STRONA w spektaklu “Partnerki mojego jutra”, autorzy: Tomasz Kubis, Rafał Paczkowski, reżyseria Rafał Paczkowski
Do zobaczenia! Wstęp wolny!
Nocka w MDK za nami, działo się :)
Misję mamy taką, że chcemy by adres Teatralna 3 kojarzył się Wam z drugim domem, miejscem, gdzie dobrze się czujecie, rozwijacie swoje pasje i umiejętności, budujecie relacje. Z okazji Dnia Dziecka poszliśmy krok dalej - na jedną noc budynek MDK stał się naszym pierwszym domem:).
Oj, działo się! W piątkowy wieczór niemal 40 - osobowy zespół uczestników zajęć i grupa nieustraszonych, zaopatrzonych w duże ilości kawy i gotowości na każde wyzwanie nauczycieli stawili się w murach naszej placówki, by opuścić ją dopiero następnego poranka!
Planów na tę noc mieliśmy sporo: karaoke pod okiem naszej opiekunki WOKALMANII Ani Bakalarek, warsztaty z maszyną do szycia w roli głównej pod okiem Marty Dutki, warsztaty decoupage w pracowni Beaty Solińskiej, warsztaty plastyczne, którym dowodziła Bogusia Kowalczyk, energetyczne disco - a dane naszego DJ-a to Grzegorz Walendowski, wspierający i zawsze obecny Daniel Zmyślony, wreszcie gry i zabawy przygotowane przez Magdę Żarnecką:) Jednym z hitów naszej nocki okazały się cztery Escape Roomy, przygotowane przez nasze pracownie i Radę Młodzieży: to była świetna rozrywka, trening umysłów, budowanie umiejętności pracy w zespole i mnóstwo zwrotów akcji, by ostatecznie rozwiązać zagadkę i dojść do celu. Wielkie podziękowania dla pracowni plastycznej, teatralnej, tanecznej i językowej za przygotowanie tej wspaniałej zabawy. PROSIMY zerknąć na zdjęcia - dzieci o godzinie 23 stoją przy tablicy i namiętnie rozwiązują zagadki matematyczne! To jest możliwe tylko u nas i tylko z taką wspaniałą ekipą dzieciaków:)
Poza tym było mnóstwo śmiechu, rozmów, dobrej energii i dobrej zabawy! …i o to chodziło!!!
Oczywiście „Wielkie Dzięki” dla naszych nauczycielek, które zdecydowały się zostać do samego poranka. Ewa Paczkowska, Bogusia Kowalczyk, Viola Graczyk i Magda Mazurowska wyglądały od samego rana kwitnąco i co najważniejsze zadeklarowały swoją obecność na kolejnej nocce.
ps. Jedna z naszych uczestniczek stwierdziła, że to była najlepsza noc w jej życiu! Chyba nie musimy Was namawiać na tę imprezę już za rok:).
Magda Mazurowska
X Kaliski Tydzień Zdrowia z MDK :)
Każdy tydzień w MDK to 5, czasami 6 dni, a nawet nocy wspólnej nauki, zabawy, relacji i interakcji... ale ten miniony na dłuuugo zostanie w naszej pamięci. Jednym z powodów był X Jubileuszowy Kaliski Tydzień Zdrowia i udział MDKowskiej ekipy w serii wydarzeń z nim związanych.
Mieliśmy zaszczyt, na zaproszenie Organizatora - Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kaliszu - odśpiewać "hymn zdrowia" na inauguracji imprezy w poniedziałek 29 maja. Wokalmaniacy z MDK w składzie: Maria Fabjańska, Dawid Muszyński, Zuzanna Rączek i Zuzanna Koser pod kierunkiem p. Ani Bakalarek wykonali piosenkę, która wygrała w konkursie na tekst promujący Kaliski Tydzień Zdrowia.
Cudnym dla nas dniem był także piątek 2 czerwca. Oprócz muzycznego akcentu na scenę zostali zaproszeni laureaci konkursu plastycznego: Edyta Kawecka, Teresa Kawczyńska, Adam Zasiadły i Krzysztof Suszyński, którzy są uczestnikami grupy TĘCZA MDK i osiągają artystyczne sukcesy pod skrzydłami p. Beaty Solińskiej. Podziekowanie odebrała także p. Beata Paszak dyrektor Młodziezowego Domu Kultury w Kaliszu za okazaną współpracę przy organizacji Kaliskiego Tygodnia Zdrowia 2023 :).
>> więcejNagrody, wyróżnienia ...
W samo południe 1 czerwca spotkaliśmy się w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, aby świętować podwójnie - z jednej strony Dzień Dziecka, a z drugiej sukcesy naszych MDKowskich młodych plastyków w 38. edycji Ogólnopolskiego Konkursu ŚWIAT DZIECKA. Dyplomy pamiątkowe i katalogi do wystawy oraz nagrody rzeczowe wręczyły: pani Grażyna Dziedziak - naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM Kalisza, pani Joanna Dudek – dyrektorka galerii „Tarasina” i pani Ewa Cierniak - kuratorka konkursu i wystawy. A nagrody w tym roku otrzymali wychowankowie pani Beaty Solinskiej: WANDA FRYDRYCHOWICZ i FILIP BĄKOWSKI oraz wyróżnienia – Zofia Guzowska i Alicja Żubertowska. Nie zabrakło również wyróżnionych „starszaków” z pracowni pani Bogusi Kowalczyk. A są to: Marianna Wierzbicka, Natalia Matyjak, Zofia Biernat, Natalia Bączkiewicz oraz Agata Kasprzak. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Kulturalna Środa w KOMODZIE z MDK :) 31 maja
Serdecznie zapraszamy na Wystawę Malarstwa „Taki Ja” Krzysztofa Suszyńskiego do Komody przy Niecałej w Kaliszu. Jest to jednodniowa wystawa w ramach Kulturalnej Środy. Prace będzie można oglądać w godzinach od 10.00 do wieczora, a oficjalne otwarcie odbędzie się 31 maja 2023 aż dwukrotnie: o godzinie 10.00 dla placówek oświatowych i warsztatów terapeutycznych, natomiast pozostałych gości zapraszamy na godzinę 16.00.
Autor prac od ponad 10 lat jest uczestnikiem zajęć grupy plastycznej „Tęcza” pod kierunkiem p. Beaty Solińskiej, działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Obserwując rozwój artystyczny Krzysztofa, jego wielką pasję, sukcesy i liczne nagrody, chcemy się podzielić tym z innymi, pokazać niesamowity, jedyny i niepowtarzalny styl, po prostu "styl Krzysia". To emocjonalne, ekspresyjne malarstwo pełne: barwnych kontrastów i faktur, nietypowych form i zdeformowanych kształtów, pastelowych konturów wieńczących dzieło. Połączenie dwóch technik: akryli i pasteli, tak charakterystyczne dla prac Krzysztofa, czyni go rozpoznawalnym. Mówiąc krótko - wystawa „Taki Ja” odzwierciedla osobisty sposób postrzegania świata przez autora. Warto przyjrzeć mu się z bliska i poznać wrażliwe oblicze artysty. Każdy gość na wystawie dla autora jest ważny, bo oznacza akceptację, zainteresowanie, szacunek. Nie może nas zabraknąć w Komodzie w środę - 31 maja.
Wernisażom towarzyszyć będą występy wychowanków z MDK. O godzinie 10.00 zaśpiewają podopieczni pani Anny Bakalarek ze Studia Piosenki WOKALMANIA, a po południu uczeń pana Borysa Przetakiewicza - Mateusz Śniegula zaprezentuje się w mini recitalu gitarowym. Na zakończenie o godz. 17.30 zobaczymy w akcji także Sieraszewski Dance Studio.
>> więcejWyniki 38. Konkursu Plastycznego ŚWIAT DZIECKA 1 czerwca
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu już po raz 38 zaprosiła dzieci i młodzież z całej Polski do udziału w Konkursie Plastycznym „Świat Dziecka”. Konkurs przeznaczony był dla czterech grup wiekowych: I grupa: 5-7 lat, II grupa: 8 -10 lat, III grupa: 11-13 lat i IV grupa: 14-16 lat. Tematyka prac była dowolna, a każdy uczestnik mógł nadesłać tylko jedną pracę.
Komisja konkursowa, którą tworzyli artyści sztuk wizualnych: Janusz Lewandowski, Adrian Kempa i Ziemowit Fincek oraz przedstawiciel Galerii – Jacek Różański, po obejrzeniu 454 nadesłanych prac postanowiło nagrodzić 16 autorów, a wyróżnić 75. Miło nam ogłosić, że w tegorocznej edycji nagrody z kaliskiego MDK otrzymują: Wanda Frydrychowicz – 5 lat i Filip Bąkowski – 13 lat z pracowni plastycznej pani Beaty Solińskiej.
WYRÓŻNIENIA:
nauczycielka: Beata Solińska
Zofia Guzowska – 7 lat
Alicja Żubertawska – 7 latnauczycielka: Bogusława Kowalczyk
Marianna Wierzbicka – 12 lat
Natalia Matyjak – 11 lat
Zofia Biernat – 11 lat
Natalia Bączkiewicz – 12 lat
Agata Kasprzak – 12 lat
W imieniu Organizatorów, serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy i wręczenie nagród oraz wyróżnień 1 czerwca 2023 roku o godzinie 12.00 do Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Jednocześnie informujemy, że prace nagrodzone i wyróżnione będą eksponowane do 16 czerwca 2023 roku.CZERWONAK w MDK... WYNIKI!
Eliminacje rejonowe do XXVI Festiwalu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2023 w MDK za nami i znamy już nominowanych do WIELKIEGO FINAŁU, który odbędzie się w Koziegłowach 4 czerwca 2023.
Jury w składzie: Marta Kaniewska, Anna Bakalarek, Magdalena Żarnecka i Grzegorz Walendowski nie mieli łatwego zadania, gdyż oceniali zwycięzców eliminacji z kilku powiatów i wszystkie dzieciaki pokazały, że nie tylko potrafią dobrze śpiewać, ale na scenie czują się jak ryby w wodzie. Ostatecznie jednak wśród nominowanych do finału znaleźli się: Aleksandra Henka z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Czerninie i Emilia Szablewska z Publicznego Przedszkola im. Jana Pawła II w Kowalewie, które uplasowały się ex aequo na I. miejscu, II. miejsce zajęły: Laura Kaźmierska z Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach z siedzibą w Tomicach oraz Nadia Wojtaszak z Przedszkola nr 7 w Krotoszynie - Oddział w Bożancinie, a brąz wyśpiewała Iga Mocek z Zespołem z Przedszkola nr 10 Kubusia Puchatka w Ostrowie Wlkp.. Trzymamy za Was kciuki i życzymy powodzenia w niedzielę.
Oprócz nominowanych do finału, jury wyróżniło: Magdalenę Kintzi z ZSP nr 6 w Kaliszu, Mateusza Andersza z PP w Marszewie, Benjamina Tomaszewskiego z Przedszkola „Kolorowy wiatraczek" w Kaliszu i Hannę Durman z Zespołem z Przedszkola Integracyjnego Sióstr Nazaretanek w Kaliszu.
Cieszymy się bardzo, że możemy być współorganizatorami tak interesującego konkursu i liczymy na dalszą współpracę z GOK „Sokół" w Czerwonaku oraz wszystkimi placówkami, które wcześniej zorganizowały eliminacje powiatowe i wydelegowały do nas tych najlepszych.
Niektórzy uczestnicy dzisiejszych prezentacji wokalnych mieli kawałek drogi do Kalisza, dlatego szczególnie do nich i ich rodziców kierujemy podziękowania za wczesną pobudkę, poświęcony czas i punktualność. Ale takie jest życie artysty…
Na Wasze pytania odpowie organizator imprez MDK: magdalena.zarnecka@mdk.kalisz.pl
>> więcejWarsztaty z arteterapii w MDK!
Choć na ręce p. Beaty Paszak - dyrektora MDK, złożono już podziękowania za wsparcie i zaangażowanie placówki w realizację projektu "Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą" podczas Konferencji, która odbyła się 19 maja 2023 r., to my nadal działamy ♥.
Kiedy - w miniony piątek - trwało podsumowanie SCWEWu na Akademii Kaliskiej, w MDK odbywały się warsztaty plastyczne pod kierunkiem p. Beaty Solińskiej. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 wykonali efektowne prace w technice dekupażu z myślą o prezentach na Dzień Matki. Za nami jest także warsztatowa wizyta uczennic z Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru, które w pracowni p. Janusza Lewandowskiego zajęły się malarstwem gestu, a przed nami kolejne umówione spotkania z placówkami projektowymi.
>> więcejPostulujemy... DZIEŃ MAMY ♥ przez cały rok ♥
26 maja - dokładnie w Dzień Mamy- odbyły się warsztaty dla naszych MDK-owskich Mam:). Warsztaty przygotowały pracownie taneczne oraz Rada Młodzieży MDK. Zajęcia poprowadziły tancerki pracowni tanecznej: Nadia Mistrzak i Weronika Skowrońska.
Drogie mamy w świetnych nastrojach wkroczyły na salę baletową, przebrnęły śpiewająco przez nielekką rozgrzewkę, a układ choreograficzny, który został dla nich przygotowany, opanowały do perfekcji. Już myślimy o kolejnym takim spotkaniu, a właściwie można by stwierdzić, że zawiązała nam się kolejna grupa taneczna:).
Drogie Mamy! Jeszcze raz wszystkiego najlepszego i do zobaczenia... np. dzisiaj tj. w poniedziałek 29 maja na Koncercie z okazji Waszego święta w wykonaniu Studia Piosenki WOKALMANIA MDK pod kierunkiem p. Ani Bakalarek na sali kameralnej.
Rada Młodzieży MDK! Nowy skład!
Na zebranie Rady Młodzieży MDK (ostatnia środa kwietnia) dotarło liczne grono uczestników zajęć, pojawili się wychowankowie pracowni: tanecznej, teatralnej, plastycznej, językowej i muzycznej. Wybraliśmy skład, który przez najbliższe miesiące będzie przewodniczył Radzie Młodzieży: Marysia Wierzgacz (pracownia teatralna), Karolina Gałecka (pracownia językowa i wokalna), Wiktoria Wieczorek (pracownia taneczna i językowa) i Gabriela Marczak (pracownia plastyczna).
Te dziewczyny czekają na Wasze pomysły, sugestie i są przedstawicielkami naszej młodej społeczności MDK! A to, że jesteście kreatywni, chcecie działać i się integrować, to jest pewne! No to do dzieła!
Z okazji DNIA DZIECKA szykuje się wielka akcja w placówce! Kochani! Zapraszamy na NOCKĘ w MDK! 2 czerwca od godz. 19.00!!! Tego jeszcze u nas nie było ♥♥♥.
Zapraszamy uczestników zajęć powyżej 11 roku życia! W planach:
♣ Gry i zabawy integracyjne
♥ Karaoke z naszą WOKALMANIĄ
♦ Disco z niespodziankami
♣ Warsztaty w pracowni projektowo - krawieckiej
♥ Zabawa z Escape Room w naszych pracowniach
♦ Wieczorne seanse bajkowo - filmowe
♣ Wspólna pizza i wspólne nocowanie na dużej sali MDK!
Będziemy się bawić, śmiać i przede wszystkim integrować! Poznamy się lepiej! Będziemy mieć na to całą noc! Przynosimy swoje karimaty, śpiwory, poduszeczki i może jakieś przekąski! Wpisowe na NOCKĘ -10 zł (za to zafundujemy sobie wieczorną pizzę dla wszystkich. Zapisy w sekretariacie MDK w godz. 8.00 – 15.00! Do zobaczenia w świetle księżyca.
Zaproszenie na DEBATĘ
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - ważna sprawa!!! W imieniu Organizatorów zapraszamy rodziców, uczniów i wychowanków oraz nauczycieli na SPOTKANIE OTWARTE w formule DEBATY do Akceleratora Kultury - 17 maja 2023 o godz. 15.00.
