Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Fabryczna 13-15, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl
e-mail: mdk.konkursy@op.pl

A A A

Kronika

 • "Kopciuszek " w wykonaniu uczestników pracowni MDK czerwiec 2018

  Spektaklem "Kopciuszek" na scenie Centrum Kultury i Sztuki, zespoły artystyczne pracowni MDK podsumowały dobiegający końca rok szkolny 2017/2018.

  Reżyserem przedstawienia, w którym wzięło udział blisko stu wykonawców, był pan Rafał Paczkowski, opiekun grupy teatralnej TA STRONA. W speaktaklu wystąpiły zespoły pracowni tanecznych pod kierownictwem pani Ewy Paczkowskiej, Violetty Graczyk i Barbary Juszczak. Zaprezentowali sie także nasi najmłodsi uczestnicy - dzieci z pracowni zajęć umuzykalniających pod opieką pani Magdaleny Żarneckiej, Studio Piosenki WOKALMANIA pod kierownictwem pani Anny Bakalarek oraz Zespół Muzyki Dawnej ALLA SEMIBREVE prowadzony przez pana Łukasza Pieniążka.

  Przedstawienie nie byłoby tak udane gdyby nie zaangażowanie i pomoc pana Grzegorza Walendowskiego, który wcielił sie w rolę akustyka, pani Magdaleny Mazurowskiej, która czuwała nad oświetleniem spektaklu, pana Janusza Lewandowskiego, który zadbał o scenografię, pana Tomasza Kubisa, który przygotował animacje oraz pani Beaty Solińskiej, która zadbała o charakteryzację występujących.

  Pani Beata Paszak dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, podziękowała wszystkim wykonawcom i ich opiekunom, za niesamowite emocje, których dostarczyli widowni. Pani dyrektor zwróciła się także do rodziców uczesyników MDK, dziękując im za zaangażowanie i pomoc w realizowaniu pasji swoich dzieci.

   

  Serdeczne podziękowania składamy także Dyrekcji i całemu Zespołowi Centrum Kultury i Sztuki, za wszelką życzliwosć i pomoc w zrealizowaniu spektaklu.

   

   

  >> więcej
 • Nagrody, wyróżnienia...czerwiec 2018

  Miło nam poinformować, że wśród laureatów 33. edycji Konkursu Plastycznego ŚWIAT DZIECKA znaleźli się młodzi twórcy z pracowni plastycznych MDK. Tym razem na adres organizatora - Galerii Sztuki im. Jana Tarasina - wpłynęło 1454 prac z 84 miejscowości. Komisja oceniająca przyznała 17 nagród i 59 wyróżnień, a uroczyste otwarcie wystawy, połączone z wręczeniem nagród odbyło się tradycyjnie w Dzień Dziecka, 1 czerwca.

  Gratulujemy nagrodzonej ZOSI KRZYKALE, wyróżnionym: MARYSI KUPAJ, ZOSI RYCHARSKIEJ i KAMILI FIBINGIER oraz ich artystycznym opiekunkom: BOGUSŁAWIE KOWALCZYK i BEACIE SOLIŃSKIEJ.

  >> więcej
 • CZERWONAK - maj 2018

  23 najlepszych małych wokalistów walczyło w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu o wejście do finału XXIII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków CZERWONAK 2018, który odbędzie się w tym roku 10 czerwca w Koziegłowach.

  Po przesłuchaniu prezentacji konkursowych, Jury pod przewodnictwem Pana Remigiusza Wojciechowskiego, reprezentującego głównego organizatora Festiwalu - GOK SOKÓŁ w Czerwonaku, w składzie: Magdalena Żarnecka, Grzegorz Walendowski oraz Łukasz Pieniążek, postanowiło przyznać 6 wyróżnień dających nominację do finału Festiwalu nastepującym Uczestnikom:

  Klara Małecka - Publiczne Przedszkole Sióstr Nazaretanek w Kaliszu

  Marta Ubych - Przedszkole Niepubliczne "Szczęśliwa 13" w Kaliszu

  Pola Jędrzejak - Przedszkole nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie

  Lena Fornalczyk - Publiczne Przedszkole w Wielowsi

  Konstancja Borowiecka - Niepubliczne Przedszkole "Niezapominajka" w Kaliszu

  Lena Całka - Przedszkole w Kobylinie.

  Jury postanowiło wyróznić także ustnie, bez kwalifikacji do finału dwie Uczestniczki: Barbarę Adamczyk z Anglojęzycznego Niepublicznego Przedszkola "Butterfly" w Kaliszu oraz Marcelinę Słomę z Przedszkola w Białobłotach.

  Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy, a za nominowanych do finału Festiwalu mocno trzymamy kciuki!!!

   

  >> więcej
 • Finał CZTERECH PÓR ROKU - maj 2018

  1500 prac, 51 nagród, 60 wyróżnień, 4 wystawy - to tegoroczne "statystyki" Konkursu Plastycznego "Cztery pory roku", który Młodzieżowy Dom Kultury organizuje dla kaliskich i okolicznych przedszkolaków nieprzerwanie od ponad 30 lat. Prace konkursowe wciąż zaskakują jurorów, oprócz warstwy artystycznej i estetycznej, niosą ładunek magii, odkrywają tajemnice przyrody i uczą proekologicznych zachowań. Warto zobaczyć wystawę finałową, łączącą wszystkie pory roku w jednym miejscu i czasie, która będzie eksponowana w MDK do końca wakacji. Pierwszymi zwiedzającymi byli autorzy obrazków w towarzystwie rodziców, rodzeństwa, dziadków i pań przedszkolanek, pod których inspiracją prace powstały. Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków odbyło się w MDK w środę 9 maja 2018. Lista laureatów w załączeniu.

  >> więcej
 • LUNA we Włocławku - maj 2018

  Grupa taneczna LUNA z MDK wzięła udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Tańca Współczesnego CODA we Włocławku. Dziewczęta z pracowni p. Ewy Paczkowskiej zaprezentowały się w doborowym towarzystwie zespołów między innymi z Bydgoszczy, Białegostoku, Ciechanowa, Lublina, Mrągowa, Włocławka, Warszawy. Jury doceniło naturalność oraz zaangażowanie tancerek, a dziewczęta mogły nabyć nowych doświadczeń i obejrzeć wiele fantastycznych choreografii. Wyjazd do nadwiślańskiego Włocławka jak zwykle był bardzo udany.
  Miesiąc wcześniej LUNA na przeglądzie tanecznym
  TYLKO DANCE MA SENS została nagrodzona WYRÓŻNIENIEM. Dziewczęta wytańczyły je choreografią "Marzenia".

   

   

   

   

  >> więcej
 • Otwarte drzwi MDK - maj 2018

  Był początek weekendu, piątkowe popołudnie, za oknami szalała burza, a pod dachem MDK zabawa piknikowa trwała w najlepsze. Pomimo niesprzyjającej pogody, zrealizowaliśmy wszystkie punkty programu otwartych drzwi pracowni MDK, do których dzieci, młodzież i nauczyciele szykowali się od dawna.  Odbył się EKO - KIERMASZ z perfekcyjnie przygotowanymi stoiskami, gdzie można było "ustrzelić" nie lada okazję, czas umilały pokazy wokalne, taneczne i instrumentalne naszych wychowanków, w międzyczasie można było się sprawdzić podczas zabaw ruchowych, konkursów i w strefie planszówek. Młodzi plastycy ozdabiali buźki najmłodszym, a żeglarze przygotowali regaty "O Błękitną Wstęgę Wielkiej Rynny". O słodki poczęstunek i nagrody w konkurach zadbała Rada Rodziców MDK - serdecznie dziękujemy.

   

  >> więcej
 • 18. Konkurs Piosenki Przedszkolaków - kwiecień 2018

  17 solistów i 8 zespołów wokalnych z kaliskich przedszkoli i szkolnych "0" stanęło w konkursowe szranki w Młodzieżowym Domu Kultury, mierząc się na głosy w 18. Konkursie Piosenki Przedszkolaków. Jury w składzie: Anna Bakalarek, Borys Przetakiewicz i Grzegorz Walendowski pod "czujnym okiem" p. dyr. Beaty Paszak z dużą sympatią, ale przede wszystkim uwagą wysłuchało wszystkich prezentacji małych artystów: solistów, solistów z chórkami, duetów i zespołów.
  W kategori - soliści na podium stanęli: Konstancja Borowiecka z "Niezapominajki" (I. miejsce), Klara Małecka od Sióstr Nazaretanek (II. miejsce) i Zuzanna Maćkowiak z NP im. Misia Uszatka (III. miejsce), w kategorii: zespoły jury przyznało tylko jedną nagrodę - I. miejsce - Zespołowi z PP Sióstr Nazaretanek w składzie: Marta Marciniak, Róża Michalska, Maciej Lis i Piotr Wywrocki.
  Wyróżnienia trafiły do solistek: Basi Adamczyk, Marty Ubych, Nataszy Mikołajewskiej z chórkiem i Leny Fornalczyk oraz do zespołów z PN "Szczęśliwa 13" i PP Nr 1 w Kaliszu.
  Jednocześnie 4 solistów otrzymało kwalifikacje do etapu rejonowego 23. Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków CZERWONAK 2018, które odbędą się w MDK 29 maja. Kalisz reprezentować będą: Konstancja Borowiecka, Klara Małecka, Basia Adamczyk i Marta Ubych.

  >> więcej
 • Dzień Tańca w MDK - kwiecień 2018

  Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia... tymi słowami - fragmentem orędzia napisanego przez Ohada Naharina z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca - rozpoczęliśmy nasze małe wielkie święto tańca w Młodzieżowym Domu Kultury.

  26 kwietnia MDK we współpracy ze Studium Animatorów Kultury przygotował spotkanie młodych tancerzy, którzy zaprezentowali spektakle, nad którymi pracowali w mijającym sezonie. Na scenie MDK zaprezentowali się tancerze ze Studium Animatorów Kultury w choreografiach Anny Wytych - Wierzgacz i w choreografiach własnych, choreografie z MDK stworzone pod okiem Ewy Paczkowskiej i Magdy Mazurowskiej, spektakl z ostrowskiego MDK-u w choreografii Martyny Konowalskiej, Sieraszewski Dance Studio w choreografiach Aurelii i Eweliny Sieraszewskich, hip hop ze Szkoły Music Store przygotowany przez Klaudię Poziemską oraz solo Anity Stempin.
  By słowa stały się faktem, na koniec imprezy artyści zaprosili na scenę publiczność, by każdy na moment miał szansę zatańczyć choć trochę:). Dziękujemy wszystkim za wspaniały wieczór.

  >> więcej
 • SZTUKAzaKUKAła w MDK kwiecieN 2018

  W miniony weekend w Kaliszu odbyła się IV edycja Dziecięcego Festiwalu Działań Artystycznych SZTUKA KUKA organizowanego przez Strefę Artystyczną Uciechowo. Podczas tegorocznej edycji odbyło się blisko 30 różnorodnych warsztatów artystycznych, w których mogli wziąć udział najmłodsi mieszkańcy naszego miasta. W wydarzenie to włącza się wiele instytucji, pedagogów, animatorów, instruktorów oraz artystów.

   

  Także Młodzieżowy Dom Kultury po raz kolejny z wielką przyjemnością wsparł działania festiwalowe, organizując warsztaty plastyczne, wokalne oraz teatralne. Już w sobotnie przedpołudnie uczestnicy, pod opieką Pań plastyczek: Marty Dutki, Beaty Solińskiej i Bogusi Kowalczyk, wspólnie tworzyli magiczny i kolorowy świat za pomocą farb, pędzli, pipet i spryskiwaczy na wielkoformatowych tkaninach. Następnie, podczas zajęć wokalnych z Panią Anną Bakalarek, wszyscy przenieśli się do krainy wyobraźni, zmieniając się w znane postaci z bajek.  Festiwalowy dzień w Młodzieżowym Domu Kultury zakończył spektakl „Opowieść o Calineczce” połączony z warsztatami teatralnymi dla najmłodszych i ich rodziców, przygotowany przez Panie: Majkę Graf i Agnieszkę Wypych z Fundacji Animacji Społeczno Kulturalnej KWADRATURA.

   

  Dziękujemy wszystkim za przybycie i za wspólnie spędzony czas, MDK jest zawsze dla Was otwarty. Zapraszamy!

   

  >> więcej
 • Tylko Dance Ma Sens - kwiecień 2018

  71 odsłon tanecznych w najróżniejszych stylach i konfiguracjach obejrzeliśmy podczas Regionalnych Spotkań Tanecznych TYLKO DANCE MA SENS, które Młodzieżowy Dom Kultury organizuje wraz z Centrum Kultury i Sztuki. Tegoroczne spotkania zgromadziły kilkuset tańczących dzieciaków i młodzieżówę z południowej Wielkopolski w piątek 6 kwietnia w gościnnych progach CKiS. Choć Spotkania z założenia nie są konkursem to organizatorzy, na "wyraźną prośbę" uczestników, zapraszają obserwatorów, którzy przyznają Statuetki Spotkań. W tym roku odpowiedzialnej roli jurorów podjęli się: Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska i Magda Mazurowska. Nagrody i wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach wiekowych. Werdykt prezentujemy w załączonym PROTOKOLE.

  >> więcej
 • Zaśpiewali solo w Kaliszu - kwiecień 2018

  W piątek, 13 kwietnia w Centrum Kultury i Sztuki odbył się się finał XVI Kaliskiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA KALISZA. Solistki i solistów, którzy reprezentowali pięć województw, w czterech kategoriach wiekowych oceniało profesjonalne jury: Jacek Wójcicki i Adam Prucnal z Krakowa pod przewodnictwem prof. Andrzeja Ryłko. Grand Prix zdobyła Iga Wojciechowska, która przyjechała do nas z Wieruszowa. Lista laureatów w załączeniu i w  Protokole na stronie konkursu www.konkurspiosenki.kalisz.pl

  Poniżej zamieszczamy fotorelację z konkursu.

  >> więcej
 • Najlepsi recytatorzy roku szkolnego - marzec 2018

  Jerzy Sobczyk i jego starsza koleżanka - Matylda Szuszkiewicz, oboje ze Szkoły Podstawowej Nr 16, zdobyli tytuł NAJLEPSZEGO RECYTATORA ROKU SZKOLNEGO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 2017/2018. W sobotę 24 marca w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się finał Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją". Jury w składzie: Beata Paszak dyr. MDK, Elżbieta Orłowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Majka Graf, Małgorzata Piechowiak i Rafał Paczkowski po wysłuchaniu 27 recytatorów - finalistów przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych. Klasy 0 - 3: I. miejsce (i tytuł) Jerzy Sobczyk oraz cztery wyróżnienia: Jagoda Pawłowska i Konrad Efinowicz ze SP Nr 10, Patrycja Fibingier z PSP "Jagiellończyk" oraz Kacper Ubych z "17". Klasy 4 -7: I. miejsce (i tytuł) Matylda Szuszkiewicz, wyróżnienia: Weronika Banaszak ze SP w Droszewie, Martyna Urbaniak z kaliskiej "16", Zuzana Wojciechowska ze SP nr 10 i Katarzyna Zgarda ze SP nr 14. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, wszyscy laureaci nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Miłą niespodziankę "najlepszym recytatorom" sprawił p. Edward Prus wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza, który wręczył nagrody i przekazał życzenia zdolnym i pracowitym uczniom podstawówek od Prezydenta Miasta Kalisza. W sobotnie przedpołudnie była jeszcze jedna niespodzianka - taneczna, którą dla "trochę zestresowanych" występami przygotowali praktykanci: Marek i Amanda.

  Konkurs Recytatorski "Zabawa z poezją" to wspólne przedsięwzięcie Młodzieżowego Domu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Od ponad trzydziestu lat nieprzerwanie, wspólnie i z wielką przyjemnością promujemy czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, stwarzając okazję do prezentacji ich pasji i umiejętności :).

  >> więcej
 • TEŻ MAM TALENT...marzec 2018

  Pierwszego dnia wiosny, 21 marca, w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się I. edycja konkursu TEŻ MAM TALENT. Wystąpiło 25 wykonawców z Kalisza, powiatu kaliskiego, Ostrowa Wlkp. i Jarocina, którzy przed publicznością oraz jurorami, reprezentującymi MDK i Komoda Club Residence, prezentowali swoje talenty. Jurorzy spośród wszystkich występów wybrali trzy, a później publiczność w drodze głosowania wyłoniła zwycięzcę. I tak: I. miejsce zajęła uzdolniona muzycznie i aktorsko Michalina Matuszak ze Szkoły Muzycznej w Jarocinie, która zachwyciła publiczność piosenką „W moim ogródecku” z własnym gitarowym akompaniamentem. II miejsce wyśpiewała Ada Jarek ze SP nr 17, a III miejsce zajął Kacper Żarnecki z Gimnazjum w Opatówku, który rozbawił publiczność występem iluzjonistycznym. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Pęder ze SP nr 14 za prezentację artystycznych wyrobów z filcu oraz Kaja Kaźmierczak za podzielenie się z publicznością pasją tworzenia „makabrycznych” charakteryzacji na modelkach.

  Komoda Club Residence, oprócz nagród rzeczowych, przygotował listy gratulacyjne i zaproszenia do udziału w występach na ŚWIĘCIE ULICY NIECAŁEJ. 1 września kaliszanie będą mogli zobaczyć, nie tylko wymienionych powyżej laureatów, ale również: Amelię Grzelaczyk i Nikolę Antczak oraz Michała Machowski ze SP nr 16 w Kaliszu, Izabelę Staroń reprezentującą MDK w Ostrowie Wlkp., Gabrielę Ratajczyk ze SP w Biernatkach, Martynę Kamzol ze SP w Wielowsi, Gabrielę Wieczorek ze SP nr 6, Cezarego Wytwera oraz duet: Marta Małolepsza i Sara Polińska ze Szkoły Artystycznej „Talent Studio” w Kaliszu.
  Podsumowując imprezę, p. Łukasz Pieniążek z-ca dyr. MDK pogratulował wszystkim udanych występów, odwagi, pomysłów i chęci do dzielenia się swoimi zainteresowaniami.

   

  >> więcej
 • Teatrzyki przedszkolne - marzec 2018

  Wyniki XVII Prezentacji Teatrzyków Przedszkolnych. I tak: I. miejsce i NAGRODĘ PLUSZOWEGO MISIA zdobyli znakomici aktorzy z Niepublicznego Przedszkola im. Misia Uszatka za przedstawienie pt. "Tadek Niejadek", II. miejsce publiczność przyznała przedszkolakom z Publicznego Przedszkola Nr 1 za widowisko słowno - muzyczne o Wisi Modnisi w roli głównej. Po raz pierwszy w Prezentacjach przewidziano NAGRODĘ SPECJALNĄ - występ na scenie CKiS podczas oficjalnego otwarcia IV Dziecięcego Festiwalu Działań Artystycznych "SztukaKuka", którą otrzymało, z rąk Pani Natalii Zawartki - pomysłodawczyni projektu, Publiczne Przedszkole Nr 18 "Chatka Puchatka". Zdobywcy I. i II. miejsca również zostali zaproszeni do występów inaugurujących Festiwal.

  Podczas XVII Prezentacji Teatrzyków Przedszkolnych w MDK wystąpili:
  1. Przedszkole Integracyjne Sióstr Felicjanek
  2. Publiczne Przedszkole Samorządowe w Stawiszynie, filia Petryki
  3. Publiczne Przedszkole Nr 18 CHATKA PUCHATKA
  4. Publiczne Przedszkle Nr 1
  5. Niepubliczne Przedszkole im. M. Konopnickiej
  6. Niepubliczne Przedszkole im. MISIA USZATKA

  Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy udanych występów.

  >> więcej
 • Wiosenny koncert w DDPS - marzec 2018

   

  Zespół Muzyki Dawnej ALLA SEMIBREVE i dziewczyny ze Studia Piosenki WOKALMANIA z MDK ze swoimi nauczycielami: p. Anią Bakalarek i p. Łukaszem Pieniążkiem sprawili miłą niespodziankę podopiecznym Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Cegielnianej. Z okazji Dnia Kobiet Młodzieżowy Dom Kultury przygotował specjalny wiosenny koncert.

  >> więcej
 • fot. www.kalisz.pl

  ALLA SEMIBREVE z MDK Kalisz na podium - luty 2018

   

  Na 40 Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM 2018 BRĄZOWĄ HARFĘ EOLA zdobył Zespół ALLA SEMIBREVE z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Serdeczne gratulacje dla wszystkich członków zespołu i Pana Łukasza Pieniążka składa cała dumna ekipa MDK. Brawo Wy!

  >> więcej
 • II. etap "Zabawy z poezją" MDK 2018

  Bawili się poezją luty 2018

  Finał Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją" zapowiada się bardzo emocjonujaco. Uczestnicy II. etapu wysoko zawiesili poprzeczkę. Jury w składzie: Beata Paszak, Elżbieta Orłowska, Małgorzata Piechowiak, Majka Graf i Magdalena Żarnecka, podsumowując piątkowe eliminacje, podkreśliło bardzo dobre przygotowanie wszystkich recytatorów. Udane występy były efektem pracy nad doborem repertuaru i przemyślaną interpretacją.

  Nagrody i zaproszenia do FINAŁU KONKURSU w lutowych przesłuchaniach w kategorii klas 0 - 3 otrzymali: Antoni Cholajda ze SP w Koźminku, Nikola Antczak, Jerzy Sobczyk i Antonina Urbaniak z kaliskiej "16", Aleksandra Kowalewska i Konrad Efinowicz ze SP Nr 10 oraz przedstawiciele "17": Maria Splewińska, Kacper Ubycha i Kamil Warsiewicz. Po sobotnich przesłuchaniach wejściówki na FINAŁ trafiły do starszych koleżanek i kolegów: Matyldy Szuszkiewicz i Martyny Urbaniak ze SP Nr 16 w Kaliszu, Weroniki Banaszak i Karoliny Mądry ze SP w Droszewie, Oskara Różańskiego ze SP NR 14 oraz Zuzanny Wojciechowskiej z "10".

  Laureaci I. i II. etapu "Zabawy z poezją" spotkają się na finale w MDK 24 marca 2018 i "powalczą" o statuetkę i tytuł "Najlepszego recytatora roku szkolnego 2017/2018", które od ponad 30 lat przyznają organizatorzy konkursu:  Młodzieżowy Dom Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka

   

  >> więcej
 • Ferie w MDK 2018

  Ferie w MDK luty 2018

  W pierwszy dzień ferii zimowych w MDK ruszyła AKADEMIA KILKULATKA. Ponad 30 osobowa grupa kaliskich uczniów spędziła z nami tydzień. Na początek odwiedziły nas Panie Policjantki z misją przygotowania dzieciaków do bezpiecznego spędzenia wolnego czasu. Nasi nauczyciele - mistrzowie w swoich specjalnościach - każdego dnia odkrywali przed uczestnikami tajniki sztuk wielorakich. Poniedziałek minął pod znakiem modelarstwa, potem była jeszcze plastyka, taniec i zajęcia wokalne, a także wycieczka, familijny bal walentynkowy oraz turniej tenisa stołowego i gier planszowych.

  >> więcej
 • Prezenty na Walentynki - luty 2018

  Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Nr 1 czują się w MDK jak u siebie. W ostatni piątek tuż przed feriami w dziecięcej pracowni plastycznej, na zaproszenie Pani Marty Dutki, wzięły udział w warsztatach pt. "Prezenty na Walentynki". Samodzielnie wykonane serca - kwiatki w Dzień Zakochanych wręczą: mamie? tacie? ulubionej pani? raczej nie... pewnie trafią do sympatycznej koleżanki lub fajnego chłopaka z grupy!

  >> więcej
 • WALENTYNKI w MDK - luty 2018

  Czerwono i różowo było 14 lutego w MDK. Uczestnicy AKADEMII KILKULATKA szybko załapali klimat Święta Zakochanych. Rano zadbali o odpowiedni strój, potem samodzielnie wykonali akcesoria na bal i prezenty dla sympatii. W pełni gotowi do zabawy walentynkowej oddali się w ręce Pani Magdy, która przygotowała dla nich wiele atrakcji i niespodzianek przy muzyce.

  >> więcej
 • Zainspirowani muzyką dawną w MDK - luty 2018

  Kiedy w zimowym anturażu w różnych miejscach Kalisza rozbrzmiewa muzyka dawna, w pracowni plastycznej MDK powstawały piękne prace inspirowane dźwiękami średniowiecza, renesansu i baroku. Warsztaty plastyczne dla uczestników MDK poprowadziła Pani Iwonna Jedlińska z MDK „Pod Akacją” z Lublina. Pani Iwonna wraz ze swoimi wychowankami od wielu lat bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”, na którym lublinianie zdobyli chyba najwięcej nagród i wyróżnień, a ich prace od lat ilustrują i ozdabiają festiwalowe wydarzenia w Kaliszu, Ostrowie Wlkp., Krotoszynie, Warszawie. W imieniu kaliskich nauczycieli i uczniów serdecznie dziękujemy Pani Iwonnie Jedlińskiej za podzielenie się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Również i tym razem powstały bardzo ciekawe prace, a propozycja mieszania różnych technik z ekoliną okazała się strzałem w dziesiątkę.

  >> więcej
 • fot. KChN

  Kaliski Chór Nauczycielski styczeń 2018

  Niedziela, mroźny poranek, pięknie oszronione drzewa, Katedra w świątecznej odsłonie, serdeczne przyjęcie przez jej gospodarza Księdza Prałata Adama Modlińskiego i zasłuchana publiczność - w takiej oprawie odbył się KONCERT KOLĘD w wykonaniu Kaliskiego Chóru Nauczycielskiego MDK pod dyrekcją Małgorzaty Błaszczyk. Repertuar przygotowany przez zespół obejmował znane polskie kolędy i bożonarodzeniowe pieśni z wielu zakątków Europy.

  >> więcej
 • Karnawałowo w MDK styczeń 2018

  W poniedziałkowe popołudnie - 22 stycznia odbył się w MDK długo oczekiwany BAL KARNAWAŁOWY. W tym dniu sala widowiskowa Młodzieżowego Domu Kultury zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, duchów, motylków i innych barwnych postaci znanych z bajek i kreskówek. Przy dźwiękach skocznej muzyki dzieci mogły pobawić się ze swoimi kolegami, a także rodzicami i nauczycielami. Wszyscy chętnie uczestniczyli w proponowanych przez Panią Magdę konkursach. Wybrani zostali także król i królowa balu: Adaś i Marysia, którzy należą do najmłodszego pokolenia naszych wychowanków. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy były wyczerpujące i absolutnie wymagały przerw i regeneracji sił, podczas których dzieci z apetytem buszowały w słodkim zakątku przygotowanym przez Radę Rodziców.

  >> więcej
 • Cztery pory roku na obrazkach grudzień 2017

  22 grudnia to początek kalendarzowej zimy, ale w MDK jeszcze łapiemy okruchy pięknej jesieni. Na "jesienny" etap konkursu plastycznego dla przedszkolaków "Cztery pory roku" wpłynęła rekordowa liczba prac - 455. Jury w składzie: Monika Marek, Marta Dutka i Janusz Lewandowski do nagród i wyróżnień wytypowało 31 przedszkolaków.  Ich prace można oglądać na wystawie w MDK na I. piętrze. Na uroczystość wręczenia nagród, niestety trzeba poczekać do maja :). Lista laureatów w załączeniu.

  >> więcej
 • Mikołajkowo,andrzejkowo, wesoło... w MDK grudzień 2017

  Jak to zwykle na imprezach w MDK bywa, frekwencja na Wieczorze Andrzejkowo - Mikołajkowym dopisała. Nikt z obecnych nie mógł narzekać na nudę, ani wychowankowie, ani ich rodzice, którzy chętnie wspierali swoje pociechy podczas drużynowych konkursów i zabaw. Każdy za to mógł zapisać swoje marzenia, a potem sprawdzić w drodze doświadczenia czy się spełni. Były też tańce, zagadki, pakowanie żywych prezentów, karaoke oraz mikołajkowe upominki dla wszystkich dzieci. Niemałą niespodzianką był występ młodych iluzjonistów: Kacpra Żarneckiego oraz Antka Dudkiewicza, którzy fantastycznie nie tylko czarowali, ale również rozbawiali publiczność. Oprócz wspaniałej zabawy, którą przygotowała nasza organizatorka imprez p. Magdalena Żarnecka, był też słodki poczęstunek, ufundowany przez Radę Rodziców MDK. Pięknie DZIĘKUJEMY.

   

  >> więcej
 • Spektakl świąteczny z najlepszymi życzeniami...grudzień 2017

  Do bajkowej wioski, w której żyli sprytni artyści różnych talentów, zaprosili wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury swoje rodziny i przyjaciół we wtorkowy wieczór 19 grudnia 2017. Publiczność do ostatniego wolnego miejsca wypełniła widownię Centrum Kultury i Sztuki, z przejęciem śledząc artystyczne zmagania dobra ze złem. Na scenie co rusz pojawiali się zaskakujący bohaterowie, a akcja otarła się o "gwiezdne wojny". Na szczęście wszyscy przeszli na dobrą stronę mocy: wokalmaniaczki p. Ani Bakalarek ze Studia Piosenki MDK, aktorzy szlifowani przez p. Rafała Paczkowskiego, tancerki i tancerze, którymi dowodziły panie: Ewa Paczkowska, Magda Mazurowska, Violetta Graczyk i Barbara Juszczak, muzycy przeniesieni z przeszłości przez p. Łukasza Pieniążka i gwiezdne maskotki umuzykalnione przez p. Magdę Żarnecką. Świąteczny spektakl i możliwość pokazania swoich umiejętności na scenie z przyjaciółmi u boku to prezent, najlepszy jaki możemy wspólnie: uczniowie i nauczyciele MDK z najlepszymi życzeniami, ofiarować rodzicom naszych wychowanków.

  >> więcej
 • Warsztaty taneczne w MDK grudzień 2017

  Grupy taneczne z Młodzieżowego Domu Kultury wzięły udział w warsztatach tanecznych poprowadzonych przez znaną w Kaliszu tancerkę Panią Anetę Zwierzyńską. Podczas zajęć młodzi adepci tańca poznali figury akrobatyczne wykorzystywane w capoeirze oraz tajniki łączące tę specyficzną sztukę walki z tańcem. Trzy godziny to zbyt mało na opanowanie nowej techniki ale wystarczająco dużo, żeby zainspirować i zmotywować młodzież do nieustannych poszukiwań.

   

  Aneta Zwierzyńska - tancerka, choreograf, performer, instruktorka tańca i capoeiry. Absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu na wydziale tańca współczesnego oraz studiów magisterskich w Anton Bruckner Privatuniversität w Linzu (Austria) na dwóch kierunkach: Movement Research oraz pedagogiki tańca. W latach 2003-2006 szkoliła się u Witolda Jurewicza oraz Jacka Owczarka w Kaliszu, wiele lat tańczyła w Teatrze Tańca ALTER w MDK.

  >> więcej
 • Wieczór Wigilijny w MDK grudzień 2017

  Kaliski Chór Nauczycielski oficjalnie zainaugurował Święta Bożego Narodzenia w Młodzieżowym Domu Kultury. Występ zespołu był wyjątkowy, Państwo Chórzyści oddali się w ręce nowego dyrygenta - swojej dotychczasowej koleżanki Pani Małgorzaty Błaszczyk, która zastąpiła dotychczasowego prowadzącego prof. Andrzeja Ryłko. Za podjęcia wyzwania, życząc satysfakcji z pracy i sukcesów całemu zespołowi, podziękowali Dyrygentce - dyrektor MDK p. Beata Paszak oraz naczelnik Wydziału Edukacji UM p. Mariusz Witczak.

  Druga odsłona Wieczoru Wigilijnego minęła przy wyśpiewanych życzeniach i zagranych kolędach, przygotowanych przez wychowanków pracowni muzycznej. Na scenie zaprezentowały się najmłodsze "wokalmaniaczki" ze Studia Piosenki MDK oraz spora grupa instrumentalistów, którzy z wdziękiem popisywali się umiejętnościami gry na pianinie, keyboardzie i flecie.

  W akcie trzecim scenę opanowali utalentowani plastycy z MDK i SP 16 - laureaci Konkursu Plastycznego "Aby było nam milej". Dzięki ich pomysłowości i pracowitości Młodzieżowy Dom Kultury wita już od progu wszystkich gości oryginalnymi ozdobami świątecznymi.

  >> więcej
 • "O Laur Haliny Poświatowskiej" WYNIKI PÓŁFINAŁÓW listopad 2017

  Już po raz drugi Regionalne Towarzystwo Kultury w Świebodzinie zaprosiło Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu do współorganizacji XVIII Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego i przeprowadzenia rejonowych półfinałów, nad którymi honorowy patronat objął Wielkopolski Kurator Oświaty. W tegorocznej edycji w MDK w Kaliszu - o laur Haliny Poświatowskiej, w pięćdziesiątą rocznicę śmierci poetki - "walczyło" 25 recytatorów, reprezentujących szkoły podstawowe, klasy gimnazjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne z Kalisza, Ostrzeszowa i Zbierska. Zaproszenia na finał, który tradycyjnie odbędzie się w Świebodzinie (2 grudnia 2018 r.), decyzją jury powołanego przez organizatorów, otrzymali: Patrycja Witkowska i Jerzy Sobczyk ze Szkoły Podstawowej nr 16, Gabriela Kamińska i Ismena Tylczyńska również z "16", ale recytujące w kategorii klas gimnazjalnych oraz Sylwia Bednarek z LO w Ostzreszowie i Patrycja Merdacz z V LO w Kaliszu. Jury przyznało także wyróżnienia: Julii Witmajer i Zuzannie Prus "gimnazjalistkom" z Teatralnej, Weronice Niemiec z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu oraz Annie Łukowskiej z IV LO. Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy uczestnictwa, a laureaci nagrody książkowe.

   

   

  Więcej informacji o finale przeczytacie w zakładce KONKURSY.
  Informacji szczegółowych udziela p. Magda Żarnecka organizator imprez MDK 62 767 25 21

   

  >> więcej
 • "O służącej, która pokochała kupca" listopad 2017

  Na medal spisali się młodzi aktorzy i muzycy z Młodzieżowego Domu Kultury podczas uroczystości przyjęcia pierwszoklasistów do społeczności kaliskich uczniów. Grupa teatralna TA STRONA i Zespół Muzyki Dawnej ALLA SEMIBREVE w składzie: Karolina Krawczyk, Julia Spychałowicz, Małgorzata Gaj, Zuzanna Woźniak, Weronika Kąkol, Adam Paczkowski oraz Olga Rykowska, Julia Piszczorowicz, Agata Aleksandrzak, Wiktor Piszczorowicz, Basia Grudzińska, Alicja Dymarczyk zagrali dla młodszych kolegów bajkę pt. "O służącej, która pokochała kupca" w reżyserii Rafała Paczkowskiego. Oklaskiwało ich prawie 900 uczniów z 25 kaliskich podstawówek, a wszystko to wydarzyło się w Auli UAM 2 listopada 2017. Więcej informacji na www.kalisz.pl.

