Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Fabryczna 13-15, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl
e-mail: mdk.konkursy@op.pl

A A A

Aktualności

 • "O Laur Haliny Poświatowskiej"

  Już po raz drugi Regionalne Towarzystwo Kultury w Świebodzinie zaprosiło Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu do współorganizacji międzywojewódzkiego XVIII Konkursu Recytatorskiego „O Laur Haliny Poświatowskiej” w pięćdziesiątą rocznicę śmierci poetki. W MDK w Kaliszu odbędą się półfinały, pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, które zaplanowaliśmy na czwartek 23 listopada 2017 r.. Spotykamy się w MDK, ul. Fabryczna 13-15, II. piętro. Rozpoczynamy o godz. 10.00, ale już wcześniej jesteśmy do Waszej dyspozycji. W załączeniu LISTA UCZESTNIKÓW (zaktualizowana 22 listopada) z obowiązującą kolejnością recytacji.

   

  Więcej informacji przeczytacie w zakładce KONKURSY,
  są tam załączone także REGULAMIN i KARTA ZGŁOSZENIA.
  Informacji szczegółowych udziela p. Magda Żarnecka organizator imprez MDK 62 767 25 21

   

  >> więcej
 • I. etap "Zabawy z Poezją" WYNIKI!

  Kilkudziesięciu recytatorów ze szkół podstawowych "walczyło" o wejściówki do finału Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją", który Młodzieżowy Dom Kultury organizuje wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka. Jury w składzie: Beata Paszak dyrektor MDK, Elżbieta Orłowska przedstawiciel współorganizatora, Małgorzata Piechowiak, Majka Graf, Magdalena Żarnecka i Jakub Kowalski, w kategorii klas 0-III nagrodziło: Zuzannę Cichą ze SP nr 17, Patrycję Fibingier i Esterę Palimąkę z PSP Jagiellończyk, Magdalenę Józefiak ze SP nr 12, Krystiana Matuszaka ze SP w Koźminku, Natalię Gęsicką i Jagodę Pawłowską z "10" oraz Alinę Ludwiczak z "15". Po sobotnich przesłuchaniach dołączyli do finalistów starsi koledzy: Laura Królak ze SP nr 10, Katarzyna Zgarda i Gabriela Karolak z "14", Weronika Urban i Iga Trawkowska ze SP nr 9 oraz ze Szkoły Podstawowej w Koźminku Hanna Kardaś.
  Dla wszystkich pozostałych uczestników, którym się nie poszczęściło, mamy dobrą wiadomość, przed Wami jeszcze jedna szansa - 2 i 3 lutego 2018 w MDK odbędzie się II. równorzędny etap. Może z innym utworem, bogatsi o zdobyte doświadczenie podejmiecie wyzwanie i spróbujecie jeszcze raz?

  >> więcej
 • Ptaki fantastyczne, ptaki egzotyczne...

  Małych artystów z rodzinami, ich opiekunów artystycznych i wszystkich miłośników ptaków serdecznie zapraszamy na uroczyste podsumowanie projektu PTAKI FANTASTYCZNE do Galerii SZATNIA MDK 24 listopada o godzinie 17.00. Wystawa, którą zaprezentujemy jest efektem pracy kaliskich przedszkolaków, biorących udział w  październikowych warsztatach zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury.
  Finałem projektu będzie VI WYSTAWA PTAKÓW EGZOTYCZNYCH w Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości 25 i 26 listopada organizowana  przez Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA.

   

  Na obydwie wystawy wstęp wolny.

  >> więcej
 • Wieczór teatru i tańca w MDK 2017

  Teatralnie, tanecznie i muzycznie w MDK

  "Wieczór teatru i tańca w MDK" już za nami. W piątek 10 listopada scenę Młodzieżowego Domu Kultury opanowali podopieczni wszystkich chyba muz olimpijskich, nawet Uranii - patronki astronomii, bo gwiazd rozbłysło wiele. W czterech odsłonach: dwóch teatralnych i dwóch choreografiach, młodzi tancerze, aktorzy i muzycy pokazali ukształtowaną już osobowość artystyczną i kunszt i oczarowali publiczność. Ich umiejętności są największą promocją działalności MDK.