>> więcejXXII Konkurs Piosenki Przedszkolaków WYNIKI!
Salę kameralną Młodzieżowego Domu Kultury - 11 maja 2023 r. - wypełniły po brzegi śpiewające przedszkolaki wraz ze swoimi nauczycielkami i rodzicami, aby wziąć udział w XXII Konkursie Piosenki Przedszkolaków, który MDK organizuje we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury SOKÓŁ w Czerwonaku. Na scenie królowały wesołe piosenki o tematyce wiosennej, często z bardzo przemyślaną choreografią i ciekawymi kostiumami.
I miejsce w kategorii „solista” zdobył Benjamin Tomaszewski z Przedszkola "Kolorowy wiatraczek " w Kaliszu z piosenką "Straszny strach" i uwaga, uwaga… dzięki partnerowi Konkursu wyjechał z placówki na rowerze, II miejsce wyśpiewała Magdalena Kintzi z ZSP nr 6 w Kaliszu, a III miejsce - ex aequo - zajęli: Hanna Durman z PISF w Kaliszu, Anna Nowak z ZSP w Dębem oraz Maja Gruszka z PN "Szczęśliwa 13" w Kaliszu. Wyróżnienia w tej kategorii przypadły: Zuzannie Banaszak i Barbarze Kempie z NP "Jacka i Agatki” w Kaliszu.
W kategorii zespoły z piosenką "Na wyspach Bergamutach" bezkonkurencyjni byli chłopcy: Leon Buczkowski, Jan Janiszewski, Julian Latański, Nikodem Kozanecki z NP "Jacka i Agatki” w Kaliszu. Na II miejscu stanęły dziewczynki: Julia Przybylska, Anna Bielska, Nela Bielska z ZSP nr 6 w Kaliszu, a na III duet: Aleksandra Waszak i Mikołaj Kościelak z NP im. M. Konopnickiej w Kaliszu. Jury przyznało również dwa wyróżnienia dla: PP nr 27 "Radość" w Kaliszu oraz za choreografię dla NP "Leśne skrzaty" w Jarantowie.
Jako że soliści byli jednocześnie klasyfikowani w etapie powiatowym XXVI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków CZERWONAK 2023, z laureatami trzech pierwszych miejsc w tej kategorii spotkamy się jeszcze w etapie rejonowym, również w MDK w Kaliszu 30 maja. Wszystkim występującym dziękujemy za wspólny czas, gratulujemy i życzymy dobrej zabawy i sukcesów na kolejnych scenach. Wszelkich informacji udziela magdalena.zarnecka@mdk.kalisz.pl - organizator imprez MDK.
Więcej fotek na naszym FACEBOOKU!
>> więcejMDK w Książnicy Pedagogicznej 📖🥰
W dniach od 8 do 15 maja 2023 r. obchodzimy 𝑋𝑋 𝑂𝑔ó𝑙𝑛𝑜𝑝𝑜𝑙𝑠𝑘𝑖 𝑇𝑦𝑑𝑧𝑖𝑒ń 𝐵𝑖𝑏𝑙𝑖𝑜𝑡𝑒𝑘. Z tej okazji Studio Piosenki WOKALMANIA MDK pod kierunkiem p. Anny Bakalarek wzięło udział, na zaproszenie Książnicy Pedagogicznej, w Koncercie z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
Przed publicznością zaprezentowały się: Julia Szczap, Marcelina Domańska, Antonina Biesiada, Zuzanna Rączek i Konstancja Borowiecka. Wokalistki otrzymały dyplomy z podziękowaniami oraz upominki za swój występ. Na wszystkich uczestników czekał także słodki poczęstunek. Pani Ania wraz z podopiecznymi jest pod wrażeniem miłego i ciepłego przyjęcia i chętnie powrócą na kolejne uroczystości do Książnicy Pedagogicznej. Już dzisiaj, w imieniu Organizatorów, zapraszają na fajne wydarzenie dla młodzieży – 12 maja - wykład motywacyjny Jaśka Meli, który opowie o swoim niełatwym życiu, pokonywaniu trudności i sukcesach.
MAJÓWKA 2023
SZANOWNI RODZICE, DRODZY WYCHOWANKOWIE
Przed nami długi weekend i Majówka 2023. Uprzejmie informujemy, że 1, 2 i 3 maja nie odbywają się zajęcia dydaktyczne i MDK będzie zamknięty. Życzymy wszystkim udanej MAJÓWKI 2023 i w imieniu Organizatorów zapraszamy na szereg atrakcji, które bedą miały miejsce w najbliższych dniach w naszym mieście. Program znajdziecie, między innymi, na portalu Calisia.pl
>> więcejMiędzynarodowy Dzień Tańca z MDK
29 kwietnia, na pamiątkę chrztu wybitnego reformatora sztuki tańca Jeana-Georges`a Noverre`a, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji społeczność taneczna na całym siwecie organizuje wiele imprez, na których dzieli się swoją pasją i radością tańca. Grupy taneczne z MDK też przyłączyły się do świętowania i wzięły udział w spotkaniu tanecznym w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu. Na gościnnej scenie zaprezentowały się Grupa LUNA oraz duety: Nadia Taterska i Wiktoria Wieczorek oraz Agata Musiał i Wiktoria Olek.
Wszystkim tancerzom oraz miłośnikom tańca życzymy wielu radosnych chwil z tańcem.
FINAŁ "Czterech Pór Roku" w MDK
Młodzieżowy Dom Kultury wraz z Galerią SZATNIA MDK w środę 26 kwietnia gościł najzdolniejszych plastycznie najmłodszych kaliszan oraz ich rodziców i nauczycieli na wernisażu wystawy pokonkursowej „Cztery Pory Roku”. Jury spośród 1105 nadesłanych na konkurs prac z 19 placówek nagrodziło 50 przedszkolaków, a wyróżnienia przyznało 57 małym artystom. Po raz pierwszy w ponad 30-letniej historii konkursu zdarzyło się, że jedno dziecko zostało laureatem na każdym z czterech etapów. Za ten niezwykły wyczyn specjalną nagrodę otrzymała Liliana Okoniewska z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Kaliszu. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, a opiekunom artystycznym – Paniom Przedszkolankom dziękujemy za owocną współpracę.
Dodatkowym powodem, że w środowe popołudnie w placówce zrobiło się tłoczno był Dzień Otwarty MDK. Podczas wernisażu uczestnicy nie tylko odebrali zasłużone dyplomy i upominki, zwiedzili wystawę, poczęstowali się słodkościami ale również mogli posłuchać występu wychowanków Pani Ani Bakalarek ze Studia Piosenki WOKALMANIA MDK. Na koniec pozostali nauczyciele zaprosili gości do swoich pracowni.
Mamy nadzieję spotkać się z Wami jeszcze nie raz - na organizowanych u nas konkursach lub na zajęciach. Do zobaczenia, u nas jesteście zawsze mile widziani.
Najlepsi recytatorzy roku szkolnego 2022/2023
W sobotę 15 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się finał konkursu recytatorskiego „Zabawa z poezją”, który dał świadectwo, jakich zdolnych, wrażliwych i zorientowanych na rozwój uczestników wyłoniły wszystkie etapy konkursu.
Konkurs ten, jako jeden z najstarszych odbywających się cyklicznie od wielu lat w MDK, pokazał, że jest ciagle młode grono, które chętnie podejmuje wyzwanie, staje na scenie i recytuje klasyków poezji i prozy.
Poziom finału był w tym roku niezwykle wysoki i wyrównany, uczestnicy byli świetnie przygotowani, a licznie zgromadzona publiczność w pełnym skupieniu wysłuchała kilkudzieśięciu utworów prezentowanych przez finalistów. To deszczowe przedpołudnie zamieniło się w ucztę dla naszego ucha, a dla uczestników będzie to na pewno wspomnienie i cenne doświadczenie, które zapamiętają na długo! A może ktoś z nich właśnie odkrył, że to jest to, co chce kiedyś robić… czarować słowem?
Wielkie brawa dla wszystkich finalistów „Zabawy z poezją”! Byliście wspaniali! Jury w składzie:Izabela Fietkiewicz - Paszek – Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu, Małgorzata Jackowska – polonista, koordynator do spraw wspomagania kaliskich szkół, Małgorzata Piechowiak – nauczyciel MDK i Magdalena Żarnecka – organizator imprez MDK po wysłuchaniu 26 recytatorów finalistów w dwóch kategoriach wiekowych postanowiło:
· w kategorii klas 0-3 I. miejsce oraz tytuł Najlepszego Recytatora Roku Szkolnego 2022/2023 przyznać Michałowi Ptakowi ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu
Wyróżnienienia:
1. Jagoda Kowalczyk z Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu
2. Hanna Rokicka z Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu
3. Miłosz Wojtczak zgłoszenie indywidualne
· W kategorii klas 4-8 I. miejsce oraz tytuł Najlepszego Recytatora Roku Szkolnego 2022/2023 przyznać Julii Rubińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu
Wyróżnienie:
1. Oskar Wojsa z Szkoły Podstawowej w Koźminku
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali książki oraz pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy statuetki ufundowane przez organizatorów: Młodzieżowy Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Asnyka w Kaliszu.
Więcej fotek (M.Mazurowska) na FACEBOOKU!
Wycieczka do ORIENTARIUM. Było fantastycznie!!!!!!
W piątek 14 kwietnia wychowankowie MDK wyruszyli na integracyjną wycieczkę do ZOO w Łodzi, zorganizowanej przez Radę Rodziców. W wyjeździe udział wzięli uczestnicy zajęć plastycznych, tanecznych, wokalnych, sensorycznych, językowych oraz Grupa TĘCZA. Na początek czekało na nas Orientarium. Pani przewodnik opowiedziała wiele ciekawostek o mieszkających tam zwierzętach. Czy wiedzieliście, że krokodyl może wytrzymać w hibernacji bez jedzeni aż 3 lata?! Małpy, wydry, zwierzęta morskie mieszkają pod jednym dachem. Wśród nich żyją ptaki, które nie mają klatek i mogą swobodnie latać. W Orientarium przeszklony basen mają też słonie i mogliśmy zobaczyć, jak te ogromne zwierzęta świetnie radzą sobie w wodzie. Fantastyczna pogoda sprawiła, że odwiedziliśmy też zwierzęta mające wybiegi pod gołym niebem: majestatyczne żyrafy, pingwiny, surogatki, lemury, lamy, strusie, tygrysy, lwy i wiele, wiele innych gatunków.
Wróciliśmy nieco zmęczeni, ale w świetnych humorach.
W świątecznym nastroju...
Wielkanoc tuż, tuż i w tej przedświątecznej atmosferze w Galerii SZATNIA MDK odbyły się warsztaty plastyczne, w których uczestniczyli wychowankowie z zaprzyjaźnionego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Kaliszu wraz z ze swoimi opiekunkami: panią Iwoną Rykowską oraz panią Marią Szambelan.
Goście MDK zapoznali się z techniką dekupażu, w której wykonali ozdoby świąteczne: kolorowe pisanki oraz koszyczki wielkanocne. W tajniki ozdabiania wprowadziła warsztatowiczów pasjonatka tej dekoracyjnej techniki plastycznej pani Beata Solińska. Powstało wiele ciekawych prac, które niewątpliwie umilą nadchodzące Święta Wielkanocne.
... korzystając z okazji życzymy wszystkim
zdrowych i wesołych Świąt, niosących radość, miłość i nadzieję ♥♥♥Tylko dance ma sens... WYNIKI
Ponad 260 uczestników zaprezentowało swoje umiejętności taneczne podczas Dziecięcych Spotkaniach Tanecznych TYLKO DANCE MA SENS. W ostatni dzień marca w Młodzieżowym Domu Kultury obejrzeliśmy 21 prezentacji w dwóch kategoriach wiekowych: do 7 lat oraz 7-11 lat. Jury w składzie: Arleta Piotrowska, Magdalena Mazurowska oraz Kacper Klimczak postanowiło przyznać nagrody, w młodszej kategorii wiekowej, zespołowi MISIAKI z Publicznego Przedszkola nr 28 BAJKA w Kaliszu oraz ŻABKOM z Przedszkola Integracyjnego Sióstr Felicjanek.
W grupie 7-11 latków nagrodę otrzymali: Zespół Crazy Kids - Fabryka Tańca Różańscy Kalisz, WuBuDuBu z Centrum Tańca Show Dance w Krotoszynie oraz SZOŁ 2 reprezentujący MDK w Ostrowie Wlkp.. Wyróżnienia odebrały SMYKI - Frajda Studio Tańca w Pleszewie oraz PUMY z kaliskiego MDK. Jury przyznało również nagrodę indywidualną Hannie Bieniaszczyk ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Kaliszu, która nie tylko jest założycielką i choreografką zespołu, ale jednocześnie podczas występu zaśpiewała po hiszpańsku.
Jako organizatorów Spotkań, cieszy nas niezmiernie zaangażowanie w imprezę Rady Młodzieży MDK, która przyznała swoją nagrodę zespołowi MINI SZOŁ z MDK w Ostrowie Wlkp..
Regionalne Spotkania Taneczne, które od wielu, wielu lat organizujemy wspólnie z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, w tym roku wyjątkowo w formule dziecięcej i w przestrzeni MDK przy Teatralnej, integrują środowisko taneczne, ale przede wszystkim dają wszystkim mnóstwo radości i potwierdzenia życiowego motta tancerzy, że "Tylko dance ma sens". Cieszymy się, że byliście z nami.
Więcej fotek na FACEBOOKU!
WIOSNA w MDK!
Mamy to!!! W Młodzieżowym Domu Kultury doczekaliśmy się już WIOSNY i to w wielu wymiarach. W donicach zakwitły bratki, w wejściu zagnieździł się wiosenny ptak cudak, a MDK-owską galerię „Cztery pory roku” ozdobiły najpiękniejsze prace kaliskich przedszkolaków, nadesłane na „wiosenny” etap konkursu.
Po raz ostatni w tym roku szkolnym, jury wybierało prace do nagród i wyróżnień w Konkursie Plastycznym „Cztery pory roku”. Spośród 250 prac na wystawę trafiły 24 obrazy, które dołączy do ekspozycji przygotowanej wcześniej: latem, jesienią i zimą.
UWAGA, UWAGA, BUM TARRA BUM!!! Mamy też już ustalony termin finału „Czterech pór roku”. Zapraszamy wszystkich laureatów na uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej 26 kwietnia 2023 roku o godz. 16.00 do Galerii SZATNIA MDK, ul. Teatralna 3. Dla tych, którzy zdobyli NAGRODY przygotujemy upominki, WYRÓŻNIENI otrzymają pamiątkowe dyplomy. Będzie też coś na słodko, jak na prawdziwym wernisażu być powinno. Gratulujemy i czekamy na Was, w tym dniu otworzymy wszystkie drzwi do naszych pracowni: plastycznych, muzycznych i teatralnych, sal tanecznych i garderób, studia nagrań, będziecie mogli poznać także naszych nauczycieli.
Wytańczone podium
>> więcejW sobotę 25 marca MDK-owskie tancerki z grupy AQUA z pracowni tanecznej p. Ewy Paczkowskiej wzięły udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych w Bełchatowie. Obok zespołów m.in. z Krakowa, Bielsko-Białej, Łodzi, Wrocławia i wielu innych miast Polski, dziewczęta zaprezentowały dwie choreografie: grupową oraz duet.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że duet Weronika Skowrońska & Nadia Mistrzak wytańczyły II miejsce w swojej kategorii. GRATULUJEMY!!!
