Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Fabryczna 13-15, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl
e-mail: mdk.konkursy@op.pl

A A A

Międzynarodowo

 • Hamm 2017

  MDK z wizytą w Hamm lipiec 2017

  W drugiej połowie lipca reprezentacja wychowanków i kadry Młodzieżowego Domu Kultury wyjechała do Hamm. Przez tydzień byliśmy gośćmi przyjaciół z Jugendzentrum – placówki z którą utrzymujemy nieprzerwane, systematyczne kontakty od 21 lat. Gospodarze, jak zwykle, postarali się, aby obu grupom się nie nudziło i czas, który wspólnie spędziliśmy był wypełniony po brzegi. Młodzież wzięła udział w warsztatach STOP MOVIE, podczas których polsko - niemiecki zespoły stworzyły, znakomicie się przy tym bawiąc, krótkie filmiki animowane. Ich kanwą były lata osiemdziesiąte i jubileusz 30-lecia Jugendzentrum w Hamm Rhynern. Poza tym odwiedziliśmy słonia w Maximilian Parku, a że pogoda dopisywała, mogliśmy ochłodzić się w parkowych wodnych atrakcjach. Trzeciego dnia pobytu czekała nas największa niespodzianka - wyjazd do MOVIE PARK. Różnej wielkości roller coastery, karuzele, tunele strachu, kolejki wodne, diabelskie młyny i wiele innych urządzeń spod znaku "przygoda" zaspokoiły potrzeby nawet najbardziej żądnych wrażeń. Kolejnego dnia zorganizowana została gra miejska w celu poznania miasta, a wieczorem dyskoteka w Jugendzentrum. Każdy dzień dopełniały gry i zabawy na świeżym powietrzu i długie rozmowy w trzech językach. Kiedy odjeżdżaliśmy nie zabrakło łez i obietnic spotkania już za rok, tym razem w Kaliszu.

   

  Wakacyjne spotkania i realizowanie wspólnych projektów przez dzieciaki i młodzieży z MDK i Jugendzentrum są możliwe dzięki dofinansowaniu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

  >> więcej
 • Międzynarodowo w MDK czerwiec 2017

  Przedstawiciele czterech partnerskich miast Kalisza: niemieckiego Hamm, słowackiego Martina, belgijskiego La Louviere oraz francuskiego Hautmont, odwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury w piątek, 9 czerwca 2017 r.. Towarzyszyli im Pani Małgorzata Zarzycka i Pan Edward Prus kaliscy radni, członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. O działalności MDK, jedynej w Kaliszu publicznej placówki oświatowej oferującej bezpłatne zajęcia pozaszkolne dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, opowiedziała gościom Pani Beata Paszak dyrektor instytucji. Pokazała wszystkim bazę MDK: Galerię SZATNIĘ ze studiem nagrań i salą prób, pracownie, między innymi, szkutniczą, trzy plastyczne (różniące się bardzo charakterem, wyposażeniem i przeznaczeniem), sale taneczne i muzyczne. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła garderoba – "królestwo" TPiT PATRIMONIUM oraz wyłaniające się na każdym odwiedzanym piętrze wystawy plastyczne: indywidualna "Grafiki i rysunki Julii Góreckiej", pokonkursowa "Cztery Pory Roku" i fotograficzna "Życie drzew" (otwarcie 14 czerwca 2017 – serdecznie zapraszamy). Choć delegacje miały bardzo napięty grafik to zadawali gospodarzom mnóstwo pytań. Był także czas na wymianę kontaktów i pomysły na rozszerzenie współpracy. Młodzieżowy Dom Kultury może się pochwalić nieprzerwanym (od 1996 roku) przyjacielskimi kontaktami z kadrą i wychowankami Jugenzentrum w Hamm Rhyner. Już za dwa miesiące nasza "załoga" rusza w kolejną podróż do Niemiec.