  W imieniu wychowanków, nauczycieli i dyrekcji dziękujemy widzom, za tak licznie przybycie i to nie z "pustymi rękoma". Były kwiaty dla artystów i upominki - worki "Zdrowego Kalisza" z andrutami, kredkami i malowankami, które najmłodszym wręczył pan Mariusz Witczak naczelnik Wydziału Edukacji UM.

  program Wieczoru...

  >> więcej
 • Wyniki "Wolności bez nałogów"

  Uprzejmie informujemy, że znamy już nazwiska laureatów 17. Konkursu Plastycznego „Wolność bez nałogów”. W środę 8 listopada, spośród 260 nadesłanych do MDK,  jury wybrało 18 prac do nagród, a 26 wyróżniło. W skład komisji weszli: Janusz Sibiński – reprezentujący Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM, podkom. Monika Rataj oraz st. sierż. Agnieszka Olejnik-Mucha z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, Beata Paszak – dyrektor MDK, Janusz Lewandowski - plastyk MDK i Jakub Kowalski – absolwent UAM. Uroczyste podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień nastąpi we wtorek 5 grudnia o godz. 13.00 w Galerii SZATNIA MDK. Zapraszamy wszystkich uczestników konkursu na wernisaż wystawy pokonkursowej. Laureaci i ich opiekunowie artystyczni otrzymają zaproszenia imienne na adresy szkół i placówek. Wyniki konkursu znajdują się w załączonym PROTOKOLE.

  >> więcej
 • Szykuje się ciekawa współpraca

  W tym tygodniu po raz pierwszy gościli u nas uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu. Przyjęła ich p. Marta Dutka, która najpierw oprowadziła gości po pracowniach MDK, a potem zaprosiła na krótkie warsztaty decoupage. Wraz z opiekunami ośrodka planuje wspólny projekt ….ale na razie szzzzz. Opowiemy o tym wkrótce.

  >> więcej
 • Każdy może zostać Mikołajem

  MDK dołącza do akcji charytatywnej „Wigilia na Kaliskim Rynku 2017”! Wszystkich naszych wychowanków, ich rodziców i nauczycieli zachęcamy do przekazywania fantów na licytację, kiermasz świąteczny i giełdę rzeczy używanych. Cały dochód ze sprzedaży przekazanych rzeczy wesprze podopiecznych tegorocznej edycji akcji: Majkę, dwie Julki, Eliasza i Lenę. Fantami mogą być: gadżety, zabawki, książki, gry, rękodzieło, ozdoby i właściwie wszystko co nadaje się do zlicytowania. Fanty zbieramy do 13 grudnia na parterze MDK.

  Dołączcie do nas! Nie pozwólmy zasnąć DZIEWCZYNCE Z ZAPAŁKAMI!

  >> więcej
 • "O służącej, która pokochała kupca"

  Na medal spisali się młodzi aktorzy i muzycy z Młodzieżowego Domu Kultury podczas uroczystości przyjęcia pierwszoklasistów do społeczności kaliskich uczniów. Grupa teatralna TA STRONA i Zespół Muzyki Dawnej ALLA SEMIBREVE w składzie: Karolina Krawczyk, Julia Spychałowicz, Małgorzata Gaj, Zuzanna Woźniak, Weronika Kąkol, Adam Paczkowski oraz Olga Rykowska, Julia Piszczorowicz, Agata Aleksandrzak, Wiktor Piszczorowicz, Basia Grudzińska, Alicja Dymarczyk zagrali dla młodszych kolegów bajkę pt. "O służącej, która pokochała kupca" w reżyserii Rafała Paczkowskiego. Oklaskiwało ich prawie 900 uczniów z 25 kaliskich podstawówek, a wszystko to wydarzyło się w Auli UAM 2 listopada 2017. Więcej informacji na www.kalisz.pl.

   

  Wszystkich, którzy chcą obejrzeć to przedstawienie zapraszamy do MDK
  już 10 listopada na godz. 16.00. Wstęp wolny.