...przepis na kolorowe sny
Aby sny były kolorowe, trzeba przytulić się mocno do poduchy i pomyśleć o czymś miłym. Dlatego uczestnicy pracowni plastycznej p. Beaty Solińskiej poświęcili swój czas jaśkom i ich personalizacji. Poduszeczki były ozdabiane miękkimi, kolorowymi kawałkami filcu. Młodzi projektanci wykazali się wielką kreatywnością i w efekcie powstały niepowtarzalne przytulanki - usypianki. Każda z nich niesie własną historię. Wiele przedstawiało ukochane zwierzaki np. kotkę Zosię czy Kelly, króliczka Antka. Inne, z imionami ich twórców, nawiązywały do życia rodzinnego, wspólnych spacerów, delektowania się smakowitymi lodami i czekoladą z bitą śmietaną. Jeszcze inne odkrywały skryte marzenia o podróży w Kosmos, czy jeździe czerwonym samochodem. Samodzielnie wykonane obrazki na jaśkach przywołują miłe skojarzenia, a przytulona podusia jakby szeptała do uszka: dobrej noc...śpij smacznie...ćśśśs...
Prezentacje Teatrzyków Przedszkolnych... oj działo się!!!
Już po raz 22. w MDK-owskiej przestrzeni w piątkowy poranek 17 marca wystąpiły przedszkolaki w Prezentacjach Teatrzyków Przedszkolnych „O nagrodę Pluszowego Misia”. W tym roku swoje aktorskie umiejętności zaprezentowały dzieci z: ♥ Publicznego Przedszkola nr 21 „Ekoludek" z adaptacją poezji "Włos", ♥ Niepubliczne Przedszkole „Jacka i Agatki" z inscenizacją bajki „Królewna Śnieżka", ♥ Niepubliczne Przedszkole im. Misia Uszatka w odsłonie pt. „Bal w pokoiku lal", ♥ Przedszkole Niepubliczne „Szczęśliwa 13" z widowiskiem słowno-muzycznym „Każdy ma swoje przyzwyczajenia" na podstawie wiersza A. Fredry „Paweł i Gaweł" oraz ♥ Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Kaliszu z zaskakującą wersją „Kopciuszka".
Wszystkie prezentacje zasłużyły na podziw i uznanie, ale ostatecznie to publiczność, składająca się z uczestników konkursu zdecydowała, że główną nagrodę otrzyma Niepubliczne Przedszkole „Jacka i Agatki". Dodatkowo jury powołane przez organizatora przyznało też nagrody indywidualne. „Osobowościami prezentacji” zostali: Maria Pawłowska z Publicznego Przedszkola nr 21, Alex Jankowiak z Przedszkola Niepublicznego „Szczęśliwa 13", Maja Żółnowska z Niepublicznego Przedszkola im. Misia Uszatka oraz Julia Gil z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Kaliszu.
W imieniu Młodzieżowego Domu Kultury wszystkim uczestnikom teatralnej zabawy pogratulowała pani Beata Paszak - dyrektor placówki. Szczególne podziękowania i słowa uznania skierowała do pań przedszkolanek - artystycznych opiekunek teatrzyków. Ich rola w tworzeniu scenariuszy, dekoracji, kostiumów, doboru muzyki, tworzeniu choreografii, a potem panowania nad żywiołem 3, 4, 5 latków jest nie do przecenienia. Brawo Wy.
>> więcejBrawa dla Zosi Wiśniewskiej...
Z radością informujemy, że wśród laureatów XIV edycji konkursu BILET DO PLASTYKA znalazła się nasza wychowanka ZOSIA WIŚNIEWSKA, która otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjno - Artystycznych „TeKa”. Warto dodać, że Zosia kształci swoje umiejętności w pracowni plastycznej MDK pod kierunkiem pani Bogusławy Kowalczyk. Jej prace mogliśmy oglądać w styczniu w Galerii SZATNIA MDK na wystawie malarstwa mamy i córki: Ewy Kowalczyk – Wiśniewskiej i Zofii Wiśniewskiej.
Serdecznie gratulujemy Zosiu i życzymy dalszych sukcesów!!!!!!
Zimowa odsłona CZTERECH PÓR ROKU
Za oknem pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, a to znak, że przedszkolaki żegnają się z Panią Zimą. Doczekaliśmy się kolejnej odsłony Konkursu Plastycznego "Cztery Pory roku". Tym razem prace pt. ZIMA wybrane przez jurorów dołączyły do LATA i JESIENI w galerii na I. piętrze MDK. Listę nagrodzonych i wyróżnionych prezentujemy w załączonym PROTOKOLE. Nie ma co ukrywać, że dzieciaki zawsze nas zaskakują swoją pomysłowością i interpretacją zaproponowanych tematów. Dla dorosłych zima nie ma kolorów, tylko biel, szarość i czerń. Mali artyści inaczej widzą świat, zobaczcie sami tę feerię barw.
Do 17 marca czekamy na prace "wiosenne", a potem spotkamy się :) wszyscy, aby poznać laureatów i rozdać zasłużone i długo wyczekiwane nagrody.
>> więcej"Zabawa z poezją" WYNIKI II etapu
Za oknem ciągle aura zimowa, ale w Młodzieżowym Domu Kultury powiało już wiosną i poezją. A wszystko to za sprawą uczestników Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją", który organizujemy wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka. W sobotnie przedpołudnie 25 lutego na sali kameralnej MDK odbyły się drugie (ostatnie) eliminacje do finału konkursu.
Jury powołane przez organizatorów, w składzie: Maria Kubacka - Gorwecka, Majka Graf, Małgorzata Piechowiak i Magdalena Żarnecka spośród 30 recytatorów nagrodziło i jednocześnie nominowało do finału 11 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Są to: Jagoda Kowalczyk, Hanna Przyjazna i Maja Andrzejak z SP nr 17, Maja Prętczyńska, Antonina Wierny, Julia Wywijas, Michał Ptak z SP nr 10, Faustyna Tułacz z SP w Droszewie, Miłosz Majchrzak z SP w Skalmierzycach, Maja Duster z NSP KSO Edukator oraz Alicja Frątczak z SP nr 8. Gratulujemy i zapraszamy do MDK już 15 kwietnia. W finale spotkacie się z laureatami pierwszego - listopadowego - etapu i "powalczycie" na słowa o tytuł Najlepszego Recytatora Roku Szkolnego 2022/2023 :).
>> więcejFerie w mieście z MDK ZIMA' 2023
Zimowe wakacje, czas wolny od szkoły… to dla Młodzieżowego Domu Kultury wspaniała okazja do artystycznych spotkań z dziećmi i młodzieżą pozostającą w czasie ferii w domach. W tym roku MDK podjął dwa wyzwania: w pierwszym tygodniu ferii zorganizowaliśmy cykl otwartych warsztatów dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które relacjonowaliśmy na bieżąco, a w drugim tygodniu wspólnie z Wydziałem Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza, otworzyliśmy AKADEMIĘ ARTYSTYCZNĄ dla dzieci w wieku 6 – 12 lat.
Codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00, z naszej oferty korzystało 40 uczestników. Głównym przesłaniem wszystkich zajęć była szeroko rozumiana profilaktyka. Podczas warsztatów tanecznych, plastycznych, wokalnych i sensorycznych dzieciaki odkrywały swoje pasje i rozwijały zainteresowania, poznawały mocne strony, wzmacniały wiarę we własne siły i możliwości. Zajęcia sportowe, konkursy i turnieje budowały pozytywne relacje w grupie i uczyły zdrowej rywalizacji. Zadbaliśmy także o takie atrakcje jak kino i kręgle. A wszystko po to, aby młodzi ludzie uczyli się planować i wartościowo spędzać wolny czas. Na zakończenie w MDK odbył się „Bal familijny”, na który uczestnicy Akademii zaprosili swoich najbliższych: rodziców, rodzeństwo i przyjaciół.
Zadanie – Ferie zimowe w Mieście AKADEMIA ARTYSTYCZNA zostało zrealizowane w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2023 przy wsparciu kadry nauczycielskiej Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu.
Więcej zdjęć na FACEBOOKU MDK
Konkurs "Podniebne stworzenia" rozstrzygnięty
370 prac :) niezwykłych, różnorodnych, zaskakujących wpłynęło na Konkurs Plastyczny MDK "Podniebne stworzenia". Jury powołane przez Organizatora do nagród wytypowało nie 19 (jak wcześniej pisaliśmy) a 20 autorów (przepraszamy Zuzannę Kuś, której nazwisko gdzieś umknęło) oraz 11 wyróżniło. Poprawiony PROTOKÓŁ w załączeniu.
Laureatów oraz wszystkich uczestników konkursu zapraszamy na wernisaż wystawy do Galerii SZATNIA MDK 15 lutego 2023 r. o godz. 16.00. Dzięki Waszym pracom dotkniemy chmur i poczujemy się jak podniebne stworzenia.
>> więcejSportowa odsłona ferii w MDK!
Zimą można aktywnie spędzać czas nie tylko na śniegu. Dowodem na to są dzieci biorące udział w warsztatach z akrobatyki sportowej. Po raz kolejny zajęcia te dla Młodzieżowego Domu Kultury poprowadzili znakomici instruktorzy z AIR-GYM. Jak zwykle było bardzo intensywnie i uczestnicy wychodzili z zajęć mega zmęczeni, ale też bardzo uśmiechnięci i usatysfakcjonowani.
Odbyły się też zajęcia aerobiku z elementami pilatesu dla młodzieży z Ukrainy. Dziewczęta wzmocniły i porozciągały nieco swoje mięśnie. Było nam bardzo miło gościć je na sali tanecznej MDK, mamy nadzieję, że jeszcze do nas wrócą.
>> więcejMalowanie nie musi być trudne!
Malowanie farbami może być przyjemne pod warunkiem, że przełamiemy w sobie wewnętrzne bariery. W piątkowy poranek, kończący pierwszy tydzień ferii w MDK, uczestnicy warsztatów plastycznych pod kierunkiem p. Emilki Kuczyńskiej przekonali się, że to co wydaje nam się niewykonalne, okazuje się być w zasięgu ręki i możliwe do zrealizowania. Stworzenie kopii obrazu Vincenta van Gogha na pierwszy rzut oka było mega trudne. Jak wcielić się w rolę mistrza i odczytać jego myśli? Jak malować słoneczniki, które są symbolem radości życia? Przed takimi wyzwaniami stanęli adepci sztuk plastycznych - uczestnicy warsztatów w międzynarodowym składzie ukraińsko - polskim.
Smaczna profilaktyka!
„Zębowe Love” to bajka, którą w feryjne przedpołudnie obejrzeli wychowankowie grupy TĘCZA MDK w kaliskim teatrze. Muzyczna opowieść ze zwariowanymi bohaterami, energetyczną muzyką i cukierkową scenografią pokazuje dlaczego cukier szkodzi i jak należy dbać o zdrowe zęby. Ta piękna opowieść stała się inspiracją do działań podczas warsztatów profilaktyczno - wychowawczych przeprowadzonych przez panią Beatę Solińską dla wychowanków MDK. Uczestnicy malowali ilustracje do bajki ze szczoteczką i pastą do zębów w roli głównej. Były też rebusy, opowieści o zębowych wróżkach, zgadywanki, a na koniec każdy otrzymał tygodniowy grafik mycia zębów. No i była też niespodzianka przygotowana przez panią Beatę - poczęstunek owocowo – warzywny w postaci chrupiących marchewek i jabłek, chipsy pomidorowe, buraczane, gruszkowe i ryżowe, a do picia 100% sok tłoczony z jabłek. Z radością warsztatowiecze przekonali się, że „słodkie” przekąski mogą być zdrowe, smaczne, niskokaloryczne i dające poczucie sytości.
Zachęcamy dzieci i rodziców do spożywania takich właśnie smaczków. Samo zdrowie!
Serdecznie dziękujemy Panu Bartoszowi Zaczykiewiczowi Dyrektorowi Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu za udzielenie wsparcia grupie osób z niepełnosprawnościami TĘCZA MDK.
Tajniki dekupażu opanowane:)
W ramach tygodnia ferii dedykowanych wspólnym działaniom polsko-ukraińskim MDKowska plastyczka p. Beata Solińska przygotowała warsztaty dekupażu. Uczestnicy poznali podstawy tej techniki, dowiedzieli się, jakie materiały są niezbędne do działań w domu, a potem zgodnie ze sztuką wykonali drewniane zawieszki w formie kota i anioła. Z okazji zbliżających się Walentynek, ozdabiano także drewniane serduszek, które dodane do samodzielnie przygotowanych książkowych zakładek będą świetnym upominkiem. Poznając tajniki dekupażu, uczestnicy przekonali się, że to bardzo efektowna technika stosowana w sztuce użytkowej, przystępna dla każdego.
Tańcowała igła z nitką
Pani Marta Dutka w ramach otwartych warsztatów dla dzieci i młodzieży z Ukrainy zaproponowała młodszym grupom wykonanie klasycznych włóczkowych pomponów, które stały się bazą do tworzenia wzorzystych maskotek. Starsi uczestnicy w pracowni projektowo – krawieckiej uszyli przepiękne worko - plecaki, a Ci, którym jeszcze nie po drodze było z maszyną do szycia wykonali filcowe torby i doskonalili pomponowe umiejętności. Wszyscy warsztatowicze byli tak zaangażowani i zapracowani, że ze zdziwieniem witali swoich rodziców, którzy po nich przyszli po zakończonych zajęciach :).
A kto powiedział, że w ferie zimowe musi być nudno?
Pierwszy tydzień ferii w MDK dedykowany jest, między innymi, wspólnym działaniom polsko - ukraińskim, gdzie bariera językowa nie stanowi problemu, bo język sztuki, jak się okazuje w praktyce, jest uniwersalny.
W środę - 1 lutego uczestnicy zajęć plastycznych pod opieką p. Emilii Kuczyńskiej wyrazili swoją artystyczną ekspresję, nie malując farbami, a rozlewając ją na brystolach. I tak oto powstało malarstwo akcji zwane action painting. Zabawy co nie miara i pewno sam Jackson Pollock byłyby zadowolony z efektów pracy!
Przed nami jeszcze aerobik, dekupaż, cuda z pomponów i szycie worko – plecaków.
Ferie zimowe z MDK!
Ferie zimowe w MDK to moc propozycji spędzenia czasu wolnego na działaniach artystycznych i sportowych w naszej placówce przy Teatralnej 3. Oprócz regularnych zajęć w kołach i zespołach, zapraszamy także na akrobatykę i aerobik, cykl Warsztatów tematycznych, na których wspólnie bedą tworzyć dzieci i młodzież ukraińska i polska (I. tydzień ferii) i Akademię Artystyczną dla uczniów kaliskich szkół podstawowych (II. tydzień ferii). Szczegółowe informacje i REGULAMIN w załączonych dokumentach lub w sekretariacie MDK 62 767 25 21. Na wszystkie aktywności obowiązują zapisy.
Jeżeli nie znaleźliście oferty spełniającej Wasze oczekiwanie przejdźcie na stronę MIASTA: www.kalisz.pl
>> więcejMDK na SCENIE STUDIUM
Grupa teatralna TA STRONA MDK w poniedziałkowy wieczór 23 stycznia miała zaszczyt wystąpić jako gość SCENY STUDIUM. Zespół pokazał przedstawienie „Orkiestra albo symfonia” na podstawie dramatu Bogusława Schaeffera w reżyserii opiekuna grupy - Rafała Paczkowskiego.
Dalsza część wieczoru dla MDKowiczów była nie mniej ekscytująca. Już jako widzowie, obejrzeli kreacje starszych kolegów - słuchaczy I i II roku tańca i teatru Studium Animatorów, którzy zaprezentowali m.in. etiudę „Fauny” inspirowaną spektaklem „Popołudnie fauna” czy kompozycję pt. „Denerwuje mnie”. Pojawiły się też nawiązania do klasyki w etiudzie „Menuet” do muzyki Luiggiego Boccheriniego i taneczne klimaty rodem z czasów Gatsby`ego w choreografii „Chodźmy się wytańczyć”. Wszystkie te etiudy opieką artystyczną objęła Anna Wytych-Wierzgacz. Słuchacze na kierunku „Teatr” zaprezentowali fragment spektaklu „Lifting” w reżyserii Małgorzaty Kałędkiewicz.