  >> więcej
 • I. etap "Zabawy z Poezją" WYNIKI! listopad 2017

  Kilkudziesięciu recytatorów ze szkół podstawowych "walczyło" o wejściówki do finału Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją", który Młodzieżowy Dom Kultury organizuje wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka. Jury w składzie: Beata Paszak dyrektor MDK, Elżbieta Orłowska przedstawiciel współorganizatora, Małgorzata Piechowiak, Majka Graf, Magdalena Żarnecka i Jakub Kowalski, w kategorii klas 0-III nagrodziło: Zuzannę Cichą ze SP nr 17, Patrycję Fibingier i Esterę Palimąkę z PSP Jagiellończyk, Magdalenę Józefiak ze SP nr 12, Krystiana Matuszaka ze SP w Koźminku, Natalię Gęsicką i Jagodę Pawłowską z "10" oraz Alinę Ludwiczak z "15". Po sobotnich przesłuchaniach dołączyli do finalistów starsi koledzy: Laura Królak ze SP nr 10, Katarzyna Zgarda i Gabriela Karolak z "14", Weronika Urban i Iga Trawkowska ze SP nr 9 oraz ze Szkoły Podstawowej w Koźminku Hanna Kardaś.
  Dla wszystkich pozostałych uczestników, którym się nie poszczęściło, mamy dobrą wiadomość, przed Wami jeszcze jedna szansa - 2 i 3 lutego 2018 w MDK odbędzie się II. równorzędny etap. Może z innym utworem, bogatsi o zdobyte doświadczenie podejmiecie wyzwanie i spróbujecie jeszcze raz?

  >> więcej
 • Cztery Pory Roku LATO 2017

  LATO już tylko na obrazkach listopad 2017

  Aż 305 prac wpłynęło na pierwszy etap konkursu plastycznego dla przedszkolaków "Cztery pory roku". Spośród letnich pejzaży, jury w składzie: Beata Solińska, Janusz Lewandowski, Marta Dutka i Magdalena Żarnecka, do nagród wytypowało 15 prac, a 28 wyróżniło. Wszystkie je można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w holu MDK (I. piętro). Wręczenie nagród, niestety, dopiero po zakończeniu konkursu - w maju 2018. Lista nagrodzonych i wyróżnionych w etapie LATO w załączonym PROTOKOLE.

  >> więcej
 • Wieczór teatru i tańca w MDK 2017

  Teatralnie, tanecznie i muzycznie w MDK listopad 2017

  "Wieczór teatru i tańca w MDK" już za nami. W piątek 10 listopada scenę Młodzieżowego Domu Kultury opanowali podopieczni wszystkich chyba muz olimpijskich, nawet Uranii - patronki astronomii, bo gwiazd rozbłysło wiele. W czterech odsłonach: dwóch teatralnych i dwóch choreografiach, młodzi tancerze, aktorzy i muzycy pokazali ukształtowaną już osobowość artystyczną i kunszt i oczarowali publiczność. Ich umiejętności są największą promocją działalności MDK.

  W imieniu wychowanków, nauczycieli i dyrekcji dziękujemy widzom, za tak licznie przybycie i to nie z "pustymi rękoma". Były kwiaty dla artystów i upominki - worki "Zdrowego Kalisza" z andrutami, kredkami i malowankami, które najmłodszym wręczył pan Mariusz Witczak naczelnik Wydziału Edukacji UM.

  program Wieczoru...

  >> więcej
 • Wokalmaniaczki w akcji...listopad 2017

  27 listopada w auli ODN odbył się finał V Konkursu Informatyczno - Polonistycznego "Stefan Szolc-Rogoziński - podróżnik i badacz Afryki, który urodził się w Kaliszu". Na uroczystość wręczenia nagród organizatorzy: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 1 zaprosili "wokalmaniaczki" ze Studia Piosenki MDK, które dały krótki popis swoich umiejętności.

  >> więcej
 • XV Ogólnopolskie Letnie Warsztaty Muzyki Dawnej

  Muzyka dawna w MDK lipiec 2017

  Dużo się działo od 11 do 16 lipca w Młodzieżowym Domu Kultury, a wszystko dzięki uczestnikom XV Ogólnopolskich Letnich Warsztatach Muzyki Dawnej. Kilkudziesięciu warsztatowiczów z różnych zakątków Polski doskonaliło swoje umiejętności muzyczne, taneczne i plastyczne pod "okiem" wybitnych wykładowców – specjalistów w zakresie muzyki dawnej. Kalisz reprezentował Zespół Muzyki Dawnej "Alla Semibreve" z MDK w składzie: Olga Rykowska, Julia Piszczorowicz, Agata Aleksandrzak, Wiktor Piszczorowicz pod kierunkiem p. Łukasza Pieniążka. Nasi młodzi muzycy doskonalili umiejętności gry na instrumentach oraz poszerzali wiedzę na temat wykonawstwa muzyki dawnej.

  Zespół "Alla Semibreve" wziął udział także w trzech koncertach towarzyszących letnim warsztatom: w Pałacu w Tłokini Kościelnej, w Katedrze Kaliskiej oraz w Zamku w Gołuchowie. Podczas finałowego koncertu zespół wykonał utwór "Branle d'Ecose" - taniec szkocki z towarzyszeniem grupy tancerzy, którą tworzyli uczestnicy warsztatów, pracujacy pod opieką p. Dariusza Brojka.

  >> więcej
 • Nagrody, wyróżnienia... wrzesień 2017

  Sukcesem dla naszych wychowanków było IV Biennale Rysunku „Krechy, kreski, kreseczki” zorganizowane przez ostrowski Młodzieżowy Dom Kultury. Tym razem uczestnicy malowali, rysowali „Ptasi świat”. W konkursie wzięły udział dzieci i osoby niepełnosprawne z pracowni plastycznej MDK pod kierunkiem p. Beaty Solińskiej. Komisja konkursowa po obejrzeniu 384 prac przyznała 39 równorzędnych nagród oraz 48 wyróżnień. Wręczenie nagród odbyło się 26 września w Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży „Pędzelek” przy MDK w Ostrowie Wkp. W efekcie otrzymaliśmy 7 nagród i 9 wyróżnień. Świetną pamiątką i oryginalnym pomysłem na nagrody okazały się poduchy z nadrukiem nagrodzonych prac plastycznych. Miłym akcentem podczas wernisażu były wokalne występy wychowanków z ostrowskiego MDK oraz towarzyszące całej imprezie nagrania odgłosów ptasich treli.  Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

  Nagrodzeni laureaci konkursu:

  - Zofia Rycharska, 6 lat

  - Laura Dyczkowska, 5 lat

  - Aleksandra Wolna, 6 lat

  - Krzysztof Suszyński, Koło Plastyczne TĘCZA MDK

  - Sylwia Grzesiak, Koło Plastyczne TĘCZA MDK

  - Anna Chaładyn, Koło Plastyczne  TĘCZA MDK

  - Monika Matyjak, Koło Plastyczne  TĘCZA MDK

  Wyróżnieni laureaci konkursu:

  - Marcel Białożył,  8 lat

  - Wiesław Hajdziony, Koło Plastyczne TĘCZA MDK

  - Sylwia Mikary, Koło Plastyczne TĘCZA MDK

  - Maksymilian Kurek, Koło Plastyczne TĘCZA MDK

  - Kinga Gięda, Koło Plastyczne TĘCZA MDK

  - Magda Jakubowska, Koło Plastyczne TĘCZA MDK

  - Marta Sołtysiak, Koło Plastyczne TĘCZA MDK

  - Paweł Kucharski, Koło Plastyczne TĘCZA MDK

  - Edyta Kawecka, Koło Plastyczne TĘCZA MDK

  >> więcej
 • fot. Danuta Gruchot

  PATRIMONIUM na weselu...wrzesień 2017

  Tańcami na "Wiejskim weselu" zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017, a nowy rozpoczęliśmy w podobnym klimacie. TPiT PATRIMONIUM zaprosił mieszkańców Kalisza na wesele Jadwigi Mikołajczykówny i Lucjana Rydla do kaliskiego ratusza. Zespół z MDK uświetnił swoim występem Narodowe Czytanie WESELA Wyspiańskiego, które odbyło się w całej Polsce w tym samym czasie - w sobotę 2 września 2017 r.. Po uroczystościach w Sali Recepcyjnej PATRIMONIUM w kolorowym korowodzie przeszło na Niecałą. Tam wspólnie ze Studiem Piosenki WOKALMANIA z MDK zaprezentowali się bawiącym się na święcie ulicy kaliszanom.

  >> więcej
 • Pod wrażeniem... październik 2017

  W 100% usatysfakcjonowani wróciliśmy z integracyjnej wycieczki do Teatru Wielkiego w Poznaniu. 40 osobowa grupa wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury wraz z dyrekcją, nauczycielami, emerytami i przedstawicielem Rady Rodziców obejrzała balet JEZIORO ŁABĘDZIE Piotra Czajkowskiego (choreografia Kenneth Greve). Na każdym z nas coś innego wywarło większe wrażenie: na jednych taniec, na drugich muzyka, na jeszcze innych atmosfera, ale wszyscy opuściliśmy widownię oczarowani. W drodze powrotnej planowaliśmy kolejne wyprawy. Następnym razem może Łódź, może musical, może wiosną...

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2017

  Półkolonie MDK tydzień II. lipiec 2017

  Drugi tydzień Półkolonii MDK rozpoczęliśmy od wyprawy na Przystań Kalisz. Na miejscu bardzo serdecznie przywitał nas komandor Harcerskiego Klubu Żeglarskiego ODKRYWCA – Pan Robert Papuziński, który przygotował dla ary ciekawy program. Najpierw zaprosił dzieciaki na prezentację dotyczącą historii piractwa. Oglądaliśmy statki pływające pod czarną banderą, poznaliśmy najsłynniejszych piratów i odkryliśmy tajniki ich "fachu". Szanty wprowadziły nas w klimat życia i pracy na morzu. W końcu przyszła kolej na super atrakcję – pływanie motorówkami po Prośnie. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa każdy miał kapok. Wspaniale było zobaczyć Kalisz z zupełnie innej perspektywy, poczuć bryzę na twarzy i wiatr we włosach. Stokrotne dzięki!!!
  W drodze powrotnej czekał nas spacer po przepięknym kaliskim parku oraz zabawy ruchowe na placu zabaw. Po powrocie, jak to po wyprawie, każdy z wielkim apetytem zjadł ogromniastą drożdżówę. Pokrzepieni cukrem półkoloniści odzyskali energię i ruszyli jeszcze na zajęcia taneczno - wokalne.

  >> więcej
 • Światowy Dzień Zwierząt październik 2017

  i organizowany w jego ramach Konkurs Plastyczny „Zwierzęta czują tak jak my” przez IV LO im. I. Paderewskiego w Kaliszu oraz Klub ZWIERZOLUBÓW to świetna okazja dla wychowanków MDK zaangażowania się w działania na rzecz „braci mniejszych” i jednocześnie pokazania artystycznych umiejętności. Uczestnicy trzech pracowni plastycznych MDK pod kierunkiem Bogusławy Kowalczyk, Marty Dutki i Beata Solińskiej zdobyli w sumie 17 nagród  i wyróżnień. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 4 października w IV LO. Imprezę poprowadziła p. Katarzyna Fijołek – organizatorka całego przedsięwzięcia, która przedstawiła interesującą prezentację  i opowiedziała w jaki sposób możemy wspierać i pomagać zwierzętom. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję. Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu.

  Laureaci z MDK:
  Pracownia plastyczna p. Beaty Solińskiej:

  Laura Dyczkowska, lat 5
  Julia Kościelak, lat 7
  Nina Biniek, lat 7
  Ada Kępczyńska, lat 9
  Alicja Kornacka, lat 8
  Sylwia Mikary, Koło Plastyczne TECZA MDK
  Kinga Gięda, Koło Plastyczne TĘCZA MDK
  Maksymilian Kurek, Koło Plastyczne TĘCZA MDK
  Pracownia plastyczna p. Bogusławy Kowalczyk:
  Julia Piotrowska, lat 14
  Aleksandra Popiołek, lat 12
  Gabrysia Pawlak, lat 10
  Weronika Urban, lat 11
  Iga Trawkowska, lat 11
  Olga Rykowska, lat 14
  Wiktoria Asperska, Lat 11
  Pracownia plastyczna p. Marty Dutki:
  Julia Górska, lat 9
  Zosia Kulawinek, lat 8

   

  >> więcej
 • TĘCZA w Komodzie CZERWIEC 2017

  Uczestnicy Integracyjnego Klubu TĘCZA MDK wraz ze swoją opiekunką panią Beatą Solińską zakończyli rok szkolny 23 czerwca 2017 na imprezie w Klubie Komoda. Po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna, a konkretnie filia nr 3 z panią kierownik Zenoną Kubiak na czele, zorganizowała uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego dla osób niepełnosprawnych pt. „Moje ulubione miasto”. Po wręczeniu dyplomów oraz zbiorowych  nagród dla pracowni plastycznych, imprezę umiliły tańce i pyszny poczęstunek. Pani Beata malowała jak zwykle twarze uczestników. Super zabawa i mnóstwo uśmiechu towarzyszyło spotkaniu. Organizatorom oraz właścicielom Komody – Państwu Suszyńskim, a także podopiecznym Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim za pomoc w organizacji - serdecznie dziękujemy.

  >> więcej
 • Dzień Dziecka czerwiec 2017

  Święto Dnia Dziecka było doskonałą okazją do zorganizowania, przy współpracy  Młodzieżowego Domu Kultury i PKO Bank Polski, otwartej imprezy dla dzieci i młodzieży przy oddziale banku na kaliskim deptaku.
  Podczas wspólnej zabawy nie zabrakło konkursów i niespodzianek, a także mnóstwa atrakcji dla uczestników, jedną z nich były warsztaty plastyczne poprowadzone przez Martę Dutkę i Beatę Solińską, podczas których dzieci tworzyły kolorową biżuterię, obrazki mozaikowe z koralików i szkiełek oraz projektowały własne puzzle. Dużym powodzeniem cieszyło się malowanie twarzy dzieci, a autorką „kolorowych buziek” była Bogusława Kowalczyk. Całą imprezę poprowadziła Magdalena Żarnecka przy muzycznym akompaniamencie młodych solistek ze Studia Piosenki WOKALMANIA MDK pod opieką Anny Bakalarek. Podczas zabawy dla dzieci przygotowany był słodki poczęstunek oraz „gwiazda” imprezy, czyli koło fortuny z nagrodami.

  >> więcej
 • projekt M. Dutka MDK

  Dzień Dziecka z MDK na deptaku...czerwiec 2017

   

  UWAGA, UWAGA... W Dzień Dziecka 1 czerwca w godzinach od 14.00 do 17.00 wszystkie nasze zajęcia przenosimy na kaliski deptak. Spotykamy się przy PKO Bank Polski, ul. Śródmiejska 13. Wasi nauczyciele przygotowali wiele atrakcji i konkursów z nagrodami, a gospodarze niespodziankę. Do wspólnej zabawy zapraszamy wszystkich wychowanków MDK (nie tylko uczestników zajęć czwartkowych).

  >> więcej
 • fot. MDK

  Finał gry literackiej w MDK

  W czwartek, 8 czerwca 2017 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się finał VII Literackiej Gry Miejskiej KALISZANIE PISZĄCY - KALISKIE ZNAKI PAMIĘCI, której głównym organizatorem jest Zespół Szkół nr 7 oraz Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz w Kaliszu. Kaliska gra to przedsięwzięcie, które wymaga precyzyjnych rozwiązań logistycznych opartych na współpracy wielu szkół i instytucji oraz zaangażowaniu mnóstwa osób. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak dobrze zorganizowanego edukacyjnego wydarzenia. Wszystko o grze na stronach organizatorów: Zespół Szkół nr 7 oraz Kaliszanie Piszący

  >> więcej
 • Historia Szczypiorna & szczypiorniaka w MDK

  Historia Szczypiorna & szczypiorniaka w MDK czerwiec 2017

  Artystycznie, patriotycznie i sportowo było na otwarciu wystawy pokonkursowej "Czy wiesz skąd wzięła się nazwa SZCZYPIORNIŚCI?". W klimat wernisażu wprowadziła gości Pani Beata Paszak dyrektor MDK. Od ponad 30 lat czerwiec - miesiąc, w którym miasto obchodzi swoje urodziny, mija w placówce w oprawie prac plastycznych, których bohaterem jest Kalisz i jego mieszkańcy, a na obrazach niezmiennie królują teatr i ratusz. Tym razem było zupełnie inaczej, tegoroczną edycję konkursu poświęcono dzielnicy Szczypiorno, bo jest tego warta, a okazja wyjątkowa – 100. rocznica internowania żołnierzy Legionów Józefa Piłsudskiego w obozie w Szczypiornie.

  Pomysłodawcami konkursu, promującego historię Szczypiorna & szczypiorniaka, byli Pan Jacek Konopczyński - dyrektor SP Nr 21, noszącej zobowiązujące imię -  Legionów Józefa Piłsudskiego i Pani Grażyna Dziedziak naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM, którzy ideą wspólnej organizacji zarazili nie tylko MDK, ale także Radę Osiedla Szczypiorno, MKS Calisia Kalisz i Pana Grzegorza Sapińskiego - Prezydenta Miasta Kalisza, który objął przedsięwzięcie honorowym patronatem.

  Podczas uroczystego otwarcia wystawy w środę 21 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury byli przedstawiciele wszystkich współorganizatorów, którzy zadbali o upominki dla autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac - 23 uczniów kaliskich szkół podstawowych, jedno wyróżnienie trafiło do Gostyczyny. Organizatorzy podziękowali także nauczycielom za inspirację i opiekę artystyczną nad uczestnikami konkursu, a na koniec zaskoczyli wszystkich miłą niespodzianką – losowaniem piłek, które przekazali piłkarze ręczni MKS-u Kalisz. Pan Edward Prus do puli upominków dodał rodzinne wejściówki na sierpniowy Turniej Szczypiorno – Cup oraz inaugurację rozgrywek Superligi w kaliskiej ARENIE, które odbędą się we wrześniu 2017 roku. Oficjalnie wystawę otworzyła Pani Grażyna Dziedziak naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM.

  Od sierpnia ekspozycja towarzyszyła obchodom upamiętniającym 100. rocznicę internowania żołnierzy Legionów Józefa Piłsudskiego i ilustrowała historię "szczypiorniaka" podczas turnieju piłki ręcznej Szczypiorno Cap w ARENIE.

  >> więcej
 • Wiejskie Wesele MDK 2017

  Jubileusz na ludowo czerwiec 2017

  Spektaklem „Wiejskie wesele” na scenie Centrum Kultury i Sztuki zespoły artystyczne MDK uświetniły jubileusz 5-lecia Teatru Pieśni i Tańca PATRIMONIUM. Kierownikiem artystycznym zespołu jest pani Violetta Graczyk, wsparciem artystycznym Barbara Juszczak, a wokalnym Anna Bakalarek. Na ich zaproszenie do udziału w występie „na ludowo” propozycję przyjęły zespoły z pracowni tanecznej pod kierownictwem pani Ewy Paczkowskiej i pani Magdy Mazurowskiej, dzieci z pracowni zajęć umuzykalniających pod opieką pani Magdaleny Żarneckiej. Studio Piosenki WOKALMANIA pod kierownictwem pani Anny Bakalarek, Olga Rykowska i Agata Aleksandrzak z pracowni muzycznej prowadzonej przez pana Łukasza Pieniążka, grupa teatralna z opiekunem artystycznym panem Rafałem Paczkowskim. Gościnnie wystąpiła także Hanna Domaradzka z Klubu Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - wychowanka pani Violetty Graczyk.
  „Wiejskie wesele” nie byłoby tak udane, gdyby nie zaangażowanie panów Borysa Przetakiewicza i Grzegorza Walendowskiego, którzy nagrali płyty do naszego przedstawienia i podjęli się roli akustyka. Dziękujemy pani Magdzie Mazurowskiej za piękne oświetlenie podczas spektaklu. Wiele wysiłku w przygotowania scenografii i rekwizytów włożyli plastycy MDK: panie Bogusława Kowalczyk, Beata  Solińska i Marta Dutka oraz pan Janusz Lewandowski
  Pani Beata Paszak dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury szczególne podziękowania złożyła „gościom weselnym” za ich obecność, życzliwość i wsparcie. Przypomniała wszystkim o początkach TPiT PATRIMONIUM i zaprosiła na scenę panią Grażynę Dziedziak, obecnie Naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM, a przed pięcioma laty dyrektora MDK i pomysłodawczynię powołania do życia zespołu ludowego w placówce.
  Na zakończenie, w towarzystwie wszystkich występujących artystów, na scenie stanęła pani Barbara Gmerek wiceprezydent Miasta Kalisza, która podziękowała w imieniu władz miasta za moc wzruszeń i doznań, jakich kaliszanom dostarcza każdy występ dzieci i młodzieży, a TPiT PATRIMONIUM za propagowanie dziedzictwa przodków, która ukształtowała współczesną kulturę polską.

  >> więcej
 • Nagroda Julita Grzeluszka

  Nagrody, wyróżnienia...czerwiec 2017

  1 czerwca w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina odbyło się uroczyste otwarcie wystawy i wręczenie nagród laureatom 31. edycji konkursu ”Świat dziecka”. Spośród 954 prac nadesłanych na konkurs jury przyznało 1 nagrodę oraz 11 wyróżnień wychowankom Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Nagrodę otrzymała Julita Grzeluszka z pracowni p. Marty Dutka. Wyróżnienia trafiły do: Tomasza Bryłowskiego, Antoniny Nadery, Antoniego Stankiewicza – także wychowanków p. Marty; Olgi Rykowskiej, Klaudiusza Boratyńskiego, Igora Paczkowskiego, Weroniki Urban, Marcina Dampsa, Aleksandry Wróblewskiej – podopiecznych p. Bogusławy Kowalczyk; Nadii Kowalskiej, Tomasza Witczaka - wychowanków p. Beaty Solińskiej. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej pracy twórczej. Wystawę można oglądać "u Tarasina" do połowy czerwca.

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2017

  Półkolonie MDK tydzień I. czerwiec 2017

  W Młodzieżowym Domu Kultury z początkiem wakacji rozpoczęły się półkolonie dla kaliskich dzieci. 36-osobowa ekipa spotykała się codziennie przez dwa tygodnie. W programie mieliśmy zaplanowanych wiele atrakcji i silne postanowienie, że bez względu na pogodę będziemy się dobrze bawić. Poniedziałek to dzień integracji i poznawania terenu. Tradycyjnie odwiedziliśmy także Komendę Straży Miejskiej, by dzieciaki od człowieka w "mundurze" usłyszały, jak bezpiecznie spędzić wolny czas w mieście i nad wodą. Zadziałaliśmy również plastycznie, powstały niezłe prace na konkurs Poczty Polskiej na projekt znaczka "Świat oczami młodych". Kolejne dni to takie atrakcje, że uczestnicy nie potrafili zdecydować co było najlepsze: "Świat trampolin", Kino 6D, Regaty "Suchej stopy", ścianka wspinaczkowa w BlokoBlisko czy może rola chirurga w "Klinice chorych książek"? To ostatnie miejsce znaleźliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Asnyka - Filia Nr 5 z Oddziałem Dziecięcym przy Złotej. Bardzo dziękujemy Paniom bibliotekarkom za zaproszenie i wspaniałą zabawę, a przy okazji niezwykłą lekcję.

  >> więcej
 • Sukcesy WOKALMANIACZEK! czerwiec 2017

  Ada Jarek to zdobywczyni I. miejsca podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego "Talent Voice". Ta utalentowana siedmiolatka to najmłodsza podopieczna Studia Piosenki WOKALMANIA MDK. Ada wygrała, nie tylko w swojej kategorii wiekowej, ale również możliwość uczestnictwa w nagraniach płyty laureatów Konkursu Talent Voice!

  W ubiegłą sobotę 10.06.2017 w auli UAM im. prof. Jerzego Rubińskiego w Kaliszu odbył się II Ogólnopolski Konkurs Wokalny dla dzieci "Talent Voice". Na scenie zaprezentowało się blisko 90 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych. Ogromna ilość uczestników oraz ich umiejętności wokalne sprawiły, że poziom konkursu był bardzo wysoki. Solistów oceniało profesjonalne jury w składzie: Kama Kowalewska-aktorka filmowa i teatralna, Natalia Szymańska-dyrektor szkoły wokalnej Talent Studio, Adam Michalak-wykładowca na Wydziale Artystycznym UAM w Kaliszu.
  Z Młodzieżowego Domu Kultury w konkursie wzięło udział 8 solistek w trzech kategoriach wiekowych przygotowanych przez Panią Annę Bakalarek: Amelia Grzelaczyk, Nikola Antczak, Natalia Przybyła, Gabriela Garbowska, Ada Jarek, Zofia Kaczmarek, Oliwia Kowalska i Julia Sztebner. Dziewczynki zaprezentowały się świetnie! Pomimo zmęczenia, prawie 9 godzinnym oczekiwaniem na Finał Konkursu, dzieci z radością uczestniczyły w loterii nagród, która zakończyła sobotni konkurs. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy naszych Wokalmaniaczek!

  >> więcej
 • Zaśpiewają w finale CZERWONAK 2017 czerwiec 2017

  25 najlepszych małych solistów z 5 powiatów: ostrowskiego, pleszewskiego, krotoszyńskiego, ostrzeszowskiego i z Kalisza w Młodzieżowym Domu Kultury walczyło o wejściówki do finału XXII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków CZERWONAK 2017, który w tym roku odbędzie się 11 czerwca - UWAGA! - po raz pierwszy w nowiutkiej sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Rejon kaliski reprezentować będą: Zuzanna Maćkowiak z NP im. Misia Uszatka w Kaliszu, Hanna Drabińska w towarzystwie Julii Białek i Antoniny Spaleniak z kaliskiego NP "Calineczka", Joanna Łuczak z Kobylina, Julia Dragomir z Zespołu Szkolnego w Białobłotach, Lena Fornalczyk z Publicznego Przedszkola w Wielowsi oraz Helena Popiel z PP nr 13 w Ostrowie Wlkp.. Jury pod przewodnictwem Pana Remigiusza Wojciechowskiego, reprezentującego głównego organizatora Festiwalu - GOK SOKÓŁ w Czerwonaku, w składzie: Anna Bakalarek, Magdalena Żarnecka, Borys Przetakiewicz i Grzegorz Walendowski zgodnie przyznali, że poziom umiejętności wokalnych śpiewających przedszkolaków był bardzo wysoki i wyrównany i bardzo trudno było wskazać faworytów. Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy udanego występu i życzymy, żeby śpiewanie było dla nich zawsze radosnym doświadczeniem. Trzymamy kciuki 11 czerwca!

  >> więcej
 • DANA DA z MDK we Włocławku maj 2017

  Zespół DANA DA reprezentował MDK na Ogólnopolskich Konfrontacjach Tańca Współczesnego we Włocławku, które odbyły się 20 maja w Centrum Kultury BROWAR.B. W imprezie wzięły udział m.in. zespoły i teatry tańca z Torunia, Bydgoszczy, Łodzi, Warszawy, Białegostoku i Mrągowa, prezentując choreografie i spektakle w oparciu o techniki tańca współczesnego, modern i jazz. Warunki panujące w CK BROWAR.B. są wielkim ukłonem w stronę młodych artystów: profesjonalna scena z podłogą baletową, profesjonalna obsługa dźwięku i świateł, wspaniała widownia spowodowały, że udział w tym przedsięwzięciu był czystą przyjemnością, z której tancerki zebrały całe mnóstwo doświadczeń - doświadczeń niezbędnych do dalszego rozwoju.
  Zespół DANA DA pokazał najnowszą choreografię pt.”Light blue”, taniec: Wera Bogusławska, Marysia Kamańczyk, Zuza Dudkiewicz, Julia Nowak, Nadia Mistrzak i Weronika  (Młoda:)) Skowrońska, choreografia: Magda Mazurowska.

  Ps. specjalne podziękowania dla Mateusza, który pomagał nam we Włocławku przy realizacji spektaklu:)

  >> więcej
 • Festyn w MDK 2017

  Otwarte drzwi pracowni MDK maj 2017

  W piątkowe popołudnie 19 maja Młodzieżowy Dom Kultury otworzył swoje drzwi na oścież. W ramach festynu połączonego z eko - kiermaszem uczestnicy zabawy mogli także zajrzeć w najgłębsze zakamarki placówki i o wszystko zapytać nauczycieli prowadzących na co dzień zajęcia w MDK. Był także pokaz na sali widowiskowej, gdzie swoje umiejętności zaprezentowały "wokalmaniaczki" ze studia piosenki MDK, grupy taneczne: Luna, Aqua i Pinezki oraz "mali marynarze" zgłębiający tajniki rytmiki. Przed budynkiem strefą artystyczną zarządzali adepci sztuk plastycznych, a sportową przedstawiciele Rady Rodziców, którzy zadbali także o słodkie upominki dla wszystkich uczestników konkursów. Osobną konkurencję stanowiły Regaty "O Błękitną Wstęgę Wielkiej Rynny". W zawodach wzięło udział 22 zawodników: I. miejsce zajął Igor Paczkowski, II. Amelia Kamańczyk, a III. Wiktor Kołodziejak, dyplomy i nagrody książkowe otrzymali także Mieszko Napieralski i Marcelina Nowicka.

  >> więcej
 • Przegląd twórczości wychowanków MDK maj 2017

  W środę 31 maja w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu odbył się wernisaż PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ WYCHOWANKÓW MDK z dwóch pracowni plastycznych: dziecięcej i Klubu Integracyjnego TĘCZA. Do swojego artystycznego świata zaprosili nas: Teresa Kawczyńska, Urszula Iwanicka, Dorota Borowiak, Arkadiusz Wdowczyk i Wiktor Kasprzak – podopieczni Pani Beaty Solińskiej oraz najmłodsi wychowankowie MDK: Hania Wojcieszak, Wiktor Wackowski, Julia Chaczyńska, Wiktor Bryłowski, Miłosz Piszczorowicz, Jan Marek, Magdalena Korko, Zuzanna Kranc, Michał Spławski, Michał Trzęsała, Marcel Puszczewicz, Marta Kasprzak, Jagoda Kapitaniak i Barbara Kurdykiewicz – wychowankowie Pani Marty Dutki. Ich niezwykle  barwne, pełne ekspresji prace, wykonane w technice kolażu w sąsiedztwie realistycznych pejzaży i kompozycji kwiatowych, wczarowanych na płótnie w technice olejnej można oglądać w MDK (hol na parterze) do połowy czerwca. Podczas wernisażu, który cieszył się dużym zainteresowaniem, mieliśmy przyjemność gościć autorów prac, ich opiekunów artystycznych i nauczycieli ze szkół, do których uczęszczają młodzi twórcy. Gościem specjalnym uroczystości była Pani Grażyna Dziedziak, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu, która została bardzo gorąco powitana przez otwierającą wystawę Panią Beatę Paszak, dyrektora MDK.

  >> więcej
 • Finał CZTERY PORY ROKU MDK 2017

  Finał "Czterech pór roku" w MDK maj 2017

  Rekordowa ilość - 1565 prac - wpłynęła na konkurs plastyczny dla przedszkolaków "Cztery pory roku". To wielkie plastyczne przedsięwzięcie trwało od września 2016 i rozegrało się w czterech odsłonach: Lato, Jesień, Zima i Wiosna. Każda z czterech pór roku miała w Młodzieżowym Domu Kultury swoją wystawę, na której prezentowaliśmy prace nagrodzone i wyróżnione. Niestety laureaci, których prace zostały wybrane przez jury, musieli uzbroić się w cierpliwość i na uroczystość wręczenia pamiątkowych dyplomów i upominków poczekać aż do otwarcia wystawy finałowej. Autorzy najciekawszych prac, z dwudziestu kaliskich i podkaliskich placówek, spotkali się w MDK 9 maja 2017 roku. W towarzystwie najbliższych z przejęciem szukali swoich dzieł na wystawie i z dumą przy nich pozowali. Wszystkim małym artystom, ich rodzicom oraz nauczycielom - artystycznym opiekunom gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów złożyła Pani Beata Paszak, jednocześnie zapraszając w gościnne progi MDK.

  Wystawę "Cztery pory roku" można oglądać w MDK na I. piętrze przez najbliższy miesiąc, do 10 czerwca 2017.
  Nazwiska nagrodzonych i wyróżnionych znajdziecie TUTAJ.

  >> więcej
 • Międzynarodowy Dzień Tańca kwiecień 2017

  Zespół tańca współczesnego DANA DA wystąpił w Studium Animatorów Kultury w ramach imprezy z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Podczas wieczoru, we wtorek 25 kwietnia, tanecznie zaprezentowali się słuchacze kierunku taniec i teatr PPSKAK, zespół SZAFA oraz tancerze hip-hopowi. DANA DA z MDK w składzie: Wera Bogusławska, Mary Kamańczyk, Zuza Dudkiewicz, Nadia Mistrzak, Julia Nowak oraz Weronika Skowrońska pokazał najnowszą choreografię Magdy Mazurowskiej pt. „Light blue”.

  >> więcej
 • Piosenka Przedszkolaków MDK 2017

  Konkurs Piosenki Przedszkolaków kwiecień 2017

  W czwartek 20 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się XVII Konkurs Piosenki Przedszkolaków. Jury w składzie: Edyta Stangret - Nowak, Magdalena Żarnecka, Grzegorz Walendowski i Borys Przetakiewicz po wysłuchaniu 22 piosenek w wykonaniu przedszkolaków z Kalisza, Brzezin, Zbierska i Droszewa przyznało nagrody w dwóch kategoriach konkursowych. Najlepszymi solistkami okazały się: Hanna Drabińska w towarzystwie Antoniny Spaleniak i Nadii Ziemińskiej z NP "Calineczka", które zajęły I. miejsce, Alicja Grzybowska z PI Sióstr Felicjanek i Klara Małecka - ex aequo II. miejsce oraz Agata Chabierska i Zuzanna Maćkowiak - ex aequo III. miejsce. Wszystkie dziewczynki zakwalifikowały się także do etapu rejonowego XXII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków CZERWONAK 2017, który odbędzie się w kaliskim MDKu 30 maja. W kategorii "zespoły" na najwyższym podium stanęły przedszkolaki z PP nr 20, II. miejsce zajął zespół wokalny z PP Sióstr Nazaretanek, a III. miejsce "Śpiewające brzdące" z PP nr 27. W załączeniu PROTOKÓŁ z obrad jury.