  >> więcej
 • Pod wrażeniem...

  W 100% usatysfakcjonowani wróciliśmy z integracyjnej wycieczki do Teatru Wielkiego w Poznaniu. 40 osobowa grupa wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury wraz z dyrekcją, nauczycielami, emerytami i przedstawicielem Rady Rodziców obejrzała balet JEZIORO ŁABĘDZIE Piotra Czajkowskiego (choreografia Kenneth Greve). Na każdym z nas coś innego wywarło większe wrażenie: na jednych taniec, na drugich muzyka, na jeszcze innych atmosfera, ale wszyscy opuściliśmy widownię oczarowani. W drodze powrotnej planowaliśmy kolejne wyprawy. Następnym razem może Łódź, może musical, może wiosną...

  >> więcej
 • Ptaki - cudaki przedszkolaków z "9"

  W piątek 27 października zawitała w Młodzieżowym Domu Kultury już ostatnia grupa przedszkolaków, która zamknęła cykl warsztatów FANTASTYCZNE PTAKI. Dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 9, pod opieką swojej pani - Pauliny Sęk i pod kierunkiem pani Marty Dutki – plastyka MDK, ochoczo przystąpiły do pracy. Na papierze, wykorzystując różnorodne materiały, wyczarowały fantastyczne, wręcz kosmiczne, niezwykle barwne ptaki - cudaki. Będzie je można oglądać już od środy w naszej galerii SZATNIA. W rozwinięciu fotorelacja z warsztatów. Na finał zapraszamy do MDK 24 listopada.

  >> więcej
 • Cztery Pory Roku LATO 2017

  LATO już tylko na obrazkach

  Aż 305 prac wpłynęło na pierwszy etap konkursu plastycznego dla przedszkolaków "Cztery pory roku". Spośród letnich pejzaży, jury w składzie: Beata Solińska, Janusz Lewandowski, Marta Dutka i Magdalena Żarnecka, do nagród wytypowało 15 prac, a 28 wyróżniło. Wszystkie je można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w holu MDK (I. piętro). Wręczenie nagród, niestety, dopiero po zakończeniu konkursu - w maju 2018. Lista nagrodzonych i wyróżnionych w etapie LATO w załączonym PROTOKOLE.

  >> więcej
 • NP Bajkowy Świat

  FANTASTYCZNE PTAKI... odsłona trzecia

  Z wielką przyjemnością prezentujemy relację fotograficzną z warsztatów plastycznych FANTASTYCZNE PTAKI - część trzecia. Tym razem w projekcie uczestniczyła grupa przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola BAJKOWY ŚWIAT, mali artyści twórczo pracowali pod kierunkiem pani Julity Kołaty. Finał 24 listopada 2017 w Galerii SZATNIA MDK, potem "ptasia uczta" dla oka i ucha na VI Wystawie PTAKÓW EGZOTYCZNYCH, której organizatorem jest Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA.

  >> więcej
 • Ptasich opowieści ciąg dalszy...

  Kolejny etap  działań pod hasłem PTAKI FANTASTYCZNE to warsztaty plastyczne dla grupy przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kaliszu, którym towarzyszyły Panie: Renata Matuszak oraz Anna Karolak. Warsztaty odbyły się w środę 18 października w Galerii SZATNIA MDK. Wszystkim młodym twórcom bardzo szybko udało się przenieść do świata fantazji, pełnego kreatywności i radości tworzenia. Barwne kompozycje zapełniały duże, kolorowe kartki, a z nich wyłaniały  się bajeczne kształty ptaków. Ale jakie to były ptakiiiiiiiiiiiii! Efekt poczynań przedszkolaków z „1” można już oglądać, ponieważ wystawa tworzona jest na bieżąco, w trakcie realizacji projektu. Serdecznie zapraszamy do Galerii SZATNIA!

   

  Finał warsztatów 24 listopada 2017 w MDK, a później 25 i 26 listopada przenosimy się
  do Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości (ul. Częstochowska 25) na VI WYSTAWĘ PTAKÓW EGZOTYCZNYCH.