Dziękujemy ekipie Policealnego Studium Animatorów Kultury w Kaliszu za to inspirujące spotkanie, które czasami okazuje się pomysłem na życie.
Zdjęcia STUDIUM ANIMATORÓW KULTURY w KALISZU
>> więcejOgólnopolski Konkurs Wokalny w MDK! WYNIKI!!!
W poniedziałkowy poranek rozpoczynający ferie zimowe w Kaliszu, na scenie MDK zaprezentowali się uczestnicy pierwszego etapu III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. To konkurs muzyki ludowej, w którym oprócz walorów głosowych, występujący pokazali również wspaniałe stroje.
Kaliskie jury postanowiło, że do kolejnego etapu wokalnych zmagań, których pomysłodawcą i organizatorem jest Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca MAZOWSZE, zakwalifikowały się 4 osoby: Blanka Pierucka i Maja Kasprzak w II kategorii wiekowej 15 - 19 lat, Michalina Bobbe z kategorii 20 - 25 lat i Michał Kałążny reprezentujący kategorię powyżej 26 lat.
Laureatom życzymy sukcesów i zdobycia upragnionych laurów… występów w parze z MAZOWSZEM na dużych scenach. Mamy nadzieję, że pasjonatów sztuki ludowej będziemy gościć w Młodzieżowym Domu Kultury częściej i z każdym rokiem grono zainteresowanych będzie rosło.
>> więcejTEŻ MAM TALENT! WYNIKI!!!
V edycja interdyscyplinarnego konkursu TEŻ MAM TALENT zgromadziła rekordową liczbę uczestników, którzy zaprezentowali się w MDK we wtorek 24 stycznia. Tego typu impreza to świetny sposób na pokazanie przez uczestników różnego typu pasji, a jednocześnie świetna zabawa dla publiczności. Tak jak poprzednimi laty, nie zabrakło na scenie pasjonatów, jurorzy wybierali spośród 39 występów różnych kategorii. Zobaczyliśmy prezentacje wokalne, taneczne, plastyczne, recytatorskie, gry na instrumentach, sztuki speedcubingu oraz odgadywanie flag. Zanim publiczność poprzez głosowanie zdecydowała, która z trzech nominowanych osób wygra V edycję konkursu TEŻ MAM TALENT, jury postanowiło wyróżnić: Antoninę Andrzejewską SP nr 13 oraz Patrycję Janaszkiewicz SP nr 8 za układy taneczne, Yevhena Bardachova SP nr 4 , Gabrielę Frątczak i 7 letnią Antoninę Wierny SP nr 10 za występ wokalny, Antoninę Borowską SP nr 13 za grę na skrzypcach, Kacpra Woźniaka SP nr 4 za umiejętność układania kostki Rubika.
Ostatecznie!!! zwyciężczynią konkursu została tancerka hip-hopowa Amelia Czajczyńska ze SP nr 24. Drugie miejsce zajęła Zofia Zimniak reprezentująca SP Sióstr Nazaretanek, pianistka i kompozytorka w jednym, a trzecie miejsce przypadło Gabrieli Wieczorek WSP Jagiellończyk, która zagrała na ukulele i zaśpiewała piosenkę „Mogło być nic".
Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani prezentami od Fundacji CHOPS, która razem z MDK była fundatorem nagród rzeczowych dla laureatów. Dziękujemy za wspólną zabawę, a że ferie tuż, tuż życzymy Wam fajnego i bezpiecznego wypoczynku i dużo czasu na szlifowanie talentów.Więcej fotek na FACEBOOKU!
>> więcejWOKALMANIA w świątecznym anturażu
Styczeń to miesiąc, w którym jeszcze żyjemy wspomnieniami minionych świąt i koncertujemy w ich klimacie. Pracownia wokalna długo pracowała nad repertuarem, aby zaprezentować piękny koncert kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych dla rodziców oraz zaproszonych gości. Było wzruszająco i emocjonująco, zwłaszcza, że niektórzy po raz pierwszy mieli okazję zaśpiewać z mikrofonem na scenie. Wszyscy zaprezentowali się świetnie, a dobre humory towarzyszyły im jeszcze długo po koncercie. Teraz przygotowują się dzielnie pod okiem p. Ani Bakalarek do kolejnych występów.
>> więcejWładcy gwiazd
„Zimowe Impresje” to warsztaty realizowane w pracowni plastycznej pod kierunkiem p. Beaty Solińskiej podczas ferii. Dzieci, pracując w zespole, stworzyły wielkoformatowy pejzaż zimowy, który został wyeksponowany i można go oglądać w holu na parterze budynku MDK. Praca powstała w wyniku zastosowania wielu technik plastycznych: poprzez malowanie szpachelką, topowanie gąbkami o różnych kształtach, spryskiwanie farbą za pomocą szczoteczek do zębów, malowanie pastelami olejnymi oraz mazakami na folii samoprzylepnej, tworzenie wydzieranek z papieru i serwetek.
Każdy z uczestników z własnoręcznie narysowanych i wyciętych szablonów malował gwiazdy na niebie, które podpisał swoim imieniem J. Jak zwykle przy pracy nad ooogromnym kolażem było mnóstwo zabawy. Zobaczcie sami.
Butikowa :) wystawa w MDK
Od wtorku 10 stycznia można w Młodzieżowym Domu Kultury oglądać wystawę prac uczestników zajęć plastycznych, które powstały pod kierunkiem p. Emilii Kuczyńskiej. Młodzi artyści przez kilka tygodni pracowali metodą projektu. Swą twórczą uwagę poświęcili najpierw projektowaniu, a następnie wykonaniu sztuki użytkowej i jednocześnie przekonali się, że można zrobić COŚ z niczego. Kartonowe pudełka do jajek posłużyły jako materiał konstrukcyjny do tworzenia akcesoriów związanych z modą. I tak powstały rozliczne torebki, kapelusze, wachlarze oraz inne ozdoby, które plastycy zaprezentowali osobiście na pokazie mody w MDK podczas wernisażu wystawy „Aby było nam milej”. Teraz – tylko do piątku – możecie przyjrzeć się eksponatom z bliska. Zapraszamy do Galerii SZATNIA MDK.
Hej, kolęda, kolęda!
Tuż przed świętami nie mogło zabraknąć na scenie występów naszych najmłodszych dzieci z pracowni umuzykalnienia, które rozwijają się pod skrzydłami p. Magdy Żarneckiej. Dołączyły do nicch: Agata Sobczak z grą na keybordzie od p. Grzegorza Walendowskiego oraz Amelia Gryndzińska z gitarą od p. Borysa Przetakiewicza. Mimo, że wiele dzieci choroba zatrzymała w domu to tym, którzy przybyli udzielił się świąteczny klimat. Rodzice z dumą podziwiali swoje pociechy, a muzyczne spotkanie wychowanków MDK dopełniły gwiazdkowe upominki.
>> więcejTaneczna rozgrzewka przed Świętami
Grupy taneczne z pracowni p. Ewy Paczkowskiej życzą wszystkim uczestnikom zajęć w MDK oraz ich rodzinom, przyjaciołom i miłośnikom naszej placówki
zdrowych, spokojnych i radosnych
Świąt Bożego Narodzenia:)A żeby oczekiwanie upływało nam w dobrym nastroju grupy: PINEZKI, PUMY, LUNA i AQUA oraz ich instruktorka Ewa Paczkowska przygotowały taneczną niespodziankę, którą dzielimy się TUTAJ!
Zapraszamy do Konkursu MAGICZNA IRLANDIA
Zapraszamy do udziału w corocznym konkursie „Magiczna Irlandia” pod patronatem Młodzieżowego Domu Kultury, Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu, Stowarzyszenia Pro Kalisia oraz Miasta Kalisza. Tym razem pragniemy zachęcić uczestników do pokazania, z własnej perspektywy, Zielonej Wyspy we współczesnym świecie. Czy tradycja i kultura przodków nadal jest żywa? Co jest charakterystyczne dla tego kraju w sporcie, architekturze, a może w tańcu…? Sięgnijcie do źródeł i pobudźcie swoją wyobraźnię. W ten sposób chcemy stworzyć obraz współczesnej Irlandii z punktu widzenia młodego kaliszanina i dać się porwać magii i zabawie z okazji obchodów Dnia św. Patryka… już w marcu. Szczegóły i terminy w załączonym REGULAMINIE.
Coś się kończy, ...
Koniec roku to czas na refleksję, snucie planów na przyszłość, ale to także czas wspomnień i podsumowań. W Młodzieżowym Domu Kultury mijający 2022 rok będzie nam się kojarzył z pięknym jubileuszem - 70 letniej działalności koła szkutniczego - i niestety domknięciem tej historii.
Pan Krzysztof Czarciński nie dał się namówić na kolejny rok pracy. Ze swoimi wychowankami, od 1976 r., zbudował: 7 kajaków, 24 jachty żaglowe, 7 motorówek oraz kilkaset modeli pływających, a co najważniejsze zaszczepił wielu pokoleniom kaliszan miłość do żeglarstwa, modelarstwa i szkutnictwa. Z MDKowską ekipą pożegnał się przepysznym tortem i samodzielnie zbudowanym modelem, który możecie obejrzeć w gabinecie dyrektora MDK :)... lub na załączonych obrazkach.
Ahoj Panie Krzysztofie! Pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem życzy załoga z Teatralnej.
Kalendarze własnej produkcji
To nie dostawa pizzy, ani jej produkcja :) Na poniedziałkowych i czwartkowych zajęciach plastycznych pod kierunkiem p. Emilki Kuczyńskiej od dawna czuć już klimat zbliżających się świąt – młodzież tworzy kalendarze adwentowe. Wystarczy tylko pudełko do pizzy, które stanowi konstrukcję kalendarza, pomysł zamieniony w projekt i tak samodzielnie przygotowane ozdobyi trafią do domów uczestników
POKAZ MODY w MDK! Plastycy na wybiegu!
Już niebawem - w środę!!! - w Młodzieżowym Domu Kultury będzie można zobaczyć pokaz mody realizowany w pracowni plastycznej pod kierunkiem p. Emilii Kuczyńskiej. Uczestnicy zajęć zaprezentują swoje prace, którym poświęcili dużo czasu i zaangażowania. A jaki powstał efekt końcowy będzie można przekonać się 14 grudnia o godzinie 16:30 podczas otwarcia wystawy pokonkursowej ABY BYŁO NAM MILEJ, której pokaz mody będzie towarzyszył. Zapraszamy w imieniu modeli i modelek J
Zdjęcia – LENA BRZEZIŃSKA
>> więcejŚwiątecznie, klimatycznie w MDK
MDK-owski Konkurs Plastyczny "Aby było nam milej" co roku przypomina nam, że święta Bożego Narodzenia tuż tuż... Wykonane przez naszych wychowanków prace zdobią placówkę i wprowadzają wszystkich w świąteczną, magiczną atmosferę. Oficjalne otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się w środę 14 grudnia. Wernisażowi towarzyszył pokaz mody przygotowany przez grupę plastyczną pod kierunkiem p. Emilii Kuczyńskiej. Pani Beata Paszak dyrektor MDK wręczyła pamiątkowe dyplomy i upominki laureatom konkursu, a modelkom i modelom ramki na zdjęcie z ich pierwszego pokazu.
>> więcejDzieci dzieciom ślą prezenty...
Miło nam poinformować, że nasza zaprzyjaźniona Fundacja CHOPS wraz z partnerami zorganizowała świąteczną niespodziankę dla dzieci w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie. Do pomocy włączyło się wiele szkół z Kalisza i okolic oraz MDK J. Akcja polegała na tym, że dzieci przygotowywały paczkę, o wartości nie mniejszej niż 30 zł, opisywały ją i dostarczały do swojej szkoły, skąd przetransportowane zostały na naszą salę gimnastyczną. Przy Teatralnej 3 wolontariusze zaangażowali się w segregację paczek, przydział do poszczególnych szkół i klas w Kamieńcu Podolskim. Na transport do Ukrainy czeka teraz ponad 1000 prezentów!!! Mamy nadzieję, że dzieciaki w kraju objętym wojną będą miały tyle radości w odbiorze paczek, co przygotowujący je nadawcy z Polski.
Fundacji CHOPS gratulujemy pomysłu, zaangażowania i przeprowadzenia tak wielkiego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że Młodzieżowy Dom Kultury mógł w tym uczestniczyć.
Barwy jesieni
Na JESIENNY etap Konkursu Plastycznego do MDK wpłynęło 370 prac z różnych placówek przedszkolnych z Kalisza i okolic. Przy takiej ilości obrazów, które pokryły podłogi MDK niczym jesienne liście alejki w parku, jurorom bardzo trudno jest odnaleźć te najpiękniejsze, więc wszyscy laureaci mogą czuć się szczególnie wyróżnieni. Lista NAGRODZONYCH i WYRÓŻNONYCH w załączeniu.
Jednocześnie z przyjemnością informujemy, że do naszego konkursu można dołączyć w każdej chwili, bez względu czy brało się udział w poprzednich porach roku czy też nie J. Teraz - do 24 lutego 2023 - oczekujemy na prace o tematyce ZIMOWEJ, a najpiękniejsze wasze ilustracje LATA i JESIENI możecie wspólnie z koleżankami i kolegami z przedszkola lub rodzicami i rodzeństwem oglądać w MDK przy Teatralnej 3 (I. piętro) codziennie od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 19.30. Zapraszamy. Wstęp wolny także na inne wystawy.
Galeria Sztuki NAPORA
Uwaga, uwaga! W najbliższy czwartek 1 grudnia Janusz Lewandowski nie pojawi się w MDKu, ale… jeżeli będzie Wam go brakowało (na pewno będzie) to Mistrz zaprasza wszystkich do Galerii Sztuki NAPORA na wystawę swoich prac. Spotykamy się przy Polnej 26 o godz.19.00.
Tym razem Janusz Lewandowski bierze na warsztat kondycję człowieka współczesnego. Jest to spojrzenie świeże, intrygujące. Czy dotyka ono prawdy, której tak wszyscy poszukujemy? Warto przyjść, aby się o tym przekonać.
Artysta urodził się w 1958 roku w Kaliszu. Studia ukończył w Instytucie Wychowania Artystycznego w Częstochowie. W 1985 r. otrzymał dyplom z rzeźby u doc. T. Wencla. W tym samym roku stał się członkiem artystycznej ekipy MDK J i prowadzi pracownię plastyczną dla młodzieży."Przyjaciel do adopcji" pokonkursowy ciąg dalszy...
>> więcej
Wprost ze strony LATARNIKA KALISKIEGO: "Wspaniały konkurs, w którym wzięło udział przeszło młodych artystówJesteśmy przekonani, że inicjatywa, o której mowa w odcinku #SkarbyLatarnika, przyczyni się do szczęścia i pozwoli znaleźć wymarzony dom wielu czworonożnym przyjaciołom ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt - Urząd Miasta Kalisza
Pomysł na akcję został zrealizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Kalisza we współpracy z kaliskim schroniskiem oraz Młodzieżowym Domem Kultury, ale to z pewnością nie ostatnie słowo! Sprawdźmy co jeszcze możemy zrobić dla zwierząt - szczególnie w tym jesienno-zimowym okresie
Link do odcinka: https://youtu.be/PTs4GlKpyuMBrawo Aniu!
Z wielką dumą i radością informujemy, że Anna Tomaszewska z pracowni plastycznej MDK została laureatką Konkursu Plastycznego "Przyjaciel do adopcji". Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród przez Pana Grzegorza Kulawinka Wiceprezydenta Miasta Kalisza odbyło się 23 listopada w gmachu kaliskiego ratusza. Pełną listę nagrodzonych znajdziecie TUTAJ. Wystawę mozna oglądać do wtorku 29 listopada.