   

  FOTORELACJA

  >> więcej
 • SZTUKAKUKA MDK 2017

  SZTUKAKUKA w MDK kwiecień 2017

  Młodzieżowy Dom Kultury po raz pierwszy dołączył do organizowanego przez Strefę Artystyczną UCIECHOWO "Dziecięcego Festiwalu Działań Artystycznych SZTUKAKUKA". W sobotę 22 kwietnia w naszej placówce odbyły się specjalnie dla festiwalowiczów przygotowane warsztaty plastyczne "Coolage" i "W krainie fantazji" oraz zajęcia wokalno - ruchowe "W rytmie dżungli", które poprowadziły Panie: Bogusia Kowalczyk, Marta Dutka, Beata Solińska i Anna Bakalarek - na co dzień nauczycielki w MDK. Zabawa była świetna, efekty pracy twórczej znakomite (co można zobaczyć na załączonych fotkach) i można by podsumować, że wszystko się udało, gdyby nie jeden szczegół - chętnych było znacznie więcej niż miejsc.

   

  Wszelkie informacje dotyczące Festiwalu oraz szerszy opis działań znajduje się na stronie ORGANIZATORA

  >> więcej
 • Kulturalna Środa w Komodzie 2017

  Kulturalna środa z MDK kwiecień 2017

  Umiejętności na scenie - wzruszenie na widowni, trema przed występem - radość wśród publiczności, że wszystko się udało - takie emocje towarzyszyły WIECZOROWI KULTURALNEMU, który w Klubie KOMODA odbył się z udziałem wychowanków pracowni artystycznych Młodzieżowego Domu Kultury. Przed widownią, zapełnioną do ostatniego wolnego miejsca, wystąpili: Małgorzata Kubiak, Gabriela Garbowska i Amelka Grzelaczyk - "wokalmaniaczki" ze studia piosenki MDK, Jakub Chrzanowski i Agata Pospiech - instrumentaliści - keybordziści, zakręcony na ludowo zespół PATRIMONIUM oraz tancerki i mniej liczni tancerze z grup tanecznych: PUMY, PINEZKI i LUNA. Roli konferansjera podjął się Adam Paczkowski.

   

  Dziękujemy gospodarzom KOMODY za zaproszenie do udziału w fajnym projekcie, jakim jest KULTURALNA ŚRODA, miłe przyjęcie i stworzenie wspaniałej atmosfery.


  >> więcej
 • "Tylko dance ma sens" 2017

  "Tylko dance ma sens..." KWIECIEŃ 2017

  W gościnnych progach Centrum Kultury i Sztuki odbyły się coroczne Spotkania Taneczne "Tylko dance ma sens". "Się działo" w piątkowe przedpołudnie i długie popołudnie - obejrzeliśmy 67 tanecznych odsłon i ponad 600 tancerzy na scenie. Choć z założenia Spotkania nie mają charakteru konkursu, to doświadczenie nauczyło nas, że warto wykorzystać mobilizujący pierwiastek rywalizacji. Powołana przez organizatorów "loża obserwatorów" przyznaje STATUETKI SPOTKAŃ. W tym roku tego trudnego zadania podjęły się: Marlena Bełdzikowska, Barbara Juszczak i Anita Janus oraz w roli sekretarza Beata Paszak Dyrektor MDK.
  A oto werdykt...

  Więcej fotek i "słowo" od jurora na www.faktykaliskie.pl

  >> więcej
 • Finał "Zabawy z poezją" MDK 2017

  Najlepsi recytatorzy roku szkolnego 2016/2017

  Katarzyna Zgarda ze SP nr 14 i Jerzy Sobczyk z kaliskiej "16" pogratulowali sobie nawzajem zdobycia tytułu "Najlepszego recytatora roku szkolnego 2016/2017". W sobotnie przedpołudnie 8 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się finał Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z Poezją". W recytatorskie szranki stanęło 30 recytatorów ze szkół podstawowych, którzy wejściówki do finału zdobyli podczas wcześniejszych eliminacji. Jury w składzie: Beata Paszak dyrektor MDK, Elżbieta Orłowska, Małgorzata Piechowiak i Rafał Paczkowski po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas 0 - III: I. miejsce (i tytuł) Jerzy Sobczyk ze SP nr 16 oraz cztery równorzędne wyróżnienia: Laura Królak ze SP nr 10, Michał Owsiany i Gabriela Noskowska z "17" oraz  Maja Kaczmarek z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Korzeniewie. W kategorii klas IV - VI: I. miejsce (i tytuł) Katarzyna Zgarda ze Szkoły Podstawowej nr 14, II. miejsce Matylda Szuszkiewicz z "16" i III. miejsce Weronika Banaszak ze SP w Droszewie.
  Wszyscy finaliści, oprócz miłego przyjęcia i gromkich braw od publiczności, otrzymali pamiątkowe dyplomy, laureaci nagrody książkowe, a zdobywcy tytułu "Najlepszego Recytatora" statuetki ufundowane przez organizatorów. Konkurs Recytatorski "Zabawa z Poezją" jest wspólnym przedsięwzięciem Młodzieżowego Domu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. Formuła konkursu pozwala nam w atrakcyjnej formie realizować wspólny cel - popularyzować czytelnictwo wsród dzieci i młodzieży, a w XXI wieku to niełatwe zadanie.

  >> więcej
 • WIOSNA 2017

  Wiosna, ach to ty... kwiecień 2017

   

  405 prac wpłynęło do MDK na wiosenny etap konkursu plastycznego dla przedszkolaków "Cztery pory roku". Jury w składzie: Janusz Lewandowski, Marta Dutka, Monika Marek i Magdalena Żarnecka przyznało 14 nagród i 22 wyróżnienia, uwzględniając dwie kategorie wiekowe. Lista laureatów w załączonym PROTOKOLE. Wszystkie wybrane prace pt. WIOSNA można oglądać w holu MDK I. piętro od 18 kwietnia. Wręczenie nagród odbędzie się w maju podczas uroczystego otwarcia wystawy finałowej. W rozwinięciu fotogaleria...

  >> więcej
 • Przedszkolaki w MDK marzec 2017

   

  Dziś rano pracownię plastyczną MDK odwiedziła najstarsza grupa dzieci z Publicznego Przedszkola nr 9. Miłych gości przyjęła w swoim królestwie Pani Marta Dutka, która przygotowała dla nich warsztaty plastyczne. Wspólnie robili ozdoby wielkanocne: koszyczki oraz kartki.

   

  >> więcej
 • Wokalmania MDK

  Solistki z MDK marzec 2017

  Natalia Przybyła i Gabrysia Garbowska ze Studia Piosenki WOKALMANIA MDK to uczestniczki finału Kaliskiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „O Puchar Prezydenta Miasta Kalisza”. W ubiegłym tygodniu świetnie się zaprezentowały na scenie Centrum Kultury i Sztuki, Natalia zaśpiewała piosenkę "Księżyc wędrowiec", a Gabrysia "Kocie Miau". Dziewczynki z widowni podziwiały też innych wykonawców, szczególne wrażenie wywarł na nich występ jednego z jurorów – Jacka Wójcickiego – „Pana Tenorka”. Przed wychowankami Pani Ani Bakalarek kolejne wyzwania – przygotowania do udziału w Konkursie Piosenki „Talent Voice”. Będziemy trzymać kciuki!

  >> więcej
 • fot. J. Lewandowski MDK

  Zaśpiewali w Kaliszu... marzec 2017

  Podczas jubileuszowego 15. Kaliskiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w CKiS zaprezentowało się 53 finalistów z całej Polski. Główną nagrodę - GRAND PRIX i Puchar Prezydenta Miasta Kalisza wyśpiewał Marcin Maciejczak z Warty. Listę pozostałych laureatów prezentujemy w rozwinęciu....

  Oprócz zdolnych młodych solistek i solistów kaliska widownia mogła oklaskiwać także bardziej doświadczonych artystów. Na scenie pojawili się Jacek Wójcicki i Adam Prucnal, którzy jeszcze przed momentem byli "poważnymi" jurorami. Po nich "muzyczną niespodzianką" organizatorzy nazwali projekt w wykonaniu Anety Grzelaczyk-Ergue i Edyty Stangret-Nowak wraz z chórem SP 7 "Wrzosy" i absolwentkami tej szkoły: Klaudią Gralą i Wiktorią Szafirowicz. Na fortepianie zagrał Mateusz Wywrocki z III LO, a całości charakteru dodał kwartet smyczkowy Kaliskiej Filharmonii. Swoje perfekcyjne umiejętności pokazali także wokaliści z PIANO SONG, którzy parę dni temu, na tej samej scenie, obchodzili jubileusz 10 lecia artystycznej działalności, okraszonej licznymi sukcesami.

  >> więcej
 • X Targi Edukacyjne

  MDK na Targach Edukacyjnych marzec 2017

  Gwranie i wesoło było na stoisku Młodzieżowego Domu Kultury podczas X Kaliskich Targów Edukacyjnych w Hali ARENA. W tym roku nasz boks zamienił się w garderobę z szafami wypełnionymi kolorowymi kostiumami, chętnie odwiedzaną przez gości, ale nie tylko. Zespoły taneczne i wokalne potraktowały miejsce dosłownie, były więc szybkie przebieranki, poprawianie makijażu, zaplatanie warkoczy..., a potem bieg na scenę. MDK reprezentowały zespoły taneczne AQUA i LUNA, studio piosenki WOKALMANIA, TPiT PATRIMONIUM oraz najmłodsi wychowankowie z grupy umuzykalnienia, a wszystkimi zarządzała niezawodna para: Julka i Adam z zajęć teatralnych.

  >> więcej
 • CKiS Kalisz 2017

  Magicznej Irlandii c.d. marzec 2017

  Młodzi plastycy z MDK, podopieczni p. Beaty Solińskiej, wzięli udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych w ramach kaliskich Dni św. Patryka. Zajęcia w Centrum Kultury i Sztuki poprowadziła Pani Justyna Schramm, która w oparciu o prezentację multimedialną opowiadała dzieciom baśnie i legendy irlandzkie. Dzieci stworzyły piękne ilustracje do tych opowieści. Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w warsztatach, które przybliżyły nam tradycję i kulturę Irlandii.

   

  >> więcej
 • Prezentacje Teatrzyków Przedszkolnych MDK 2017

  Prezentacje Teatrzyków Przedszkolnych marzec 2017

  W piątek 10 marca w Młodzieżowym Domu Kultury odbyły się XVI Prezentacje Teatrzyków Przedszkolnych "O nagrodę Pluszowego Misia". W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba uczestników, ponad 220 przedszkolaków na scenie w 11 bardzo różnorodnych odsłonach. Obejrzeliśmy: inscenizacje słowno - muzyczne, adaptacje bajek, musical oraz historie z życia przedszkolaków, takie jak np. wizyta u dentysty, które bawiły i uczyły jednocześnie. Tradycyjnie głównym jurorem podczas teatralnych prezentacji przedszkolaków w MDK jest publiczność. Każdy występujący zespół oddaje głosy, a ich suma wskazuje zwycięzcę. W tym roku I. miejsce i NAGRODĘ PLUSZOWEGO MISIA zdobyły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Nr 18 "Chatka Puchatka" za "Kota w butach". Tuż za nimi uplasowało się Niepubliczne Przedszkole im. Misia Uszatka z "Pastusiowym przedstawieniem", któremu organizatorzy postanowili przyznać WYRÓŻNIENIE. UWAGA! Laureatów z dyplomami i upominkami odwiedzimy już w najbliższy poniedziałek.
  Na widowni co roku zasiada także "dorosłe jury". Pani Beata Paszak dyr. MDK oraz Panie Małgorzata Piechowiak i Anna Bakalarek wybrały "osobowości prezentacji", przyznając nagrody indywidualne. Otrzymali je: Marysia Król za tytułową rolę "Kota w butach", Mateusz Staruchowicz za przekonywująco odegranego Zębusia, Olga Zaremba - odważna i pewna siebie "dziennikarka", Małgorzata Przybyła za taneczne popisy na scenie i Janek Grott, który wcielił się w postać zapadającego w pamięć "kucharza". Na zakończenie teatralnego święta maluchów p. Beata Paszak podziękowała wszystkim Paniom Nauczycielkom za role, które one odegrały: reżyserek, scenarzystek, choreografek, scenografek, itp. To dzięki ich pracy przedszkolaki mogły odkryć, rozwinąć i zaprezentować swoje umiejętności, a widownia podziwiała cudne kostiumy, pomysłowe dekoracje, słuchała pięknej muzyki.

  >> więcej
 • Tęcza MDK 2017

  TĘCZA na Dniu Kobiet marzec 2017

  We wtorek 7 marca osoby niepełnosprawne z grupy plastycznej TĘCZA MDK ponownie zostały zaproszone do Clubu KOMODA z okazji Dnia Kobiet na występ artystyczny pod tytułem „Kobiety w literaturze, historii i filmie”. Przed gośćmi wystąpiła grupa teatralna „Epizod” - podopieczni Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim. Na zakończenie Panie spotkała miła niespodzianka, zostały obdarowane wiosennymi kwiatami i słodkościami.

  W imieniu naszych wychowanków i ich rodziców serdecznie dziękujemy za okazję spędzenia święta w miłej atmosferze: gospodarzom KOMODY - Państwu Suszyńskim oraz organizatorowi spotkania – Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia Nr 3 i jej kierowniczce z wielkim sercem - Pani Zeni Kubiak.

  >> więcej
 • Bal w Komodzie 2017

  Na balu w Komodzie luty 2017

  W piątek 24 lutego 2017 w restauracji Komoda Club odbył się kolejny już Bal Przebierańców dla osób niepełnosprawnych, podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kaliszu i Integracyjnego Klubu Osób z Niepełnosprawnością „Tęcza” przy Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Imprezę zorganizowała Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka z jej kierowniczką p. Zenoną Kubiak, która do współpracy zaprosiła Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim.
  Spotkanie odbyło się dzięki życzliwości i gościnności Państwa Margoty i Cezarego Suszyńskich - właścicieli restauracji Komoda Club. Zabawa była przednia, pyszny poczęstunek i tańce w rytmach nadawanych przez p. Andrzej Bestrzyńskiego – wokalisty zespołu „Reflex”. Buźki uczestników i barwne motywy malowała opiekunka „Tęczy” – p. Beata Solińska. Na koniec imprezy został ogłoszony konkurs na najbardziej oryginalny strój. Wygrał go Paweł Kucharski - uczestnik zajęć MDK w przebraniu niebieskiej lalki Zuzi.

  >> więcej
 • II. etap ZABAWA Z POEZJĄ MDK 2017

  ZABAWA z POEZJĄ w MDK luty 2017

  Poezja opanowała MDK na całe dwa dni. W piątek i sobotę młodzi recytatorzy "walczyli" o wejściówki do finału Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją". Jury powołane przez organizatorów: Młodzieżowy Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną, w składzie: Elżbieta Orłowska, Beata Paszak, Małgorzata Piechowiak, Majka Graf i Magdalena Żarnecka wysłuchało 46 recytatorów z kaliskich i powiatowych szkół podstawowych. Do finału przeszli - w kategorii klas 0 - III: Julia Kubacka ze SP 12, Natalia Antczak, Jerzy Sobczyk i Julia Abzdykiewicz z "16", Karolina Mądry i Jagoda Kryś z Droszewa, Sara Stawowska, Gabriela Noskowska i Kajetan Zawartka ze SP Nr 17 oraz Kacper Pawlak z Koźminka, w kategorii klas IV - VI: Weronika Banaszak i Joanna Rubas ze SP w Droszewie, Anna Szatkowska z kaliskiej "18" oraz Matylda Szuszkiewicz i Martyna Urbaniak ze SP Nr 16. Ta nagrodzona piętnastka dołączy do laureatów wyłonionych podczas listopadowych eliminacji i już 8 kwietnia spotkają się w MDK. Na zwycięzcę finału czeka tytuł "Najlepszego recytatora roku szkolnego 2016/2017".

  >> więcej
 • Światowy Dzień Kota z MDK luty 2017

  Dla wszystkich miłośników czworonożnych, mruczących pupili 17 lutego to dzień szczególny. My również postanowiliśmy go świętować i wraz z IV LO im. Jana Paderewskiego w Kaliszu zaproponowaliśmy młodym kaliszanom wspólną zabawę. Prezentowana w Galerii SZATNIA MDK wystawa KOCIE CO NIECO Klaudii Rymarczyk oraz warsztaty plastyczne to nasza propozycja na „Dzień kota”. A tak całe przedsięwzięcie opisała koordynatorka projektu z kotami w roli głównej Pani Katarzyna Fijołek z IV LO w Kaliszu: „Koty i książki są z jednej bajki - tej pełnej cudów, magii i mruczenia” – słowa Urszuli Imamury stały się myślą przewodnią tegorocznego kociego święta w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu...

  >> więcej
 • MDK 2017

  Pracowite ferie wokalmaniaczek! luty 2017

  Grupa wokalna WOKALMANIA MDK podczas ferii zimowych postanowiła się nie nudzić. Już w niedzielę 29 stycznia część dzieci wzięła udział w konkursie wokalnym "Sing. Zostań Gwiazdą" w Galerii Tęcza, gdzie czekała ich moc atrakcji: mogły uczestniczyć m.in. w sesji zdjęciowej, charakteryzacji oraz założyć specjalne sceniczne kostiumy, w których poczuły się jak prawdziwe gwiazdy! Oprócz tego czas umiliła im zabawa karaoke, warsztaty wokalno-aktorskie i przejazd specjalną, gwiazdorską limuzyną. Dzieci oceniało profesjonalne jury w składzie: Dorota Curyłło - wokalistka jazzowa oraz Filip Rychcik - finalista "The Voice of Poland". Wokalistki z MDK otrzymały wysokie oceny oraz słowa uznania.

  Podczas pierwszego tygodnia ferii znaczna część „wokalmaniaczek” wzięła udział w tygodniowych warsztatach musicalowych, prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę fundacji Musicamp. Prowadzący warsztaty to młodzi, zdolni aktorzy musicalowi, których połączyła wspólna pasja i talent oraz chęć promowania sztuki musicalowej. Swoją pasją, wiedzą i pozytywną energią zarazili także naszych podopiecznych! Dzieci uczestniczyły codziennie, od rana do wieczora, w zajęciach ze śpiewu, tańca i aktorstwa, a efekty ich wspólnej pracy można było zobaczyć podczas sobotniego koncertu w CKiS. Wszyscy uczestnicy zajęć wspaniale się bawili i wynieśli z warsztatów moc pozytywnych wrażeń! Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w tak wyjątkowych warsztatach i z niecierpliwością czekamy na następne!

  W czasie ferii intensywne zajęcia wokalne odbywały się także w MDK. Grupa WOKALMANIA rozpoczęła pracę w Młodzieżowym Studiu Nagrań nad pierwszą swoją płytą.

   

   

  >> więcej
 • Ferie w MDK 2017

  Akademia Kilkulatka zakończona luty 2017

  Mocnym przytupem – „Balem z babcią i dziadkiem” zakończył się pierwszy tydzień ferii w Młodzieżowym Domu Kultury. Do wielopokoleniowej zabawy karnawałowej uczestnicy Akademii Kilkulatka przygotowywali się cały tydzień. Na zajęciach plastycznych wykonali upominki dla gości, przygotowali także taneczne i wokalne niespodzianki, które nadały artystyczny charakter balowi. Nie zabrakło również konkursów, zagadek i wspólnych zabaw z takimi akcesoriami jak: gwoździe, młotki, pieńki, ziemniaki, cebule i kisiel.

  Na pytanie „Co podobało Wam się najbardziej podczas Akademii?” dzieciaki chórem odpowiedziały – WSZYSTKO, a potem opowiadały o swoich wrażeniach z zajęć modelarskich, wokalnych, plastycznych i tanecznych. Podobała im się także wycieczka do teatru i obejrzany spektakl „Pszczółka Maja” na scenie kameralnej. Swoimi wrażeniami podzielili się również piątkowi goście Akademii: rodzice i dziadkowie, dziękując nauczycielom za wspaniałą pracę i podkreślając, że bardzo sobie cenią właśnie takie okazje - spędzenie wyjątkowego czasu ze swimi dzećmi i wnukami.

  W Akademii Kilkulatka w MDK codziennie uczestniczyło ponad 30 dzieciaków, które pod okiem naszych nauczycieli odkrywały swoje możliwości i zainteresowania. Szykuje się nam kolejna grupa kandydatów na zajęcia.

  >> więcej
 • Ferie w MDK 2017

  Ferie w MDK luty 2017

  Wizytą Policji rozpoczęły się ferie w Młodzieżowym Domu Kultury... i bardzo dobrze. Dzięki informacjom przekazanym przez gościa z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu dzieciaki z Akademii Kilkulatka będą lepiej przygotowane do bezpiecznych zachowań, szczególnie zimą. Później już nie było tak poważnie, chociaż miny na załączonych fotkach wciąż skupione. Poniedziałek przeznaczyliśmy na zajęcia integracyjne, żeby się lepiej poznać, taneczne, aby przygotować się do balu i plastyczne, ale nie możemy zdradzić co tam robiliśmy, to niespodzianka dla piątkowych gości.

  >> więcej
 • fe

  Ferii w MDK ciąg dalszy...

  Minęły kolejne trzy dni Akademii Kilkulatka w MDK. Dużo się działo, działaliśmy: plastycznie, wokalnie, modelarsko, sportowo i tanecznie. Byliśmy także w Teatrze im. W. Bogusławskiego na sztuce "Pszczółka Maja". W piątek 3 lutego ostatni dzień zajęć w ramach ferii w MDK, ale za to jaki - spotykamy się w potrojonym przynajmniej składzie na "Balu z babcią i dziadkiem". W rozwinęciu fotorelacja z Akademii...

  >> więcej
 • Gratulacje... styczeń 2017

  Julia Militowska ze SP nr 15 w Kaliszu, uczestniczka zajęć w pracowni wokalnej WOKALMANIA MDK zajęła III miejsce
  w VIII Międzyszkolnym Konkursie Polskich Kolęd i Pastorałek

   

  W konkursie, który odbył się 26 stycznia 2017 r. wzięło udział 14 uczestników ze szkół podstawowych z Kalisza i powiatu kaliskiego. Kolędy i pastorałki były oceniane przez profesjonalne jury w składzie: przewodnicząca prof. dr hab. Agnieszka Sobczak, wykładowca na wydziale pedagogiczno artystycznym UAM w Kaliszu, dr Beata Michalak, wykładowca na wydziale pedagogiczno-artystycznym UAM w Kaliszu ora siostra Kazimiera Wanat, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek.

  Gratulujemy Julce wspaniałego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!

   

   

  >> więcej
 • fot. B. Paszak

  Kino w MDK - styczeń 2017

  Moi rodzice podpisali Volksliste Materiały do filmu w reżyserii Arkadiusza Pacholskiego i ze zdjęciami Erwina Rząda - tak dokładnie brzmiał tytuł filmu, którego prapremiera odbyła się w czwartkowy wieczór, 19 stycznia, w Młodzieżowym Domu Kultury. Po filmie Reżyser zaprosił gości do dyskusji. Ciekawe rozmowy o wojennych losach kaliszan i niesłabnących emocjach, mimo upływu kilkudziesięciu lat od zakończenia wojny, zatrzymały widzów na długo w gościnnych progach MDK. Film powstał dzięki dotacji Województwa Wielkopolskiego. Twórcy zapowiadają jego udostępnienie w Internecie.

   

  >> więcej
 • Komisja artystyczna konkursu plastycznego MDK Kalisz

  Plastyczna "Schola" rozstrzygnięta - styczeń 2017

  3 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury rozstrzygnięto konkurs "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną", który co roku towarzyszy Ogólnopolskiemu Festiwalowi Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum". Jury w składzie: Joanna Walisiak-Jankowska, Monika Kostrzewa, Maciej Guźniczak, Adrian Kempa i Beata Paszak, spośród nadesłanych z całej Polski, do nagród wybrało 15 prac. Ich autorzy wraz z opiekunami artystycznymi zostaną zaproszeni do Kalisza na czas trwania festiwalu. Specjalnie dla nich przygotowane będą warsztaty plastyczne. Lista laureatów w załączeniu.

   

  Wszystkow o FESTIWALU na stronie www.scholacantorum.kalisz.pl

  >> więcej
 • Taneczne i akrobatyczne warsztaty w MDK - styczeń 2017

  Grupy AQUA i DANA DA wzięły udział w warsztatach z tańca współczesnego, które poprowadziła dla nich p. Katarzyna Kramarczyk - tancerka, absolwentka Studium Animatorów Kultury i studentka ostatniego roku Choreografii na Akademii Muzycznej w Łodzi. Dla dziewcząt to bardzo cenne doświadczenie móc popracować pod okiem innego instruktora niż na co dzień, dzięki temu miały możliwość poznania nowych kierunków w ruchu. Ponadto dla wszystkich uczestników zajęć z pracowni tanecznej MDK, podopiecznych p. Ewy Paczkowskiej, odbyły się warsztaty z akrobatyki artystycznej. Warsztatowicze podzieleni na grupy wiekowe poprawiali swoją gibkość, siłę mięśni, równowagę oraz przede wszystkim rozciągnięcie. Pani Krystyna Shyndier - absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego tak urzekła swoimi umiejętnościami młodych adeptów sztuki tanecznej, że na pewno jeszcze się spotkamy.

  >> więcej
 • Bal MDK 2017

  To był bal... styczeń 2017

  Karnawał w MDK zajmuje zawsze ważne miejsce w Kalendarzu Imprez, co roku świętujemy go zatem hucznie. Tego roku również - w poniedziałkowe popołudnie 9 stycznia, pomimo mroźnej aury, grupa zapaleńców w przepięknych strojach karnawałowych zjawiła się na sali balowej, aby poddać się atmosferze tańca i dobrej zabawy. Kiedy rozbrzmiały pierwsze rytmy wesołej muzyki, wszystkie bajkowe postacie z wielką ochotą rozpoczęły taneczne pląsy. Królem balu został Szymon, a towarzyszyły mu aż dwie królowe: Natalia i Tosia. Nad wszystkim czuwała i zapraszała do zabawy p. Magdalena Żarnecka, organizując oprócz wspólnych tańców, także wiele konkursów integrujących wychowanków. Rada Rodziców MDK zadbała o słodki poczęstunek i napoje, które krzepiły i gasiły pragnienie roztańczonych karnawałowiczów. Następna taka zabawa już niebawem – z okazji Dnia Babci i Dziadka.

   

  >> więcej
 • Spektakl Świąteczny MDK 2016

  Spektakl świąteczny - grudzień 2016

  Wartości rodzinne to myśl przewodnia, a zarazem tytuł spektaklu świątecznego, który się odbył w sali Centrum Kultury i Sztuki we wtorek 20 grudnia. Na scenie, przed publicznością wypełnioną do ostatniego wolnego miejsca, wystąpili aktorzy, tancerze i muzycy z Młodzieżowego Domu Kultury. Najmłodsi widownię zauroczyli wdziękiem, starsi perfekcją, od wszystkich ze sceny biła radość i energia, którą się podzielili jak opłatkiem. Piękne życzenia świąteczne i z okazji Nowego Roku złożyli goście wieczoru: Pani Małgorzata Zarzycka radna Rady Miejskiej Kalisza i Pani Grazyna Dziedziak naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu oraz gospodarz Pani Beata Paszak dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.


  W imieniu dyrekcji, nauczycieli i wychowanków serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za nieocenioną pomoc
  w przygotowaniu spektaklu, a wszystkim rodzicom, dziadkom, ciociom i wujkom za hojne serca.

  >> więcej
 • Mili goście w MDK - grudzień 2016

  W piątek 17 grudnia MDK odwiedziły dzieci z Publicznego Przedszkola nr 30 w Kaliszu, które się mieści przy ul. Legionów 29. Towarzyszyła im Pani dyrektor Violetta Rosłonkiewicz oraz wychowawczyni Anna Kubasik. Celem spotkania było zapoznanie się z artystyczną działalnością Młodzieżowego Domu Kultury, a w szczególności z pracowniami plastycznymi, a mamy ich w MDK trzy - dla dzieci i młodzieży w różnym wieku oraz dla osób niepełnosprawnych. O swojej pracy i pracy kolegów opowiedziała gościom plastyk Beata Solińska. Grupa czterolatków odwiedziła również pracownię szkutniczą, salę prób i studio nagrań. Dzieci miały okazję zobaczyć pokonkursową wystawę "Cztery pory roku" oraz w Galerii SZATNIA wystawę „Wolność bez nałogów”, przy okazji której wywiązała się dyskusja na temat bardzo trudny jeszcze dla maluszków, ale i niezwykle ważny: uzależnień oraz zdrowego stylu życia. Każdy zwiedzający wystawę otrzymał na koniec kalendarz, który wydawany jest przy okazji konkursu. Również my otrzymaliśmy świąteczny upominek, za co serdecznie dziękujemy i rewanżujemy się zaproszeniem przedszkolaków, które mają już 5 lat, na zajęcia do MDK, zapisy zawsze z początkiem roku szkolnego.

  >> więcej
 • Wieczór Wigilijny w MDK - grudzień 2016

  Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Czas, w którym dzielimy się z najbliższymi radością, szczęściem i nadzieją. MDK-owska rodzina  z wielką dbałością pielęgnuje tradycję wigilijnych spotkań. Jedno z nich odbyło się w środę 14 grudnia. Przed gośćmi, rodzinami i przyjaciółmi naszych zdolnych wychowanków wystąpili uczestnicy zajęć muzycznych: wokalnych i instrumentalnych oraz Kaliski Chór Nauczycielski pod dyrekcją prof. Andrzeja Ryłki.
  Po części muzycznej scenę oddaliśmy w ręce plastyków - laureatów konkursu "Aby było nam milej", dzięki którym wnętrza MDKu nabrały magicznego świątecznego klimatu. Ich nazwiska znajdziecie TUTAJ
  I była jeszcze trzecia odsłona wieczoru, podczas której popłynęły łzy, łzy wzruszenia, kiedy "trzeba było" pożegnać dotychczas urzedującego dyrektora MDK Panią Grażynę Dziedziak - od 1 grudnia naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu.

  Kolejne wigilijne spotkanie już we wtorek 20 grudnia o godz. 16.30 UWAGA! w Centrum Kultury i Sztuki. Zapraszamy na spektakl "Wartości rodzinne" wg scenariusza p. Tomasza Kubisa. Scenę opanują adepci sztuki aktorskiej, tancerze i muzycy MDK. Organizatorami wieczoru jest Rada Rodziców MDK.

  >> więcej
 • Aby było nam milej... MDK 2016

  Aby było nam milej.... grudzień 2016

  Pomysłowością i pracowitością zaskoczyli nas wychowankowie MDK, którzy wzięli udział w Konkursie Plastycznym "Aby było nam milej...", którego tematem przewodnim były Święta Bożego Narodzenia. W tym roku jury nagrodziło 31, spośród 130, autorów zaskakująco różnorodnych prac. (Ich pełną listę prezentujemy w rozwinięciu) Laureaci odebrali dyplomy i nagrody podczas Wieczoru Wigilijnego, który odbył się w MDK 14 grudnia 2016.

  >> więcej
 • Cztery Pory Roku JESIEŃ 2016

  Jesień na obrazkach - grudzień 2016

  Przedszkolaki artystycznie pożegnały się z jesiennymi klimatami. Na konkurs "Cztery pory roku" z Panią Jesienią w roli głównej wpłynęła do MDK rekordowa liczba prac - 480. Jury w składzie: Janusz Lewandowski, Marta Dutka, Monika Marek i Magdalena Żarnecka do nagród wytypowało 17 autorów w dwóch kategoriach wiekowych. Na pokonkursowej wystawie znajdą się także prace wyróżnine, a jest ich 19. PROTOKÓŁ z posiedzenia komisji konkursowej z pełną listą zwycięzców znajdziecie w rozwinięciu. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej - w holu MDK, I. piętro. Przypominamy, że wręczenie nagród odbędzie się w maju 2017 roku po zakończeniu wszystkich czterech etapów.

  >> więcej
 • Konkurs "Wolność bez nałogów" - grudzień 2016

  W środę, 7 grudnia w Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste podsumowanie XVI edycji Konkursu Plastycznego „Wolność bez nałogów”. Nagrody i wyróżnienia odebrało 36 laureatów – uczniów i wychowanków kaliskich szkół i placówek. Na wernisaż zaprosiliśmy także ich nauczycieli, aby podziękować za zaangażowanie w działalność profilaktyczną i promocję zdrowego stylu życia. Po oficjalnym otwarciu wystawy pokonkursowej był czas na dłuższe i krótsze pogaduchy młodych artystów, ich rodziców i nauczycieli z organizatorami. W miłej atmosferze, którą stworzyły dla nas opiekunki galerii, rodzą się ciekawe pomysły. Rok temu np. stwierdziliśmy, że warto przy okazji aktualnej wystawy pokazać prace, jakie powstawały kilka, a nawet kilkanaście lat temu. „Słowo się rzekło…” i przenieśliśmy się w czasie dzięki archiwizowanym od 2003 roku. przez Pana Janusza Sibińskiego  kalendarzom.

  >> więcej
 • źródło: Naszemiasto.pl

  Muzyczny Kalisz - wspomnienia grudzień 2016

  Wyjątkowy koncert na 21 FORTEPIANÓW i ORKIESTRĘ SYMFONICZNĄ zwieńczył obchody jubileuszu 235-lecia kaliskiego przemysłu muzycznego. Ekipa z MDK dopisała i mocno biła brawo. Oprócz muzycznych wzruszeń koncert wywołał także wspomnienia wydarzeń, które w ramach "Muzycznego Kalisza 2016" towarzyszyły kaliszanom, przez cały rok. Jesteśmy dumni, że Młodzieżowy Dom Kultury był częścią projektu. Przypomniała o tym wystawa fotograficzna w Hali Arena i miłe słowa podziękowania ze sceny od pomysłodawcy obchodów Pana Bogdana Pawlaka, z którym wspólnie zorganizowaliśmy w kwietniu warsztaty "Rozbieramy pianino" oraz konkurs plastyczny "Co w duszy gra?", zakończony wystawą. O muzyczno-plastycznych działaniach w MDK przeczytacie TUTAJ i TUTAJ.

   

  PS Serdecznie dziękujemy za "cudnie" pomalowane pianino. Z uwagi na urodę zagości w Galerii SZATNIA.

  >> więcej
 • O Laur ks. Jana Twardowskiego MDK 2016

  Recytatorski półfinał w MDK - grudzień 2016

  Niezwykła lekcja pod tytułem "Czytajmy, recytujmy, lubmy poezję" odbyła się w czwartkowe przedpołudnie, 1 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. 31 recytatorów, reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z Kalisza, Turku, Koźminka i Rajska, wzięło udział w półfinale międzywojewódzkiego konkursu "O Laur ks. Jana Twardowskiego". Jury w składzie: Elżbieta Orłowska, Beata Paszak, Małgorzata Piechowiak i Magdalena Żarnecka z dużym uznaniem oceniło wysłuchane prezentacje, ostatecznie dokonując następującego podziału nagród:

  - do finału, który odbędzie się 10 grudnia w Świebodzinie, przeszli: Jerzy Sobczyk ze SP nr 16, Natalia Woźniczak ze SP w Koźminku, Gabriela Kamińska i Zuzanna Prus z Gimnazjum nr 3, Helena Walasz i Aleksandra Krawczyk z II LO oraz Aleksandra Werkowska z I LO w Turku,

  - ponadto wyróznienia otrzymali: Laura Królak z kaliskiej "10", Martyna Urbaniak ze SP nr 16, Oliwia Markiewicz licealistka z Turku i Joanna Pomykała z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.

  Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zakwalifikowanym do finału życzymy powodzenia w Świebodzinie. Szczegółowe informacje na stronie organizatora: Regionalnego Towarzystwa Kultury w Świebodzinie.

   

  >> więcej
 • Andrzejki MDK 2016

  Andrzejki w MDK - listopad 2016

   

  Do imienin Andrzeja w MDK przygotowywaliśmy się od dawna. Pod „kierownictwem” p. Magdy Żarneckiej swoje role dopracowywali nie tylko nauczyciele i wychowankowie, ale także rodzice i studenci. Jak zwykle nie zawiedli uczestnicy, licznie zjawiając się na tradycyjnych Andrzejkach. Czekały na nich różnego typu atrakcje. Każdy mógł dowiedzieć się jaka czeka go przyszłość, korzystając z przygotowanych stanowisk z wróżbami, które w tym roku po raz pierwszy dzielnie obsługiwali rodzice naszych wychowanków. Były też tańce, konkursy i zagadki. Publiczność zachwyciła się pokazem sztuki iluzjonistycznej przygotowanej przez Kacpra Żarneckiego - uczestnika pracowni plastycznej MDK. Nie ma co ukrywać, że takie imprezy integrują całą społeczność i dlatego z niecierpliwością czekamy na następną okazję do wspólnej zabawy. W rozwinęciu fotorelacja...

   

  >> więcej
 • Wystawa PTAKI FANTASTYCZNE MDK 2016

  Ptaki fantastyczne, ptaki egzotyczne...listopad 2016

  Już po raz piąty w Młodzieżowym Domu Kultury zagościły PTAKI FANTASTYCZNE, stworzone przez dzieci i młodzież z kaliskich przedszkoli, szkół i placówek na konkurs plastyczny, który towarzyszy wystawie „żywych” ptaków, organizowanej przez Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA.

  W środę 16 listopada w Galerii SZATNIA MDK spotkali się wszyscy laureaci konkursu. Nagrody i wyróżnienia młodym artystom wręczyli przedstawiciele współorganizatorów: p. Julianna Lisiecka z Wydziału Edukacji UM w Kaliszu, p. Andrzej Werbliński – prezes KSHPE CALISIA oraz p. Iwona Rykowska – przewodnicząca Rady Rodziców MDK. Pani Grażyna Dziedziak – dyrektor placówki uroczyście otworzyła wystawę pokonkursową „Ptaki fantastyczne”, którą można zwiedzać do końca listopada. Na wystawie zobaczycie kilkadziesiąt niezwykłych obrazów wykonanych w różnorodnych technikach plastycznych, a wśród nich również prace przestrzenne. Jednocześnie serdecznie zapraszamy już w najbliższy weekend – 19 i 20 listopada w godzinach od 9.00 do 18.00 - do Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Częstochowskiej 25 na
  5. WYSTAWĘ PTAKÓW EGZOTYCZNYCH. Na wystawy wstęp wolny!

  >> więcej
 • "Zabawa z poezją" MDK 2016

  Laureaci I. etapu "Zabawy z poezją" - listopad 2016

  Pierwszy z etapów Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją" już za nami. O wejście do finału zawalczyło 44 recytatorów - uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i placówek z Kalisza i Powiatu Kaliskiego. Jury powołane przez organizatorów: Młodzieżowy Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną nagrodziło i do finału zaprosiło: w kategorii klas 0 - III: Kingę Konstanciak, Laurę Królak i Zuzannę Wojciechowską ze SP nr 10, Michała Owsianego, Marię Splewińską, Damiana Grabińskiego i Kacpra Ubycha z kaliskiej "17", Krystiana Matuszaka i Antoniego Cholajdę ze SP w Koźminku, Patrycję Fibingier z Prywatnej Szkoły Podstawowej Jagiellończyk oraz Maję Kaczmarek z Przedszkola w Korzeniewie, w kategorii klas IV - VI: Marię Owczarek ze SP w Koźminku, Katarzynę Zgardę z "14", Jakuba Woźniaka ze SP nr 2 i Natalię Binek z "7".

  Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Jednocześnie przypominamy, że przed nami jeszcze jeden etap (w lutym 2017) i szansa na bilet do finału. Mogą wziąć w nim udział również recytatorzy, którym nie powiodło się tym razem. Szczegóły w zakładce KONKURSY. 

  >> więcej
 • Fani z "Fani"- październik 2016

  W czwartek 19 października w Galerii SZATNIA MDK została otwarta wystawa małych twórców - fanów sztuk plastycznych z Zakątka Edukacji i Zabawy „FANIA”. Wystawie towarzyszyło przesłanie o szczególnej roli twórczości dziecięcej, pozostawione nam przez samego mistrza Pabla Picasso, który powiedział: „Kiedy byłem w ich wieku, malowałem jak Rafael. Potrzebowałem całego życia, by malować jak one”.
  Autorami prezentowanych prac są: HANIA ANTONIEWICZ, LAURA CZUBAK, ZUZANNA FLORCZAK, ANASTAZJA HUMELT, OLGA KWIECIŃSKA, OLGA MAŚLAK, WIKTORIA NOWACKA, HANIA POKOJOWA, MAJA PURCZYŃSKA, LENA RZĄDKOWSKA, JAN WERBLIŃSKI, MAJA WOJTASZEK i SZYMON WYBORNY. Wszystkie powstały pod kierunkiem Pani NATALII CZARCIŃSKIEJ, która w sposób niezwykle kreatywny wprowadza swoich uczniów w świat sztuki.

  >> więcej
 • Natasza Kliber l.5 PN "Szczęśliwa 13"

  LATO "już tylko" w MDK - październik 2016

  Na pierwszy etap konkursu plastycznego dla przedszkolaków "Cztery Pory Roku" wpłynęło 275 prac z Kalisza, Opatówka i Zbierska. Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić 31 najciekawszych prac, których tematem przewodnim było LATO. Listę laureatów znajdziecie w załączonym PROTOKOLE. W naszej wirtualnej galerii zamieszczamy tylko niektóre wybrane prace, a wszystkie możecie obejrzeć na wystawie przygotowanej w holu MDK na I. piętrze. Serdecznie zapraszamy.
  Wręczenie nagród odbędzie się podczas otwarcia wystawy finałowej, na której znajdą się prace ze wszystkich pór roku, w maju 2017 roku.

  >> więcej
 • fot. Marta Bogdańska

  Dzień Nauczyciela z MDK - październik 2016

  W coroczne świętowanie Dnia Edukacji Narodowej włączył się, na swój sposób, także Młodzieżowy Dom Kultury. Tancerze z TPiT PATRIMONIUM uświetnili swoim występem spotkanie nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek oświatowych z włodarzami naszego miasta. Uroczystość odbyła się w czwartek 13 października w Sali Recepcyjnej w kaliskim ratuszu. Kilka godzin później w MDK grupa teatralna ZGRZYT z Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu "dla nauczycieli o nauczycielach i ich zawodowej rzeczywistości" zagrała spektakl pt. "Nie będzie gimnazjum, będzie super..." w reżyserii Anny Skowrońskiej i Tomasza Kubisa -  duetu mistrzowsko tropiącego absurdy.

  >> więcej
 • Święto Ulicy Niecałej 2016

  Kalisz - jak za dawnych lat wrzesień 2016

  Przepiękna, słoneczna pogoda towarzyszyła mieszkańcom Kalisza podczas Święta Ulicy Niecałej. Raz w roku, spokojna na co dzień uliczka, zamienia się w pełny gwaru i uroku deptak, po którym przechadzają się postaci wyjęte z XIX-wiecznych rycin, malarze i artyści uliczni. Tłem dla nich są wystylizowane stoiska z artystycznymi wyrobami i kawiarnia w starym stylu. Atmosferę tworzą także, a może przede wszystkim, młodzi ludzie wrażliwi na piękno. Wśród nich są wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury. W tym roku swoje prace plastyczne zaprezentował Klub Osób Niepełnosprawnych TĘCZA, który prowadzi p. Beata Solińska. Udało się nawet sprzedać kilka prac, a zebraną kwotę przeznaczono na zakup materiałów plastycznych do pracowni.

  >> więcej
 • Modelarze i pasjonaci - wrzesień 2016

  Kolejny raz modele wykonane przez młodzież w pracowni szkutniczej MDK gościły na wystawie modelarskiej w Hali Arena w Kaliszu. W dniach 17 i 18 września odbywały się tam VIII Kaliskie Dni Modelarza i Pasjonata. Więcej informacji i fotek znajdziecie na www.calisia.pl

  >> więcej
 • Wieża Ciśnień 2016

  Nagroda Prezydenta dla MDK - wrzesień 2016

  W czwartek 22 września odbyło się uroczyste podsumowanie PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY, które dla MDK okazało się niezwykle radosne. Ośrodek Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień" zorganizowała tę imprezę po raz 22. Przegląd cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych plastyków. W tym roku na konkurs wpłynęło 308 prac, na wystawie znalazły się 72, wśród nich wiele z pracowni MDK. Nasi wychowankowie otrzymali 4 nagrody i 4 wyróżnienia oraz nagrodę główną dla placówki, ufundowaną przez PREZYDENTA MIASTA KALISZA. 

  >> więcej
 • MDK Ostrów Wlkp. 2016

  Nagrodzeni w Ostrowie Wlkp.- wrzesień 2016

  Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim zorganizował, już po raz siódmy, Powiatowe Biennale Grafiki i Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży, którego tematem był „Koci świat”. W konkursie wzięli udział także wychowankowie kaliskiego MDK, z dwóch pracowni plastycznych: Beaty Solińskiej i Bogusławy Kowalczyk. Spośród nadesłanych 144 prac przyznano 18 równorzędnych nagród oraz 15 wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych, do wystawy zakwalifikowano dodatkowo 45 prac. Ponadto13 nagród wręczył Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Uroczyste podsumowanie odbyło się 23 września 2016 w ostrowskim MDK. Nas godnie tam reprezentowali plastycy z koła osób niepełnosprawnych „Tęcza”. A oto przyznane naszym wychowankom nagrody i wyróżnienia....

  >> więcej
 • Malanów 2016

  Z wizytą w Malanowie - wrzesień 2016

  Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie oraz Stowarzyszenie Nadzieja w Malanowie byli organizatorami  X Pleneru Malarskiego "Malowniczy Malanów", który odbył się w dniach 24 i 25 września 2016 r. W przedsięwzięciu wzięli udział wychowankowie z Integracyjnego Klubu TĘCZA MDK z opiekunką grupy Beatą Solińską. Celem imprezy jest popularyzacja działalności plastycznej, promocja urokliwych miejsc z terenu gminy, rozwój umiejętności plastycznych dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla wychowanków MDK to jednak przede wszystkim bardzo ważne doświadczenie obcowania z naturą i jej artystyczna interpretacja. Prace, które tam powstały w pełni oddały piękno malowniczych okolic Malanowa. Spotkaniu towarzyszyła wspaniała aura: przemiła atmosfera i słoneczna pogoda z piękną złotą jesienią w tle. Dziękujemy organizatorom za możliwość wzięcia udziału w plenerze.

  >> więcej
 • Polsko-niemieckie spotkanie w MDK wakacje 2016

  20-letnią tradycję mają spotkania wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury i Jugendzentrum z Hamm-Rhyner. W tym roku spędziliśmy wspólnie 5 cudownych lipcowych dni pod niebem Kalisza. Minęły błyskawicznie, wypełnione odkrywaniem naszego miasta, jego historycznych i rekreacyjnych atrakcji oraz wizytą w kaliskim ratuszu i miłym spotkaniem z Panem Grzegorzem Sapińskim prezydentem miasta. Naszym przyjaciołom z Niemiec pokazaliśmy także stolicę Wielkopolski - Poznań z jego gwarną starówką i sportowo skażoną Maltą. Podsumowanie corocznego spotkania odbyło się w Galerii SZATNIA w Młodzieżowym Domu Kultury. Jest ono możliwe dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży.

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2016

  Półkolonie MDK wakacje 2016

  Wizytą w Komendzie Straży Miejskiej rozpoczęły się pólkolonie organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury. Wierzymy, że informacje na temat bezpiecznych wakacji przekazane przez "dorosłego w mundurze" lepiej wbiją się w pamięć naszych podopiecznych. W Półkoloniach MDK bierze udział ponad 30 dzieci z Kalisza. Wspólnie spędzimy pierwsze dwa tygodnie wakacji. Przed nami wiele atrakcji: zajęcia taneczne, plastyczne, wokalne, sportowe, wspinaczka, jazda konna, warsztaty teatralne, zwiedzanie kopalni, regaty... Wszystko będziemy relacjonować na bieżąco.

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2016

  Kronika półkolonii...wakacje 2016

  We wtorek na półkoloniach było: ciekawie - podziwialiśmy Kalisz z wieży ratuszowej, smacznie - na lodach, sportowo - na placu zabaw tanecznie - na sali baletowej.
  Środa minęła nam błyskawicznie w Blokoblisko. Oprócz ścianki wspinaczkowej gospodarze przygotowali dla nas jeszcze inne atrakcje: trampolinę, stół do ping-ponga, rowery stacjonarne i spacer po linie. Czwartek to na półkoloniach dzień, który poświęciliśmy teatrowi, a konkretnie teatrowi cieni. Było niezwykle i magicznie! W piątek spędziliśmy wakacyjny dzień w Gutowie: zwiedziliśmy zamek, park i stadninę koni. Mieliśmy okazję dosiąść kucyka, poszaleć na zjeżdżalni i pojeździć bajkową kolejką, nawet podjeliśmy próbę zaprzyjaźnienia się z tygrysem.

   

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2016

  Półkolonie MDK - tydzień II. wakacji 2016

  Drugi tydzien Półkolonii MDK zaczęliśmy "Regatami Suchej Stopy". Każdy uczestnik samodzielnie wykonał i ozdobił swoją żaglówkę. Potem liczyła się strategia i pojemność płuc - im większa, tym większe szanse na zwycięstwo. Start w regatach odbył się z podziałem na dwie kategorie: dziewczęta i chłopcy, liczył się najkrótszy czas przepłynięcia łódeczki. Zwycięzcami zostali: Natalia Maślak i Oliwier Suchorzewski, II. miejsce zdobyli: Amelia Stasiak i Szymon Filipowicz, na podium stanęli także: Ania Walendowska i Wojtek Urban. Wszystkim gratulujemy udziału w zawodach. We wtorek wyruszyliśmy na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie (o wyprawie w głąb Ziemi przeczytasz w osobnej relacji). Środa była pierwszym dniem, który chciała pokrzyżowac nam pogoda. Nie udało się - mieliśmy wtedy "Dzień Minionków" i żółty kolor dodawał nam energii. W czwartek byliśmy w kinie. Cały czas działaliśmy także plastycznie, tanecznie i sportowo. Piątek to ostani dzień Półkolonii MDK, spędziliśmy go na Zawodziu. "Archeologiczna podróż w czasie" przeniosła nas w Średniowiecze. Szybko i bezpiecznie minęły nam te dwa dygodnie. Dzięujemy dzieciakom za wspólnie spędzony czas i życzymy udanych wakacji.

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2016

  Wycieczka w głąb Ziemi - wakacje 2016

  We wtorek półkoloniści zwiedzili Kopalnię Soli w Kłodawie. Zjazd 600 metrów pod powierzchnię ziemi windą górniczą, którą transportowana jest sól to wyzwanie nawet dla dorosłych. Nasze dzieciaki wykazały się niezwykłą odwagą i odbyły tę podróż bez mrugnięcia okiem. Potem też nie mrugały zasłuchane w opowieści górnika - przewodnika, który odkrywał przed nimi tajemnice sprzed milionów lat.

  >> więcej
 • fot. B. Paszak

  Artystyczne zakończenie roku szkolnego 2015/2016

  Tanecznie, wokalnie, instrumentalnie, z plastycznym akcentem - jednym słowem ARTYSTYCZNIE zakończył się rok szkolny w Młodzieżowym Domu Kultury. Wychowankowie i ich nauczyciele zaprosili rodziców do Klubu KOMODA, żeby zaprezentować zdobyte w ciągu roku umiejĘtności. Program był bogaty i różnorodny, obok najmłodszych tancerzy i wokalistów z grup prowadzonych przez panie: Ewę Paczkowską, Violettę Graczyk, Barbarę Juszczak, Magdalenę Żarnecką i Annę Bakalarek, zaprezentowali się bardziej doświadczeni na scenie: TPiT PATRIMONIUM, zespoły AQUA i DANA DA, śpiewające "prześliczne wiolonczelistki" oraz wirtuozi gry na keyboardzie, których opiekunem artystycznym jest pan Grzegorz Walendowski.
  Podczas uroczystości pani Grażyna Dziedziak wręczyła Nagrody Dyrektora MDK wyróżniającym się uczestnikom zajęć. Otrzymali je: Aleksandra Walkowiak, Damian Pisula, Marcel Białożył, Weronika Kowalczyk, Klaudia Bielińska oraz Oliwia Tomczak.

  >> więcej
 • Integracja w KOMODZIE - czerwiec 2016

  Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna, a konkretnie filia nr 3 z panią kierownik Zenoną Kubiak na czele, zorganizowała uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego dla osób niepełnosprawnych pt. „Mój ulubiony taniec”. Impreza odbyła się 17 czerwca w restauracji „Komoda”. Wzięli w niej udział wychowankowie Integracyjnego Klubu TĘCZA MDK wraz ze swoją opiekunką panią Beatą Solińską. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: konkursy, pokazy taneczne, pyszny poczęstunek i wspólne tańce. Swój udział w spotkaniu mieli także tancerze z Młodzieżowego Domu Kultury - zespoły PUMA, LUNA i AQUA pod kierunkiem pani Ewy Paczkowskiej oraz Pani Magdalena Żarnecka – organizator imprez MDK z dużym zaangażowaniem umilały czas uczestnikom zabawy. W ten wspaniały sposób grupa TĘCZA zakończyła rok szkolny.

  >> więcej
 • "Pejzaże Kalisza - mosty" MDK 2016

  Pejzaże Kalisza - wystawa czerwiec 2016

  Mosty w pejzażu Kalisza to tegoroczny temat konkursu plastyczno - fotograficznego, którego uroczyste podsumowanie połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury w poniedziałek 20 czerwca. Na konkurs wpłynęły 173 prace plastyczne oraz 126 fotografii. Komisja konkursowa postanowiła przyznać 33 nagrody w czterech kategoriach wiekowych oraz w kategorii przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych bez względu na wiek. Na wystawie pokonkursowej znalazły się także prace wyróżnione.

  >> więcej
 • Co w trawie piszczy? zobaczysz w MDK czerwiec 2016

  W środę 15 czerwca w Galerii SZATNIA MDK odbyło się otwarcie wystawy Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Przyroda w obiektywie". Tytuł tegorocznej XII już edycji brzmiał: „W trawie”. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Nr 6 w Kaliszu, a koordynatorem całego przedsięwzięcia Pani Małgorzata Kania. Na tegoroczny konkurs wpłynęło 195 prac z jedenastu szkół podstawowych. Laureatami konkursu zostali:
  I. miejsce – GABRIELA KUBCZYK - SP Nr 17
  II. miejsce – ALEKSANDRA CHOMUK – SP Nr 17
  III. miejsce -  NIKOLA MŁYNEK – SP Nr 18
  III. miejsce – IGOR WYPYCH – SP Nr 7

  Natomiast wśród osób wyróżnionych znaleźli się...

  >> więcej
 • Eliminacje rejonowe CZERWONAK MDK 2016

  Czerwonak 2016 - eliminacje rejonowe w MDK! czerwiec 2016

  Znamy już finalistów XXI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków CZERWONAK 2016. Na Starym Rynku w Poznaniu zaśpiewają: Antoni Jankowski, Anna Szmaj, Helena Popiel, Jakub Wróbel, Tola Grzybowska i Emilia Żywica. Są to najlepiej śpiewający przedszkolacy, reprezentujący siedem powiatów: ostrowski, ostrzeszowski, kępiński, krotoszyński, pleszewski, kaliski i m. Kalisz. W eliminacjach rejonowych, które odbyły się w MDK 2 czerwca wystąpiło 24 solistów - zwycięzców eliminacji powiatowych. Oceniało ich jury w składzie: Anna Bakalarek, Magdalena Żarnecka, Borys Przetakiewicz, Grzegorz Walendowski pod przewodnictwem pana Remigiusza Wojciechowskiego - przedstawiciela głównego organizatora Festiwalu - Gminnego Ośrodka Kultury SOKÓŁ w Czerwonaku.

  >> więcej
 • Teatralnie i tanecznie w MDK - czerwiec 2016

  Monodram, solowa choreografia, duet muzyczny, adaptacja baśni oraz etiudy teatralne i taneczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z MDK, Teatru "Niby Nic" z Kopernika i Teatru na Widoku z IV LO złożyły się na program Wieczoru Teatru i Tańca, który już po raz piąty zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury.


  Szczegółowy program w rozwinięciu...

  >> więcej
 • fot. Andrzej Kurzyński źródło: Naszemiasto.pl

  Występy Alla Semibreve - czerwiec 2016

  Uroczysta sesja Rady Miejskiej Kalisza, która odbyła się w piątek 10 czerwca w auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, rozpoczęła coroczne obchody święta miasta. Podczas spotkania odczytano także apel z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uroczystość uświetnił, w doborowym towarzystwie Mieczysława Szcześniaka i kaliskich filharmoników, Zespół Muzyki Dawnej Alla Semibreve z Młodzieżowego Domu Kultury, który prowadzi pan Łukasz Pieniążek. 
  Młodzi muzycy wystąpili jeszcze tego samego dnia pod Basztą Dorotką w koncercie "Kaliszanie swemu miastu".

  >> więcej
 • Szałe 2016

  Występy w plenerze - czerwiec 2016

  Zespoły taneczne i wokalne oraz Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM z Młodzieżowego Domu Kultury zaprezentowały się na miejsko – gminnym Dniu Dziecka, zorganizowanym w sobotę 4 czerwca w Szałem. Po udanych występach, na naszych wychowanków i ich artystycznych opiekunów: Panie Ewę Paczkowską, Annę Bakalarek, Violettę Graczyk i Barbarę Juszczak czekała moc atrakcji, które zapewnili organizatorzy imprezy.

  >> więcej
 • MDK w PKO 2016

  Dzień Dziecka w banku - czerwiec 2016

  Z okazji Dnia Dziecka wychowankowie pracowni plastycznej MDK, prowadzonej przez panią Martę Dutkę, uczestniczyły w niecodziennych zajęciach plastycznych, które odbyły się w banku, a dokładnie w I. Oddziale PKO BP przy ul. Górnośląskiej. Oprócz niezwykłej scenerii zajęć, dzieciaki mogły lepiej poczuć atmosferę, bo przygotowano dla nich poważne zadania: musiały policzyć pieniądze za pomocą maszyny, potem sprawdzić pod specjalną lampą czy są na pewno prawdziwe. Gospodarze zadbali także o poczęstunek dla młodych plastyków, były owoce i słodkości. Na koniec każdy mógł spróbować swoich umiejętności na akordeonie i ozdobić buźkę kolorowymi motywami.

  >> więcej
 • fot. Bartłomiej Pierzchalski

  Kaliski Chór Nauczycielski MDK - czerwiec 2016

  5 czerwca 2016 roku w Kościele św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu, znanym powszechnie jako Kościół Garnizonowy odbył się koncert dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Kaliskie Forum Organowe 2016. Brzmienie zabytkowych organów wraz z muzyką chóralną w wykonaniu Kaliskiego Chóru Nauczycielskiego, Chóru Męskiego "Echo" z Ostrowa Wlkp. pod dyrygenturą prof. Andrzeja Ryłko oraz Akademickiego Chóru Uniwersytetu Łódzkiego pod dyrygenturą Aleksandry Ryłko-Sutowicz dostarczyło licznemu gronu słuchaczy niezapomnianych wrażeń oraz artystycznych wzruszeń...

  >> więcej
 • Nagrody, wyróżnienia...czerwiec 2016

  1 czerwca w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina odbyło się uroczyste otwarcie wystawy i wręczenie nagród laureatom 31. edycji konkursu ”Świat dziecka”. Spośród 535 prac nadesłanych na konkurs jury przyznało 1 nagrodę oraz 11 wyróżnień wychowankom z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Nagrodę otrzymał Marcel Białożył z pracowni p. Beaty Solińskiej. Wyróżnienia trafiły do: Miszy Żelazińskiego, Leny Głowinkowskiej, Izabeli Kornackiej i Blanki Kowalskiej – także wychowanków p. Beaty oraz do Igora Żyły, Weroniki Kowalczyk, Natalii Karolak, Michała Machowskiego, Aleksandra Wróblewskiego, Martyny Melki i Marii Żurawskiej – podopiecznych p. Bogusławy Kowalczyk. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej pracy twórczej. Wystawę można oglądać "u Tarasina" do połowy czerwca.

  >> więcej
 • Utalentowane wokalistki z MDK - czerwiec 2016

  W I. Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym dla dziecii "TALENT VOICE", zorganizowanym w Szkole Podstawowej Nr 8 w Kaliszu 1 czerwca w II. kategorii wiekowej wyróżnienie otrzymała Natalia Przybyła, a w kategorii duety Amelia Grzelaczyk i Nikola Antczak. Dziewczynki biorą udział w zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury w grupie WOKALMANIA, którą prowadzi Pani Anna Bakalarek. Gratulujemy!

  >> więcej
 • Kolekcja DIANY PADUN w Galerii SZATNIA

  DIANA PADUN fashion show - maj 2016

  We wtorkowe popołudnie 31 maja w Galerii SZATNIA MDK odbyło się niecodzienne wydarzenie. Po raz pierwszy „Szatnia” stała się miejscem prezentacji mody. Autorką pokazu była projektantka z Ukrainy DIANA PADUN. Zaprezentowana kolekcja „DRESS-CODE: COCTAIL” to głównie czerń i biel, proste linie, nieskomplikowane formy. Całość nawiązywała do preferowanego przez nią minimalizmu z przesłaniem, że „piękno tkwi w prostocie”. Warto wspomnieć, że wcześniejsze kolekcje Diany charakteryzowały się bogactwem barw. Tym razem jednak dominowała czerń. Z rozmów z projektantką wynika, że ślad na jej twórczości odcisnęły traumatyczne wydarzenia wojenne z rodzinnego Doniecka. Czerń stała się jej głównym środkiem wyrazu. Silna potrzeba tworzenia spowodowała jednak, że mogliśmy być uczestnikami wyjątkowego wydarzenia. Pokaz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem o czym świadczą tłumy gości, które nagrodziły artystkę naręczem kwiatów i gromkimi brawami.

  Diana Padun pochodzi z Doniecka. W 2013 roku ukończyła Wyższą Szkołę Projektowania Ubioru. Brała udział w „DONETSK FASHION”, „TEXTIEE I MODA”. Była finalistką konkursu „A LOOK INTO THE FUTURE” w Charkowie. W 2O15 roku przeprowadziła się do Polski i z powodzeniem stawia kolejne kroki w projektowaniu.

  >> więcej
 • Eko - kiermasz MDK 2016

  Eko - kiermasz i festyn w MDK! - maj 2016

  Pokazy taneczne i popisy wokalne, artystycznie wymalowane buźki i wyczesane głowy, konkursy sprawnościowe i regaty żeglarskie to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Radę Rodziców i załogę MDK w ramach corocznego kiermaszu w stylu eko. Na samodzielnie przygotowanych stoiskach było można znaleźć prawie wszystko: zabawki, gry, książki, pluszaki i przeróżne kolekcje w bardzo przyjaznych, wręcz symbolicznych cenach. Trzy godziny zabawy na świeżym powietrzu minęły błyskawicznie.

  Serdecznie dziękujemy Paniom z Rady Rodziców MDK
  za zaangażowanie w organizację zabawy, świetne pomysły,
  ufundowane nagrody i słodycze dla uczestników festynu.

  >> więcej
 • Uczeń i Mistrz MDK 2016

  "Uczeń i Mistrz" spotkanie w Galerii SZATNIA - maj 2016

  W środę 11 maja w Galerii SZATNIA MDK została otwarta kolejna wystawa z cyklu ''UCZEŃ i MISTRZ''. Tym razem swoje prace zaprezentowali gimnazjaliści z Teatralnej oraz ich nauczyciel i jednocześnie charyzmatyczny opiekun artystyczny Pani Sylwia Biniek. Wystawa jest efektem pracy kilkudziesięciu uczniów na przestrzeni wielu miesięcy. Można na niej zobaczyć rysunek studyjny martwej natury, studium postaci, pejzaże czy też inne kompozycje barwne. Wśród prac stworzonych przez młodzież, znajdują się oczywiście prace „mistrza”, które urzekają intensywnością barw i warsztatem. Z jednej strony są próbą zmierzenia się ze światem realistycznym, i tu warto wspomnieć o kompozycjach z owocami, z drugiej pewnego rodzaju ucieczką od realizmu, syntezą otaczającego nas świata - pejzażu. Z relacji Pani Sylwii wynika, że przygotowaniom wystawy towarzyszyła niezwykła atmosfera twórcza, a szkoła przekształciła się niewątpliwie w placówkę o profilu artystycznym.

  >> więcej
 • Finał CZTERY PORY ROKU MDK 2016

  Finał "Czterech Pór Roku" - maj 2016

  Na cztery etapy konkursu plastycznego dla przedszkolaków "Cztery pory roku" wpłynęło 960 prac z 20 placówek. Spośród nich jury do nagród wytypowało 30 autorów, wyróżniło 38. Niespodzianką było 6 nazwisk, które na liście laureatów pojawiły się dwukrotnie. Był także hat-trick - Basia Waszak była nagrodzona i wyróżniona trzykrotnie. Wszyscy laureaci zostali zaproszeni do Młodzieżowego Domu Kultury na otwarcie wystawy pokonkursowej, podczas której Pani Grażyna Dziedziak wręczyła pamiątkowe dyplomy i upominki autorom najciekawszych prac.

  >> więcej
 • Taneczne sukcesy MDK - maj 2016

  7 maja odbyły się we Włocławku Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego, w których wzięły udział dwa zespoły z MDK. Zespół Aqua pokazał etiudę pt. "Ciąg dalszy nastąpi", a Dana Da spektakl "Złap mnie", za choreografię którego grupa w składzie: Weronka Bogusławska, Marysia Kamańczyk, Julia Nowak, Nadia Miszczak, Martyna Olek, Zuzia Dudkiewicz i Weronika Skowrońska otrzymała nagrodę. Instruktorami zespołu są Magda Mazurowska i Ewa Paczkowska, a choreografem i opiekunem artystycznym ta pierwsza.

  PS. Dana Da ma już jedną dorosłą osobę w składzie - 7 maja swoje 18 urodziny obchodziła Wera Bogusławska, jeszcze raz Sto Lat i artystycznych sukcesów:)

   

  >> więcej
 • fot. Calisia.pl

  Zatańczyli poloneza 3 Maja - maj 2016

  Muzycznie i tanecznie, z okazji 3-majowego święta, było we wtorkowe popołudnie przed kaliskim ratuszem. Po wysłuchaniu koncertu w wykonaniu Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka, na który złożyło się wiele skomponowanych na przestrzeni wieków polonezów, Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM zatańczył poloneza do melodii nieznanego kompozytora. Zgromadzeni na placu kaliszanie mieli również możliwość zatańczyć. Do wspólnego tańca młodzi tancerze z PATRIMONIUM zaprosili samorządowców i publiczność, a korowód poprowadził Pan Grzegorz Sapiński Prezydent Miasta Kalisza w parze z Julią Rott .

  >> więcej
 • Wystawa "Co w duszy gra?" - kwiecień 2016

  W środę 27 kwietnia w Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste podsumowanie działań podjętych w Młodzieżowym Domu Kultury w ramach projektu „Muzyczny Kalisz - wczoraj, dziś i jutro”. Konkurs plastyczny dla naszych wychowanków „Fortepianowe impresje barwne. Co w duszy gra?” zrealizowaliśmy po cyklu warsztatów "Rozbieramy pianino". Nasi młodzi artyści plastycy wykonali wiele ciekawych prac, spośród których jury przyznało 9 nagród i 18 wyróżnień. Laureaci odebrali je, podczas otwarcia wystawy pokonkursowej, z rąk Pani Grażyny Dziedziak – dyrektora MDK. Mieliśmy też przyjemność gościć na wernisażu Pana Bogdana Pawlaka pomysłodawcę "Muzycznego Kalisza" oraz inżyniera Jana Kiblera i Zbigniewa Mielżyńskiego z grupy organizacyjnej „Muzyczny Kalisz”. Lista laureatów w rozwinięciu...

  >> więcej
 • XVI Konkurs Piosenki Przedszkolaków - kwiecień 2016

  Jury XVI Konkursu Piosenki Przedszkolnej w składzie: Anna Bakalarek, Magdalena Żarnecka, Grzegorz Walendowski i Borys Przetakiewicz i  miało ogromne problemy z wybraniem najlepszych spośród uczestników konkursu, którzy zaśpiewali w MDK 28 kwietnia. Zarówno w kategorii solistów jak i zespołów przedszkolaki zaprezentowały się rewelacyjnie. Ostatecznie w kategorii –solista- klasyfikacja przedstawia się następująco:
  I miejsceAda Jarek – Niepubliczne Przedszkole „Zielone Łąki” w Kaliszu
  II miejsce ex aequo Alicja Prus – Niepubliczne Przedszkole „Niezapominajka” w Kaliszu i Beata Janik – Publiczne Przedszkole Sióstr Nazaretanek w Kaliszu
  III miejsce także ex aequo – Julia Jamroziak – Niepubliczne Przedszkole „Bajka” w Kaliszu i Małgorzata Bartlińska – Przedszkole Niepubliczne „Stokrotka” w Kaliszu.
  Ta piątka to laureaci, którzy  utorowali sobie drogę do kolejnego - rejonowego etapu XXI Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2016, współorganizatora konkursu. Wyróżnienia  w tej kategorii otrzymali: Filip Reczuch – Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu i Marianna Piątkowska – Publiczne Przedszkole Samorządowe w Zbiersku. 
  W kategorii –zespół- najlepsze  okazały się ...