  >> więcej
 • Polsko - niemieckie wakacje w MDK - lipiec 2016

  20-letnią tradycję mają spotkania wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury i Jugendzentrum z Hamm-Rhyner. W tym roku spędziliśmy wspólnie 5 cudownych lipcowych dni pod niebem Kalisza. Minęły błyskawicznie, wypełnione odkrywaniem naszego miasta, jego historycznych i rekreacyjnych atrakcji oraz wizytą w kaliskim ratuszu i miłym spotkaniem z Panem Grzegorzem Sapińskim prezydentem miasta. Naszym przyjaciołom z Niemiec pokazaliśmy także stolicę Wielkopolski - Poznań z jego gwarną starówką i sportowo skażoną Maltą. Podsumowanie corocznego spotkania odbyło się w Galerii SZATNIA w Młodzieżowym Domu Kultury. Jest ono możliwe dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży.

  >> więcej
 • Barcelona 2015

  Nasi w Barcelonie - grudzień 2015

  Dwa zespoły artystyczne z Młodzieżowego Domu Kultury: Teatr Pieśni i Tańca "Patrimonium" wraz z Teatrem "Na Widoku", dzięki wsparciu Pana Grzegorza Sapińskiego Prezydenta Miasta Kalisz oraz Pana Józefa Podłużnego Wójta Gminy Godziesze Wielkie zaprezentowały spektakl pod tytułem "Kraina nocy i dni" w Barcelonie. Widownią kaliskich artystów była mieszkająca w Hiszpanii Polonia. Występ, jak i jarmark zorganizowany z okazji tego wydarzenia, odbył się w "mikołajkowy" weekend i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dla obu grup wyjazd był niezwykłym doświadczeniem i przygodą, którą zapamiętają na całe życie.

  >> więcej
 • MDK u austriackiej Polonii - listopad 2015

  Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM oraz Teatr na Widoku wraz ze swoimi nauczycielami: Violettą Graczyk i Włodzimierzem Garsztką byli gośćmi austriackiej Polonii w Linz. Młodzi kaliszanie, reprezentujący Młodzieżowy Dom Kultury i IV Liceum Ogólnokształcące, widowiskiem słowno - muzyczno - tanecznym pt. "Świt" uświetnili obchody z okazji Święta Niepodległości. Występ: jego patriotyczny charakter, energia na scenie, zaangażowanie młodzieży i ich artystycznych opiekunów bardzo spodobało się zgromadzonej publiczności. Pan Julian Gaborek - prezes Wspólnoty w Górnej Austrii zapewnił, że przygoda dzieci i młodzieży z Kalisza w Linz na pewno będzie miała ciąg dalszy.

  >> więcej
 • Wakacje w Hamm 2015

  Wakacje 2015 w Hamm

  Grupa młodzieży z MDK spędziła pierwszy tydzień wakacji w Hamm, u  przyjaciół z Jugendzentrum. Nasze spotkanai mają już 20-letniaą tradycję i są możliwe dzięki wsparci Fundacji Polsko Niemiecka Wymiana Młodzieży. Oto relacja uczestników projektu: Naszą przygodę w Hamm zaczęliśmy od poznania się, czyli zabaw integracyjnych. Kasia mówi o tym tak: "Zabawy integracyjne pomogły mi przede wszystkim w zapamiętaniu imion innych uczestników wymiany oraz w poznaniu ich." Drugiego dnia poszliśmy zwiedzać miasto. "Gdy zwiedzaliśmy Hamm moją uwagę przykuły słonie- symbol miasta."- mówi Hania. Następnie ....

  >> więcej
 • fot. ERASMUS+ Hamm

  Uczestnicy Projektu ERASMUS+ już w domu...

  W dniach 22–28 września 2014 ośmioro wychowanków MDK Kalisz wzięło udział w międzynarodowym projekcie Erasmus+. Wymiana miała charakter stypendialny i stanowiła wyróżnienie dla utalentowanych młodych ludzi z pracowni plastycznych, teatralnych i językowych MDK, którzy pod opieką nauczycieli p.Magdaleny Żarneckiej i p.Tomasza Kubisa spędzili pełen wrażeń, ale zarazem bardzo pracowity tydzień w Hamm, mieście partnerskim Kalisza.