Konkurs narodził się w "głowach" i "sercach" Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza. Jej przewodnicząca - Anna Druciarek - do współpracy zaprosiła: Miasto Kalisz, Młodzieżowy Dom Kultury :) i Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Mieliśmy także przyjemność ufundować nagrodę dla Moniki Jeżewskiej z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kaliszu. Mamy nadzieję, że zestaw "malarski" zachęci obdarowaną i jej grupę do udziału w kolejnych konkursach. Życzymy wszystkim sukcesów.
Więcej informacji znajdziecie na www.kalisz.pl
Młodzieżowy Wieczór Teatralny MDK w CKiS...
Ostatnie wyjazdowe sukcesy wychowanków pracowni teatralnej p. Rafała Paczkowskiego zmobilizowały nas do zorganizowania spektaklu dla kaliskiej publiczności.
Serdecznie zapraszamy na „Młodzieżowy wieczór teatralny” już w najbliższy poniedziałek 28 listopada 2022 r. na godzinę 20.00 w gościnne progi CKiS – Scena Studio – ul. Łazienna 6. Wstęp wolny.W programie:
♥ Maja Andrzejak w monodramie pt. „Pchła Szachrajka” na podstawie tekstu Jana Brzechwy
♦ Jerzy Sobczyk w monodramie pt. „Dżuma i jak jej uniknąłem”, autor tekstu - Barbara Catchpole
♣♥♦ Zespół Teatralny TA STRONA w spektaklu pt. „Orkiestra albo symfonia” na podstawie dramatu Bogusława Schaeffera
Wszystkie prezentacje w reżyserii Rafała Paczkowskiego.
"Ta Strona" z wyróżnieniem!
My to wiemy od soboty, a dzisiaj oficjalnie dzielimy się tą radosną wiadomością J. 19 listopada 2022 nasz MDK-owski Zespół Teatralny TA STRONA wystąpił na Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Strefa Gry” 2022 w Kole. Zaprezentował tam spektakl stworzony na motywach dramatu Bogusława Schaeffera pt. „Orkiestra albo symfonia” w reżyserii opiekuna grupy – Rafała Paczkowskiego. Jury festiwalu przyznało zespołowi wyróżnienie oraz nagrodę finansową, zaś nasz wychowawca otrzymał nagrodę instruktorską. Gratulacje dla całej trupy!
I. etap Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją" za nami...
W sobotni poranek - 19 listopada - odbyły się w MDK pierwsze eliminacje do nowej edycji Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją". Atmosfera na konkursie była wspaniała, a zapewnili ją jurorzy: Izabela Fietkiewicz – Paszek, Małgorzata Jackowska, Krystyna Pawelec, Magdalena Żarnecka, licznie zgromadzona publiczność no i oczywiście jej uczestnicy, z których aż połowa będzie ponownie występować na scenie w kwietniowym finale. A są nimi: Julia Rubińska ze SP nr 8, Amelia Woźniak, Nadia Nadobna, Oskar Wojsa, Martyna Tomczak, Laura Kuca ze SP w Koźminku, Aleksandra Jarych, Maria Grygiel, Martyna Tomczak, Wiktoria Jarych, Olaf Krawczyk, Nela Wojcieszek, Hanna Rokicka ze SP nr 9, Milan Kołeczko i Julia Szczap ze SP nr 17 oraz Miłosz Wojtczak (zgłoszenie indywidualne).
Jeden z laureatów głośno podsumował sobotnie zmagania: „Bo liczy się zabawa, niekoniecznie wygrana". I oby więcej takich opinii i pozytywnych uczestników naszych konkursów.
Organizatorami Konkursu Recytatorskiego „Zabawa z poezją” jest duet: Młodzieżowy Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu. Dziękujemy Fundacji CHOPS za przygotowanie upominków dla wszystkich młodych recytatorów.
Konkurs "Przyjaciel do adopcji" - rozstrzygnięty
Strzałem w dziesiątkę, ku radości Organizatorów, okazał się Konkurs Plastyczny „Przyjaciel do adopcji”. Z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza, przy współpracy MDK, Miasta Kalisza i Schroniska zaprosiliśmy uczniów i wychowanków kaliskich szkół i placówek do wzięcia udziału w wyjątkowym projekcie, gdzie część konkursowa była tylko impulsem do zwrócenia uwagi na trudną sytuację bezdomnych zwierząt. Tych impulsów – prac plastycznych – naliczyliśmy ponad 300.
Jury miało bardzo trudny wybór, aby spośród nich wybrać te „najlepsze” czyli łączące walory artystyczne i estetyczne z ideą akcji – pokazaniem co możemy zrobić dla zwierząt. Ostatecznie przyznano 16 nagród młodym artystom. PROTOKÓŁ w załączeniu. Wszystkich serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków do Ratusza (I. piętro) 23 listopada o godz. 14.00.Fot. Krzysztof Łużyński. Dziękujemy :)
>> więcejWYNIKI "Wolności bez nałogów"!
W poniedziałkowy poranek 14 listopada w MDK w Kaliszu odbyła się ocena prac nadesłanych na Konkurs Plastyczny „Wolność bez nałogów” przez komisję artystyczną w składzie:
- Janusz Sibiński, przewodniczący jury, z-ca Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza,
- Beata Paszak, dyrektor MDK w Kaliszu,
- starszy aspirant Marlena Potasińska, Wydział Prewencji i Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu,
- Małgorzata Jackowska, organizator imprez w MDK,
- Janusz Lewandowski, artysta plastyk, nauczyciel w MDK.
Do konkursu zostały zgłoszone 241 prace uczniów i wychowanków kaliskich, i nie tylko, szkół podstawowych, szkół średnich, placówek oświatowych i kulturalnych z udziałem osób niepełnosprawnych. Jury postanowiło nagrodzić 15 autorów prac oraz wyróżnić 25, biorąc pod uwagę w ocenie zarówno walory artystyczne, estetyczne, jak i wartości merytoryczne i edukacyjne. Lista laureatów w załączeniu.
Jury w imieniu organizatorów pragnie podziękować autorom wszystkich prac za ich wysiłek, a wszystkim nauczycielom i wychowawcom za inspirację i opiekę artystyczną nad młodymi twórcami.
Uroczyste otwarcie wystawy 22 edycji Konkursu Plastycznego „Wolność bez nałogów” odbędzie się 7 grudnia 2022 r. o godz. 13.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Serdecznie zapraszamy.
>> więcejMłodzi Koryfeusze wśród nas
W Kinie Zachęta w Kleczewie odbył się 23. Wielkopolski Konkurs na Monodram „Młodzi Koryfeusze” dla dzieci ze szkół podstawowych. W piątek 4 listopada ponad 20 młodych ludzi z 10 miejscowości z naszego województwa zaprezentowało swój kunszt aktorski, a wśród nich wychowankowie kaliskiego MDKu, których do występów przygotował p. Rafał Paczkowski. I to jak przygotował!!! Z radością i dumą donosimy, że Maja Andrzejak w kategorii II i Jurek Sobczyk w kategorii III znaleźli się wśród najlepszych recytatorów i zdobyli NAGRODY. Serdecznie gratulujemy laureatom i ich niezawodnym rodzicom – bez Was nie byłoby sukcesu, dziękujemy. Gratulacje ślemy także reprezentantom ze SP Nr 17 w Kalisza: Milanowi Kołeczko i Mai Dominiak, dobrym znajomym z MDKowskich konkursów recytatorskich „Zabawa z poezją”, jesteście wspaniali.
O Konkursie na Monodram „Młodzi Koryfeusze” tak mówi p. Paulina Pachulska-Wojdak – opiekun merytoryczny konkursu z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - Wydarzenie koncentruje się na dziecięcych indywidualnościach scenicznych i eksploruje formę teatru jednego aktora – rzadką i wymagającą, zwłaszcza w wykonaniu dziecka. Jednocześnie forma ta jest bardzo naturalna i bliska osobowości dziecka, stanowiąc kontynuację zabaw i aktywności uwalniających nadwyżki dziecięcej energii.
Odwiedzamy tancerki i tancerzy z MDK
>> więcejNa zajęciach tanecznych w Młodzieżowym Domu Kultury ciągle dużo się dzieje. Dziewczęta i chłopcy z grup p. Ewy Paczkowskiej ciężko pracują, aby podnieść swoje umiejętności. Pomagają im w tym nowe akcesoria: gumy do rozciągania, kostki do jogi i ciężarki :), które pojawiły się ostatnio na sali baletowej.
MDKowski HALLOWEEN :)
Halloween w pracowni plastycznej p. Beaty Solińskiej został zainspirowany Tureckim Teatrem Cieni, który grupy dziecięce obejrzały tydzień wcześniej w CKiS. Już wtedy uczestnicy mieli możliwość spróbowania scenicznego ruchu papierowych lalek na patyku. Tym razem każdy stworzył czterech bohaterów, symbolicznych dla święta halloween: sowę, kota, nietoperza oraz duszka. Wszystkie były przyjazne, kolorowe i zdobione brokatem. Do tego każdy z małych artystów ozdobił dla siebie maskę, przyjmując postać: uśmiechniętej czarownicy, pirata, nietoperza, sowy, kota czy dyni. Po wykonaniu prac, chętne dzieci odgrywały scenki na dużym podświetlonym ekranie, tak aby można było zobaczyć wyraźne cienie prezentowanych bohaterów. Tak stworzony klimat, w ciemnej pracowni i przy punktowym oświetleniu, zachęcał dzieci do udziału w zabawie. Nawet te bardziej nieśmiałe odważyły się zaprezentować krótkie historyjki. Na koniec zajęć również rodzice mieli okazję zobaczyć, jak ich pociechy bawią się i tworzą animacje z cieni.
Połączenie teatroterapii z działaniami plastycznymi motywują i sprawiają, że dzieci chętniej się „otwierają” i integrują.
Przypominamy, że 31 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W dniach od 3 do 9 listopada niektóre pracownie pracują wg zmienionego planu. Proszę bądźcie w kontakcie ze swoimi nauczycielami. Informacje szczegółowe uzyskacie także w sekretariacie 62 767 25 21.
Beata Solińska NAGRODZONA !!!
Nie wiem, czy wiecie ale mamy najlepszą animatorkę na świecie :).
Podczas inauguracji Roku Kulturalnego 2022/2023 z rąk Prezydenta Krystiana Kinastowskiego nagrodę odebrała Beata Solińska, która znalazła się w szacownym gronie twórców, animatorów życia kulturalnego i mecenasów kultury oraz osób i instytucji, które w minionym sezonie przyczyniły się do upowszechniania kultury w naszym mieście.
Beata Solińska - plastyczka, która dzięki swojemu wykształceniu, doświadczeniu i nieprzeciętnej osobowości stała się artystyczną inspiratorką i przewodniczką po świecie sztuki dla osób z niepełnosprawnościami. Swoją przygodę - jako animator kultury - rozpoczęła wiele lat temu w Miejskim Ośrodku Kultury w Kaliszu, prowadząc grupę plastyczną dla osób niepełnosprawnych TĘCZA. Obecnie tę pracę – misję kontynuuje z powodzeniem w Młodzieżowym Domu Kultury, a jej dorośli niepełnosprawni podopieczni osiągają liczne sukcesy w kraju i poza jego granicami. Dodatkowo współtworzy Galerię SZATNIA MDK, stwarza bardzo wielu młodym artystom szansę debiutu, pierwszego kontaktu z odbiorcą. Dzięki jej zaangażowaniu galeria jest miejscem wyjątkowym, swoistym pomostem między amatorskimi i profesjonalnymi przestrzeniami wystawienniczymi.
Jesteśmy dumni, gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Przygoda w teatrze cieni
W czwartek 20 października dziecięce grupy z pracowni plastycznej p. Beaty Solińskiej obejrzały Turecki Teatr Cieni „Magiczne drzewo” w ramach XIV Festiwalu Kultur Europy w CKiS w Kaliszu. Przedstawienie przybliżyło widzom życie jednego z mieszkańców Stambułu - Kargoza. Stambuł to miasto bardzo stare, pełne ruin, wąskich uliczek, gwarnych bazarów, zamieszkane przez Turków, Greków, Żydów, Ormian, rozkrzyczane. Żyje się tam nie najgorzej, lecz mogłoby żyć się lepiej, gdyby było więcej zieleni. Karagöz - bohater spektaklu, dostaje więc nasiona, a wraz z nimi zadanie - ma zazielenić miasto. Czy mu się to udało?
Historię opowiedziało dwóch lalkarzy z Teatru Ka: Umut Nebioğlu, który tajniki sztuki teatru cieni poznawał przez siedem lat u Tacettina Dikera i Albert Kwiatkowski, który jest iranistą, tłumaczem literatury perskiej. Zaskoczeniem były dla widzów kolorowe lalki i dekoracje, a nie jak zazwyczaj bywa - czarne. Prosta forma i fabuła i świetnie poprowadzona akcja wprowadziła małych obserwatorów do dialogu z bohaterami opowieści. Na koniec każdy mógł spróbować wprawić w ruch lalki i zagrać na tureckiej scenie cieni. Jak zapewnia p. Beata, to doświadczenie będzie przydatne i wykorzystane na zajęciach, ma już pomysły.
Dziękujemy Pani Katarzynie Guzowskiej - Lelental za zaproszenie do udziału w tym magicznym i jedynym w swoim rodzaju przedstawieniu.
>> więcejŻegnaj lato na rok...
Chociaż lato już poszło w zapomnienie w naszej dziecięcej MDK-owskiej galerii na I. piętrze ciągle możemy wspominać wakacje i wolny czas na łonie natury. A to za sprawą przedszkolaków, którzy dostarczyli prace na Konkurs "Cztery Pory Roku" LATO. Dotarło do nas aż 230 prac, z których jury do nagród i wyróżnień wytypowało 24 małych artystów. Lista laureatów znajduje się w załączonym PROTOKOLE. Dziękujemy, że macie ochotę pracować, aby nam wszystkim - podziwiającym Wasze obrazki - robiło się milej i cieplej :). Przed nami jeszcze trzy konkursowe pory roku, zanim wypełnimy całą galerię, ale wierzymy, że nie zabraknie Wam ani pomysłów, ani chęci, aby być z nami w kolejnych edycjach.
Zapraszamy uczestników konkursu do odwiedzenia MDK i obejrzenia "letniej" wystawy.Stypendia Miasta Kalisza wręczone
>> więcej
Już po raz 33. wręczono Stypendia Miasta Kalisza im. św. Jana Pawła II. Z rąk wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka odebrało je 266 uczniów. W tym roku to Młodzieżowy Dom Kultury miał zaszczyt gościć stypendystów - młodych ludzi, którzy swoją postawą, aktywnością kulturalną, społeczną czy sportową i bardzo dobrymi wynikami osiąganymi w szkole są wzorem dla rówieśników, przynoszą dumę miastu, reprezentowanej placówce i rodzicom.
Czwartkową galę w MDK - 13 października - swoim występem uświetnili: Alicja Dymarczyk, Sandra Szcześniewska, Oskar Dulas, Wiktoria Grzeluszka, Weronika Matczak, Natalia Bączkiewicz oraz Ada Jarek ze Studia Piosenki WOKALMANIA MDK. Pani Anna Bakalarek - opiekun artystyczny zespołu z wielką radością informuje, że wśród nagrodzonych przez Kapitułę znalazły się jej wychowanki: Ada Jarek, Natalia Bączkiewicz, Inez Szymczak i Hania Błaszczyk z pracowni wokalnej MDK. Pozdrawiamy też Zuzię Kowalczyk nasze już wyrośnięte MDKowskie "dziecko". Wszystkim laureatkom i laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów..NAGRODA Prezydenta M. Kalisza
Miło nam poinformować, że p. Anna Bakalarek - nauczycielka w pracowni wokalnej MDK została uhonorowana NAGRODĄ Prezydenta Miasta Kalisza z okazji Dnia Edukacji Narodowej w uznaniu dotychczasowych zasług i osiągnięć dydaktyczno - wychowawczych. To ogromny zaszczyt i prestiż nie tylko dla laureatki ale również dla całej placówki. Serdecznie gratulujemy.Uroczyste miejskie obchody "dnia nauczyciela" odbyły się w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu we wtorek 11 października. Roztargnionym :) przypominamy, że Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października i w tym dniu tj. w piątek nie ma zajęć popołudniowych w MDK z wyjątkami - pracownia taneczna pod kierunkiem p. Ewy Paczkowskiej pracuje bez zmian :).