  >> więcej
 • Dziki Zachód zdobyty - kwiecień 2016

  W sobotę, 23 kwietnia wychowankowie MDK udali się do Westernlandu w Józefowie, na wycieczkę integracyjną zorganizowaną przez Radę Rodziców. Szeryf witając naszą grupę powiedział: „nie będzie łatwo i nie ma tu miejsca dla mięczaków”. Nasza przygoda na Dzikim Zachodzie rozpoczęła się od pokonania indiańskiego toru przeszkód.  Na końcu ścieżki każdy otrzymał nowe indiańskie imię. Dalej czekały nas jeszcze trudniejsze zadania: jak rzut tomahawkiem, podkową, kapeluszem na rogi bizona i strzelanie z karabinu do celu. Zwiedziliśmy osadę traperów, gdzie najstarszy traper w Polsce opowiedział nam o poszukiwaczach złota i sami mogliśmy wyławiać złote samorodki, które wzięliśmy na szczęście. Najtrudniejsze zadanie czekało nas jednak później: zawody w dojeniu dzikiej krowy i ujeżdżanie byka na rodeo. To wymagało dużej zręczności i odwagi, ale daliśmy radę. Można też było poskakać na trampolinie i pozjeżdżać na zjeżdżalni. Naszą podróż uwieńczyło odwiedzenie Wioski Indiańskiej z olbrzymimi tipi i grupowa fotka na stylizowanym liście gończym, którą każdy otrzymał na pamiątkę. Przeżyliśmy niezapomniane chwile, które będziemy długo wspominać. Houk!

  >> więcej
 • Rozbieramy pianino MDK 2016

  Rozbieramy pianino - kwiecień 2016

  W ramach projektu MUZYCZNY  KALISZ w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu 11 i 12 kwietnia odbył się cykl warsztatów dla naszych wychowanków, które  poprowadzili uczniowie TECHNIKUM BUDOWY FORTEPIANÓW pod okiem mistrza pana Marcina Kaftanowicza. Mieliśmy też przyjemność gościć pomysłodawcę całego przedsięwzięcia, jakim jest projekt MUZYCZNY KALISZ pana Bogdana Pawlaka. Warsztaty nosiły niecodzienny tytuł – „Rozbieramy pianino”. Miały też nietypowy charakter, ponieważ mogliśmy zobaczyć „duszę” instrumentu, poznać zasady powstawania dźwięku oraz wiele szczegółów z tym związanych, byliśmy świadkami demontażu poszczególnych elementów, mogliśmy ich dotknąć, obejrzeć z bliska, by później wszystkie te doświadczenia wykorzystać w pracy twórczej. Na wychowanków czekało bowiem kolejne zadanie - udział w konkursie plastycznym p.t. „Fortepianowe impresje barwne. Co w duszy gra?”. W warsztatach brali udział wychowankowie różnych pracowni MDK, dla wszystkich było to niezwykle interesujące i inspirujące przeżycie.

   

  >> więcej
 • Finał MDK 2016

  Finał Konkursu Języka Angielskiego w MDK - kwiecień 2016

  Finał X Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza odbył się 21 kwietnia 2016 r. w Młodzieżowym Domu Kultury. W językowych zmaganiach wzięli udział uczniowie klas 4 – 6 z 14 szkół podstawowych z Kalisza i powiatu kaliskiego. Najlepszą znajomością angielskiego wykazał się Jacek Poziemski ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Kaliszu, który w teście pisemnym i wypowiedzi ustnej zdobył najwięcej punktów. II miejsce przypadło Janowi Zielińskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 18, a III wywalczył Cody Kolański ze SP w Brzezinach. Wyróżnienia otrzymali: Pola Walczyńska SP Sióstr Nazaretanek, Alicja Lisiecka SP nr 2, Rozalia Niegowska SP nr 8, Arman Harytyunyan SP nr 7, Martyna Zakierska SP nr 14, Miriam Tokarska SP nr 8, Michalina Braun SP nr 7, Julia Janowska SP nr 23, Wiktoria Grabka SP nr 16, Dawid Nowak SP nr 8. Puchar Prezydenta, który osobiście wręczył Pan Grzegorz Sapiński, zdobyła Szkoła Podstawowa nr 14.
  Potyczkom z języka angielskiego towarzyszył, wcześniej rozstrzygnięty, konkurs plastyczny na symbole krajów anglojęzycznych. Nagrody w tej dyscyplinie otrzymali: Kamila Kasprzak ze SP w Piotrowie, Marta Gadzinowska ze SP nr 2 i Mateusz Łuszczek ze SP nr 18.

  >> więcej
 • fot. Janusz Lewandowski MDK

  Wyniki XIV Kaliskiego Konkursu Piosenki - kwiecień 2016

  60 solistek i solistów w czterech kategoriach wiekowych wystąpiło podczas finału XIV KALISKIEGO KONKURSU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ o "Puchar Prezydenta Miasta Kalisza" w Centrum Kultury i Sztuki 15 kwietnia 2016 roku. Oceniało ich jury w składzie: prof. Andrzej Ryłko, Adam Prucnal, Jacek Wójcicki oraz Anna Kowalkiewicz-Oligny. W tym roku GRAND PRIX zdobył kaliszanin Bartosz Dreczko, a nagrodę dla najlepszego wykonawcy z Kalisza jego młodsza koleżanka Zosia Fryś.

  Lista wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych finalistów w załączonym PROTOKOLE.

  >> więcej
 • "Alla Semibreve" na Jubileuszu 1050. kwiecień 2016

  1050. Rocznica Chrztu Polski miała niezwyklą oprawę w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Na sobotnie obchody - 9 kwietnia złożyło się wiele wydarzeń: Uroczysta Sesja Rady Powiatu Kaliskiego, którą poprzedziła równie uroczysta msza święta, pokaz filmów: "Animowana Historia Polski" i "Ukryte gniazdo dynastii", wykłady  "Kościół w początkach Państwa Polskiego" i "Chrześcijaństwo, a Kultura Polska". Na zakończenie uroczystości wystąpił Zespół Muzyki Dawnej "Alla Semibreve" z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu pod kierunkiem Łukasza Pieniążka.

   

  Więcej zdjęć i pełny tekst na www.powiat.kalisz.pl

  >> więcej
 • Tylko Dance Ma sens MDK/CKiS 2016

  "Tylko Dance Ma Sens" WYNIKI!

  Kalisz, Ostrów Wlkp., Krotoszyn, Odolanów, Gostyń, Opatówek, Błaszki, Pudliszki, Blizanów, Brzeziny, Koźmin i Koźminek, a z nich 51 zespołów i duetów zatańczyło na scenie Centrum Kultury i Sztuki w ramach Regionalnych Spotkań Tanecznych "Tylko dance ma sens". Loża obserwtorów w składzie: Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska i Barbara Kazimierczak podjęli się trudu ocenienia występów w trzech grupach wiekowych bez podziału na kategorie taneczne, a było ich naprawdę wiele i na dodatek bardzo różnorodnych: od baletu, poprzez taniec współczesny, popularny hip hop, streetdance czy house do tańca irlandzkiego i stepu włącznie. Listę nagrodzonych i wyróżnionych znajdziecie w załączonym PROTOKOLE, ale jurorzy podkreślali, że chętnie nagrodziliby wszystkich tancerzy.

  Więcej fotek na FACEBOOKU

  >> więcej
 • Finał ZABAWY Z POEZJA 2015-2016

  Najlepsi recytatorzy roku szkolnego 2015/2016

  Martyna Rębowiecka ze Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Julia Witmajer z kaliskiej "16" to najlepsze recytatorki roku szkolnego 2015/2016. Tytuł zdobyły podczas finału Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją", który Młodzieżowy Dom Kultury organizuje wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. A. Asnyka od prawie 30 lat. W tegorocznej edycji wzięło udział 116 recytatorów, reprezentujących szkoły podstawowe z Kalisza i powiatu kaliskiego. W finale zaprezentowało się 40 uczniów nagrodzonych w eliminacjach. Oprócz Martyny i Julii na podium stanęli: Matylda Szuszkiewicz SP 16 i Maja Szczerek SP 10 (ex aequo II miejsce), Jerzy Sobczyk SP 16 (III miejsce) w kategorii klas 0 - III oraz Julia Spychałowicz (II miejsce) i Martyna Urbaniak (III miejsce) obie z "16" w kategori klas IV - VI. Jury przyznało także wyróżnienie - otrzymał je Dawid Nowakowski ze SP nr 7.

  >> więcej
 • Bociany już przyleciały do MDK - marzec 2016

  WIOSNA to ostatni etap Konkursu Plastycznego dla przedszkolaków "Cztery pory roku". Komisja konkursowała miała trudny wybór - 275 świetnych prac, a do nagród maogła wytypować tylko 10. Na szczęście jeszcze kolejną 10 przedszkolaków wyróżniono. Listę laureatów zamieszczamy w PROTOKOLE. Dodatkowo dołączamy listę nagrodzonych i wyróżnionych ze wszystkich etapów, których serdecznie zapraszamy do MDK na finał konkursu 9 maja 2016 roku o godz. 16.00.

  Prace o tematyce WIOSNA można oglądać od czwartku 31 marca w holu MDK.
  Te nagrodzone obejrzycie także w naszej wirtualnej galerii.

  >> więcej
 • fot. B. Paszak

  MDK na Targach Edukacyjnych - marzec 2016

  Oferta Młodzieżowego Domu Kultury zaprezentowana podczas IX Kaliskich Targów Edukacyjnych przebiła wszystkie pozostałe... My zapraszamy każdy rocznik bez wyjątków - od 5 latków po studentów. W tym roku na scenie pojawiły się śpiewające maluchy z grupy umuzykalnienia, kilkulatki i nastolatki reprezentujące Studio Piosenki WOKALMANIA, zespoły taneczne AQUA i LUNA oraz wielopokoleniowy Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM. W roli gospodarzy wystąpili: Julia Spychałowicz i Adam Paczkowski - adepci sztuki aktorskiej.

  >> więcej
 • Laureaci "Magicznej Irlandii"- marzec 2016

  16 nagród i 21 wyróznień wręczono laureatom konkursu plastycznego podczas otwarcia wystawy pokonkursowej "Magiczna Irlandia" w Galerii SZATNIA MDK. Uroczystość nieprzypadkowo zaplanowano na 17 marca - jest to dzień imienin patrona "zielonej wyspy". Konkurs zorganizowaliśmy już po raz trzeci w doborowym towarzystwie: z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej i Fundacją Kultury Irlandzkiej. Dni Świetego Patryka w Kaliszu odbywają się pod pod patronatem Ambasady Irlandii w Polsce i Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu i potrwają w naszym mieście do niedzieli, 20 marca. W rozwinięciu fotorelacja...

  >> więcej
 • Prezentacje Teatrzyków Przedszkolnych MDK 2016

  Pluszowy Miś poleciał w kosmos! - marzec 2016

  I. nagrodę - PLUSZOWEGO MISIA - w tegorocznej XV już edycji Prezentacji Teatrzyków Przedszkolnych przytuliły dzieciaki z Niepublicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Kaliszu. Za stworzenie niezwykłego obrazu nieba w spektaklu "Podróż w kosmos" publiczność przyznała im najwięcej punktów. W głosowaniu wzięły udział wszystkie prezentujące się przedszkola, które miały bardzo trudne zadanie - wybrać z pięciu ciekawych i mądrych odsłon tylko jedną.
  Podczas prezentacji dodatkowo spośród małych aktorów "wyłowiono dwie osobowości", którym nagrody indywidualne wręczyła Pani Grażyna Dziedziak dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. Otrzymały je: Lenka Kubiak z NP im. Misia Uszatka i Lenka Marcinkowska z PP Nr 9 w Kaliszu. W imieniu wszystkich występujących dziękujemy publiczności, wśród której obok rodziców i dziadków znaleźli się także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy TULIPAN za gromkie brawa i wspieranie uśmiechem tych trochę bardziej stremowanych aktorów.

  >> więcej
 • Taniec irlandzki w MDK - marzec 2016

  Warsztatami tańca irlandzkiego w Młodzieżowym Domu Kultury rozpoczęły się obchody Dni Świętego Patryka w Kaliszu. W warsztatach, obok wytrawnych tancerzy z TPiT PATRIMONIUM, znaleźli się także młodzi ludzie na co dzień nie zwązani  z tańcem, którzy świetnie radzili sobie pod okiem tańczącej prowadzącej. Pani Magdalena Mak była naszym gościem już po raz trzeci i mamy nadzieję, że nie ostatni.

  Przed nami jeszcze jedna odsłona irlandzka - 17 marca 2016 w Galerii SZATNIA MDK wystawa "Magiczna Irlandia". PROGRAM obchodów na załączonym AFISZU.

  >> więcej
 • MDK w CKiS 2016

  MDK na scenie CKiS - luty 2016

  Na specjalne życzenie rodziców, na scenie Centrum Kultury i Sztuki wystąpili wychowankowie MDK w spektaklu "Władca Prezentów". Był to powtórny pokaz świątecznego przedstawienia wg scenariusza p. Tomka Kubisa i w reżyserii p. Rafała Paczkowskiego. Mimo że premiera miała miejsce dwa miesiące temu, to żaden aktor nie zapomniał swojej roli, tancerz choreografii, a wokalista tekstu, wręcz odwrotnie  - młodzi artyści jeszcze bardziej dopracowali swoje występy i na szóstkę spisali się na dużej scenie. Gratulujemy także ich opiekunom artystycznym: Ewie Paczkowskiej, Magdzie Żarneckiej, Magdzie Mazurowskiej, Annie Bakalarek, Violetcie Graczyk i Grzegorzowi Walendowskiemu.

  >> więcej
 • Nagrody dla plastyków z MDK - luty 2016

  W środę 17 lutego w IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ''PRZYTUL ZWIERZAKA''. Termin nieprzypadkowy - w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Kota. Tam gdzie wrażliwość na los zwierząt łączy się z twórczością plastyczną nie mogło zabraknąć MDK. Ilość zdobytych nagród przez naszych wychowanków świadczy o tym, że „młodzieżówa” kocha zwierzaki, a jej relacje z czworonogami, którą przedstawili w pracach plastycznych jest autentyczna i została doceniona przez jury konkursu. Wśród nagrodzonych znaleźli się wychowankowie Pani Beaty Solińskiej: ALICJA KORNACKA i LENA GŁOWINKOWSKA. Nagrody otrzymała też liczna grupa młodych plastyków, prowadzona przez Panią Bogusławę Kowalczyk : IGOR PACZKOWSKI, OLIWIA TOMCZAK, WERONIKA KOWALCZYK, KACPER WITKOWSKI, MARTYNA PISULA, MARTYNA SOBKOWSKA oraz MARTYNA PRZYBYLSKA. Laureaci odebrali nagrody z rąk Pana Piotra Kościelnego Wiceprezydenta Kalisza oraz Pana Adama Wyszatyckiego Kierownika Kaliskiego Schroniska. Wiele ciepłych słów młodzi twórcy usłyszeli od gospodarza imprezy - dyrektora IV LO Pani Izabeli Kotkowskiej.

  >> więcej
 • Podziękowanie dla MDK - luty 2016

  Młodzieżowy Dom Kultury znalazł się w zaszczytnym gronie instytucji, które wraz z bardzo wieloma kaliszanami, organizacjami, firmami i przedsiębiorcami zaangażowały się w organizację "IV. Charytatywnej Wigilii na Kaliskim Rynku" w grudniu 2015 roku. Otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie od inicjatorów akcji - Fundacji Bread of Life. Kierujemy je do rodziców, wychowanków i nauczycieli MDK, którzy włączyli się w zbiórkę zabawek, przekazali fanty na aukcję, poświęcili czas i wsparli organizatorów swoimi umiejętnościami.

  >> więcej
 • ZIMA 2016

  Zimowe impresje przedszkolaków - luty 2016

  10 nagród i tyle samo wyróżnień przyznało jury w zimowym etapie Konkursu Plastycznego "Cztery Pory Roku". Wśród nagrodzonych znaleźli się: Sara Garbowicz z NP "Jacka i Agatki", Jretta Biskup i Oliwia Golon z PP "Bajka", Paulina Kaźmierczak z Opatówka, Jędrzej Cichoń z Przedszkola Integracyjnego s. Felicjanek,Witek Bystrzycki z PP "Radość", Adam Nowaczyk i julia Gawrońska z NP im. M. Konopnickiej, Małgorzata Antczak z PP nr 22 i Lena Mazur z "1". Pełną listę laureatów znajdziecie w załączonym PROTOKOLE. Pracw nagrodzone i wyróżnione pt. "ZIMA" można oglądać w holu MDK I. piętro. Wręczenie nagród odbędzie się podczas FINAŁU KONKURSU - w maju 2016r.

  >> więcej
 • fot. www.kalisz.pl

  PATRIMONIUM na sportowo - luty 2016

  Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM z MDK uświetnił swoim występem podsumowanie sezonu sportowego, które odbyło się w Kaliszu 12 lutego 2016 r. Zespół zaprezentował krótki program artystyczny przed obecnymi na uroczystości nagrodzonymi sportowcami, ich szkoleniowcami, przedstawicielami Miasta, parlamentarzystami i sponsorami kaliskiego sportu.

  >> więcej
 • Warsztaty plastyczne w MDK luty 2016

  W piątek 12 lutego odwiedzili nas uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. Wraz ze swoimi opiekunkami Panią Dorota Martyną i Panią Danutą Gruchot wzięli udział w warsztatach plastycznych poprowadzonych przez plastyczkę MDK Panią Beatę Solińską. Tematem spotkania były formy przestrzenne tworzone z gliny. To już ich druga przygoda z gliną. Technika ta nie tylko daje ciekawe efekty,  ale świetnie rozwija małą motorykę. Chwilę przerwy w twórczej pracy umilił wszystkim pyszny placek – „piegusek”, upieczony przez wychowanków.

  >> więcej
 • fot. S. Biniek

  w poszukiwaniu inspiracji... luty 2016

  Uczniowie chyba wszystkich klas z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Kaliszu obejrzało Wystawę Malarstwa w Galerii SZATNIA MDK. Prace „starszych” kolegów z Plastyka bardzo spodobały się zwiedzającym - Gołuchów z perspektywy młodego człowieka, niezwykłe rozwiązania kolorystyczne, poszukiwanie swojego stylu, odwaga w realizacjach malarskich - zainspirowały i zmotywowały uczniów „3” z Teatralnej do twórczej pracy i eksperymentowania. Ich nauczycielka, a zarazem opiekun artystyczny – Pani Sylwia Biniek ma nadzieję, że bliskie spotkania ze sztuką rówieśników zaowocują pracami na wysokim poziomie, którymi szkoła i jej uczniowie będą mogli pochwalić się w maju na wystawie w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu.
  >> więcej
 • Zabawa z Poezją II. etap 2016

  WYNIKI "Zabawa z poezją" - luty 2016

  W sobotę, 6 lutego w MDK odbył się II. etap eliminacji do finału Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją". Swoje umiejętności zaprezentowało 71 recytatorów z Kalisza i Powiatu Kaliskiego w dwóch kategoriach wiekowych. Jury w składzie: E. Orłowska, B. Paszak, M. Piechowiak, M. Graf i M. Żarnecka, reprezentujące organizatorów: Miejską Bibliotekę Publiczną i Młodzieżowy Dom Kultury, do finału zaprosiło 22 uczniów: Jerzego Sobczyka, Borysa Wolffa i Matyldę Szuszkiewicz ze SP nr 16, Adriannę Nowak i Julię Nawrocką z "NazaretaneK", Natalię Woźniczak i Kacpra Pawlaka ze SP w Koźminku, Ilonę Gruszkę ze SP w Nowym Nakwasinie, Kajetana Zawartkę, Alicję Matułę, Maję Dominiak oraz Julię Kojdę z kaliskiej "17", Amelię Borowską ze SP nr 15, Zofię Goździewicz z "10" oraz Karolinę Mądry i Weronikę Banaszak z Doroszewa (w kategorii klas 0-3), Starsze klasy reprezentować podczas finału bedą: Zuzanna prus, Julia Spychałowicz, Ismena Tylczyńska i Julia Witmajer - uczniowie SP nr 16, Natalia Sztandrea z "7" oraz Natalia Jakubczak z Nowego Nakwasina. Wszystkim występującym gratulujemy świetnych prezentacji, nagrodzonych w dzisiejszych i listopadowych znajdziesz TUTAJ) eliminacjach zapraszamy na FINAŁ KONKURSU do MDK - 2 kwietnia 2016.

  >> więcej
 • fot. Krzysztof Król

  Srebro dla "Alla Semibreve" - styczeń 2016

  Zespół Muzyki Dawnej z Młodziezowego Domu Kultury w Kaliszu - "Alla Semibreve" - zdobył srebrną Harfę Eola na XXXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" Kalisz 2016. Zespół otrzymał także Nagrodę Starosty Powiatu Kaliskiego. Serdecznie gratulujemy naszym utalentowanym i pracowitym laureatom: rodzeństwu Julii i Wiktorowi Piszczorowiczom, Basi Grudzińskiej, Oldze Rykowskiej i Michałowi Klatkowskiemu oraz ich opiekunowi artystycznemu Panu Łukaszowi Pieniążkowi.

  >> więcej
 • Akademia Kilkulatka MDK 2016

  Bal z Babcią i Dziadkiem - styczeń 2016

  Uczestnicy zimowej Akademii Kilkulatka MDK przygotowali niespodziankę dla swoich najukochańszych dziadków. W ich śiwęto zorganizowali uroczyste spotkanie wypełnione występami, konkursami, zabawami i samodzielnie wykonanymi prezentami. Tyle entuzjazmu, radości, uśmiechów, dumy na twarzach gości jeszcze chyba w Galerii SZATNIA nie było. Zobaczcie naszą fotorelację z balu...

  >> więcej
 • Akademia Kilkulatka MDK 2016

  Ferie w MDK - styczeń 2016

  "Akademia Kilkulatka" to propozycja Młodzieżowego Domu Kultury na spędzenie artystycznych ferii. Od poniedziałku grupa ponad 30 kaliskich uczniów uczestniczy w zajęciach plastycznych, tanecznych, wokalnych i sportowych. Pierwsze dni akademii to czas poświęcony na przygotowanie się do "Balu z Babcią i Dziadkiem", który odbędzie się już jutro, w czwartek 21 stycznia. Dziec zaprojektowały i samodzielnie wykonały zaproszenia dla swoich gości, przygotowały galerię portretów i program artystyczny i z niecierpliwością czekają na wspólną zabawę...jak było oczywiście opowiemy.

  >> więcej
 • PLASTYK prezentuje...MDK 2016

  "PLASTYK" prezentuje styczeń 2016

  13 stycznia w Galerii SZATNIA MDK została otwarta wystawa poplenerowa uczniów Liceum Plastycznego im. Tadeusz Kulisiewicza w Kaliszu. Wśród gości przybyłych na wernisaż znaleźli się autorzy prac oraz ich opiekunowie artystyczni: pani Ewa Ratajczyk i pani Izabella Symanowicz. Mieliśmy też przyjemność gościć panią Marzenę Pastuszak naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki UM, pana Mariusza Witczaka naczelnika Wydziału Edukacji UM oraz pana Tadeusza Matuszczaka, który 11 lat temu powołał do życia Liceum Plastyczne w Kaliszu. Wystawę otworzyła pani Grażyna Dziedziak dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu.
  Prezentowana wystawa to głównie szkice i obrazy olejne wykonane podczas dwóch plenerów malarskich w Gołuchowie. Pierwszy odbył się pod kierunkiem pani Izabelli Symanowicz i pana Włodzimierza Ćwira, drugi pod kierunkiem pani Ewy Ratajczyk i pana Marcina Gaja.

  >> więcej
 • Wieczór Wigilijny MDK 2015

  Wieczór Wigilijny w MDK - grudzień 2015

  Świąteczny spektakl pt. "Władca prezentów" przygotowali wychowankowie i nauczyciele dla gości "Wieczoru Wigilijnego" w Młodzieżowym Domu Kultury. A gości w czwartkowy wieczór, 17 grudnia w MDKu było naprawdę wielu, jak zwykle dopisali rodzice, dziadkowie i koledzy naszych podopiecznych, byli emerytowani pracownicy i przedstawiciele Miasta - Pan Krzysztof Jurek i Pani Małgorzata Zarzycka, której słowa skierowane do dzieci i ich opiekunów na pewno zostaną zapamiętane "...jeżeli w przyszłości nie zostaniecie artystami: aktorami, piosenkarzami, tancerzami to dzięki temu, że rozwijacie swoje pasje będziecie lepszymi inżynierami, prawnikami...".

  W spektaklu "Władca prezentów" wg scenariusza p. Tomka Kubisa i reżyserii p. Rafała Paczkowskiego wystąpiło kilkudziesięciu młodych artystów ze wszystkich pracowni artystycznych MDK. Wdziękiem, talentem i zaangażowaniem zdobyli publiczność, która z brawami nie czekała do końca spektaklu, tylko gromko nagradzała każdy "numer dramatu".

  >> więcej
 • Mega fajne warsztaty! - grudzień 2015

  Uczestnicy zajęć plastycznych MDK, konkretnie podopieczni Pani Marty Dutki wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Centrum Kultury i Sztuki w środę 16 grudnia. Prowadzącym był Pan Piotr Karski, autor aktualnej wystawy w CKiS. Podczas spotkania, którego roboczy tytuł brzmiał "skąd się biorą książki", dzieci tworzyły swoje wydawnictwo, wybierały jego nazwę, projektowały książki, uczyły się fachowego nazewnictwa branżowego, a na koniec testowały projekt następnej książki Piotra Karskiego - o górach. Wrażenia po spotkaniu jedynie pozytywne, cytuję ”było bardzo fajnie, wszyscy zachwyceni, ja (p. Marta) mega zapału do pracy dostałam, dzieciaki świetnie się spisały, jestem z nich dumna…”. Dla prowadzącego, a był to pierwszy warsztat, w którym twórca bezpośrednio spotkał się z potencjalnymi odbiorcami, był równie cenny, jak dla młodych plastyków.

  >> więcej
 • Z wizytą w kaliskim Ratuszu - grudzień 2015

  Wychowankowie dziecięcej pracowni plastycznej wraz z Panią Martą Dutką odwiedzili wczoraj kaliski Ratusz, składając świąteczne życzenia przyjaciołom MDK-owskiej braci. Pochwalili się także swoimi pracami, które stworzyli specjalnie na tę okazję.
  Młodzi plastycy skorzystali także z okazji i zwiedzili wystawę malarstwa trochę starszych kolegów artystów - studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku "CALISIA".

  >> więcej
 • Alla Semibreve w kaliskim muzeum - grudzień 2015

  Młodzi muzycy  z zespołu "Alla Semibreve" z MDK, pod kierunkiem Pana Łukasza Pieniążka, wystąpili przed zacnym gronem słuchaczy podczas otwarcia nowej wystawy pt. "SKARBY DOLINY PROSNY - dzieje Kalisza i okolic w świetle badań archeologicznych". Uroczystość miała miejsce w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej 11 grudnia 2015 r. Wystawę patronatem honorowym objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Kalisza.

  >> więcej
 • Finał SZLACHETNEJ PACZKI w MDK - grudzień 2015

  Po raz 15 w Polsce, a po raz trzeci w Kaliszu odbył się finał akcji Szlachetna Paczka. W dniach 12-13 grudnia swoich darczyńców znalazło 41 rodzin z naszego miasta. Średnia wartość podarunku wyniosła 2.500 zł. Główny magazyn i centrum logistyczne mieściło się w Młodzieżowym Domu Kultury przy Fabrycznej. MDK wspiera akcję w Kaliszu od samego początku, to u nas odbył się pierwszy kaliski finał Szlachetnej Paczki, i to u nas od trzech lat spotykają się wolontariusze.

  >> więcej
 • Na Balu Mikołajkowym w Komodzie - grudzień 2015

  Z radością oznajmiamy, że po raz kolejny osoby niepełnosprawne z grupy plastycznej „Tęcza” z MDK wzięły udział w Balu Mikołajkowym zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną - filię nr 3  oraz  Klub Komoda. Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce na żywo, a potem odzyskiwali siły przy świątecznych potrawach i słodkich wypiekach, przygotowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej. Pewności siebie nabierali po oddaniu się w ręce Pani Beaty Solińskiej, która ozdabiała twarze bajkowym makijażem. Największą jednak atrakcją okazały się odwiedziny aż dwóch Mikołajów, którzy za zadanie postawili sobie poszukanie chociaż jednego niegrzecznego uczestnika zabawy. Mimo ich wysiłków, okazało się, że wszyscy obecni byli grzeczni, i to przez cały rok, i każdy zasłużył na paczkę pełną słodyczy

  >> więcej
 • Wolność bez nałogów MDK 2015

  Nagrody wręczone, wystawa otwarta... grudzień 2015

  W czwartek, 10 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie XV edycji Konkursu Plastycznego „Wolność bez nałogów”. Nagrody i wyróżnienia odebrało 31 laureatów – uczniów i wychowanków kaliskich szkół i placówek. Na wernisaż zaprosiliśmy także ich nauczycieli, aby podziękować za zaangażowanie w działalność profilaktyczną i promocję zdrowego stylu życia. Po oficjalnym otwarciu wystawy pokonkursowej przez Pana Tomasza Rogozińskiego przedstawiciela Miasta Kalisza był czas na dłuższe i krótsze pogaduchy młodych artystów, ich rodziców i nauczycieli z organizatorami. W miłej atmosferze, którą stworzyły dla nas opiekunki galerii, rodzą się ciekawe pomysły na kolejne wspólne działania.

  Wszystkie nagrodzone prace można oglądać w Galerii SZATNIA MDK w godzinach pracy placówki. Wstęp wolny. Dla każdej odwiedzającej nas klasy (grupy) mamy w prezencie KALENDARZ PROFILAKTYCZNY, wydawany w ramach konkursu, na którym znajdują się informacje o miejscach, gdzie młodzi i dorośli kaliszanie mogą uzyskać pomoc. Ozdobą kalendarza są oczywiście prace naszych laureatów.

  >> więcej
 • fot. Agnieszka Chojnacka

  Chór Nauczycielski MDK na obchodach ZNP - grudzień 2015

  W piątkowe popołudnie, w auli Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu, odbyła się uroczystość upamiętniająca 110 lat istnienia Związku Nauczycielstwa Polskiego. Uroczystość swoim występem uświetnił Kaliski Chór Nauczycielski, działający w Młodzieżowym Domu Kultury, pod dyrekcją prof. Andrzeja Ryłko. Występ stał na wysokim poziomie i stanowił artystyczne przeżycie dla wszystkich uczestników spotkania.

  >> więcej
 • Aby było nam milej... MDK 2015

  Wyniki konkursu "Aby było nam milej..." grudzień 2015

  210 prac o tematyce bożonarodzeniowej wpłynęło na Konkurs Plastyczny "Aby było nam milej...". Większość z nich została wykonana na naszych zajęciach, ale były także takie, które powstały poza MDK. Jury pod przewodnictwem Pani Grażyny Dziedziak - dyrektora MDK do nagród wybrało 19 prac. Ich autorów serdecznie zapraszamy na Wieczór Wigilijny, 17 grudnia o godz. 17.00, podczas którego odbędzie się wręczenie nagród. Listę laureatów znajdziecie w załączonym PROTOKOLE.
  Niewtajemniczonym wyjaśniam, ze Wieczór Wigilijny to spotkanie całej MDKowskiej rodziny: uczestników zajęć, ich rodziców, przyjaciół placówki, byłych i obecnych nauczycieli i pracowników. W programie tegorocznej uroczystości zobaczycie spektakl "Władca prezentów" wg scenariusza Pana Tomasza Kubisa w wykonaniu bardzo licznego zespołu naszych wychowanków. Zapraszamy.

  >> więcej
 • Cztery Pory Roku JESIEŃ 20135

  Jesień na obrazkach - grudzień 2015

  256 prac wpynęło na jesienny etap konkursu plastycznego dla przedszkolaków "Cztery pory roku". Jury do nagród wytypowało 5 prac, ich autorami są: Michalina Dominiak, Iwo Banaszyński i Julita Piotrowska w kategorii wiekowej 3-4 lata oraz Basia Waszak i Alicja Świadkowska z grupy wiekowej 5-6 lat. Pełną listę laureatów znajdziecie w załączonym PROTOKOLE. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, niestety na nagrody musicie poczekać do maja 2016 r.
  Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac mozna oglądać w holu MDK od 7 grudnia lub od razu w naszej wirtualnej galerii. Zapraszamy.

  >> więcej
 • Andrzejki MDK 20135

  Andrzejki w MDK - listopad 2015

  30 listopada imieniny obchodzi Andrzej, a tak naprawdę bawi się cała Polska. W MDK to okazja do spotkania pod znakiem wróżb, doświadczeń "chemicznych", tańca i działań plastycznych. Najmłodsi wychowankowie naszych pracowni, pod okiem starszych kolegów, rodziców i nauczycieli, oddali się klimatowi wieczoru bez reszty. W imieniu uczestników zabawy dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie słodkiego bufetu.

   

  W rozwinęciu fotorelacja z Balu Andrzejkowego.

   

  >> więcej
 • Warsztaty ceramiczne MDK 2015

  Zapraszamy do wirtualnej galerii sztuki

  Prezentowane prace to efekt warsztatów ceramicznych,
  które odbyły się w MDK na przełomie października i listopada 2015
  pod kierunkiem Pani Ewy Ratajczyk.

  Bardzo dziękujemy naszej przewodniczce po tej niezwykłej dziedzinie sztuki
  za to, że rozbudziła w nas chęć do twórczych poszukiwań i dalszej pracy
  -
  uczestnicy warsztatów, wychowankowie pracowni plastycznej

  >> więcej
 • IV Wystawa ptaków Egzotycznych MDK 2015

  Ptaki egzotyczne, ptaki fantastyczne... w MDK listopad 2015

  Już po raz czwarty w Galerii SZATNIA MDK można było zobaczyć Wystawę Ptaków Egzotycznych, która organizowana jest przez Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych ''CALISIA''. Przez dwa dni: 21 oraz 22 listopada wystawę odwiedziły tłumy kaliszan, aby nacieszyć oko pięknem tych niezwykle kolorowych stworzeń i posłuchać ''ptasiego muzykowania''.

  >> więcej
 • Ptaki Fantastyczne MDK 2015

  Ptasi weekend w MDK rozpoczęty listopad 2015

  Pokonkursową wystawą "Ptaki fantastyczne", która tradycyjnie towarzyszy Wystawie Ptaków Egzotycznych rozpoczęliśmy ptasi weekend w Młodzieżowym Domu Kultury. Na piątkową uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień przybyła potężna ilość gości. Laureaci pamiątkowe dyplomy i upominki odebrali z rąk Pana Andrzeja Werblińskiego Prezesa Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA oraz pana Mariusza Witczaka Naczelnika Wydziału Edukacji. O miły nastrój podczas wernisażu zadbały tancerki z zespołu AQUA, które w bajkowych kostiumach rozdawały uśmiechy, bańki mydlane i wreszcie cukierki.

   

  Na wystawę żywych ptaków zapraszamy do MDK w sobotę i niedzielę, 21 i 22 listopada od godz. 9.00 do 18.00. Wstęp wolny.