  >> więcej
 • Hamm 2014

  MDK w Hamm

  10 osobowa grupa z Młodzieżowego Domu Kultury, od niedzieli 21 września 2014, przebywa w Hamm. Kaliszanie wspólnie z Niemcami z Hamm, Grekami z Salonik i Turkami z Afyon uczestniczą w międzynarodowym projekcie "Europa jest różnorodna" w ramach ERASMUSA+.

  >> więcej
 • Hamm 2014

  Nowy projekt w MDK

  ERASMUS+ to zupełnie nowe wyzwanie dla Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Zaproszenie do tego międzynarodowego projektu otrzymaliśmy już w styczniu 2014 roku podczas wizyty Dyrekcji MDK w Hamm. Teraz przyszedł czas na dogadanie szczegółów. Nasi nauczyciele: Pani Magda Żarnecka i Pan Tomasz Kubis spotkali się z przedstawicielami wszystkich uczestników projektu: Niemcami, Grekami i Turkami również w Hamm. Wychowankowie MDK do Niemiec wyjadą już 21 września.

  >> więcej
 • Kalisz - Hamm 2014

  Setki uścisków, tysiące buziaków, morze łez i obietnica spotkania w tym samym składzie już za rok to efekt pożegnania przyjaciół z Hamm z wychowankami MDK w środę na kaliskim dworcu. Organizacja tegorocznych warsztatów teatralnych "Może razem zagramy" była możliwa dzięki dofinansowaniu przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), Miasto Kalisz i ogromne zaangażowanie kadry, wychowanków i rodziców obydwu placówek.

  >> więcej
 • MDK Kalisz 2014

  Polsko - niemieckie spotkanie w MDK

  Od soboty 5 lipca Młodzieżowy Dom Kultury jest gospodarzem wakacyjnego spotkania młodzieży: wychowanków MDK i Jugenzentrum Hamm Rhyner. Przyjaźń między naszymi placówkami trwa nieprzerwanie od 1996r. Odwiedzamy się regularnie co roku, dzięki dofinansowaniu przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży, realizując wspólne projekty. Tym razem motywem przewodnim są warsztaty teatralne, przewrotnie dla polsko - niemieckiej grupy, w języku angielskim.

  >> więcej
 • Spotkania polsko - niemieckiego ciąg dalszy...

  Każdy dzień wakacyjnego spotkania wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury i Jugendzentrum Hamm Rhynern to setki wrażeń mnożonych przez 29, bo tylu uczestników liczy nasza międzynarodowa grupa. O sobocie i niedzieli już pisaliśmy, dzisiaj zrelacjonujemy kolejne dni i kolejne wydarzenia. W poniedziałek, pod kierunkiem Majki Graf zgłębialiśmy tajniki aktorstwa. Zajęcia i pogoda były tak wyczerpujące, że dwie godzinki spędzone na basenie uratowały nam życie. Wieczorem grupa MDKowska zrewanżowała się gościom - polskim wieczorem w Klubie Nastolatka.

  >> więcej
 • W Linz, Austria 2014

  Zagraniczne występy

  W piątkowy poranek 16 maja 2014, dziecięcy zespół teatralny Bez nazwy działający w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, w składzie: Ada Wojterska, Joanna Łęgowska, Julia Bochat, Julia Spychałowicz, Kinga Kurczyńska, Katarzyna Krawczyk, Aleksander Wawrzyniak i Adam Paczkowski, wyruszył w daleką podróż. Po wielu godzinach drogi zniecierpliwione dzieci i ich opiekun, Rafał Paczkowski, dotarli do celu podróży, do Linz w Austrii. To tutaj następnego dnia czekał ich występ. Spektakl przygotowany przez zespół pt. ”Kłopoty małej czarownicy” miał być głównym punktem uroczystości związanych z obchodami Dnia Matki wśród Polonii austriackiej.