>> więcejHip, hip, hipoterapia...
Ostatnie zajęcia w roku szkolnym 2021/2022 grupa plastyczna osób z niepełnosprawnościami TĘCZA MDK zakończyła w „Rajskiej Stajni” w Rajskowie. Warsztaty z hipoterapii poprowadził przesympatyczny pan Czarek, który z cierpliwością towarzyszył każdemu uczestnikowi podczas jazdy. Było też ognisko, kiełbaski i oczywiście radość i satysfakcja z podjętych aktywności. Konie też czekał poczęstunek przygotowany przez uczestników: soczyste jabłka i marchewki. Bardzo dziękujemy właścicielom stajni - państwu Edycie i Darkowi Walczakom za ich bezinteresowność, serdeczność i zasponsorowanie jazdy konnej. Dziękujemy też młodym asystentkom prowadzącym konia o imieniu Jaskier. Dzięki takim działaniom terapeutycznym podopieczni przełamują lęki, podejmują ćwiczenia ogólnorozwojowe, a kontakt ze zwierzętami „otwiera” ich na świat i nowe doświadczenia, dodając pewności siebie i poczucia spełnienia.
Brawo Paweł, brawo p. Beata, brawo MDK!
Wielkie gratulacje dla laureata 27. międzynarodowej edycji Konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” - Pawła Kucharskiego z grupy osób z niepełnosprawnościami TĘCZA MDK oraz jego nauczycielki p. Beaty Solińskiej, która również została nagrodzona za inspirację i opiekę nad młodymi twórcami.
Konkurs został zorganizowany w ramach 44. SCHOLA CANTORUM Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa Kalisz 2022 pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Kalisza. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał też inny uczestnik TĘCZY -Mateusz Pentner. W imieniu laureatów nagrodę odebrała p. Beata Paszak dyr. MDK, dumna z sukcesu Pawła, jego opiekunki artystycznej i całej placówki za ogólnopolski sukces.
Wystawę pokonkursową z MDKowskimi akcentami można obejrzeć w Galerii im. Profesora Andrzeja Niekrasza na UAM przy ul. Nowy Świat 28-30. Serdecznie wszystkich zapraszamy, a plastykom życzymy kolejnych sukcesów.
Czas na linoryt
Pierwszy tydzień wakacji w pracowni plastycznej MDK, prowadzonej przez panią Bogusię Kowalczyk, młodzież spędziła na warsztatach graficznych z linorytem w roli głównej. A oto krótka fotorelcja z przebiegu warsztatów...
Smaczne wakacje w MDK :)
Nauczyciele w MDK muszą być bardzo kreatywni, aby wychowankowie z przyjemnością przychodzili do placówki, szczególnie w czasie wolnym od zajęć szkolnych czyli w wakacje. Dlatego panie: Magda Żarnecka i Beata Solińska zaproponowały dzieciom zajęcia kulinarno - plastyczne. Najpierw młodzi kucharze przygotowali pyszne granole z owocami i tęczową galaretką, a później z masy papierowej kolorowe przekąski. Powstały śmieszne ciasteczka, donaty i pączki. Zabawy było mnóstwo, a na pytanie co Wam sprawiło największą radość wcale nie padła odpowiedź, że konsumpcja, (choć desery były pyszne). Najfajniejsza była wspólna praca i wymiana doświadczeń.
>> więcejTĘCZA w teatralnej odsłonie
Wtorkowe warsztaty teatralne w ramach zajęć wakacyjnych, w których brały udział osoby z niepełnosprawnością z grupy TĘCZA MDK były bardzo owocne. Pod kierunkiem aktorki, pani Małgorzaty Kołędkiewicz wykonano inscenizację do wiersza Ludwika Jerzego Kerna pt. „Pierwszy”. Uczestnicy wcielili się w bohaterów wiersza, korzystając z rekwizytów. Był więc główny bohater Maciek, dwie matrony i uczony, marynarze i mamuśki, babcia, muzyk i artyści. Dzięki wspaniałej atmosferze stworzonej przez panią Małgosię, wszyscy chętnie i z wielkim zaangażowaniem odgrywali swoje role. Niektórzy po raz pierwszy wystąpili, pomimo tremy i nieśmiałości. W bardzo krótkim czasie powstała pouczająca opowieść, a efekty zobaczcie sami.
Więcej fotek na FACEBOOKU :)
>> więcejMały wielki teatr z MDK
Tuż, tuż przed ostatnim dzwonkiem - 22 czerwca 2022 roku - na scenie kameralnej MDK odbyła się premiera przygotowana przez najmłodszą grupę pracowni teatralnej pod kierunkiem p. Rafała Paczkowskiego. To już trzecia premiera zaprezentowana w tym miesiącu :) po „Krasnoludkach i sierotce Marysi” wg M. Konopnickiej oraz „Orkiestrze albo symfonii” wg B. Schaeffera w jego reżyserii. Tym razem można było obejrzeć spektakl pt. „Bajka o królu, który chciał zostać dziadkiem”. To bardzo współczesna – choć utrzymana w konwencji baśniowej – opowieść o tym, co w życiu najważniejsze: nie bogactwo i dostatek, a miłość i szczęście najbliższych, nie frykasy i wymyślne specjały, lecz… zwykła zupa grzybowa. Publiczność, która składała się głównie z członków rodzin młodych aktorów, bardzo ciepło przyjęła występ i nagrodziła go gromkimi brawami.
TĘCZA MDK nagrodzona
W słoneczny piątek na zakończenie roku szkolnego grupa TĘCZA MDK z p. Beatą Solińską wzięła udział w imprezie podsumowującej konkurs plastyczny „Ulubione wiersze Marii Konopnickiej”, zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka pod patronatem dyrektora placówki p. Roberta Kucińskiego. Wspólna, cenna nagroda, którą otrzymała grupa z Młodzieżowego Domu Kultury - sztaluga - wzbogaci wyposażenie pracowni plastycznej. Jak zwykle, p. Zenona Kubiak kierowniczka Filii Nr 3 zadbała o atrakcje towarzyszące imprezie. Były więc tańce, występy wokalne, poczęstunek, świetna zabawa i przemiła atmosfera. Dziękujemy serdecznie organizatorom za piękne, wspólnie spędzone chwile oraz Państwu Suszyńskim za to, że mogły się one odbyć w tak pięknej scenerii.
Nagrody Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury
Bardzo miło nam ogłosić, że w tym roku szkolnym Weronika Skowrońska oraz Nadia Mistrzak - uczestniczki pracowni tanecznej pod kierunkiem p. Ewy Paczkowskiej otrzymały Nagrodę Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Nagrody zostały przyznane za zaangażowanie, udział w licznych konkursach i godne reprezentowanie placówki na terenie całego kraju.
Niedawno dziewczęta razem z grupą AQUA wystąpiły na Ogólnopolskim Przeglądzie Tanecznym CODA we Włocławku. Wśród 23 prezentacji, m. in. z Warszawy, Łodzi czy Torunia, kaliskie tancerki zatańczyły choreografię (NIE)ZGODA. Gratulujemy :).
Nowe pokolenie MDKowiczów
Jest takie kaliskie przedszkole :), które za cel postawiło sobie rozbudzenie pasji artystycznych swoich wychowanków. Z tego powodu przedszkolaki z kaliskiej "9" są częstymi gośćmi w Młodzieżowym Domu Kultury. Dzisiaj sprawili miłą niespodziankę pani dyrektor Beacie Paszak i odwiedzili ją z pięknym dyplomem w podziękowaniu za owocną współpracę. Przy okazji zwiedzili wystawę w Galerii SZATNIA MDK i pozaglądali w ciekawe miejsca w placówce np. do studia nagrań, pracowni plastycznej i krawieckiej, do pracowni szkutniczej i baletowej. Cieszymy się, że rośnie kolejne pokolenie MDKowiczów. Wszystkich chętnych zapraszamy na nasze zajęcia od września 2022. Harmonogram zapisów i zasady uczestnictwa znajdziecie w zakładce DOKUMENTY.
>> więcejWieczór teatralno-taneczny MDK...w CKiS
W czwartkowy wieczór - 9 czerwca - młodzież z pracowni tanecznych p. Magdaleny Mazurowskiej i Ewy Paczkowskiej oraz pracowni teatralnej p. Rafała Paczkowskiego, po raz kolejny miała przyjemność wystąpić na deskach Sali Studio w Centrum Kultury i Sztuki. W ramach imprezy towarzyszącej festiwalowi "La Strada" wystąpili: Weronika Skowrońska - solo, Anita Stempiń - solo, Weronika Skowrońska & Nadia Mistrzak – duet, grupa teatralna "Ta Strona" oraz zespół taneczny "Aqua".
Publiczność, która szczelnie wypełniła widownię, obejrzała różne propozycje i doświadczyła wielu emocji i wrażeń artystycznych. Entuzjastyczne reakcje widzów były dowodem na to, jak fantastycznie zaprezentowała się nasza MDKowska zdolna młodzież. Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych scenach.
Więcej fotek na FACEBOOKU!
>> więcejWernisaż w kaliskim ratuszu
W niezwykłym miejscu - w KALISKIM RATUSZU – wspólnie z laureatami świętowaliśmy otwarcie wystawy Konkursu Plastyczno - Fotograficznego "Pejzaże Kalisza – Kalisz nocą". Ponad trzydziestoosobowa grupa nagrodzonych i wyróżnionych, w towarzystwie rodzin i opiekunów artystycznych, wzięła udział w wernisażu w samo południe 9 czerwca, który rozpoczął się recitalem wychowanków Studia Piosenki WOKALMANIA MDK pod kierunkiem Pani Ani Bakalarek. Po miłej muzycznej niespodziance, przyszła pora na odebranie zasłużonych nagród i pamiątkowych dyplomów przez młodych kaliskich artystów. Pełną listę nagrodzonych prezentujemy w protokole z obrad jury.
Jak przyznali sami laureaci, ogromnym wyróżnieniem jest dla nich ekspozycja prac w tak reprezentacyjnym miejscu – siedzibie władz Miasta Kalisza, którym z tego miejsca bardzo dziękujemy za gościnę. Wystawę można oglądać do 22 czerwca na I. piętrze ratusza, Główny Rynek 20.
"O krasnoludkach i Sierotce Marysi" w CKiS 8 czerwca
Już za nami emocje po występach teatralno - muzyczno - tanecznych w wykonaniu zespołów artystycznych MDK w Centrum Kultury i Sztuki :). Po brzegi wypełniła salę publiczność w środowe popołudnie 8 czerwca, która chciała obejrzeć spektakl przygotowany przez nauczycieli i wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury na podstawie bajki "O krasnoludkach i Sierotce Marysi", a wszystko to w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej w Kaliszu oraz podsumowania dobiegającego końca roku szkolnego 2021/2022. Zarówno występujący, jak i przybyli goście, świetnie się bawili, a to za sprawą bajkowego klimatu w jaki wprowadzili nas młodzi MDKowscy aktorzy, tancerze, wokaliści i muzycy. Zaangażowani nauczyciele dali z siebie wszystko, aby przedstawienie przebiegło harmonijnie i bezstresowo dla tych co na scenie. Specjalne gratulacje i brawa należą się scenarzyście i reżyserowi tego duuużego przedsięwzięcia - panu Rafałowi Paczkowskiemu, który wraz ze swoimi wychowankami z pracowni teatralnej pokazał, że chcieć to znaczy móc. Dziękujemy również naszemu partnerowi - dyrekcji i zespołowi CKiS - za pomoc w realizacji spektaklu.
Więcej fotek na FACEBOOKU!
>> więcej"Kalisz nocą" RATUSZ 9 czerwca
Na Konkurs Plastyczno - Fotograficzny "Pejzaże Kalisza - Kalisz nocą" wpłynęło 256 prac. Jury pod przewodnictwem Beaty Paszak dyrektora MDK, w składzie: Małgorzata Piechowiak, Magdalena Żarnecka i Janusz Lewandowski do nagród i wyróżnień wytypowało 33 autorów, których obrazy i fotografie wywarły na komisji konkursowej największe wrażenie. Protokół w załączeniu.
Konkurs z Kaliszem w roli głównej Młodzieżowy Dom Kultury organizuje już od czterech dziesięcioleci i na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych w ramach Dni Miasta Kalisza. Ten rok jest jednak specjalny. Wystawa pokonkursowa zagości w wyjątkowym miejscu - w reprezentacyjnej siedzibie władz Miasta Kalisza. Na wernisaż zapraszamy do RATUSZA 9 czerwca o godz. 12.00.
Pimpuś Sadełko z wizytą w MDK
Rok 2022 jest rokiem poświęconym życiu i twórczości Marii Konopnickiej. W pracowni plastycznej MDK prowadzonej przez panią Bogusię Kowalczyk rozpoczęły się warsztaty, podczas których powstawały ilustracje do bajki pt. SZKOLNE PRZYGODY PIMPUSIA SADEŁKO, wciąż aktualnej, choć od jej napisania minęło chyba ze 150 lat J. A oto krótka fotorelacja z zajęć i jak widać na załączonych obrazkach ilustratorzy dobrze się bawili.
Zdrowie i aktywność to plan na przyszłość:)
W miniony piątek - 27 maja - Młodzieżowy Dom Kultury gościł jurorów konkursów organizowanych dla uczniów i wychowanków kaliskich i powiatowych szkół, placówek i przedszkoli przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Kaliszu we współpracy z wieloma instytucjami i placówkami. Zdrowie i aktywność odmienione zostało chyba przez wszystkie przypadki! Laureatów i ich nagrodzone prace poznamy podczas uroczystego podsumowania Kaliskiego Tygodnia Zdrowia - 10 czerwca 2022 r. - w Książnicy Pedagogicznej.
>> więcejTaneczne solo w Bełchatowie
Zespół DANA DA z MDK zaprezentował się na kolejnej edycji festiwalu tańca REAKCJE w Bełchatowie. Na festiwalu można było zobaczyć prezentacje teatrów tańca i zespołów tańca współczesnego z całej Polski. Pod okiem p. Magdy Mazurowskiej przygotowane zostało solo, w którym zaprezentowała się Weronika Skowrońska. Dla tancerki była to pierwsza w życiu artystycznym prezentacja solowa:). Choreografia ma tytuł „Zmiany” i będzie można ją zobaczyć na naszym MDKowskim Wieczorze Tanecznym w CKiS 9 czerwca. Już dzisiaj zapraszamy.
>> więcejUrodziny Marii w MDK
Uchwałą Rady Miasta Kalisza Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Marii Konopnickiej. Nasza placówka włącza się w obchody, tak jak potrafi najlepiej. Twórczość pisarki wychowankowie poznają na zajęciach nie tylko teatralnych, ale również plastycznych, muzycznych czy tanecznych, przygotowując artystyczną niespodziankę.
W dzień urodzin Marii Konopnickiej w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się finał Literackiej Gry Miejskiej z Konopnicką w roli głównej, którą dla uczniów z Kalisza i szkół z regionu, które noszą imię pisarki, zorganizowała Szkoła Podstawowa Nr 10 w Kaliszu oraz Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz przy wsparciu Miasta Kalisza. W poniedziałkowy poranek 23 maja w MDK zaroiło się od krasnoludków, była też jubilatka, a nawet dwie :). a Galeria SZATNIA zmieniła swoje oblicze i na chwilę stała się teatrem.