  >> więcej
 • Ptaki fantastyczne - WYBRANE! listopad 2015

  We wtorkowy wieczór, 10 listopada, został rozstrzygnięty konkurs plastyczny ''PTAKI FANTASTYCZNE''.  Wybór laureatów był niezwykle trudny, ponieważ na konkurs wpłynęło ponad 500 prac, każda była na swój sposób interesująca, a bardzo wiele zasługiwało na szczególne uznanie. Jury w składzie: dr hab. Maciej Guźniczak z Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego UAM oraz artysta plastyk Janusz Lewandowski z MDK w Kaliszu postanowiło 49 prac nagrodzić i wyróżnić. Ich autorów zapraszamy na uroczyste rozstrzygnięcie konkursu w piątek 20 listopada o godz. 16.00 do MDK. Wyniki konkursu znajdziecie w załączonym PROTOKOLE.

  >> więcej
 • Zabawa z Poezją I. etap 2015/2016

  Wyniki "Zabawy z poezją" listopad 2015

  45 recytatorów w sobotnie przedpołudnie w MDK stanęło do walki o bilet do finału Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją". Jury powołane przez organizatorów: Młodzieżowy Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Asnyka w Kaliszu z uwagą wysłuchało wszystkich recytacji. Werdykt był niezwykle trudny, bo poziom przygotowania uczniów wysoki i wyrównany. Po intensywnych obradach, do finału zaproszenia otrzymali: Maja Szczerek, Aleksandra Zielińska i Aleksandra Kowalewska ze SP nr 10, Julia Jarczewska z ZSP nr 4, Tobiasz Wybieralski, Martyna Rębowiecka, Maja Smolińska i Bartosz Chowański z "17", Julia Kubacka ze SP nr 12, Adrianna Blicharska z "6" oraz dwoje uczniów ze Stawiszyna: Agnieszka Kujawa i Piotr Kałużny w kategorii: klasy 0 - III. Starsze klasy podstawówki w finale reprezentować będą: Anna Szatkowska i Katarzyna Zgarda ze SP nr 18, Martyna Urbaniak z "16", Dawid Nowakowski z "7", Julita Dębowska z NSP w Biernatkach i Maria Owczarek z Koźminka. Serdecznie gratulujemy laureatom, ale równie mocno wszystkim, którzy dzisiaj wystąpili. To bardzo duży wyczyn stanąć przed stuosobową publicznością i dać radę.

  >> więcej
 • Warsztaty ceramiczne MDK 2015

  Warsztatów ceramicznych ciąg dalszy - szkliwienia listopad 2015

  W czwartek 5 listopada w pracowni plastycznej MDK prowadzonej przez p. Bogusię Kowalczyk odbył się kolejny etap warsztatów ceramicznych. Tajniki szkliwienia uczestnikom zajęć zdradziła p. Ewa Ratajczyk. Przed młodymi plastykami jeszcze jedno spotkanie i ponowne wypalenie. Potem, w wirtualnej galerii, pochwalą się własnoręcznie wykonaną ceramiką.

  >> więcej
 • Warsztaty ceramiczne MDK 2015

  Warsztaty ceramiczne w MDK październik 2015

  W czwartek 22 października w pracowni plastycznej MDK prowadzonej przez Bogusię Kowalczyk rozpoczął się cykl warsztatów ceramicznych, które prowadzi artysta plastyk Ewa Ratajczyk. Pani Ewa jest absolwentką ASP w Poznaniu. Studiowała również w Danmarks Designskole na Wydziale Ceramiki w Kopenhadze. Obecnie pracuje w Liceum Plastycznym w Kaliszu oraz prowadzi prywatną pracownię plastyczną ''studio Art''.

  Warsztaty podzielone są na dwie części. Pierwsza z nich jest już za nami. Młodzież zapoznała się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu ceramiki oraz z zasadami jej tworzenia. Bardzo interesująca okazała się jednak część praktyczna, w której uczestnicy zajęć wykonali własne wyroby ceramiczne, głównie miseczki.  Efekt naszej pracy już robi wrażenie, najciekawsze jednak jeszcze przed nami. Czeka nas bowiem szkliwienie po wcześniejszym wypaleniu prac. Pani Ewie serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia i z niecierpliwością czekamy na kolejny etap warsztatów.

  >> więcej
 • SPOJRZENIA Galeria SZATNIA 2015

  Z Ostrowa do Kalisza... październik 2015

   

  SPOJRZENIA Iwony ASHAOLU, Agnieszki Kamili SPITALNIAK i Iwony TRZCIŃSKIEJ - wystawę malarstwa trzech artystek z Ostrowa Wielkopolskiego można, do 15 listopada, obejrzeć w Galerii SZATNIA MDK. Wcześniej prace prezentowane były w GALERII 33 w rodzinnym mieście autorek.

  Podczas środowego wernisażu wystąpiła Juliana Asholu - prywatnie córka Pani Iwony Ashaolu, na scenie wokalistka Studia Piosenki Art Musica z ostrowskiego Młodzieżowego Domu Kultury, która swoim głosem przykuła uwagę publiczności, nawet tej najmłodszej. Pani Grażyna Dziedziak - dyrektor MDK, otwierając wystawę podkreśliła wagę artystycznego spotkania dwóch miast Ostrowa Wlkp. i Kalisza oraz dwóch MDKów z nadzieją na dalszą współpracę.

  >> więcej
 • Cztery Pory Roku LATO 2015

  Wspomnienie LATA październik 2015

  Na pierwszy etap Konkursu Plastycznego dla przedszkolaków "Cztery pory roku" wpłynęło ponad 150 prac. Jury do nagród wybrało  5 przedszkolaków: Olgę Cichocką i Lenę Cieślewicz (w kategorii wiekowej 3-4 lata) oraz Annę Olszynę, Judytę Fluder i Annę Jangas (z grupy wiekowej 5-6 lat), dodatkowo 11 małych artystów postanowiło wyróżnić - ich nazwiska znajdziecie w załączonym PROTOKOLE. Wystawę LATO można oglądać w holu MDK od 19 października.

  >> więcej
 • fot. Calisia.pl

  Nagroda dla Alla Semibreve na Sacrosongu październik 2015

  W niedzielę, 11 października, zakończył się 26. Diecezjalny Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej “SACROSONG 2015”, zorganizowany przez Parafię św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. W tegorocznym „Sacrosongu” udział wzięło ok 150 uczestników: 15 zespołów oraz soliści. W kategorii zespołów nagrodę otrzymał Zespół Muzyki Dawnej ALLA SEMIBREVE z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu, który wystąpił wspólnie z Zespołem wokalnym chóru SEMPLICE z Gimnazjum Nr 9 Im. Jana Pawła II w Kaliszu. Połączone zespoły wykonały dwa utwory ze zbioru Llibre Vermell de Montserrat : ”Stella splendes” oraz „Cuncti simus concanentes”

  >> więcej
 • Koncert i finał gry literackiej w MDK październik 2015

  W sobotnie popołudnie, 10 października, w Młodzieżowym Domu Kultury w Galerii SZATNIA odbył się finał VI Literackiej Gry Miejskiej ''Kaliszanie piszący''. Zabawa skierowana była do wszystkich kaliszan: dzieci, młodzieży i dorosłych. W grze mógł wziąć udział każdy, zarówno pasjonat literatury, jak też laik, musiał jednak wykazać się spostrzegawczością, sprytem, ale też dużym opanowaniem. Po wypełnieniu wszystkich zdań uczestnicy spotkali się w MDK, gdzie odbyło się losowanie nagród. Podczas finału, na zaproszenie Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz, wystąpił  pieśniarz i kompozytor, wykonawca poezji JAROSŁAW CHOJNACKI. Artysta skomponował muzykę do wielu wierszy m.in. Adama Asnyka, Anny Achmatowej, Juliana Tuwima, Stanisława Grochowiaka czy Federica Garci Lorca. Niektóre z tych utworów można było usłyszeć podczas sobotniego koncertu, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a niewielka galeria z trudem pomieściła zaproszonych gości.

  >> więcej
 • Nagrodzeni plastycy z MDK wrzesień 2015

  W środę 23 września w Galerii ''WIEŻA CIŚNIEŃ'' odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w 21. PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY. Na konkurs wpłynęło 306 prac, a wśród laureatów nie zabrakło wychowanków MDK. W kategorii szkoły podstawowe I. NAGRODĘ otrzymał IGOR PACZKOWSKI z pracowni plastycznej Bogusławy Kowalczyk, III. NAGRODĘ w tej samej kategorii otrzymała OLGA GŁĄB, wychowanka Pani Marty Dutki. W konkursie przyznano również wyróżnienia: AGACIE WIELICHOWSKIEJ z pracowni Beaty Solińskiej oraz DOMINICE WOJTKOWIAK z pracowni pani Bogusi. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  >> więcej
 • Nowa wystawa w Galerii SZATNIA MDK wrzesień 2015

  Wystawą prac dzieci i młodzieży oraz ich "mistrza" Pani Ewy Ratajczyk ze Studia Art rozpoczął się kolejny sezon artystyczny w Galerii SZATNIA MDK. Wernisaż odbył się w sporym gronie autorów i przybyłej do MDK publiczności. Wystawę, ale i przemiłą atmosferę, pyszną kawę i słodki poczęstunek przygotowały opiekunki galerii: Panie Bogusia Kowalczyk i Beata Solińska. 
  Zaprezentowane prace z zakresu malarstwa, rysunku i ceramiki można oglądać do 11 października. Wstęp wolny, galeria czynna w godzinach pracy MDK.

  >> więcej
 • fot. www.kalisz.pl

  Alla Semibreve w kaliskim ratuszu wrzesień 2015

  Występ Zepołu Muzyki Dawnej "Alla Semibreve" z MDK rozpoczął uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Najlepsi kaliscy uczniowie, w tym roku było ich 448, już po raz 20 otrzymali stypendia przyznawane przez Miasto. Gratulujemy oczywiście wszystkim, ale szczególnie Julii Piszczorowicz i Wiktorowi Piszczorowiczowi (ze SP nr 10) oraz Michałowi Klatkowskiemu (byłem uczniowi SP nr 16) - trzem członkom zespołu, którzy znaleźli się w zacnym gronie stypendystów.
  Nagrodzeni prymusi i zaproszeni goście, zgromadzeni w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza, wysłuchali utworów średniowiecznych w wykonaniu uczestników pracowni muzycznej MDK, pod kierunkiem Pana Łukasza Pieniążka.

   

  >> więcej
 • MDK na Dniach Modelarza i Pasjonata wrzesień 2015

  Uczestnicy MDK z pracowni szkutniczej, prowadzonej przez Pana Krzysztofa Czarcińskiego, wzięli udział w VII Dniach Modelarza i Pasjonata w Hali ARENA. Pokazy zdalnie sterowanych, wiernie odtworzonych modeli pływających oraz zdalnie sterowanych żaglówek napędzanych siłą wiatru, w przygotowanym przez organizatorów basenie, to ich specjalność. W tym wrześniowym święcie modelarzy MDK zaprezentowło się już po raz czwarty.

   

  >> więcej
 • MDK na święcie Niecałej wrzesień 2015

  W sobotę 12 września 2015r. dziewczęta z sekcji tanecznej MDK wraz z instruktorką Panią Ewą Paczkowską wzięły udział w święcie ulicy Niecałej. Piękne stylizacje dziewcząt: kapelusze, rękawiczki, boa, korale, woalki itp., podkreślały niesamowitą atmosferę przedwojennych lat. Kawiarenka z muzyką wykonywaną na żywo, kramy z cudownymi bibelotami, kameralność tej niewielkiej uliczki, stare samochody i wystawa lalek przybliżyły i przypomniały mieszkańcom Kalisza historię ul. Niecałej oraz mieszczącej się przy niej fabryce lalek.

  >> więcej
 • Półkolonie MDK zakończone lipiec 2015

  Wizytą na Zawodziu i etnograficzną podróżą w czasie zakończyły się dwutygodniowe półkolonie w Młodzieżowym Domu Kultury. Dzień wcześniej, w czwartek, byliśmy w Muzeum Histrii Szczypiorna, po którym oprowdził nas Pan Edward Prus. W kolebce "szczypiorniaka" zagraliśmy oczywiście także w piłkę ręczną.

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2015

  Atrakcji półkolonii cd. lipiec 2015

  Zadaniem uczestników "Regat Suchej Stopy", zorganizowanych w ramach półkolonii, było samodzielne przygotowanie i ozdobienie łódek, potem ich chrzest wodny i na koniec wykorzystanie całej pojemności płuc, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik. Zwycięzcą regat został Filip Gawroński przed Martynką Strzyż (II miejsce) i Moniką Urbaniak (III miejsce). Dziękujemy Panu Krzysztofowi Czarcińskiemu z Pracowni Szkutniczej MDK za przygotowanie tak świetnej zabawy. W rozwinięciu fotorelacja z zawodów...

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2015

  Półkolonie - tydzień drugi lipiec 2015

  Drugi tydzień Półkoloni MDK upływa pod znakiem bliskich kontaktów z florą i fauną charakterystyczna nie tylko dla naszego regionu. W poniedziałek bawiliśmy się na ścieżce zdrowia na Lisie, potem odwiedziliśmy stadninę koni we Wolicy. Wtorek to całodniowa wycieczka do ZOO Safari w Borysewie. Fotorelacja w załączeniu.... Dzisiaj tj. w środę jesteśmy z wizytą u żubrów w Gołuchowie.

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2015

  Półkolonie w MDK! lipiec 2015

  Od poniedziału trwają w MDK półkolonie. Bierze w nich udział ponad 30-osobowa grupa dzieci - uczniów kaliskich szkół podstawowych. Program mamy bardzo napięty, każdego dnia coś noewgo. Aby wakacje były bezpieczne, pierwszego dnia złożyliśmy wizytę w Komendzie Straży Miejskiej. We wtorek, w towarzystwie Pana Piotra Sobolewskiego, weszliśmy na ratuszową wieżę i podziwialiśmy Kalisz "z lotu ptaka". Środa przyniosła nam ekstremalne wrażenia, byliśmy na ściance wspinaczkowej w BlokoBlisko i dla emocjonalnej równowagi "spotkaliśmy się z książką" w Miejskiej Bibliotece Publicznej na Złotej.

  >> więcej
 • Grupa plastyczna "Tęcza" z MDK czerwiec 2015

  Uczestnicy grupy plastycznej "Tęcza" z MDK wzięli udział w uroczystym podsumowaniu 22. edycji konkursu bibliotecznego dla osób niepełnosprawnych pod hasłem "Mój ulubiony ubiór". Zabawę zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 przy współpracy Zakładu Karnego w Kaliszu oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Nasi wychowankowie pod opieką p. Beaty Solińskiej wystąpili we własnoręcznie przygotowanych strojach. Odważnie zaprezentowali je podczas pokazu mody. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz słodki upominek, a Wiesław Hajdziony został uhonorowany nagrodą.

  >> więcej
 • Cztery Pory Roku ZIMA 2017

  Pożegnanie zimy w MDK luty 2017

  405 prac wpłynęło do Młodzieżowego Domu Kultury na Konkurs Plastyczny dla przedszkolaków "Cztery pory roku". Jury w składzie: Janusz Lewandowski, Marta Dutka, Monika Marek i Magdalena Żarnecka oceniało zimowe obrazy w dwóch kategoriach wiekowych: 3 i 4 latków oraz 5 i 6 latków. Listę laureatów prezentujemy w załączeniu. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można oglądać w MDK, w holu na I. piętrze. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w maju 2017 roku podczas uroczystego otwarcia wystawy finałowej, na której znajdą się prace z czterech pór roku.

  Przed nami jeszcze etap pt. "WIOSNA". Na prace czekamy do 31 marca. Szczegóły w regulaminie w zakładce KONKURSY.

  >> więcej
 • MDK na Festiwalu OPOLE ARTIS czerwiec 2015

  W ostatni weekend roku szkolnego grupy taneczne z MDK: LUNA i AQUA pod opieką p. Ewy Paczkowskiej oraz Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM pod opieką p. Violetty Graczyk i p. Barbary Juszczak wzięły udział w trzydniowym Ogólnopolskim Festiwalu OPOLE ARTIS, organizowanym przez MDK w Opolu. Było to spotkanie dzieci i młodzieży działającej w sekcjach tanecznych, wokalnych i muzycznych w różnych placówkach pozaszkolnych. Mieliśmy okazję poznać wiele utalentowanych osób z całego kraju m.in. z Kołobrzegu, Bytomia, Łodzi, Stargardu Szczecińskiego, Kutna, oczywiście z Opola i wielu innych miast...

  >> więcej
 • MDK na Festiwalu Smaków czerwiec 2015

  Malowanie folderu "Kalisz, moje miasto", wykonywanie masek i ozdób na patykach, korali z makaronów, płaskorzeźb z plasteliny, fantazyjne ozdabianie torebek i styropianowych talerzyków to tylko niektóre z działań artystycznych przygotowanych dla małych kaliszan, odwiedzających  w weekend Targi Aktywności i Wolontariatu podczas Festiwalu Smaków. Młodzieżowy Dom Kultury zaistniał także na scenie, w niedzielę 21 czerwca wystąpiły nasze grupy taneczne.

  >> więcej
 • Kalisz jakiego nie znamy MDK 2015

  Wystawa "KALISZ, jakiego nie znamy" czerwiec 2015

  30 laureatów Konkursu Plastyczno - Fotograficznego "Kalisz, jakiego nie znamy" odebrało dyplomy i nagrody podczas otwarcia wystawy pokonkursowej. Uroczystość odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury w środę 17 czerwca. Pełna lista w rozwinięciu. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, a tych którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć Kalisza oczami młodych artystów zapraszamy do MDK. Wystawa będzie nam towarzyszyć przez całe wakacje.

  Podczas wernisażu odbyło się jeszcze jedno miłe wydarzenie. Najaktywniejsi wychowankowie MDKowskich pracowni plastycznych otrzymali NAGRODY DYREKTORA. Osobiście wręczyła je Pani Grażyna Dziedziak dyrektor MDK.

   

   

  >> więcej
 • "Przyroda w obiektywie" czerwiec 2015

  "Niechlubne ślady człowieka" to tytuł tegorocznej pokonkursowej wystawy fotograficznej z cyklu "Przyroda w obiektywie", której otwarcie odbyło się w Galerii SZATNIA MDK we wtorek 16 czerwca. Koordynatorem całego przedsięwzięcia - międzyszkolnego konkursu i wystawy jest, od 11 lat, Pani Małgorzata Kania nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kaliszu. Uroczystego otwarcia wystawy dokonały Irena Hofman i Grażyna Dziedziak dyrektorki SP 6 i MDK. Wśród zaproszonych gości był Pan Edwin Napierała dyrektor PKO BP Oddział w Kaliszu, gdzie znajduje się zaprzyjaźniona Galeria NA ANTRESOLI. Właśnie do niej trafi, w drugiej kolejności, dziesiejsza wystawa. Pani Dominika Sojka z Przędsiębiorstwa Oczyszczania Miasta Eko wygłosiła interesującą ekologiczną pogadankę na wymowny temat konkursu "Niechlubne ślady człowieka". Fundatorem nagród dla 13 laureatów konkursu był Wydział Środowiska  UM W Kaliszu. Pełna lista laureatów w rozwinięciu...

   

  >> więcej
 • fot. B. Paszak

  Tanecznym krokiem w wakacje! czerwiec 2015

  Niezwykły charakter miało tegoroczne uroczyste zakończenie roku szkolnego dla wychowanków pracowni tanecznych i muzycznych MDK. Młodych tancerzy, muzyków, ich rodziny i przyjaciół zaprosił klub KOMODA. W cyklu „Kulturalne Środy” 10 czerwca przy ul. Niecałej w widowisku "Tanecznym krokiem w wakacyjny czas" wystąpiły zespoły: PINEZKI, PUMY, LUNA, AQUA, solistka Weronika Karolina Bogusławska, grupa rytmiki oraz Teatr Pieśni i Tańca “Patrimonium”, muzycznie swoje umiejętności zaprezentował Fryderyk Rott. Były także podziękowania i nagrody. Pani Grazyna Dziedziak dyrektor MDK tego wieczoru szczególnie ciepłe słowa skierowała do Pań Małgorzaty Kędzierskiej i Iwony Graczyk-Rykowskiej najaktywniejszych przedstawicielek Rady Rodziców. Nagrody dyrektora wręczyła tancerkom: Marii Kamańczyk i Weronice Bogusławskiej za wytańczone nagrody i godne reprezentowanie placówki.

   

  >> więcej
 • Wręczenie nagród "Sport to zdrowie" MDK 2015

  Nagrody wręczone! czerwiec 2015

  "Sport to zdrowie" to konkurs plastyczny dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, który Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował wspólnie z Kaliskim Klubem Sportowym Włókniasz 1925 Kalisz z okazji jubileuszu 90 - lecia istnienia klubu. Otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród odbyło się w MDK 10 czerwca 2015 r. 27 laureatów odebrało nagrody z rąk p. Grażyny Dziedziak dyrektora MDK oraz p. Roberta Trzęsały prezesa KKS Kalisz. Wystawa nagrodzonych prac, którą teraz możecie jeszcze obejrzeć w MDK, wkrótce powędruje do siedziby klubu przy Wale Matejki.

  >> więcej
 • Kolejne podium dla tancerki z MDK czerwiec 2015

  Dwa duety z MDK: Martyna Olek & Nadia Mistrzak i Weronika Bogusławska & Maria Kamańczyk oraz prezentacja solo Weroniki Bogusławskiej wzięły udział w przeglądzie tanecznym "Magia Tańca", który odbył się 6 czerwca w Ostrowie Wlkp. Konkurs był na wysokim poziomie, a tancerki z grup prowadzonych przez p. Ewę Paczkowską zaprezentowały się bardzo dobrze. Nagrodą doceniona została Weronika Bogusławska, która zajęła trzecie miejsce w kategorii solo, taniec współczesny, modern, jazz, w grupie wiekowej 14-18 lat. Gratulujemy sukcesu!

   

  >> więcej
 • fot. B. Paszak

  Eliminacje rejonowe do CZERWONAKA w MDK czerwiec 2015

  Kamila Skwarek i Emilia Wójcik z Kalisza, Aleksandra Biernacka z Nowej Wsi, Oliwia Matuszewska z Kaliszkowic Ołobockich oraz Joanna Łuczak i  Zuzanna Pawlicka z Przedszkola w Kobylinie będą reprezentowały rejon kaliski podczas finału XX Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków CZERWONAK 2015, który odbędzie się 14 czerwca o godz. 11.00 na Starym Rynku w Poznaniu. Wszystkie szczegóły na stronie głównego organizatora festiwalu GOK „Sokół” w Czerwonaku.

   

  Więcej fotek na FACEBOOKU

  >> więcej
 • Nagrodzeni u "Tarasina" czerwiec 2015

  Z wielką przyjemnością informujemy, że spośród 823 prac nadesłanych na 30. Konkurs Plastyczny ŚWIAT DZIECKA organizowany przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina nagrody otrzymały: Oliwia Maciejewska z pracowni plastycznej prowadzonej przez p. Martę Dutkę oraz Olga Rykowska i Alicja Mak z pracowni plastycznej MDK prowadzonej przez p. Bogusię Kowalczyk. Do Młodzieżowego Domu Kultury trafiło także 13 wyróżnień, lista wyróżnionych w rozwinięciu...

  >> więcej
 • PATRIMONIUM na "Pikniku Europejskim" maj 2015

  Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM zatańczył na zakończenie VI Pikniku Europejskiego, który tradycyjnie odbył się w III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kaliszu w piątek, 28 maja. Występom przyglądali się finaliści Regionalnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, ich opiekunowie i goście Pikniku, nad którym patronat objął Europoseł Andrzej Grzyb.

  >> więcej
 • Weronika Bogusławska MDK Kalisz

  Najwyższe podium dla Weroniki maj 2015

  Weronika Bogusławska z pracowni tanecznej MDK wygrała konkurs solowy na XXXII Młodzieżowych Spotkaniach Tanecznych w Łasku. Weronika zaprezentowała choreografię p. Ewy Paczkowskiej. Jury przyznając I. miejsce naszej reprezentantce podkreśliło jej dojrzałość sceniczną i dobrą technikę taneczną.
  Gratulujemy Weronice i życzymy kolejnych sukcesów!!!

  >> więcej
 • fot. B. Paszak

  Wieczór Tańca i Teatru w MDK maj 2015

  Osiem odsłon teatralnych i trzy choreografie w wykonaniu grup teatralnych i zespołów tanecznych obejrzała publiczność Wieczoru Tańca i Teatru w MDK w środę 27 maja. Bardzo nas cieszy, że obok formacji reprezentujących Młodzieżowy Dom Kultury na scenie pojawili się słuchacze z zaprzyjaźnionego PPSKAK, gimnazjaliści ze Stawu oraz zupełnie nowi goście - MARIU-SZKI z GOK w Szczytnikach, Teatr na Widoku z IV LO i "Niby nic" z III LO w Kaliszu. Ten sceniczny "maraton" podzieliliśmy na dwie części, pierwsza przeznaczona była dla młodszych widzów, druga dla trochę starszych - co nie przeszkadzało jednym i drugim uczestniczyć w całości. Szczegółowy przebieg Wieczoru i fotorelacja w rozwinięciu, więcej fotek na FACEBOOKU...

  >> więcej
 • MDK zawsze w formie! - kwiecień 2016

  Pracownia Wokalna WOKALMANIA oraz zespoły taneczne z Młodzieżowego Domu Kultury wzięły udział w akcji promującej zdrowy tryb życia "Znowu w formie". Występy naszych wychowanków na scenie Galerii Amber porwały publiczność, a wszystko działo się w doborowym towarzystwie utalentowanej młodzieży z Kalisza w ostatni weekend, 23 kwietnia. Śpiewającymi opiekowała się pani Ania Bakalarek, tancerki do pokazów przygotowała pani Ewa Paczkowska.

  >> więcej
 • Warsztaty "Mozaika" w MDK maj 2015

  W środę 27 maja w Galerii SZATNIA MDK odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej NR 15 w Kaliszu. Tym razem gościliśmy grupę ze świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami: Panią Honoratą Skrzybalską oraz Panią Ewą Mroczek. Zadaniem uczestników warsztatów było wykonanie mozaiki. W tajniki techniki wprowadziła Pani Bogusia Kowalczyk. Było jej o tyle łatwiej, że warsztaty odbywały się w centrum wystawy pt. „MOZAIKA”. Zapał dzieci do pracy był tak wielki, że już po kilkunastu minutach można było oglądać pierwsze efekty naszych ceramicznych zmagań.

  >> więcej
 • "Alla Semibreve" z MDK w Ratuszu maj 2015

  18 maja 2015 roku w Sali Recepcyjnej  kaliskiego Ratusza odbyła się ceremonia wręczenia nagród laureatom XXII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego ”Poznajemy ojcowiznę”. Głównym celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do poznawania Ziemi Ojczystej. Galę wręczenia nagród uświetnił występ zespołu Muzyki Dawnej „Alla Semibreve” z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Publiczność mogła usłyszeć brzmienie średniowiecznych pieśni i tańców w wykonaniu młodych muzyków z MDK.

  >> więcej
 • fot. B. Paszak MDK

  Festyn i Eko - kiermasz w MDK maj 2015

  Rada Rodziców wspólnie z "ekipą" MDK w piątkowe popołudnie przygotowali dla kaliszan Festyn i Eko-kiermasz. Na placyku przed naszą siedzibą i w placówce dużo się działo. Najmłodsi uczestniczyli w licznych grach i zabawach. Trochę starsi wzięli udział w Regatach o Błękitną Wstęgę Wielkiej Rynny (RELACJA). Nie malała kolejka do stanowiska "malowania buziek". Miłymi przerywnikami były pokazy zespołów tanecznych z MDK. W Galerii SZATNIA odbył się wernisaż wystawy prac wychowanków pracowni plastycznej "MOZAIKA". Potem dla wszystkich chętnych odbyły się warsztaty plastyczne pod tym samym tytułem. Na kiermaszu można było kupić, sprzedać lub wymienić używane zabawki, książki, puzzle, gry i itp. w stylu eko...

   

  >> więcej
 • Wystawa "MOZAIKA" w Galerii SZATNIA

  Otwarciem nowej wystawy pt. "MOZAIKA" rozpoczął się piątkowy festyn w MDK. Autorami wystawionych w Galerii SZATNIA prac są wychowankowie Pani Bogusi Kowalczyk, która w bardzo ciepłych słowach podziękowała młodzieży za spędzony na zajęciach czas, wysiłek i wytrwałość, jednocześnie gratulując im talentu. Adresatką wyjątkowych podziękowań była jeszcze jedna osoba - Pani Krysia Banaszak, dzięki wysiłkom której pracownia plastyczna jest zawsze przygotowana i gotowa na kolejne wyzwania. Wernisaż wystawy uświetnił koncert w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej ALLA SEMIBREVE z MDK, zdobywcy brązowej Harfy Eola na tegorocznym Festiwalu SCHOLA CANTORUM.

  Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy MDK. Wstęp wolny. Zapraszamy!

  >> więcej
 • Finał "CZTERECH PÓR ROKU"

  1197 prac wpłynęło na Konkurs Plastyczny dla przedszkolaków "CZTERY PORY ROKU". 11 maja w Młodziezowym Domu Kultury uroczyście otworzyliśmy wystawę pokonkursową, na której znalazły się najlepsze prace ze wszystkich etapów konkursu: lato, jesień, zima, wiosna. Nagrody i wyróżnienia odebrało 68 laureatów z 26 przedszkoli. Ich nazwiska znajdziecie w załączonym PROTOKOLE.

  >> więcej
 • Malowali "Martwą naturę" w MDK

  Po raz trzeci w tym roku MDK odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. Tradycyjne już warsztaty poprowadziła Pani Beata Solińska. Tym razem tematem zajęć była martwa natura malowana suchą pastelą. Uczniowie mieli przygotowanych kilka ekspozycji, które przenosili na duze formaty. Pierwszy raz pracowali przy sztalugach. Dzięki swobodnej i twórczej atmosferze powsatły bardzo ciekawe prace, które zostaną wyeksponowane na wystawie w Ośrodku.

  >> więcej
 • Warsztatów graficznych ciąg dalszy

  W piątek 8 maja wychowankowie pracowni plastycznej Bogusławy Kowalczyk po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach graficznych prowadzonych przez dr hab. MACIEJA GUŹNICZAKA z WYDZIAŁU PEDAGOGICZNO - ARTYSTYCZNEGO UAM. Tym razem mogliśmy już oglądać rezultaty naszej pracy, starszej grupie udało się zrobić pierwsze odbitki suchorytów. Wszyscy z pieczołowitą starannością, krok po kroku, realizowali zalecenia ''samego MISTRZA'', czekając z niecierpliwością na efekty końcowe naszych graficznych zmagań. Praca nad suchorytem zafascynowała nas na tyle, że postanowiliśmy odwiedzić Uniwersytet jeszcze raz. Bardzo dziękujemy Panu Maciejowi Guźniczakowi, który po raz trzeci będzie gościł nas w pracowni uniwersyteckiej.

  >> więcej
 • Graficznie w MDK kwiecień 2015

  Już od miesiąca trwa wyjątkowa współpraca MDK z WYDZIAŁEM PEDAGOGICZNO- ARTYSTYCZNYM UAM. Dzięki uprzejmości i ogromnemu zaangażowaniu kierownika pracowni graficznej Pana dr Macieja Guźniczaka w piątek 24 kwietnia rozpoczęły się warsztaty graficzne dla wychowanków MDK z pracowni Pani Bogusławy Kowalczyk Młodsza grupa gościła na swoich zajęciach „samego mistrza”, który w niezwykle interesujący sposób przybliżył młodym twórcom tajniki sztuk graficznych. Na zajęciach powstały też szkice do linorytów, które zrealizujemy na następnych zajęciach. Jeszcze większą atrakcją były jednak warsztaty dla grupy gimnazjalistów i licealistów także pod okiem „mistrza”, ale już w profesjonalnej pracowni graficznej na UAM. Wyczerpujący wykład na temat grafiki jako dziedziny sztuki, jej znaczenia w otaczającym nas świecie i jej różnorodnych technikach wprowadził nas w niezwykły klimat pracowni graficznej. Towarzyszyła temu prezentacja prac studentów. Po obejrzeniu całego zaplecza pracowni młodzież wykonała projekty do suchorytu, który będziemy realizować 7 maja.

  >> więcej
 • MDK na festynie "U Korczaka" kwiecień 2015

  Grupy taneczne z MDK: LUNA, AQUA i tancerka Weronika Bogusławska z pracowni p. Ewy Paczkowskiej uświetniły swoimi występami festyn "U Korczaka" zorganizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Św. Alojzego Orione w Kaliszu. Pomimo niesprzyjającej pogody tancerze zaprezentowali się bardzo dobrze i zostali docenieni przez widownię.

  >> więcej
 • Na wycieczce we Wrocławiu...kwiecień 2015

  Po raz kolejny Rada Rodziców zaprosiła wychowanków MDK na całodniową wycieczkę do Wrocławia. Wzięło w niej udział 46 uczestników, z „silną” grupą osób niepełnosprawnych z Pracowni Plastycznej "Tęcza". Wizytę we Wrocławiu zaczęliśmy od "Afrykarium". Ta nowa atrakcja w ZOO okazała się niezapomnianym przeżyciem pełnym wrażeń i spotkań z morskimi i lądowymi zwierzętami Czarnego Lądu. Kolejny przystanek to było "Humanitarium",  które wprowadziło nas w świat nauki i przybliżyło zagadki optyki.

  >> więcej
 • Warsztaty rzeźbiarskie w MDK kwiecień 2015

  Po raz kolejny MDK odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. W czwartkowe przedpołudnie, 23 kwietnia warsztaty rzeźbiarskie poprowadziła dla nich Pani Beata Solińska. Celem spotkania było pobudzenie twórczej wyobraźni, ale przede wszystkim rozwijanie umiejętności manualnych.  Efektem twórczych działań w glinie były wspaniałe rzeźby o różnorodnych formach i fakturach. Na zakończenie wychowankowie SOSW zwiedzili trzy aktualne wystawy znajdujące się w Galerii Szatnia i na korytarzach MDK.

  >> więcej
 • Wyróżnienie dla MDK kwiecień 2015

   

  Karolina Krawczyk z Pracowni Teatralnej MDK zdobyła wyróżnienie w XIV Rejonowych Prezentacjach Monodramów. Do udziału w konkursie Karolinę przygotował Pan Rafał Paczkowski. Gratulujemy!
  Przegląd odbył się 27 kwietnia w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu i był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

  >> więcej
 • fot. B. Paszak

  XV Konkurs Piosenki Przedszkolaków WYNIKI kwiecień 2015

  14 solistów i 8 zespołów wokalnych wystąpiło w Młodzieżowym Domu Kultury na XV Konkursie Piosenki Przedszkolnej. Jury w składzie: Grażyna Dziedziak - dyrektor MDK, Magdalena Żarnecka, Borys Przetakiewicz i Grzegorz Walendowski zdecydowało o przyznanych nagrodach i wyróżnieniach. W kategorii SOLIŚCI I miejsce otrzymała Kamila Skwarek z Zespołem z PP Sióstr Nazaretanek, a w kategorii ZESPOŁY - "złoto" wyśpiewali: Martyna Mikołajczyk, Maciej Kujawa, Michalina Szuk i Jędrzej Turkiewicz z Przedszkola Integracyjnego Sióstr Felicjanek.