  >> więcej
 • Laboratorium i eksperymenty...w MDK

  W dziecięcej pracowni plastycznej MDK, pod okiem p. Marty Dutki, mali plastycy wcielili się w rolę poważnych eksperymentatorów, a pracownia zamieniła się w laboratorium, w którym odkrywano nowe techniki farbowania. Pisaki i farby do tkanin każdy zna, a pigmenty w proszku….już mniej. Co się stanie, gdy np. potraktujemy je wodą ze spryskiwacza? MAGIA

  >> więcej
 • Nowy projekt w Galerii SZATNIA

  Galeria SZATNIA MDK rozpoczęła realizację nowego projektu. Dotychczasowy konkurs plastyczny PTAKI FANTASTYCZNE, który towarzyszył wystawom „żywych” ptaków egzotycznych, zmienił formułę na cykl warsztatów plastycznych dla kaliskich przedszkoli. Do projektu zostały zaproszone przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Świat” oraz Publicznego Przedszkola nr 1. W środowy poranek 11 października swoją artystyczną przygodę, pod kierunkiem pani Klaudii Rymarczyk, przeżyły „Misie”. Przy ptasich trelach, w niezwykle twórczej atmosferze, przedszkolaki wykonywały prace z przeróżnych materiałów = odpadów. Efekt końcowy ich poczynań jest zachwycający. Charakterystyczna dla twórczości dzieci świeżość i spontaniczność, której zazdrościł im sam Pablo Picasso, widoczna jest w każdej pracy, którą stworzyły. Fantastyczne ptaki: przestrzenne, różnobarwne, zadziwiające, będzie można zobaczyć w Galerii SZATNIA MDK 24 listopada na wystawie powarsztatowej, łączącej wszystkich uczestników projektu.

  >> więcej
 • "Życie drzew" w MDK

  W Młodzieżowym Domu Kultury wciąż można oglądać wystawę pokonkursową Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Przyroda w obiektywie”. Tegoroczna edycja nosi tytuł "Życie drzew". Konkurs został zorganizowany, już po raz trzynasty, przez Szkołę Podstawową nr 6 w Kaliszu. Zgłoszono ponad 240 prac, a ich autorami są uczniowie szkół podstawowych z Kalisza i okolic. Podczas uroczystego otwarcia wystawy, 14 czerwca w MDK, nagrody i wyróżnienia odebrali:
  I miejsce – PATRYK ZAŁĘŻNY SP nr 22
  II miejsce – OLIWIA SÓJKA SP nr 17
  III miejsce – ZOFIA DOMŻOL SP nr 14
  oraz
  KACPER MISTRZAK SP nr 12, BARTOSZ WERBIŃSKI SP nr 10, JULIA WAŁĘSIAK SP nr 17, MARCELINA FRANKIEWICZ SP NR 22, MALWINA MIKOŁAJEWSKA SP nr 6, JULIA GRANDYBERG SP nr 17, KEWIN WINSZE-KICAL SP nr 6, OLIWIA KRANC SP nr 15, WERONIKA WYDRA SP NR 8 i SZYMON WYRZYKOWSKI SP NR 8
  Wśród gości wernisażu znaleźli się organizatorzy konkursu, laureaci, autorzy prac oraz ich nauczyciele, których ciepło powitała Pani Beata Paszak, dyrektor MDK. Nagrody i wyróżnienia wręczyły laureatom Panie: Irena Hofman, dyrektor SP nr 6 oraz Małgorzata Kania, koordynator konkursu.

  >> więcej
 • Podziel się książką

  W MDK jest przyjazny dla wszystkich zakątek. Kiedyś stał tu automat ze słodyczami, teraz są półki z książkami i filmami: dla dzieci i dorosłych, na miejscu i na wynos. Zapraszamy do naszej mobilnej biblioteki, którą każdy może wzbogacić książką przyniesioną z domu.

  "Wędrujące książki są niczym ogród, który można włożyć do kieszeni.
  Podziel się nimi z innymi..."

  >> więcej