>> więcejKoncert dla MAM w MDK
Studio Piosenki WOKALMANIA MDK pod kierunkiem pani Anny Bakalarek zorganizowało koncert z okazji Dnia Mamy. Było wspaniale. Publiczność dopisała, rodzice zadowoleni, wykonawcy też:) i chociaż w kalendarzu pojawił się już kolejny dzień to wrażenia i emocje z tego spotkania pozostaną z nami na długo.
>> więcejCoś dla Mamy mamy...
Maj to miesiąc wielu świąt i uroczystości. Dla naszych małych artystów najważniejszym dniem jest Dzień Matki, który w Polsce obchodzimy 26 maja. Z jakiego prezentu nasze mamy, mamusie, maminki będą najbardziej zadowolone? Oczywiście z takiego, który wykonamy własnoręcznie i wręczymy z promiennym uśmiechem.
Z najmłodszą grupą plastyczną p. Marta Dutka zaczęła przygotowania do tego wyjątkowego dnia dużo, dużo wcześniej, Zdolne dzieciaki wykonały pudełka z kuponami do wykorzystania przez ich mamy, a te kupony to nie byle co np. długie spanie, pomoc w porządkach, wspólne gotowanie, a na koniec świętowania długa kąpiel w pachnącej miodem i mlekiem soli w lekko morskim kolorze.
Finaliści CZERWONAKA 2022!
Na eliminacje rejonowe XXV Festiwalu Konkursu Piosenki Przedszkolaków CZERWONAK 2022 przyjechały do MDK w Kaliszu dzieci z różnych miejscowości naszego województwa. Wcześniej występowali oni na scenie w Pleszewie, Krotoszynie, Ostrzeszowie i Sieroszewicach, no i oczywiście w Kaliszu. Komisję konkursową, w której skład wchodzili nauczyciele MDK: Anna Bakalarek, Magdalena Żarnecka i Grzegorz Walendowski wsparł gość z Czerwonaka pan Jakub Domański. Nie było łatwo wytypować kandydatów do finału w Koziegłowach, ale ostatecznie piątka uczestników dostała nominacje, a czwórka dzieci zostało wyróżniona. Są to:
Nominowani:
Savana Kuczyńska – Zespół SP i Przedszkole w Kobylinie
Zuzanna Banaszak – Niepubliczne Przedszkole „Jacka i Agatki” Kalisz
Nadia Kryś – Publiczne Przedszkole „Ekoludek” Kalisz
Pola Stempniewicz – Przedszkole nr 3 Pleszew
Nikodem Kotowski – Publiczne Przedszkole w Taczanowie Drugim
Wyróżnieni:
Julia Stodolska – Oddział Przedszkolny SP w Ołoboku
Zofia Galewska – Przedszkole „Kolorowy wiatraczek” Kalisz
Marcelina Kawaler – Publiczne Przedszkole w Psarach
Julia Sadowska – Przedszkole „Dobra Nadzieja” Pleszew
Tematyka piosenek była różnorodna, ale przeważały radosne wiosenne wykonania, jednak najbardziej liczyła się wspaniała atmosfera, którą stworzyli nie tylko uczestnicy konkursu, ale również publiczność. Dziękujemy i gratulujemy laureatom, trzymamy za Was kciuki podczas finału w Koziegłowach 11 czerwca.
Wyniki "plastycznej" Scholi Cantorum
W jednym miejscu, w jednym czasie... odliczyła się cała Polska, a to za sprawą uczestników Konkursu "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną", którzy nadesłali prace na 27. międzynarodową edycję do Kalisza. 16 maja 2022 r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się zebranie jury pod przewodnictwem prof. UAM dr hab. Beaty Koteckiej, w składzie: dr hab. Klaudia Grygorowicz-Kosakowska, Wiktora Jędrzejaka, Janusza Lewandowskiego i Beaty Paszak w roli sekretarza, które po zapoznaniu się z 284 regulaminowymi pracami przyznało 15 równorzędnych nagród w trzech kategoriach wiekowych oraz nagrodę specjalną. Lista laureatów w załączonym PROTOKOLE.
>> więcejMDK :) Krainą Czarów...
Przed Wami kilka ujęć z premiery „Alicji w Krainie Czarów” w wykonaniu Teatru z Patyka i Papieru w reżyserii Majki Graf. Widzowie i artyści spotkali się na spektaklu w piątkowe popołudnie 20 maja w Sali Kameralnej MDK. Od początku było wiadomo J, że wyczarowany przez młodych aktorów świat przypadnie wszystkim do gustu. Goście dopisali, a dzieci bez wątpienia, pokazały się w swojej najlepszej formie.
Dzieci do spektaklu samodzielnie wykonały od podstaw wszystkie lalki. Najpierw je zaprojektowały, potem ulepiły z masy papierowej, pomalowały, uszyły stroje, następnie przygotowały scenariusz. Praca była długa i drobiazgowa, a efekt znakomity!
Tanecznie na murawie :)
W środę 18 maja 2022 r. grupy taneczne z MDK: AQUA i LUNA pod kierunkiem p. Ewy Paczkowskiej uświetniły swym występem ceremonię otwarcia VII Regionalnego Mityngu Kolarskiego Olimpiad Specjalnych. Na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Kaliszu, dziewczęta zatańczyły dla uczestników zawodów z regionu i zostały entuzjastycznie przyjęte. Wszystkim bardzo dziękujemy i życzymy fantastycznych sportowych wrażeń.
Festyn Rodzinny z MDK
Wymarzona pogoda, piękne okoliczności przyrody, świetna publiczność i duuuża scena, a na niej młodsi i starsi wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury.
Na zaproszenia Miasta Kalisza mieliśmy zaszczyt zaprezentować ułamek naszej działalności. Na niedzielnym rodzinnym festynie w Parku Przyjaźni wystąpili śpiewający podopieczni pani Ani Bakalarek, instrumentaliści przygotowani w pracowni gitary i keyboardów przez Borysa Przetakiewicza i Grzegorza Walndowskiego, tańczące PINEZKI prowadzone przez panią Ewę Paczkowską i najmłodsi uczestnicy zajęć umuzykalniających, którymi "dyryguje" pani Magda Żarnecka, na festynie również w roli naszego konferansjera. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, a szczególnie Rodzicom za zaangażowanie i "dostarczenie" dzieci, mimo wielu przeciwności, na czas.
>> więcej21. Konkurs Piosenki Przedszkolaków MDK Kalisz' 2022
W czwartkowe przedpołudnie, 12 maja, gościliśmy w Młodzieżowym Domu Kultury uczestników 21. edycji Konkursu Piosenki Przedszkolaków.
Jury w składzie: Anna Bakalarek, Magdalena Żarnecka, Borys Przetakiewicz i Grzegorz Walendowski wysłuchało prezentacji w dwóch kategoriach: SOLISTA oraz ZESPÓŁ i podjęło następujący werdykt: I miejsce w kategorii solista zdobyła Zuzanna Banaszak z Niepublicznego Przedszkola "Jacka i Agatki", która oczarowała jurorów piosenką "Bajka ma różne imiona", II miejsce zdobyła Nadia Kryś z Publicznego przedszkola "Ekoludek", III ex aequo Zofia Galewska z Przedszkola "Kolorowy wiatraczek" oraz Maria Gałęzka. Te cztery solistki zostały jednocześnie nominowane do kolejnego Rejonowego Etapu XXV Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków CZERWONAK 2022. Ponadto wyróżnienia otrzymały: Lena Szymańska PP nr 31, Hanna Mikołajczyk z NP "Misia Uszatka", Iga Janiak z NP "Zielone Łąki" i Oliwia Szewczyk z NP "Pluszaki".
W kategorii ZESPÓŁ: I miejsce wyśpiewała grupa z Publicznego Przedszkola nr 20, II miejsce przypadło zespołowi z NP "Jacka i Agatki", a wyróżnienia otrzymały zespoły z PPS „Justynka” w Stawiszynie oraz Anglojęzyczne Przedszkole "Rainbow".
Niech żałują ci których nie było J bowiem organizatorzy: MDK w Kaliszu, GOK „Sokół” w Czerwonaku i Fundacja CHOPS oprócz świetnej zabawy zapewnili wszystkim przedszkolakom nagrody, a Zuzia - laureatka I miejsca - wyjechała z MDK na rowerze. Gratulujemy i dziękujemy za wspólną artystyczną zabawę.
Zapraszamy na wystawę "Pokój dla Ukrainy"
Zapraszamy na wystawę pokonkursową "Pokój dla Ukrainy" do Galerii SZATNIA MDK. Wernisaż połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień odbędzie się 11 maja 2022 r. o godz. 16.00, na który serdecznie zapraszamy nie tylko nagrodzonych i wyróżnionych, ale wszystkich uczestników konkursu i opiekunów.
27 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat i projekt logo pt. „Pokój dla Ukrainy”, który został ogłoszony z inicjatywy radnych Rady Miasta Kalisza, przy akceptacji Urzędu Miasta Kalisza. Na konkurs wpłynęło 225 prac. Jury do nagród i wyróżnień wytypowało 30 autorów najciekawszych plakatów i projektów logo w 4 kategoriach wiekowych. Protokół z listą laureatów w załączeniu.
Celem konkursu było przede wszystkim „przepracowanie” z dziećmi i młodzieżą trudnego tematu agresji i jej konsekwencji podczas lekcji i zajęć, a w efekcie stworzenie pracy, która będzie: wspierać i podtrzymywać na duchu uchodźców z Ukrainy, zwracać uwagę na trudną sytuację rówieśników, którzy tracą poczucie bezpieczeństwa, dom, ojczyznę, uświadamiać zagrożenia wynikające z postawy obojętności na problemy innych.
>> więcejWiosna, wiosna, wiosna ach to Ty!!!
Ostatnie zajęcia w kwietniu grupa młodzieżowa z pracowni plastycznej MDK, prowadzonej przez panią Bogusię Kowalczyk, spędziła w plenerze w sąsiadującym z nami najstarszym i najpiękniejszym parku w Polsce. Było uroczo, ciepło, słonecznie. Rodząca się do życia przyroda zawsze zachwyca i jest zapowiedzią czegoś nowego. Niech to będzie dobry czas dla nas wszystkich.
Przypominamy, że 2 maja jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych i nie spotykamy się w godzinach popołudniowych w MDK. Dodatkowe próby odbywają się do godziny 14.00 zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z nauczycielem prowadzącym grupę.
Międzynarodowy Dzień Tańca MDK 2022
“Mamy swój język – ruch, który jest uniwersalny dla wszystkich ludzi. Operujemy narzędziem, które ma dużą moc. Doceńmy siłę przekazu sztuki tańca i zastanówmy się jak jej dobrze użyć na potrzeby obecnych czasów. Sztuka łączy, konsoliduje, rozwija, przynosi ukojenie, dobre przeżycia, jest wentylem emocji, pomaga oczyszczać i zrozumieć, oderwać się na chwilę od rzeczywistości i problemów nas otaczających. ....taniec to życie, nierozerwalnie ze sobą związane i wzajemnie oddziałujące. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca życzę nam wszystkim świata, w którym nadal będzie miejsce na sztukę, sztukę tańca i artystów. Świata, w którym dalszy rozwój będzie możliwy i nie powstrzymany.” Anna Hop (tancerka i choreografka związana z Polskim Baletem Narodowym)
Powyższy cytat pochodzi z Polskiego Orędzia wydanego z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca obchodzonego 29 kwietnia. Z okazji tego święta w MDK odbyły się, zorganizowane razem ze Studium Animatorów Kultury w Kaliszu, warsztaty taneczne, które poprowadził Kacper Klimczak. Młodzież z różnych ośrodków tańca na terenie Kalisza oraz goście z Ukrainy wspólnie doskonalili swoje umiejętności i poznawali nowe możliwości w tańcu. Na zakończenie spotkania w krótkich “roboczych” pokazach zaprezentowali to czym zajmują się na co dzień na salach tanecznych.
Z całego serca przyłączamy się do życzeń zawartych w Polskim Orędziu z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca - instruktorzy tańca w Młodzieżowym Domu Kultury - Ewa Paczkowska, Magdalena Mazurowska i Violetta Graczyk.
Sąsiedzka wizyta w MDK
W środowy, pogodny, wiosenny poranek odwiedzili nas najbliżsi sąsiedzi - uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 16, którzy pochodzą z Ukrainy - najbliższego sąsiada Polski. To kolejne MDK-owskie spotkanie z dziećmi i młodzieżą ukraińską, która dzięki kaliskim nauczycielom poznaje nasze miasto, jego instytucje, kulturę i tradycje. Dzisiaj przewodnikiem po MDK była p. Bogusia Kowalczyk - instruktorka w pracowni plastycznej dla 10-15 latków i jednocześnie opiekunka Galerii SZATNIA MDK.
>> więcejWarsztaty taneczne w MDK
Z okazji Dnia Tańca Studium Animatorów Kultury wraz z Młodzieżowym Domem Kultury zapraszają na warsztaty Hip-Hop Freenstyle z Kacprem Klimczakiem, które odbędą się 28 kwietnia 2022 od godz. 16:00 do19:30 w MDK przy Teatralnej 3.
Na zakończenie uczestnicy zaprezentują powarsztatową choreografię, a także krótkie etiudy w różnych stylach tanecznych.
Więcej informacji uzyskasz, pisząc pod adres:
FINAŁ "Zabawy z poezją"
Lena Latańska ze Szkoły Podstawowej Nr 17 w kategorii klas 0 - III i Alicja Frątczak ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w kategorii klas IV - VIII zdobyły tytuł i statuetki NAJLEPSZEGO RECYTATORA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022.
Jak na finał przystało, Konkurs Recytatorski „Zabawa z poezją”, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w sobotę 23 kwietnia, miał niezwykłą oprawę: przyciemnione światła z rozświetloną sceną, flesze kamer i aparatów skierowane na występujących, przygotowane nagrody, jury i liczną publiczność na widowni i odświętnie ubranych recytatorów, z energetyzującym poziomem tremy, skupionych, odliczających czas.
Po wysłuchaniu wszystkich 20 finałowych prezentacji, jury powołane przez MDK i współorganizatora konkursu Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Asnyka w Kaliszu w składzie: Beata Paszak dyr. MDK, Anna Katarzyna Raczko przedstawiciel biblioteki, Małgorzata Piechowiak i Magdalena Żarnecka z MDK przyznało tytuł „Najlepszego recytatora roku szkolnego 2021/2022”. Statuetki otrzymały: Alicja Frątczak ze SP Nr 8 (w kategorii klas IV – VIII) oraz Lena Latańska ze SP Nr 17 (w kategorii klas 0 – III). Dodatkowo jury przyznało również wyróżnienia, które trafiły do Mai Andrzejak IV-klasistka z kaliskiej „17” i Zuzanny Wojciechowskiej uczennicy SP Nr 10. Wszyscy uczestnicy sobotnich recytacji otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez organizatorów. Dziękujemy za wspólną „Zabawę z poezja” recytatorom, opiekunom artystycznym, szkołom biorącym udział w konkursie oraz wiernej, najmilszej publiczności pod słońcem czyli rodzicom, rodzeństwu i dziadkom uczestnikówJ.
Przypominamy, że eliminacje do przesłuchań finałowych odbyły się w listopadzie 2021 i marcu 2022 r., a pod linkami znajdziecie relacje z ich przebiegu.