  >> więcej
 • MDK 2014

  Goście z Belgii w MDK

  Młodzieżowy Dom Kultury był jednym z punktów programu wizyty gości z Belgii w Kaliszu. Philoppe Neus, Catherine Paradis i Melanie Dumoulin, z zaprzyjaźnionego z Kaliszem La Louviere, zwiedzili MDK i zapoznali się ze specyfiką naszej placówki. Byli pod wrażeniem naszych długoletnich kontaktów z młodzieżą z innego partnerskiego miasta Kalisza - Hamm.

  Więcej o wizycie Belgów w Kaliszu na: www.kalisz.pl

  >> więcej
 • U przyjaciół w Hamm

  Panie Grażyna Dziedziak - dyrektor MDK i Beata Paszak, w dniach 16 - 18 stycznia 2014, były gośćmi Miasta Hamm. Wspólnie z niemieckimi partnerami: Heinzem Thomasem i Nadine Siebert pracowały nad przygotowaniem programu tegorocznej wizyty młodzieży z Jugendzentrum w Kaliszu, wspólnymi długofalowymi celami i metodami pracy oraz nowymi możliwościami współpracy. Był też czas na poznanie, w praktyce, niemieckiego modelu organizowania czasu wolnego dzieciom i młodzieży.

  >> więcej
 • fot. Willi Pleschberger

  Kaliski Chór Nauczycielski na konkursie w Austrii

  Od 4 do 7 lipca 2013 Kaliski Chór Nauczycielski brał udział w jubileuszowym - 50 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Spittal an der Drau w Austrii. Do udziału w konkursie zgłoszono 60 chórów z całego świata, z których wyłoniono stawkę 9 zespołów. Nasz chór został zakwalifikowany jako jedyny z Polski, mając za konkurentów chóry z USA, Austrii, Węgier, Serbii, Indonezji, Czech, Hiszpanii, Włoch. W ramach programu konkursowego wykonaliśmy utwory polskich i zagranicznych kompozytorów w dwóch kategoriach: folk i program dowolny, a także niezwykle trudny zestaw utworów obowiązkowych. Niezwykle wysoki poziom wykonawczy tegorocznego konkursu nie pozwolił nam stanąć „na pudle”, jednak nasza prezentacja została nagrodzona burzliwymi oklaskami i uznaniem ogromnie muzykalnej i wyrobionej publiczności konkursowej, dała nam także wiele satysfakcji, stanowiła wspaniałe doświadczenie w krótkiej wszak historii chóru.

  >> więcej
 • Logo PNWM

  Na wakacjach w Hamm

  Dwunastoosobowa grupa wychowanków z MDK spędziła tydzień pełen atrakcji u swoich przyjaciół z Yugendzentrum w Hamm. Niemieccy gospodarze: Nadine Siebert i Vera Borngasser zadbały o każdą minutę naszego pobytu. Dużo zwiedzaliśmy, tym razem pod kątem poznawania różnorodnych kultur. Byliśmych w świątyni buddyjskiej i muzułmańskiej, raczyliśmy się także ich tradycyjną kuchnią. Spędziliśmy dzień pełen wrażeń w MOVIE PARK. Ochłody szukaliśmy na krytch i otwartych basenach.  Każdy dzień dokumentowaliśmy w cyfrowym pamiętniku. Dużo się nauczyliśmy, dobrze się bawiliśmy i zaprzyjaźniliśmy. Już odliczamy czas do kolejnego spotkania - za rok w Kaliszu.

  >> więcej
 • Hamm 2011

  Z wizytą w Hamm

  Pierwszy tydzień sierpnia 15 osobowa grupa wychowanków i nauczycieli z MDK spędziła u przyjaciół z Yugendzentrum w Hamm. W tym roku wspólnie realizowaliśmy warsztaty z pedagogiki przygody, były zabawy w terenie z elementami gier logicznych, urządzeniami GPS oraz niezwykła podniebna wspinaczka.

  >> więcej