  Pełna lista laureatów w rozwinięciu...

  >> więcej
 • fot. P. Gawrońska MDK

  XIII Kaliski Konkurs Piosenki kwiecień 2015

  W piątek, 17 kwietnia w Centrum Kultury i Sztuki odbył się się finał XIII Kaliskiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA KALISZA. Solistki i solistów w czterech kategoriach wiekowych oceniało profesjonalne jury: Jacek Wójcicki i Adam Prucnal z Krakowa pod przewodnictwem prof. Andrzeja Ryłko. Grand Prix zdobyła Julita Wawreszuk, która przyjechała do nas aż z Hajnówki. Lista laureatów w Protokole na stronie konkursu www.konkurspiosenki.kalisz.pl

  Poniżej zamieszczamy fotorelację z konkursu.

  >> więcej
 • "Grafika z uniwersytetu" kwiecień 2015

  Od czwartku 9 kwietnia w Galerii SZATNIA MDK można zobaczyć wystawę grafiki dziesięciu młodych twórców, studentów Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego UAM  oraz ich opiekuna artystycznego, kierownika Pracowni Grafiki - dr hab. Macieja Guźniczaka. Autorami prac są: Anna Bąk, Agnieszka Jankowska, Marta Marszałł, Małgorzata Kłobusińska, Teresa Król, Mateusz Gabryś, Michał Majchrzak, Michał Maka, Mateusz Nowak i Artur Pruchnik.  Zaprezentowane prace wykonane są w różnych technikach graficznych. Wśród nich są: linoryt, akwatinta, akwaforta, suchoryt oraz kolorowy druk cyfrowy. Autorzy są dyplomantami pracowni graficznej, bądź też wybrali tę pracownię jako pracownię drugiego wyboru. Wystawę można oglądać w MDK do 9 maja, następnie będzie pokazana w Sieradzu. Wystawą Grafika z uniwersytetu'' Galeria SZATNIA rozpoczyna cykl wystaw zatytułowanych ''UCZEŃ I MISTRZ''.

   

  >> więcej
 • "Taniec bez granic" kwiecień 2015

  Weronika Bogusławska i Marysia Kamańczyk reprezentowały MDK podczas Przeglądu Tanecznego "Taniec Bez Granic" zorganizowanym już po raz ósmy w Gostyniu. Duet zaprezentował choreografię pod tytułem "Zamiana", który powstał pod okiem Magdy Mazurowskiej. Tancerki i ich opiekunka miały możliwość pokazania efektów pracy ostatniego półrocza i skonfrontowania swoich umiejętności z tancerzami i zespołami z innych miast.

  >> więcej
 • Najlepsi recytatorzy roku szkolnego 2014/2015!

  Martyna Rębowiecka (w kategorii klas 0 - III) i Gabriela Kamińska (w kategorii klas IV - VI) zdobyły TYTUŁ i STATUETKĘ "Najlepszego Recytatora roku szkolnego 2014/2015" w Konkursie Recytatorskim "Zabawa z poezją", który odbył się w MDK w sobotnie przedpołudnie 11 kwietnia. W finałowych przesłuchaniach wzięło udział 37 recytatorów ze szkół podstawowych z Kalisza i Powiatu Kaliskiego, wyłonionych w I. i II. etapie konkursu (w listopadzie i styczniu). Podczas finału odpowiedzialnej roli jurora podjeli się: Elżbieta Orłowska, Maja Graf, Małgorzata Piechowiak, Rafał Paczkowski i Magdalena Żarnecka. W rozwinięciu pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych...

  >> więcej
 • Prezentacje Taneczne "Tylko dance ma sens" kwiecień 2015

  563 tancerzy w 51 prezentacjach tanecznych zobaczyliśmy w piątek 10 kwietnia na scenie CKiS w ramach Regionalnych Spotkań Tanecznych "Tylko dance ma sens". Ideą organizatorów Spotkań jest integracja (a nie konfrontacja) środowiska tanecznego Kalisza i regionu południowej Wielkopolski. Jednak rozumiejąc, że młodzi ludzie potrzebują motywacji i "adrenaliny" w postaci rywalizacji, ich występom przyglądała się Loża Obserwatorów w składzie: Violetta Graczyk, Tobiasz Uniejewski i Paweł Malicki, którzy zdecydowali o przyznaniu nagród i wyróznień "Statuetek Spotkań" w trzech grupach wiekowych bez podziału na kategorie taneczne. Wskazali także zespół, który zrobił na nich największe wrażenie - to REBELS SQUAD z Fabryki Tanca Różańscy. Lista wszystkich laureatów w załączonym PROTOKOLE.

  >> więcej
 • Zespół LUNA MDK

  Statuetki "Dance" dla MDK kwiecień 2015

  Trzy grupy taneczne z MDK reprezentowały naszą placówkę podczas Regionalnych Spotkaniach Tanecznych " Tylko Dance ma Sens" w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Wśród 51 tanecznych odsłon zespoły prowadzone przez nasze instruktorki: Ewę Paczkowską i Magdalenę Mazurowską zaprezentowały się wspaniale!! Duet WERONIKA BOGUSŁAWSKA i MARIA KAMAŃCZYK otrzymał nagrodę, a zespół LUNA wyróżnienie. Trzecia grupa  z MDK - AQUA wprawdzie nie znalazła się w gronie laureatów, ale pokazała także wysoki poziom. GRATULUJEMY!

  >> więcej
 • VIII Kaliskie Targi Edykacyjne

  VIII Kaliskie Targi Edukacyjne marzec 2015

   

  Proszę Państwa, w rozwinięciu fotorelacja z występów młodych artystów, którzy muzyką i tańcem opowiedzieli odwiedzającym VIII Kaliskie Targi Edukacyjne o niezwykłej szkole - Młodzieżowym Domu Kultury.

  >> więcej
 • Konkurs "Magiczna Irlandia" MDK 2015

  "MAGICZNA IRLANDIA" w MDK marzec 2015

  23 nagrody i 13 wyróżnień zostało uroczyście wręczonych przez Pana Artura Kijewskiego Wiceprezydenta Miasta Kalisza i Pana Mariusza Witczaka Naczelnika Wydziału Edukacji laureatom Konkursu Plastycznego "Magiczna Irlandia" w Młodzieżowym Domu Kultury podczas wernisażu wystawy pokonkursowej. Na tegoroczną edycję wpłynęło ponad 150 prac z Kalisza i Powiatu Kaliskiego. Impreza towarzyszyła obchodom Dni św. Patryka w Kaliszu, organizowanym przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej pod honorowym patronatem Ambasadora Irlandii w Polsce oraz Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu. Lista nagrodzonych i wyróżnionych w załączonym PROTOKOLE.

  >> więcej
 • Warsztaty plecionkarskie MDK 2015

  Warsztaty plecionkarskie w MDK marzec 2015

  W sobotnie przedpołudnie 14 marca Młodzieżowy Dom Kultury zaprosił swoich wychowanków na Warsztaty Plecionkarskie WIELKANOC 2015. Poprowadziła je Pani Agnieszka Pierzyńska - właścicielka Pracowni Plecionkarskiej "Artex - Rękodzieło". W warsztatach wzięli udział: dzieci, młodzież i osoby niepełnosprawne z pracowni plastycznych MDK pod kierunkiem Pani Beaty Solińskiej i Pani Bogusi Kowalczyk. Podczas zajęć powstały wspaniałe prace, koszyczki do święconki oraz wielkanocne dekoracje: wianki i kwiaty. Będzie je mozna obejrzeć przez najbliższe dwa tygodnie w holu MDK na parterze.

  >> więcej
 • Warsztaty tańca irlandzkiego MDK 2015

  Warsztaty taneczne w MDK marzec 2015

  W ramach obchodów Dni św. Patryka w Kaliszu Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej i Młodzieżowy Dom Kultury zaprosili kaliszan na otwarte warsztzty tańca irlandzkiego. Wzięły w nich udział także grupy taneczne z MDK pod opieką Pani Ewy Paczkowskiej. Nauka podstawowych kroków i zasad stepowania okazała się świetną zabawą dla młodszych i starszych adeptów sztuki tanecznej. W tajniki "skocznego tańca" wprowadziła uczestników warsztatów Pani Magdalena Mak, na co dzień związana z poznańskim zespołem tańca irlandzkiego CELTICA.

  >> więcej
 • Akademia Kilkulatka MDK 2015

  Akademia Kilkulatka zakończona luty 2015

  Dobiegły końca artystyczne ferie w MDK. Wzięła w nich udział ponad 30-osobowa grupa dzieci z kaliskich szkół podstawowych. W fotorelacji prezentujemy zdjęcia z "Balu z Babcią i Dziadkiem", który stał już się tradycją akademii. Potem była przygoda na lodowisku. Gro dzieci miało po raz pierwszy łyżwy na nogach i świetnie sobie poradziły.
  W II. tygodniu ferii zapraszamy na wydarzenia w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum". Na koncerty i wystawy wstęp wolny

  >> więcej
 • fot. Krzysztof Król

  Brązowa "Harfa Eola" dla MDK Kalisz luty 2015

  37. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w niezwykły sposób zapisze się w historii naszej placówki. Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu jest współorganizatorem festiwalu od jego pierwszej edycji, przez mury MDK przewinęło się kilkaset statuetek, ale w tym roku jedna zostanie z nami na zawsze. Brązową "Harfę Eola" w kategorii zespołów wokalno - instrumentalnych zdobył Zespół Muzyki Dawnej "ALLA SEMIBREVE" z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu pod kierunkiem Łukasza Pieniążka. Na tym nagrody dla "ALLA SEMIBREVE" się jeszcze nie skończyły...

  >> więcej
 • XIV Prezentacje Teatrzyków Przedszkolnych MDK

  Prezentacje Teatrzyków Przedszkolnych - WYNIKI! luty 2015

  I. miejsce i główną nagrodę PLUSZOWEGO MISIA w XIV Prezentacjach Teatrzyków Przedszkolnych zdobyli mali aktorzy z Niepublicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej. Inscenizacja pt. "Przyjaciel od zaraz" zdobyła najwięcej głosów publiczności, która w tej imprezie pełni rolę jurorów. Wyróżnienia, za II. i III. miejsca, trafiły do NP im. Misia Uszatka i PP Nr 9. "Dorosłe" jury przyznało dodatkowo nagrody indywidualne, otrzymali je Amelia Chudzicka i Adrian Ratajczyk z Publicznego Przedszkola nr 9 za role WIEWIÓRKI i LISKA w przedstawieniu "Łupiskórka".

  >> więcej
 • Akademia Kilkulatka MDK 2015

  Ferie w MDK luty 2015

  Akademia Kilkulatka to propozycja Młodzieżowego Domu Kultury dla dzieci w wieku 6 - 12 lat, którzy chcą artystycznie spędzić I. tydzień ferii. W poniedziałek, tak na dobry początek, odbyły się zajęcia taneczne dodające energii grupie, a po nich plastyczne, na których uczestnicy akademii wykonali prezenty dla swoich najbliższych. Upominki wręczą podczas "Balu z babcią i dziadkiem" w środę 18 lutego.

  >> więcej
 • Tęcza w galerii MDK 2015

  "Tęcza w galerii" luty 2015

  We wtorek 10 lutego w Galerii ''SZATNIA'' MDK została otwarta niezwykła wystawa. Autorami prezentowanych prac są osoby o wyjątkowej wrażliwości, dotknięte przez los, osoby niepełnosprawne. Prace powstały w pracowni plastycznej MDK w grupie dla osób z niepełnosprawnością ''Tęcza'', którą z niesłabnącym oddaniem i entuzjazmem prowadzi Pani Beata Solińska. Obrazy, które zobaczyliśmy cechuje niepowtarzalny indywidualizm, niezwykłe postrzeganie świata, przejawiające się w często zdeformowanej formie, zaskakujących barwach i fakturach. Pokazany świat jest jednak radosny i kolorowy. Prace są szczere, autentyczne i oryginalne. To wszystko sprawia, że wystawa wzrusza, zachwyca i nie pozwala pozostać obojętnym. I po to właśnie jest ta wystawa.

  >> więcej
 • Wystawa DPS w MDK 2015

  Łączymy pokolenia luty 2015

  Od poniedziałku 9 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury można obejrzeć wystawę prac podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Prace te powstały w ramach terapii zajęciowej. Są wśród nich hafty wykonane techniką krzyżykową, obrazy na płótnie, wydzieranki, witraże itp. Na  przedpołudniowy wernisaż do MDK przybyli zaproszeni goście: autorzy prac, podopieczni i pracownicy DPS-u oraz dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 9, które zaprezentowały specjalnie przygotowany program artystyczny. Podczas uroczystego otwarcia wystawy obecne na uroczystości dyrektorki DPS i MDK - Panie: Renata Kobierska i Grażyna Dziedziak wyraziły chęć dalszej współprac, czego wynikiem mają być wspólne warsztaty artystyczne łączące pokolenia.

  >> więcej
 • projekt Krzysztof Korach

  "Nie słyszę, czuję, jestem artystą" styczeń 2015

  Artysta, jego obrazy czy goście - trudno odpowiedzieć na pytanie kto lub co było podczas wernisażu Wystawy Malarstwa Krzysztofa Koracha na pierwszym planie? Artysta - Krzysztof Korach swoim uśmiechem, aurą tajemniczości i wysportowaną sylwetką przyciągał wzrok wszystkich zebranych, Jego obrazy, na których obok znanych nam miejsc zobaczyliśmy tajemniczy wszechświat także przykłuwały uwagę. I wreszczcie goście, którzy wypełnili galerię po brzegi, stanowili nie mniej interesujące dopełnienie wystawy. W Galerii SZATNIA MDK stawiła się rodzina i przyjaciele Krzysztofa, ludzie ze Związku Głuchych, środowisko akademickie UAM, znajomi z ROLKI KALISZ i Grupy KIPSTA. Licznie przybyła także młodzież ze Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Słabo Słyszących i Niesłyszących, dla których Krzysztof Korach jest kolegą - autorytetem.

  >> więcej
 • fot. B. Paszak

  Mili goście w MDK luty 2015

  Dzieci z Publicznego Przedszkola nr 9 - "Przedszkola Małego Artysty" odwiedziły Galerię SZATNIA MDK. Po galerii miłych gości oprowadziła Pani Bogusia Kowalczyk. Pokazała im aktualną wystawę - Malarstwo Krzysztofa Koracha, w ciekawy sposób przedstawiła autora i opowiedziała o wiszących w galerii obrazach. Mali artyści dowiedzieli się czym zajmują się artyści zawodowo, jakie są techniki plastyczne i co to jest "martwa natura".

  >> więcej
 • Bal Karnawałowy MDK 2015

  Karnawał w MDK styczeń 2015

  Karnawałowy bal dla naszych najmłodszych wychowanków odbył sie w MDK w poniedziałek 19 stycznia. Na prześwietnych gości: Księżniczki, Damy Dworu, Aniołki, Elfy, Wróżki, Motylki, Rycerzy w czarnych zbrojach i Wojowników w białych kimonach czekało wiele niespodzianek. Były tańce, karaoke, gry i zabawy z nagrodami, słodkie przekąski a także duże wyzwanie - udział w konkursie na Króla i Królową balu i zaprezentowanie swojego kostiumu przed jury i publicznością. Parą balu zostali Wiktoria i Oliwier.

  >> więcej
 • Wieczór Wigilijny MDK

  Wieczór Wigilijny w MDK grudzień 2014

  Co roku z okazji zbliżających się Świąt Bożegonarodzenia spotyka się MDK-owska rodzina. Na widowni zasiadają nasi przyjaciele, przedstawiciele miasta, byli i obecni pracownicy oraz najgorętsza publiczność - rodzice, dziadkowie, rodzeństwo naszych wychowanków. Po drugiej stronie kurtyny artyści sztuk tanecznych, wokalnych, instrumentalnych, teatralnych, a także plastycznych, od najmłodszych debiutantów po scenicznych profesjonalistów. "Stworzenie świata" wg Tomasza Kubisa było motywem przewodnim tegorocznych występów.

  >> więcej
 • Podziękowanie dla MDK grudzień 2014

   

  Pracownie plastyczne z MDK prowadzone przez plastyków: Bogusławę Kowalczyk, Beatę Solińską i Martę Dutkę wsparły organizację kiermaszu charytatywnego zorganizowanego przez Fundację BREAD OF LIFE, przekazując na licytację prace plastyczne wykonane przez dzieci i młodzież na zajęciach. Kiermasz odbył się 12 grudnia na Kaliskim Rynku, a zebrane fundusze wspomogły dzieci i dorosłych, którzy walczą z chorobą nowotworową.

  >> więcej
 • Warsztaty plastyczne MDK 2015

  Warsztaty DECUPAGE w MDK grudzień 2014

  Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 zostali zaproszeni przez MDK do udziału w warsztatach plastycznych. Technikę DECUPAGE przybliżyła im Pani Beata Solińska - plastyczka, która w Młodzieżowym Domu Kultury prowadzi zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Młodzież z dużym skupieniem i zaangażowaniem przystąpiła do ozdabiania techniką "serwetkową", przygotowanych przez swoich nauczycieli Panie Dorotę Martynę i Danutę Gruchot, przedmiotów. Powstało wiele ciekawych prac i apetyt na więcej.

  >> więcej
 • "Bal Przebierańców" w KOMODZIE grudzień 2014

  Klub "KOMODA" był organizatorem tegorocznego "Balu przebierańców" dla osób niepełnosprawnych. Wzięli w nim udział także podopieczni grupy plastycznej "TĘCZA" z MDK z ich opiekunką Panią Beatą Solińską. Spotkanie gwiazdkowe uświetnił koncert w wykonaniu uczniów z Technikum Budowy Fortepianów, którzy kolędowali w jazzowym klimacie, a życzenia świąteczne i noworoczne złożył wszystkim Pan Grzegorz Sapiński Prezydent Miasta Kalisza. Niespodzianek było jeszcze więcej: wigilijny poczęstunek z przepyszną grzybową, paczki ze słodyczami rozdawane aż przez dwóch Mikołajów, artystyczne malowanie twarzy, a potem zabawa w szalonych rytmach.

  >> więcej
 • Wieczór autorski w MDK grudzień 2014

  Nie masz pomysłu na prezent? Podpowiadamy - kup książkę pt. "Brud/n/opis" Tomasza Kubisa. Spotkanie z autorem powieści odbyło się w MDK w sobotę 13 grudnia. Nazwisko debiutującego pisarza przyciągnęło na wieczór autorski pełną widownię, którą p. Tomasz i przyjaciele uraczyli piękną muzyką, przezabawnymi monodramami, wystawą malarstwa i dużą dawką czarnego (dobrego) humoru. Spotkanie zakończyło się "dłuuuugą kolejką" z "Brudnopisem" pod pachą po dedykację autora.

  >> więcej
 • fot. www.kalisz.pl

  Świąteczne kolędowanie... 14 i 20 grudnia 2014

  Kaliski Chór Nauczycielski MDK oraz Chór Męski ECHO z Ostrowskiego Centrum Kultury pod dyrekcją prof. Andrzeja Ryłko dali wyjątkowy świąteczny koncert "Łączymy serca w blasku świec". Najpiękniejsze kolędy rozbrzmiały w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza w niedzielny wieczór. Występ zgromadził liczną grupę kaliszan.

  Dobra wiadomość dla mieszkańców Ostrowa Wlkp. - już w najbliższą sobotę, 20 grudnia o godz. 18.30 chóry zaprezentują się w Forum Synagoga.

  >> więcej
 • CKiS Kalisz 2014

  W krainie lodu...grudzień 2014

  Grupy taneczne LUNA i PUMY z MDK wystąpiły na koncercie świątecznym "W krainie lodu" w Centrum Kultury i Sztuki. Impreza odbyła się w piątek 12 grudnia. Nastrojowa muzyka oraz magiczna atmosfera na scenie wprowadziła widownię w świąteczny nastój. Wychowankowie p. Ewy Paczkowskiej wraz z innymi wykonawcami zaprezentowali się wspaniale, publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.

  >> więcej
 • Wystawa pt. "Wolność bez nałogów" otwarta...grudzień 2014

  W środę, 10 grudnia o godz. 12.00 w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie XIV edycji Konkursu Plastycznego „Wolność bez nałogów”. Nagrody i wyróżnienia odebrało 34 laureatów z kaliskich szkół i placówek. Wszystkie nagrodzone prace  można zobaczyć na wystawie pokonkursowej. Zapraszamy do MDK I. piętro.

  Organizatorzy na wernisaż zaprosili także nauczycieli - opiekunów artystycznych laureatów, aby im podziękować za zaangażowanie w działalność profilaktyczną i promocję zdrowego stylu życia. Konkurs "Wolność bez nałogów" jest wspólnym przedsięwzięciem Młodzieżowego Domu Kultury i Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM w Kaliszu, realizowanym już od 14 lat.

  >> więcej
 • autor: Julia Piekarska l. 18

  LOGO Studia Nagrań wybrane! grudzień 2014

  Komisja konkursowa po zapoznaniu się z nadesłanymi projektami znaku graficznego Młodzieżowego Studia Nagrań MDK oraz wynikami głosowania internetowego postanowiła przyznać główną nagrodę Joannie Piekarskiej z Liceum Plastycznego w Kaliszu (projekt nr 5). Dodatkowo wyróżnione zostały prace: Małgorzaty Mikołajczyk i Norberta Kaczały z "kaliskiego plastyka" oraz Adriana Sobczaka z MDK. Wszystkich wymienionych laureatów zapraszamy do Młodzieżowego Domu Kultury 18 grudnia (czwartek) do sali widowiskowej, gdzie podczas Wieczoru Wigilijnego zostaną wręczone dyplomy i nagrody.

  >> więcej
 • fot. B. Paszak

  MDK na ludowo...listopad 2014

  Rok 2014 uchwałą Sejmu RP, w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora, folklorysty i etnografa, został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga. Młodzieżowy Dom Kultury wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym i Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym zorganizowało Konkurs Plastyczny "Poznaj swój region", który w czwartek 27 listopada uroczyście podsumowaliśmy. Na plastycznych laureatów oprócz dyplomów, upominków i oczywiście wystawy pokonkursowej czekała jeszcze jedna niespodzianka - występ TPiT PATRIMONIUM, który jest żywym przykładem, że mrówcza praca Oskara Kolberga dokumentującego XIX-wieczne zwyczaje, obrzędy, zabawy oraz pieśni, muzykę i tańce jest nie do przecenienia.

  >> więcej
 • fot. B. Paszak

  Wieczór wróżb w MDK listopad 2014

  Wieczór wróżb andrzejkowych  w otoczeniu mrocznych "zjaw" odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w poniedziałek 24 listopada. Dla najmłodszych wychowanków przygotowano mnóstwo atrakcji. Były tradycyjne wróżby, takie jak: lanie wosku, losowanie imienia wybranka/wybranki, marsz butów... i bardziej współczesne: interpretacja kleksów atramentowych, odczytywanie magicznych znaków z rozrzucanych zapałek, mowa kwiatów, znaczenie kolorów, drzewko obietnic, było nawet laboratorium chemiczne. Hitem wieczoru okazały się ciasteczka z wróżbą. Były tak smaczne, że niektórzy zjedli je zapominając o karteczce w środku!

  >> więcej
 • Wyniki konkursu z Oskarem Kolbergiem w tle...listopad 2014

  Konkurs Plastyczny "Poznajemy swój region" został zorganizowanych w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga. Do MDK w regulaminowym terminie wpłynęły 183 prace konkursowe. Jury obradowało w piątek 21 listopada. Po zapoznaniu się ze wszystkimi pracami postanowiło przyznać 31 równorzędnych nagród w czterech kategoriach wiekowych. Lista laureatów w załączonym PROTOKOLE. Wszystkich nagrodzonych zapraszamy do MDK na uroczyste podsumowanie konkursu 27 listopada (w czwartek) na godz. 16.00.

  >> więcej
 • fot. Calisia.pl

  PTAKI w roli głównej listopad 2014

  Konkurs Plastyczny "PTAKI FANTASTYCZNE" MDK organizuje wspólnie z Kaliskim Stowarzyszeniem Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA. Na tegoroczną, trzecią edycję konkursu wpłynęło prawie 500 prac, w tym 126 wyjątkowych bo przestrzennych. Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród odbyło się w MDK w piątek 21 listopada. Wystawa pokonkursowa towarzyszyła III. WYSTAWIE PTAKÓW EGZOTYCZNYCH. Przez kolejne dwa dni weekendu MDK odwiedziło setki kaliszan, stając przed dylematem - co bardziej zachwyca: piękno natury czy sztuka?

  >> więcej
 • Warsztaty plastyczne dla przedszkolaków listopad 2014

  Grupa 5 - latków z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kaliszu wzięła udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych w Galerii SZATNIA MDK pod kierunkiem p. Bogusławy Kowalczyk. Przy sztalugach stanęło 22 przedszkolaków, którzy posługując się techniką mieszaną (kolaż) wykonywali prace na Konkurs Plastyczny "PTAKI FANTASTYCZNE". Podczas warsztatów powstało wiele ciekawych artystycznie prac. Ich autorom oraz wychowawczyni grupy p. Annie Pyrek życzymy, aby zostały wybrane przez komisję konkursową i znalazły się na wystawie plastycznej, towarzyszącej III WYSTAWIE PTAKÓW EGZOTYCZNYCH  w MDK 20 - 21 listopada 2014.

  >> więcej
 • "Urzeczeni pięknem lasu" w Galerii SZATNIA MDK październik 2014

  Jubileusz 90 lat Lasów Państwowych był motywem przewodnim wspólnych działań Młodzieżowego Domu Kultury i Nadleśnictwa Kalisz. Zaczęło się od pleneru malarskiego zorganizowanego w Lesie Winiarskim, w którym brali udział wychowankowie MDK. W przepięknych okolicznościach przyrody powstało ponad 40 prac. Wszystkie znalazły się na wystawie, którą uroczyście otwarto w Galerii SZATNIA MDK we wtorek 21 października.

  >> więcej
 • Studio nagrań w MDK październik 2014

  Młodzieżowe Studio Nagrań to nowa propozycja MDK-u dla młodych kaliszan. Studio wyposażone jest w jednostkę nagrywającą, dobrej klasy mikser i oprogramowanie, które pozwoli na rejestrację wykonań wokalnych i instrumentalnych na wysokim poziomie. Jest przeznaczone przede wszystkim dla uczniów kaliskich placówek oświatowych i kulturalnych. Będziemy także realizować zgłoszenia indywidualne. Oferta (w załączeniu) obejmuje konsultacje oraz nagrania.

  Powstanie Młodzieżowego Studia Nagrań było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Miasta Kalisza.

  >> więcej
 • Warsztaty plastyczne w MDK październik 2014

  Technika decupage była tematem warsztatów plastycznych zorganizowanych w Młodzieżowym Domu Kultury dla wychowanków świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 15. Zajęcia poprowadziła Pani Beata Solińska w pracowni plastycznej MDK. Zadaniem uczestników było ozdobienie różnych przedmiotów zgodnie ze sztuką decupage, dzięki czemu stare, nieatrakcyjne drobiazgi dostają drugie kolorowe życie. Celem warsztatów było przekonanie dzieci, że decupage to technika dla każdego, która nie wymaga zdolności plastycznych.

  >> więcej
 • Żeglarze z MDK na Szałe. październik 2014

  Wymarzona pogoda towarzyszyła zakończeniu sezonu żeglarskiego SZAŁE 2014. Nasze małe jachty też tam były i dzielnie żeglowały pod czujnym okiem modelarzy z Pracowni Szkutniczej MDK.

  >> więcej
 • Plener malarski październik 2014

  W sobotę 4 października wychowankowie pracowni plastycznych, pod opieką p. Bogusi Kowalczyk i p. Beaty Solińskiej, wzięli udział w plenerze malarsko - rysunkowym pt. "Zauroczeni pięknem lasu". Naszą 43 osobową grupę przyjęło Nadleśnictwo Kalisz w Leśnym Centrum Edukacyjnym w Lesie Winiarskim. Atmosferę do pracy zbudowała otaczająca nas przyroda i przepiękna słoneczna pogoda oraz pasja leśników, którą chętnie się dzielili. Na dodatek organizatorzy zapewnili nam gorącą herbatkę i ognisko.

  Plener jest wspólnym przedsięwzięciem Młodzieżowego Domu Kultury i Nadleśnictwa Kalisz
  z okazji "90 lat Lasów Państwowych".

  >> więcej
 • fot. http://tarnow.gosc.pl/

  Sukces Kaliskiego Chóru Nauczycielskiego wrzesień 2014

  27 września 2014 roku Kaliski Chór Nauczycielski, działający w MDK, pod dyrekcją prof. Andrzeja Ryłko zdobył II nagrodę ex aequo w kategorii chórów mieszanych w IV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej SACRA ECCLESIAE CANTIO - Tarnów 2014.

  >> więcej
 • Nagroda Prezydenta dla MDK wrzesień 2014

  5 nagród i 2 wyróżnienia zdobyli wychowankowie MDK w Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży, który już po raz dwudziesty zorganizował Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień. Dzięki utalentowanym młodym artystom: Wiktorowi Każmierczakowi, Meli Korko, Natalii Fichowskiej, Alicji Mak, Róży Niczyporek, Oliwii Tomczak i Igorowi Matyjaszowi oraz zaangażowaniu nauczycieli: Paniom Bogusi Kowalczyk, Beacie Solińskiej i Monice Marek Młodzieżowy Dom Kultury otrzymał NAGRODĘ PREZYDENTA MIASTA KALISZA.

  >> więcej
 • fot. B. Suska

  PATRIMONIUM na Święcie Książki wrzesień 2014

  W sobotę 6 września Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM z MDK tanecznym występem rozpoczął obchody Święta Książki w Kaliszu. Narodowe czytanie, tym razem "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, odbywało się w całym kraju. Inicjatorem i honorowym patronem wydarzenia jest Prezydent RP Bronisław Komorowski, w Kaliszu organizacją zajęła się Miejska Biblioteka Publiczna.
  Do sobotniego występu tancerzy, jak zawsze perfekcyjnie, przygotowała Pani Violetta Graczyk.

  >> więcej
 • fot. B. Suska

  PATRIMONIUM na dożynkach sierpień 2014

  Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM z Młodzieżowego Domu Kultury wystąpił podczas Dożynek Dobrzeckich. Taneczny i wokalny program, na który składał się między innymi polonez, kujawiak i taniec cieszyński oraz alfabet kaszubski i krakowiak, bardzo spodobał się gościom i organizatrom uroczystości. Naszym tancerzom natomiast bardzo podobał się poczęstunek.

  >> więcej
 • Wakacyjna edukacja "Alla Semibreve" lipiec 2014

  Zespół Muzyki Dawnej "Alla Semibreve", działający w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, wziął udział w XII Ogólnopolskich Warsztatach Muzyki Dawnej, których organizatorem jest Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży "Schola Cantorum". Warsztaty zorganizowano w dniach od 14 do 19 lipca w budynku MDK (współorganizator) , gdzie odbywały się zajęcia muzyczne, taneczne i plastyczne. Dzieci z "Alla Semibreve" uczestniczyły przede wszystkim w zajęciach tanecznych i muzycznych oraz wystąpiły na koncertach towarzyszących warsztatom: w Kaliskiej Katedrze, Pałacu Podonowskich w Bugaju oraz na dziedzińcu Zamku Czartoryskich w Gołuchowie.

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2014

  Półkolonie MDK zakończone lipiec 2014

  Wizytą na Zawodziu zakończyły się dwutygodniowe półkolonie organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu. Ale od początku, ten tydzień rozpczęliśmy zabawą na Głównym Rynku "Moja mama jest królewną". W roli królewny zadebiutowała Pani Ewa Paczkowska. Potem było kino i "Gang Wewióra", a w środę spotkanie z naturą w Leśnym Centrum Edukacji "Las Winiarski". Deszczowy czwartek wcale nie pokrzyżował nam szyków, nareszcie był czas na realizację zaprojektowanych wcześniej koszulek. Informacja dla mam - koszulki można prać i prasować!

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2014

  Półkolonie MDK lipiec 2014

  Dobiegł końca pierwszy tydzień półkolonii organizowanych przez MDK dla dzieci z Kalisza. Od poniedziałku wiele się działo, byliśmy z wizytą w Straży Miejskiej, w Klubie Nastolatka, w Muzeum Przemysłu w Opatówku i na całodniowej wycieczce w JuraParku w Krasiejowie koło Opola. Piątek spędziliśmy na festynie na Polach Marsowych.  O tym jak dobrze się bawiliśmy świadczą zamieszczone fotki...

  >> więcej
 • Półkolonie MDK 2014

  Półkolonie w MDK rozpoczęte! czerwiec 2014

  Cennymi radami, jak bezpiecznie spędzić wakacje, rozpoczęły się półkolonie w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu dla 35 młodych kaliszan. Wskazówek udzielili nam funkcjonariusze Straży Miejskiej podczas wizyty w komendzie. Półkolonie potrwają do 11 lipca, wspólnie odbędziemy jeszcze wiele ciekawych wycieczek: bliższych i dalszych. Fotorelacje będziemy zamieszczać na bieżąco.

  >> więcej
 • Kalisz jakiego nie znamy MDK 2014

  "Kalisz jakiego nie znamy" czerwiec 2014

  Czerwiec dla kaliszan to bardzo ważny miesiąc, od wielu lat obchodzimy wtedy święto naszego miasta. Tę tradycję podtrzymujemy także w MDK. 17 czerwca uroczyście podsumowaliśmy Konkurs Plastyczno - Fotograficzny "Kalisz jakiego nie znamy". Laureatów tegorocznej edycji i gości przybyłych na otwarcie wystawy pokonkursowej czekała miła niespodzianka - koncert w wykonaniu wychowanków Świetlicy "Studnia Jakubowa" pod tytułem "Jeśli tylko chcesz".
  Wystawę "Kalisz jakiego nie znamy" można oglądać do końca wakacji, MDK I. piętro. Serdecznie zapraszamy

  Lista nagrodzonych w Konkursie w załączeniu

  >> więcej
 • Grupa "Tęcza" z MDK na Szałe czerwiec 2014

  „Moje ulubione potrawy” to tytuł tegorocznej edycji konkursu plastycznego dla osób niepełnosprawnych organizowanego przez Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu. Uroczyste posumowanie tradycyjnie odbyło się w Stanicy Harcerskiej nad zalewem Szałe. W konkursie i imprezie podsumowującej udział wzięli uczestnicy zajęć plastycznych MDK – Grupa „Tęcza”, której opiekunem artystycznym jest Pani Beata Solińska.