>> więcejPrzedszkolaki z "Tęczowej Krainy" w MDK
Tuż przed przerwą wielkanocną Młodzieżowy Dom Kultury odwiedziły dzieci z III grupy z Przedszkola nr 2 „Tęczowa Kraina” z ciocią Jadzią na czele. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą artysty oraz zobaczenie pracowni plastycznej, obejrzenie wystawy prac plastycznych „Cztery pory roku” dedykowanej przedszkolakom, a przy okazji zbliżających się świąt, pomalowanie wielkanocnych jaj zgodnie z tradycją. Oprowadzająca wycieczkę pani Beata Solińska przygotowała również małą niespodziankę. Grupa wykonała dodatkowo króliczki z szarych kopert oraz nauczyły się nowej techniki wyskrobywania jaj na specjalnie do tego przeznaczonym papierze. Efektem działań były niepowtarzalne, wielkanocne ozdoby, które ozdobiły domowe wnętrza uczestników.
PALIĆ, NIE PALIĆ - OTO JEST PYTANIE?
NIE PALIĆ! - to jednomyślna odpowiedź wychowanków MDK z pracowni plastycznej pani Bogusi Kowalczyk. Tym razem na zajęciach plastycznych tematyką uzależnień zajmowali się uczniowie klas piątych, ponieważ to do nich został skierowany konkurs fotograficzny pod wyżej wymienionym tytułem. Organizatorem konkursu jest Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Poznaniu, we współpracy z powiatowymi stacjami na terenie województwa wielkopolskiego. Partnerami konkursu są: Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Wielkopolskie Centrum Onkologii.
Ponieważ promowanie niepalenia oraz zdrowego stylu życia jest dla nas bardzo ważne, młodzież MDK przyjęła wyzwanie. A oto fotorelacja z działań, podczas których wykonywaliśmy rekwizyty do scenek zaaranżowanych przez autorów prac. Wkrótce zaprezentujemy też efekt końcowy czyli zdjęcia konkursowe. Trzymamy kciuki za pomyślność uczestników w konkursie i za wszystkich, żeby wytrwali w postanowieniu NIE PALĘ.
Niezwykli goście w MDK
Dzisiaj - w przedświąteczną środę - odwiedzili nas ukraińscy uczniowie klasy przygotowawczej z kaliskiej "18". Mieliśmy przyjemność pokazać im MDK i zapoznać z ofertą placówki. Grupa okazała się bardzo uzdolniona i otwarta. Chętnie podzielili się z nami swoimi instrumentalnymi i wokalnymi talentami.
>> więcejNagroda PLUSZOWEGO MISIA przyznana!
W czwartkowe przedpołudnie 7 kwietnia na scenie kameralnej MDK swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały przedszkolaki, biorące udział w XXI Prezentacjach Teatrzyków Przedszkolnych „O nagrodę Pluszowego Misia”. Obejrzeliśmy trzy świetnie przygotowane przedstawienia w wykonaniu: Zespołu Przedszkolnego w Korzeniewie - inscenizacja „Zagubiony czas", Niepublicznego Przedszkola "Misia Uszatka"- bajka „Baśniowy ambaras" oraz Przedszkola Niepublicznego "Szczęśliwa 13"- muzyczna pantomima "Chory kotek".
Główną nagrodę zdobyło Niepubliczne Przedszkole im. Misia Uszatka, a nagrody indywidualne otrzymali:Michał Pacholski i Wojciech Zawiasa z Zespołu Przedszkolnego w Korzeniewie Antonina Śliwa i Marcel Cieślak z Niepublicznego Przedszkola „Misia Uszatka”
Daria Dukiewicz i Victor Szlenker z Przedszkola Niepublicznego „Szczęśliwa 13”Wszystkim małym aktorom serdecznie gratulujemy występów i dziękujemy za wspólną zabawę.
Więcej fotek na FACEBOOKU!!!
WIOSNA na obrazkach
Komisja konkursowa w składzie: Marta Dutka, Janusz Lewandowski i Magdalena Żarnecka już po raz ostatni zebrali się, aby wybrać najlepsze prace plastyczne przedszkolaków nadesłane na "wiosenny" etap "Czterech pór roku". Po obejrzeniu 223 obrazów jury do nagród wytypowało 15 autorów w dwóch kategoriach wiekowych. Dodatkowo wyróżniono 17 przedszkolaków. Lista w załączeniu. Prace wszystkich laureatów będzie można zobaczyć na wystawie w MDK od 11 kwietnia. Serdecznie zapraszamy - I. piętro. Uwaga, uwaga już 18 maja spotykamy się w Młodzieżowym Domu Kultury na FINALE KONKURSU. Więcej informacji wkrótce.
>> więcejTEŻ MAM TALENT - wyniki:)
W piątek 25 marca salę gimnastyczną MDK wypełniła publiczność oraz uczestnicy IV edycji Konkursu "Też mam talent". Występy były bardzo różnorodne. Począwszy od dużej ilości wokalistów, przez różne techniki tańca: modern, hip hop, taniec towarzyski i hinduski, gimnastykę akrobatyczną, popisy instrumentalne i prezentacje teatralne. Jury konkursowe w składzie: Emilia Musielak z Fundacji CHOPS, która była współorganizatorem konkursu, Ewa Paczkowska, Ania Bakalarek, Grzegorz Walendowski oraz Magdalena Żarnecka – nauczyciele - specjaliści z MDK postanowili wyróżnić: Lianę Doroschenko i Joannę Kamińską ze SP nr 18, Kornelię Paterską ze SP nr 17 za musicalowej wykonanie piosenki, duet Lena Płuciennik i Noemi Cyroń ze SP w Kosmowie za piosenkę "Drzwi do kariery" oraz Wojciecha Przepiórkę ze SP w Kamieniu za "Kaczkę dziwaczkę".
Ostatecznie to jednak publiczność miała decydujący głos i zdecydowała kto z trzech nominowanych wygrał w konkursie: I miejsce zajęła Venessa Kujawiak ze SP nr 17 za hip - hopowy taniec, II miejsce zdobył kwartet fletowy ze SP nr 9 w składzie: Zuzanna Siewieja, Martyna Jakubowska, Anita Walczak, Patrycja Pawlik, a na trzecim miejscu uplasowała się Julia Czajczyńska ze SP nr 6, która zaśpiewała piosenkę "Another love". Wszystkim wykonawcom dziękujemy za udział i moc dostarczonych wrażeń, gratulujemy Wam talentów i pasji do ich rozwijania.
Więcej fotek na FACEBOOKU!!!
>> więcejOgólnopolski sukces TĘCZY MDK
Pod tytułem MOJE ANIOŁY odbył się VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chodzieży. W konkursie wzięli udział uczestnicy TĘCZY z MDK-owskiej pracowni, którą prowadzi p. Beata Solińska. Miło nam poinformować, że w kategorii powyżej 16 lat nasi wychowankowie odnieśli ogromny sukces: Mateusz Pentner zajął I. miejsce, Krzysztof Suszyński - II. miejsce, a Teresa Kawczyńska i Arkadiusz Wdowczyk - wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy laureatom i opiekunce artystycznej. Jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników TĘCZY i życzymy Wam kolejnych sukcesów.
>> więcejPODWODNY ŚWIAT w MDK
Wyobraźcie sobie zieloną wyspę zamieszkałą przez magiczne stworzenia i bajkowe postacie, a dookoła niej błękitne morze z tysiącami ryb, ośmiornic, rozgwiazd, koralowców, potężnych pływających ssaków i zatopionych skarbów we wrakach statków. Takie cuda możecie teraz zobaczyć w Galerii SZATNIA MDK!
We wtorek 22 marca w Młodzieżowym Domu Kultury uroczyście, w obecności laureatów, otworzyliśmy wystawę pokonkursową PODWODNY ŚWIAT, na który wpłynęło ponad pół tysiąca prac. O obradach jury przeczytacie TUTAJ, a o laureatach TUTAJ. Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które wręczyły młodym artystom: Beata Paszak dyrektor MDK oraz Magdalena Żarnecka organizatorka imprez w placówce. Na wyróżnionych też oczywiście czekają niespodzianki. Zapraszamy do portierni MDK po ich odbiór (codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 20.00). Uczestnikom konkursu i ich opiekunom artystycznym serdecznie gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw w Galerii SZATNIA MDK. Mile widziane grupy przedszkolne i całe klasy :), zajrzyjcie do nas w drodze do parku, podczas wiosennego spaceru. Wstęp wolny.
Artystyczna wiosna w MDK
Za oknami wiosna, pachnąca i radosna. Wiosna zawitała także na zajęciach w pracowni pani Beaty Solińskiej.
Wielkoformatową pracę pn. „Wiosenne impresje” wspólnie stworzyli wychowankowie MDK-owskiej grupy TĘCZA oraz dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Plutonu Głuchoniemych AK w Kaliszu. Na pomalowanej łące, mieniącej się kolorowym kwieciem pojawiły się, po zimowym letargu, niezwykle barwne motyle i wiele fantastycznych owadów wykonanych z rolek, gąbek, papierów i kreatywnych drucików. Radość i twórcza energia zapanowała w pracowni, no i oczywiście zabawy przy tym było co nie miara. Przypominamy, że to już kolejne odwiedziny dzieci słabo słyszących i niesłyszących w Młodzieżowym Domu Kultury, które przybyły ze swoją opiekunką panią Agnieszką Wypych. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, którego efektem jest magiczna łąka napawająca nas wszystkich optymizmem i pogodą ducha.
Młodzi Ukraińcy z "18" z wizytą w MDK
Oddziały przygotowawcze dla dzieci i młodziezy z Ukrainy zaczęły funkcjonować w kaliskiej Szkole Podstawowej Nr 18 dokładnie tydzień temu - 14 marca, a już dzisiaj - 21 marca jedną z grup gościliśmy w Młodzieżowym Domu Kultury. Pani Beata Paszak dyrektor placówki oprowadziła młodzież po wszystkich pracowniach MDK, opowiedziała im o możliwości bezpłatnego rozwijania talentów i zainteresowań w wolnym czasie, po lekcjach. Najbardziej młodym Ukraińcom podobały się sale do nauki gry na instrumentach i studio nagrań, mieliśmy nawet przyjemność posłuchać próbki umiejętności gry na gitarze jednego ze zwiedzających MDK chłopców. Na dziewczynach większe wrażenie zrobiły sale baletowe i plastyczne. Na zakończenie wizyty goście otrzymali zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym oraz wejściówki na widownię prezentacji TEŻ MAM TALENT, które odbędą się w MDK w najbliższy piątek. Wszyscy zostali obdarowani MDKowskimi torbami, za które pięknie podziękowali po polsku.
>> więcejKreatywnie... po ukraińsku
Każdego miesiąca na zajęcia w MDK dołącza jedno, dwoje, a czasami nawet troje nowych uczestników - dzieci z objetej wojną Ukrainy. Są w różnym wieku, z różnymi zainteresowaniami i na różnym poziomie komunikatywności, ale wszyscy nasi nauczyciele bardzo się starają, żeby czuli się u nas dobrze i chcieli wracać na kolejne zajęcia. Pomagają także ich rodzicom i polskim opiekunom w zagospodarowaniu wolnego czasu ich pociechom.
Pani Marta Dutka z pracowni plastycznej MDK proponuje wykorzystać darmowe materiały ze strony "Kreatywnie po ukraińsku", które znajdują się pod linkiem: https://mamyprojekt.pl/ukraina/?fbclid=IwAR3js2oG-ZCubchsDWAqKPI9ouItWLAtdqkBYnFHYn1I-EnSAtNrPZGBj5A
A dla miłośników czytania, które obniża poziom stresu (u czytającego i u tego komu się czyta) nawet o 68% proponujemy 70 darmowych książek po ukraińsku do pobrania: https://lustrobiblioteki.pl/2022/03/70-darmowych-ksiazek-dla-dzieci-w-jezyku-ukrainskim-do-pobrania/?fbclid=IwAR20IiY-Oult8GLNqXjmkY-KwsMfLTUGrkQ-E557P5Rf5v8Omf-9OabAUyU
I jeszcze propozycja dla najmłodszych - animowane bajeczki: https://www.nowehoryzonty.pl/ukraina.s?fbclid=IwAR0p3qZUX7ncHR_m0aLWXzpHmuzOb93pagZy5ZTzfC_kgBvZ3wxL9uNDmCQ
Bezpieczni w sieci
Drodzy Rodzice, Wychowawcy
W imieniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty zachęcam Państwa do zapoznania się z broszurami pt.: "Dzieci w wirtualnej sieci" i "Nastolatki w wirtualnym tunelu". Stańmy się wspólnie lepszymi, bardziej świadomymi rodzicami, wychowawcami, nauczycielami, bądźmy przygotowani do rozumienia aktualnych wyzwań i zagrożeń.
Z poważaniem
Beata Paszak dyrektor MDK KaliszChór Nauczycielski zaprasza do zespołu...
>> więcej
Witam! Nazywam się Małgorzata Błaszczyk. Od roku 2017 mam zaszczyt być Dyrygentem Kaliskiego Chóru Nauczycielskiego. To zespół wspaniałych ludzi, którzy nie tylko lubią śpiewać, a co najważniejsze, chcą pracować dla osiągnięcia wspólnego sukcesu. Sukcesywnie podnosimy poziom naszych umiejętności, rozwijając się muzycznie i repertuarowo. Pomimo pandemii nie zaprzestaliśmy działalności, pracując często w bardzo ograniczonym składzie. Ale każda próba jest kolejnym krokiem do osiągania wspólnego celu, który przekłada się choćby na fakt, iż w tym roku udało się nam wziąć udział w 43. Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum", za co bardzo dziękuję całemu Zespołowi. Na Festiwalu otrzymaliśmy Dyplom Uznania.
Obecnie, kiedy życie powoli wraca do normalności, wracają do nas ci chórzyści, którzy z oczywistych względów obawiali się o swoje zdrowie. Cieszę się bardzo, mogąc spotykać się z zespołem w coraz liczniejszym gronie. Pracujemy nad nowym repertuarem, znajdując przyjemność z każdej próby. Pisząc ten post, mam nadzieję, że również Państwo dostrzegacie potrzebę kontaktu, otwierania drzwi niemożności, uwalniania się z przymusowych ograniczeń. Jeśli tak to zapraszam do współpracy, zapewniając o mojej życzliwości w podejściu do umiejętności każdego potencjalnego chórzysty. Aby być członkiem naszego zespołu nie trzeba znać nut, ale trzeba chcieć śpiewać, być otwartym na nowe wyzwania i - nie będę tego ukrywać - także na pracę, bo jak wiadomo sukces nie bierze się znikąd. Nasze próby odbywają się w MDK Kalisz ul. Teatralna 3 w każdą środę od godz. 16.30. Można również przesłać wiadomość poprzez SMS na nr 507-064-820.
Pozdrawiam i zapraszam serdecznie.Małgorzata Błaszczyk - Dyrygent Kaliskiego Chóru Nauczycielskiego.Fot. Monika MikołajczakBieżące informacje na FACEBOOKU Kaliskiego Chóru Nauczycielskiego.Film z panią Beatą w roli głównej!
Powtórka z plastyki – dekupaż.
Co robić, aby czas spędzać przyjemnie i kreatywnie? Pani Beata Solińska proponuje technikę dekupażu, której może nauczyć się każdy. Dla wychowanków MDK z pracowni plastycznych to będzie tylko przypomnienie, ale zachęcamy pozostałych członków MDKowskiej rodziny, przyjaciół i znajomych z fbJ. Jest prosta, łatwa i przyjemna. Dzięki niej wiele przedmiotów codziennego użytku, starych, zniszczonych może nabrać nowego artystycznego wymiaru. Technika ta polega na przyklejaniu motywów wyciętych z serwetek papierowych na przedmioty, specjalnie przeznaczonym do tego klejem do dekupażu. W celu przybliżenia podstaw dekupażu pani Beata przedstawia krok po kroku działania na zamieszczonym filmiku. To ułatwi naukę. Prezentuje również na fotkach kilka przedmiotów zrobionych tą techniką.
Wielkie podziękowania dla Michała Kwiatkowskiego za nagranie i montaż filmiku - https://drive.google.com/file/d/1zkjwc8qB9uuO_LNvb93Cl0QIaxb61RmJ/view?usp=sharing