  >> więcej
 • MDK na Festiwalu Smaków czerwiec 2014

  Niezwykle radośnie i kolorowo zaprezentowały się grupy taneczne: PINEZKI, PUMY, LUNA i LUNA I z MDK na Festiwalu Smaków zorganizowanym tradycyjnie w kaliskim parku. Piękna pogoda i przyjazna atmosfera dopełniły udane występy młodzieży, która popisała się po raz ostatni w tym sezonie. Wszystkie zespoły prowadzi Pani Ewa Paczkowska, która dziękuje swoim wychowankom za zaangażowanie i zaprasza na zajęcia po wakacjach.

  >> więcej
 • Zapraszamy do Galerii SZATNIA MDK czerwiec 2014

  "Las z daleka i z bliska" to tytuł wystawy fotograficznej, którą można obejrzeć w Galerii SZATNIA MDK do końca sierpnia. Znalazło się na niej 169 fotografii nadesłanych na X Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny "Przyroda w obiektywie", którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 6 w Kaliszu. Wernisaż wystawy odbył się w MDK 11 czerwca w obecności laureatów, ich opiekunów artystycznych, organizatorów i gości reprezentujących Lasy Państwowe, obchodzące w tym roku jubileusz 90 lecia. Z ich rąk przepiękne albumy odebrali zwycięzcy konkursu: Gniewomir Woldański ze SP nr 7, Gabriela Rykowska z "18" i Zuzanna Domżol ze SP nr 14. Jury przyznało także 11 wyróżnień.

  >> więcej
 • FINAŁ V literackiej gry miejskiej w MDK czerwiec 2014

  W sobotę 7 czerwca odbyła się V jubileuszowa gra miejska "Kaliszanie Piszący - Kalisz utracony" zorganizowana w setną rocznicę zburzenia miasta o najpiękniejszych nocach i dniach przez Stowarzyszenie im. H. Sutarzewiczowej. W tym roku kanwą gry była powieść Marii Dąbrowskiej "Noce i dni". W grze zostały wykorzystane fragmenty, w których autorka opisuje miasto i tragedię, jaka je spotkała w 1914 r. Więcej o przebiegu gry na www.kaliszaniepiszacy.blogspot.com W Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie spotkali się wszyscy uczestnicy gry na uroczystym podsumowaniu i losowaniu nagród, można także obejrzeć (do końca sierpnia wystawę), na której eksponowane są plakaty i plansze przygotowane na potrzeby gry.

  >> więcej
 • Warsztaty SHIBORI czerwiec 2014

  Od 2 czerwca uczestnicy zajęć plastycznych w pracowni Pani Bogusi Kowalczyk biorą udział w warsztatach, na których poznają technikę farbowania i ozdabiania tkanin SHIBORI. Gościem specjalnym i jednocześnie prowadzącą warsztaty jest Pani Ania Paszyn, która dwa miesiące temu wystawiała swoją kolekcję tkanin artystycznych w Galerii SZATNIA. Na załączonych fotkach zobaczycie pierwsze efekty - prace wykonane pod okiem mistrza.

  >> więcej
 • Zajęcia na Prośnie maj 2014

  Uczestnicy Modelarni Szkutniczej nareszcie mogli opuścić mury MDK i sprawdzić  modele jachtów żaglowych sterowanych radiem, które zbudowali w okresie zimowym. Dużo frajdy sprawiła im także nauka pływania kajakiem i łodzią żaglową.

  >> więcej
 • Bądź EKO z MDK! maj 2014

  W piątkowe popołudnie ruch na ul. Fabrycznej został sparaliżowany! Przyczyną zamieszania był ECO FESTYN i KIERMASZ zorganizowany przez Radę Rodziców i Młodzieżowy Dom Kultury. Się działo!!! Od wczesnego popołudnia młodzież przygotowywała swoje stoiska, na których znalazły się przeznaczone do sprzedaży lub wymiany: zabawki, gry, książki, puzzle... i 1001 innych drobiazgów. Punktualnie o 16 rozpoczęła się zabawa. Było malowanie twarzy, liczne konkursy, pokazy taneczne, wokalne i muzyczne. Swoje miejsce znaleźli także mali artyści plastycy.
  Na festynie gościliśmy ELEMELKA, który wprowadził nas w świat zabawek organizując warsztaty gier planszowych.
  Szczególne podziękowania składamy Zespołowi Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, który ufundował nagrody dla uczestników eko konkursów na naszym festynie.

  >> więcej
 • Warsztaty plastyczne MDK 2014

  Warsztatów plastycznych ciąg dalszy maj 2014

  Po raz kolejny Galeria SZATNIA gościła młodzież na otwartych warsztatach plastycznych. We wtorkowy poranek, 27 maja zawitała do nas klasa IVa, wraz z Panią Krystyną Witasiak, ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu. Uczestnicy warsztatów wykonali wiele ciekawych prac i ku naszemu zdziwieniu wszyscy, bez wyjątku, dali się porwać twórczej atmosferze.

  >> więcej
 • Warsztaty plastyczne MDK 2014

  Warsztaty plastyczne w MDK maj 2014

  Galeria SZATNIA MDK gościła na warsztatach plastycznych uczniów klasy II b ze Szkoły Podstawowej Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu. Dzieci dotarły do nas we wtorkowy poranek pod troskliwą opieką Pań nauczycielek: Ewy Ditrych i Marty Hille. Artystyczne zadanie dla drugoklasistów wcale nie było łatwe, polegało na "zmierzeniu" się z martwą naturą. Dzieci bardzo poważnie potraktowały temat i w trakcie spotkania powstało wiele ciekawych i bardzo kolorowych prac. Warsztaty przygotowali opiekunowie galerii, a poprowadziła je Pani Bogusia Kowalczyk.

  >> więcej
 • Wieczór Teatru w MDK 2014

  Wieczór Teatru w MDK maj 2014

  Dwa spektakle, monodram i dwie etiudy taneczne obejrzeli widzowie WIECZORU TEATRU w MDK w środę 14 maja. Nasze serca skradł spektakl dziecięcy "Kłopoty małej czarownicy" w wykonaniu zespołu "Bez nazwy" w reżyserii Rafała Paczkowskiego. Nie mniejsze brawa zabrzmiały po występie Gabrieli Hoffman, która na scenie przeżyła "Swoją pierwszą śmierć w życiu". Autorem tekstu i jednoczesnie opiekunem artystycznym Gabrysi jest Tomasz Kubis. Pozostałe prezentacje w wykonaniu zespołów tańca współczesnego: STUDNIA  z PPSKAK i AQUA z MDK oraz studentów II. roku teatru i fotografii PPSKAK to popis kunsztu i już bardzo profesjonalnego zaangażowania na scenie.

  >> więcej
 • MDK u Braci Orionistów maj 2014

  Zespół LUNA z pracowni tanecznej Pani Ewy Paczkowskiej reprezentował Młodzieżowy Dom Kultury na obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Po przejściu barwnym pochodem ulicami miasta, od ratusza do ośrodka Braci Orionistów, dziewczęta zaprezentowały swoje umiejętności taneczne na festynie przygotowanym przez organizatorów

  >> więcej
 • Konkurs STYLIZACJA na LATA 20, LATA 30

  STYLIZACJA na LATA 20, LATA 30 maj 2014

  KONKURS "STYLIZACJA na lata 20, lata 30" towarzyszył V Międzynarodowemu Zlotowi Rolls Royce & Bentley w Kaliszu. Atmosferę minionej epoki tworzyli nie tylko wystylizowani uczestnicy konkursu, ale także studenci PPSAK i UAM w Kaliszu oraz wychowankowie MDK. Wszyscy, którzy zaprezentowali się 10 maja na Niecałej otrzymali pamiątkowe dyplomy. W konkursie zwyciężyła uczennica kl. III Liceum Plastycznego Aleksandra Rak, a jej koleżanka Barbara Wabnik otrzymała wyróżnienie.

  >> więcej
 • Wyróżnienia dla LUNY i AQUY maj 2014

  O Regionalnych Spotkaniach Tanecznych "Tylko Dance Ma Sens" pisaliśmy już, ale jako organizatorzy. Dzisiaj chcemy pochwalić się naszymi MDKowskimi sukcesami w tym konkursie. Dwa zespoły taneczne z Młodzieżowego Domu Kultury LUNA I i AQUA  otrzymały  wyróżnienia. Grupy prowadzone są przez Panią Ewę Paczkowską, która zadbała o uroczyste podsumowanie występów i podziękowanie tancerkom.

  >> więcej
 • SEMAFOR 2014

  Na herbatce u Misia Uszatka kwiecień 2014

  W niedzielę 6 kwietnia dzieci i młodzież z pracowni MDK odwiedziły kolorową krainę filmów animowanych. Wizyta w Muzeum Animacji Filmowej Se-MA-FOR w Łodzi przybliżyła nam historię, proces tworzenia oraz sylwetki twórców animacji. Zobaczyliśmy plan filmowy, mogliśmy dotknąć scenografii z jej najdrobniejszymi szczegółami i dowiedzieliśmy się jak powstaje lalka animacyjna.

  >> więcej
 • Tylko Dance Ma sens MDK/CKiS 2014

  "Tylko Dance Ma Sens" WYNIKI! kwiecień 2014

  PREZENTACJE w ramach Regionalnych Spotkań Tanecznych "Tylko DANCE ma sens", odbyły się 2 kwietnia 2014 w Centrum Kultury i Sztuki. Zaprezentowały się 42 zespoły (489 tancerzy na scenie) w trzech kategoriach wiekowych. Wszystkim występom przyglądała się komisja artystyczna w składzie: Witold Jurewicz, Magdalena Mazurowska i Tobiasz Uniejewski, którzy zdecydowali o przyznaniu nagród i wyróżnień - Statuetek Spotkań oraz Nagrody Specjalnej - zaproszenia do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Artystycznych Działąń Ulicznych La Strda Kalisz'2014. Otrzymał ją nie zespół taneczny, a cała załoga fabryki - Fabryki Tańca Różańscy. O pozostałych laureatach Spotkań czytaj w załączonym PROTOKOLE.

  >> więcej
 • "Autyzm nie musi być wyrokiem" MDK 2014

  Wystawa, która czyni dobro! marzec 2014

  Grażyna Dziedziak - dyrektor MDK i Piotr Tomankiewicz - prezes Fundacji "Nowa Nadzieja" wręczyli nagrody i wyróżnienia laureatom Konkursu Plastycznego "Autyzm nie musi być wyrokiem". Pamiątkowe dyplomy i upominki trafiły do autorów najciekawszych prac, byli nimi tak najmłodsi 5-letni uczestnicy MDK, jak i dorośli podopieczni grupy plastycznej "Tęcza". Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury w środę, 9 kwietnia. Serdecznie wszystkich zapraszamy do jej obejrzenia - I. piętro, ul. Fabryczna 13-15.

  Więcej o działalności FUNDACJI na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "NOWA NADZIEJA"

  >> więcej
 • Gratulacje! marzec 2014


  Serdecznie gratulujemy AGACIE GÓRECKIEJ
  zajęcia III. miejsca w XIII Rejonowych Prezentacjach Monodramów
  ,
  które odbyły się 31 marca 2014 w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu.
  Agata jest uczestnikiem zajęć teatralnych, które w MDK prowadzi Pan Rafał Paczkowski.

  >> więcej
 • AQUA MDK 2014

  Podium dla TANCEREK z MDK marzec 2014

  Weronika Bogusławska i Marysia Kamańczyk z grupy tanecznej AQUA zdobyły III miejsce w kategorii duety na Przeglądzie Tanecznym "Taniec bez granic", który  odbył się w sobotę 22 marca w Gostyniu. Dziewczęta rywalizowały z czternastoma innymi parami, o podium zdecydowała ich dobra technika oraz dojrzałość taneczna. Gratulujemy Weronice i Marysi oraz opiekunowi artystycznemu Pani Ewie Paczkowskiej.

  >> więcej
 • VII Targi Edukacyjne

  MDK na Targach Edukacyjnych marzec 2014

  VII Targi Edukacyjne w Kaliszu i kolejna wykorzystana okazja do zaprezentowania swojej oferty przez Młodzieżowy Dom Kultury. Stoisko promocyjne poświęciliśmy imprezom organizowanym przez MDK dla dzieci i młodzieży z kaliskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowo - wychowawczych i kulturalnych. Na scenie natomiast zaprezentowaliśmy wycinek zajęć, które prowadzimy dla dzieci (od 5 roku życia), młodzieży szkolnej i braci studenckiej.

  >> więcej
 • Otwarte Warsztaty Tańca Irlandzkiego MDK 2014

  Warsztaty tańca irlandzkiego marzec 2014

  Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej i Młodzieżowy Dom Kultury zaprosili mieszkańców Kalisza na OTWARTE WARSZTATY TAŃCA IRLANDZKIEGO organizowane w ramach Dni Św. Patryka 2014 pod patronatem Ambasadora oraz Konsula Honorowego Irlandii. Warsztaty odbyły się 13 marca 2014 w MDK. Poprowadziła je Magdalena Mak - tancerka i choreograf, na co dzień związana z CELTICĄ - poznańskim zespołem tańca irlandzkiego.

  >> więcej
 • Rock w SZATNI MDK 2014

  ROCK w SZATNI

  HEAVYBREATH, GAMAYA i ATOMOWE MARCHEWKI w rockowe klimaty wprowadzili młodzież przed długo wyczekiwanymi feriami. Koncert z cyklu ROCK w SZATNI odbył się w MDK 30 stycznia 2014.

   

  >> więcej
 • Bal MDK 2014

  Bal na 100, 200... par!

  Świetną zabawę przygotował MDK swoim wychowankom. Karnawałowy bal z niezliczoną ilością konkursów, tańcami, wspólnym karaoke, wyborami najlepiej zaprezentowanego przebrania poprowadziła Pani Magda Żarnecka. Zamieszczone fotki są autorstwa Pani Beaty Solińskiej i najlepiej ilustrują co się u nas działo w poniedziałkowy wieczór - 20 stycznia 2014.

  >> więcej
 • Finał SZLACHETNEJ PACZKI w MDK

  SZLACHETNA PACZKA ma już trzynaście lat. W bieżącej edycji Paczka jest organizowana w 508 lokalizacjach w całej Polsce. Jednym z nich był Młodzieżowy Dom Kultury, który przez dwa dni grudnia – 7 i 8 zamienił się w MAGAZYN SZLACHETNEJ PACZKI, miejsce w którym spotkali sie biedni i bogaci oraz młodzi zaangażowani w wolontariat ludzie.

  >> więcej
 • Uroczyste podsumowanie projektu

  Wernisażem powarsztatowych prac plastycznych oraz Koncertem Teatru Pieśni i Tańca PATRIMONIUM uroczyście podsumowano w MDK projekt edukacyjny "Ja i Ty - jesteśmy bezpieczni więc tworzymy". W czwartkowy wieczór spotkali się młodzi plastycy oraz tancerze, aby zaprezentować przyjaciołom i rodzinie efekty wspólnej miesięcznej pracy. Każdy z uczestników projektu otrzymał pamiątkowy dyplom. Zadanie "Ja i Ty - jesteśmy bezpieczni więc tworzymy" to wspólne przedsięwzięcie Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży "Schola Cantorum" i Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu wspierane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  >> więcej
 • Warsztaty plastyczne MDK 2013

  Jesteśmy bezpieczni więc tworzymy!

  Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży "Schola Cantorum" przy współudziale Młodzieżowego Domu Kultury realizuje projekt edukacyjny "Ja i Ty - jesteśmy bezpieczni więc tworzymy". Nasze działania są wspierane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach ogłoszonego zadania publicznego "Ja i Ty bezpieczni w szkole oraz placówce".
  4 listopada, w ramach projektu, w MDK rozpoczęły się warsztaty plastyczne oraz taneczne. Dzieci i młodzież przenosi się w przeszłość, szukając inspiracji w muzyce dawnych epok, tańcu staropolskim i narodowym. Sięganie do korzeni ma na celu oderwanie młodych ludzi od dominujących komercyjnych propozycji, wyzwolenie pozytywnych emocji, łagodzenie charakterów i w efekcie pobudzenie do twórczości.

  >> więcej
 • Warsztaty plastyczno-taneczne MDK 2013

  Tak się bawi! Tak się tworzy! w MDKa

  Warsztaty plastyczno - taneczne, realizowane w ramach Projektu "Ja i Ty jesteśmy bezpieczni więc tworzymy", wciąż trwają. Tym razem młodzi plastycy do swojego artystycznego świata zaprosili tancerzy. Poniżej fotorelacja ze spotkania pod tytułem "Postać w ruchu". O poprawie relacji interpersonalnych i wzmacnianiu klimatu społecznego pisać nie muszę - wszystko widać jak na dłoni.

  >> więcej
 • Warsztaty plastyczne MDK 2013

  Warsztaty "Ja i Ty jesteśmy bezpieczni więc tworzymy" w trzeciej odsłonie

  Trzy różne techniki plastyczne: monotypia, kolaż i relief zagościły na Warsztatach Plastycznych "Ja i Ty - jesteśmy bezpieczni więc tworzymy". Tym razem w projekcie uczestniczyły dzieci i młodzież w wieku od 10 do 15 lat, które wspólnie z prowadzacą warsztaty Panią Bogusią Kowalczyk przeniosły się w klimat muzyki dawnej.

  >> więcej
 • "Na ławce w parku"

  Na dwa listopadowe dni do Galerii SZATNIA MDK zawitaława WYSTAWA POKONKURSOWA Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczo - Plastycznego "Na ławce w Parku". Jej organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 14 w Kaliszu. Celem tegorocznego konkursu było rozbudzenie w uczniach zainteresowania pięknem naszego kaliskiego parku. Organizatorzy już zapowiadają drugą edycję konkursu, jesienią 2014, także w terenie.

   

   

  >> więcej
 • Koncert na jubileusz

  Z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej prof. Andrzeja Ryłko prowadzony przez niego Kaliski Chór Nauczycielski zaprosił przyjaciół jubilata na muzyczną ucztę. W Młodzieżowym Domu Kultury zorganizowano koncert, który odbył się we wtorek 2 lipca. Publiczność wysłuchała kilkunastu bardzo różnorodnych utworów, perfekcyjnie wykonanych pod dyrekcją prof. Ryłko. Po części artystycznej nastąpił, nie mniej wzruszający, czas życzeń i gratulacji. Drogi jubilat odebrał je z rąk przedstawicieli Miasta Kalisza, środowiska akademickiego i oczywiście chórzystów. Więż, która łączy Profesora z chórem, jest świadectwem jego mistrzostwa, charyzmy i zaufania.

  >> więcej
 • Niezwykła lekcja historii Kalisza

  Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz specjalnie dla uczniów szóstych klas kaliskich szkół podstawowych oraz dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powtórzyło IV literacką grę miejską KALISZANIE PISZĄCY - "Srebrna Natalia". 24 września 2013 r. na starcie stanęło 14 drużyn, które po otrzymaniu karty gry ruszyły w trasę. Meta i finał zabawy miały swoje miejsce tradycyjnie w MDK.
  Podczas premiery gry, w czerwcu 2013 r., gościem specjalnym była Kira Gałczyńska - córka Natalii i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskich (o tym wydarzeniu przeczytasz w zakładce: RELACJE Z IMPREZ). Gościem obecnej edycji była Anna Tabaka - historyk sztuki, dziennikarka i pasjonatka dziejów naszego miasta, dzięki której znaleźliśmy się na niezwykłej lekcji historii - historii Kalisza.

   

   

  >> więcej
 • III Przeglą Muzyki elektronicznej MDK 2011

  Muzyka Elektroniczna w MDK

  21 października odbył się w MDK 62-800 - III Przegląd Muzyki Elektronicznej. Na scenie zaprezentowali się: Hailo, FF, Baltazar Kobera i wreszcie na zakończenie wieczoru zagrał Accomplice Affair. Ten ostatni artysta promował swoją najnowszą płytę „Cienie”, którą można było dostać w prezencie podczas wieczoru.

  >> więcej
 • Wielkopolska Szkoła Wolontariatu w MDK

  W dniach 20-21 października br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu odbyła się pierwsza edycja projektu „Wielkopolska Szkoła Wolontariatu”, adresowanego do uczniów i uczennic wielkopolskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

  >> więcej
 • Dyplom

  MDK nominowany do wyróżnienia

  Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM Warszawa / Poczdam) obchodzi w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia i właśnie z tej okazji ogłoszono konkurs "Dobry Sąsiad", w którym nasza placówka wzięła udział. MDK, nieprzerwanie od 15 lat, utrzymuje przyjacielskie kontakty z Jugenzentrum w Hamm, partnerskim mieście Kalisza.

  >> więcej
 • MultiArt MDK 2011

  V MultiArt Festiwal w MDK

  MDK jest współorganizatorem Festiwalu Sztuki Młodych od jego I. edycji. W tym roku na naszej scenie tradycyjnei pojawił się taniec, a później także teatr. W sobotni wieczór zatańczyły dwa zespoły tańca współczesnego: STUDNIA i PRZECHOWALNIA. Ten drugi działa w Młodzieżowym Domu Kultury od 2009 roku. Opiekunem PRZECHOWALNI jest Magda Mazurowska i właśnie w jej choreografii duet Anita Stempin & Magda Olek zatańczyły w najnowszym spektaklu Pretekst.

  >> więcej
 • Chór Nauczycielski z MDK na Festiwalu

  W sobotę, 8 października Chór Nauczycielski z Kalisza pod dyrekcją prof. Andrzeja Ryłko wystąpił na X Międzynarodowym Festiwalu im. Ignazego Reimanna w Krosnowicach. Festiwal jest integralną częścią prestiżowego projektu - "Renesans muzyki Ignazego Reimanna w Polsce i zjednoczonej Europie" i odbywa się pod honorowym patronatem Biskupa Świdnickiego i Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

  >> więcej
 • Koncert TPiT PATRIMONIUM 3 Maja 2013 CKiS

  Koncert TPiT PATRIMONIUM 2013

  Niezwykłą oprawę obchodom 222. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3. Maja dał występ Teatru Pieśni i Tańca PATRIMONIUM Młodzieżowego Domu Kultury. Koncert w Centrum Kultury i Sztuki zgromadził liczną publiczność, która odbyła z artystami patriotyczno - ludową podróż po Polsce. Tanecznym krokiem ze śpiewem na ustach przemieżyliśmy kraj od pólnocy na południe. Na nowo odkryliśmy Kaszuby, pokłoniliśmy się łanom na Kujawach, by już po chwili znaleźć się w Krakowie. Brawom po występie nie było końca.

  >> więcej
 • DPS w Kaliszu 2013

  MDK na srebrnym jubileuszu

  Jubileusz 25 lecia istnienia obchodził właśnie Dom Pomocy Społecznej w Kaliszu. Dziękujemy za zaproszenie i życzymy mieszkańcom, dyrekcji i pracownikom samych pogodnych dni. Współpraca MDK i DPS nie ma tak długiego stażu, ale trwa już wiele lat i wciąż się rozwija. Nasza wspólna historia zaczęła się chyba od wystawy "Igłą malowane" Pani Haliny Bryl, a potem częste wizyty naszych wychowanków na uroczystościach przy ul. Winiarskiej.

  >> więcej
 • Finał 4. literackiej gry miejskiej "Srebrna Natalia"

  Pani Kira Gałczyńska w MDK 2013

  Pani Kira Gałczyńska, córka "Srebrnej Natalii" i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, gościła w Kaliszu podczas Święta Miasta. W sobotę, 10 czerwca, z rąk Prezydenta Kalisza Pana Janusza Pęcherza odebrała Medal Honorowego Przyjaciela Miasta. Okolicznościowa legitymacja miała numer 105, dokładnie tyle lat temu urodziła się w Kaliszu matka naszego gościa - Natalia Gałczyńska. I z tej to właśnie okazji Stowarzyszenie im. H. Sutarzewicz zorganizowało 4. literacką grę miejską Kaliszanie Piszący SREBRNA NATALIA, której finał odbył się w MDK. Więcej informacji na temat gry: www.kaliszaniepiszacy.blogspot.com

  >> więcej
 • Tylko Dance Ma Sens MDK 2013

  Tylko dance ma sens 2013 - się działo!

  Już za nami kolejna odsłona Spotkań Tanecznych „Tylko dance ma sens”. W tegorocznej edycji obejrzeliśmy ponad 40 prezentacji zespołów m.in. z Kalisza, Odolanowa, Ostrowa Wlkp., Sieradza i Jarocina w układach hip-hopowych, choreografie inspirowane tańcem współczesnym, jazzem, czy z elementami tańca towarzyskiego; przyjechały do nas kilkunastoosobowe formacje taneczne, ale pojawiły się także duety i choreografie solowe.

  >> więcej
 • Wystawa TĘCZA w Galerii SZATNIA MDK 2013

  Wyjątkowi autorzy = niezwykła wystawa 2013

  Podopieczni Integracyjnego Klubu Osób z Niepełnosprawnością „Tęcza” pod opieką Beaty Solińskiej stworzyli niezwykłą wystawę, którą można podziwiać do końca marca w Galerii SZATNIA w MDK. Wystawione prace reprezentują sztukę art brut, czyli czystą, naiwną, ale przede wszystkim niczym nieskrępowaną. Tworzą ją osoby niezwykle wrażliwe na piękno otaczającego świata, szczególnie dotknięte przez los, niepełnosprawne, z zaburzeniami psychicznymi.

  >> więcej
 • ROCK w SZATNI 2013

  W czwartek, 4 kwietnia w MDK odbył się koncert z cyklu ROCK w SZATNI. Swoje umiejętności z pasją zaprezentowało sześć rockowych kapel.  Zagrali: THE PURPLE ONION, SPECTRUM, ALCHEMIA, POPELINA, ANATOMIA, RE-BELL.

  >> więcej
 • Kłodawa 2011

  Zwiedzamy Kopalnię Soli

  Całodniową wycieczką do Kłodawy do Kopalni Soli zakończyły sie Półkolonie organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury.

  >> więcej
 • PATRIMONIUM Częstochowa 2012

  PATRIMONIUM w Częstochowie 2012

  Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM, jako jeden z czterech polskich zespołów, wziął udział w XIII Dniach Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie. Kaliscy artyści dali dwa koncerty nagrodzone gromkimi brawami przez zgromadzoną publiczność. W widowisku zaprezentowanym przez PATRIMONIUM pod tytułem "Po kądzieli i po mieczu" zatańczyli nie tylko wychowankowie MDK. Zespół poszerzył swój skład stając się formacją rodzinną i wielopokoleniową. Wyjazd do Częstochowy poprzedziła ciężka praca podczas warsztatów tanecznych, które przeprowadzono w MDK w sierpniu 2012 r. pod kierunkiem Stanisława Nowaka - Tarnawy, Violetty Graczyk i Piotra Morawskiego

  >> więcej
 • MDK, PKO Bank Polski 2012

  Fuzja MDK z PKO Bank Polsk 2012

  W piątek 28 września, w samo południe, odbyła się niezwykle miła impreza w siedzibie PKO przy ul. Górnośląskiej - otwarcie mini galerii na antresoli. Wystawienniczą historię banku rozpoczęli wychowankowie pracowni plastycznej MDK, którą prowadzi Pani Bogusia Kowalczyk, ekspozycją pn. "TWÓRCZOŚĆ PLASTYCZNA DZIECI I MŁODZIEŻY". Inaugurację wystawy uświetnili swoją obecnością  Pan Dariusz Grodziński Wiceprezydent Miasta Kalisza, Pani Barbara Wrzesińska Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej oraz Pan Mariusz Witczak Naczelnik Wydziału Edukacji.

  >> więcej
 • Przechowalnia MultiArt 2012

  Przechowalnia z MDK na MultiArcie 2012

  W ramach Festiwalu MutiArt, w sobotę 6 października, odbyła się premiera spektaklu "O dziewczynie, która spadła z chmury". W spektaklu zatańczyły tancerki Przechowalni z MDK i słuchaczki PPSKAK w Kaliszu. Oprawę wizualną przygotował Mati Nowicki, a stroną muzyczną zajął się Neogenn. Autorką choreografii jest Magda Mazurowska. Oprócz projektu "O dziewczynie..." można było zobaczyć tego wieczoru Teatr Tańca Manufaktura Ciało&Dusza z Puław oraz przedstawienie "Opowieści o zwykłym szaleństwie" studentów z PPSKAK.

  >> więcej
 • Safari - ZOO Borysew 2012

  MDK na wycieczce 2012

  W sobotę, 6 października, odbyła się wycieczka do Safari - ZOO w Borysewie. Była to pierwsza w historii MDK wycieczka INTEGRACYJNA! Udział w niej wzięły dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach MDK oraz 10 osobowa grupa osób niepełnosprawnych z Klubu "Tecza", który działa w MDK od stycznia 2012 r. Wyjazd został zorganizowany przez Radę Rodziców oraz nauczycieli: Ewę Paczkowską, Beatę Solińską i Krystynę Pawelec.

  >> więcej
 • PATRIMONIUM podczas Święta Miasta

  W sobotę 11 czerwca z okazji obchodów Święta Miasta Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM z MDK, na zaproszenie organizatorów FESTIWALU SMAKU zaprezentował przed kaliską publicznością dwuczęściowy pokaz.

  W części I. wystąpił zespół AQUA, który zaprezentował technikę  MODERN w choreografii Ewy Paczkowskiej.

  >> więcej
 • Patrimonium 2012

  Poloneza czas zacząć 2012

  8 września Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM tanecznym krokiem poloneza dołączył do narodowej akcji czytania "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza - akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego. Zespół PATRIMONIUM zaprezentował się na kaliskim rynku o godz. 10.00, następnie widownia udała się do Sali Recepcyjnej, by wsłuchać się w słowa epopei czytanej przez aktorów kaliskiego teatru.

  >> więcej
 • 60 lat MDK! fotorelacja 2012

  23 listopada 2012 r. MDK obchodziło swój jubileusz. Z okazji 60-lecia działalności wychowankowie i grono pedagogiczne przygotowali spektakl "Kopa lat z kulturą" oraz wystawy plastyczne w liczbie n. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w przeciągu tych 60 lat tworzyli historię MDK i tym, którzy w piątek uczestniczyli w naszym święcie.

  fotorelacja ....

  >> więcej
 • Wystawa PTAKÓW EGZOTYCZNYCH w MDK 2012

  W dniach 24 - 25 listopada 2012 roku w MDK odbyła się WYSTAWA PTAKÓW EGZOTYCZNYCH. Przez dwa dni bajecznie kolorowe ptaki obejrzały tłumy kaliszan. Organizatorem imprezy było Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA, partnerami MDK oraz ERGO Laboratorium Reklamy. Patronat medialny objęło Radio Centrum 106,4 fm. Imprezie towarzyszyła wystawa pokonkursowa ...

  >> więcej
 • "Z Pasją na Ty" MDK 2012

  Warsztaty plastyczne "Z Pasją na Ty" 2012

  W dniach od 3 do 6 grudnia w MDK odbyły się Warsztaty Plastyczne zorganizowane w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Z Pasją na Ty". Organizatorem warsztatów było Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży "Schola Cantorum", które do współpracy zaprosiło Młodzieżowy Dom Kultury, Centrum Kultury i Sztuki, Szkołę Podstawową Nr 15 oraz Gimnazjum Nr 9. Projekt jest dofinansowywany ze środków MEN.

  >> więcej
 • Młodzież z Hamm w MDK 2012

  W dniach od 9 do 13 lipca odbyło się w Kaliszu spotkanie wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury i młodzieży z  Yugendzentrum w Hamm Rhyner. Ta letnia wymiana ma już swoją szesnastoletnią tradycję i chętnych do takiego doświadczenia coraz więcej. W tym roku gościliśmy piętnastoosobową grupę z Niemiec, która dołączyła do naszej piętnastki. Wymiana jest możliwa dzięki wsparciu Fundacji Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży.

  >> więcej
 • I nagroda w Międzynarodowym Konkursie 2012

  W Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "SPORT" w kategorii: osoby niepełnosprawne bez względu na wiek I NAGRODĘ otrzymała Monika Matyjak z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Konkurs organizowany jest przez Fundację "Wspólnota Gdańska" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska. Sukces odniósł także Paweł Kucharski z MDK, który otrzymał wyróżnienie. Laureaci należą do Integracyjnego Klubu Osób z Niepełnosprawnością "Tęcza", który prowadzi Pani Beata Solińska.

  >> więcej
 • Aqua Park Kalisz 2012

  MDK podczas otwarcia AQUPARKU! 2012

  Taneczno - teatralna grupa wychowanek MDK, z pracowni prowadzonych przez Panie: Ewę Paczkowską i Paulinę D. Gawrońską, wzięła udział, 1 czerwca, w uroczystym otwarciu kaliskiego AQUAPARKU. Umiejetności artystyczne występujących, zostały dodatkowe podkreślone kostiumami i makijażem specjalnie na tę okazję  wykonanymi przez Panią Bogusię Kowalczyk. Dziewczyny czuły się i wyglądały rewelacyjnie.

  >> więcej
 • Dni Tańca i Teatru MDK 2012

  Dni Tańca i Teatru w MDK 2012

  Dni Tańca i Teatru to dwudniowa impreza organizowana przez MDK we współpracy ze Studium Animatorów Kultury. Jak co roku chcemy uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru, który przypada na dzień 27 marca oraz Międzynarodowy Dzień Tańca, wprowadzony na pamiątkę wielkiego reformatora sztuki tańca Jeana - Georges'a Noverre'a i jest obchodzony na świecie 29 kwietnia. My w MDK świętowaliśmy 26 i 27 kwietnia.

  >> więcej
 • Tylko Dance Ma Sens MDK 2012

  TYLKO DANCE MA SENS 2012- werdykt

  Tegoroczna edycja Spotkań Tanecznych "Tylko Dance Ma Sens" już za nami. Na scenie MDK, w czwartkowe popołudnie 26 kwietnia, zaprezentowali się soliści, duety i zespoły taneczne w trzydziestu jeden odsłonach. Jury, a raczej loża obserwatorów, w składzie: Magda Mazurowska, Violetta Graczyk, Agata Mrozińska i Dominik Jurewicz miało trudne zadanie - spośród tak różnorodnych propozycji wskazać te najlepsze, najciekawsze, najwartościowsze. Nagroda Specjalna - ufundowana przez SUN SPORT jednomyślnie trafiła do Marty Ostojskiej...

  >> więcej
 • DYPLOM 2012 Liceum Plastycznego

  19 kwietnia 2012 r. w Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste otwrcie wystawy "Dyplom 2012" Liceum Plastycznego. Na wystawie znalazły się prace tegorocznych absolwentów, wykonane w dwóch pracowniach: Renowacji Elementów Architektury i Ceramiki i Dekorowania Wnętrz pod kierunkiem Marcina Gaja i Włodzimierza Ćwira.

  >> więcej
 • Muzyczne Integracje MDK 2012

  "Muzyczne integracje" 2012

  Koncert "MUZYCZNE INTEGRACJE" z udziałem Natalii Karolak z zespołem "The Tonacja" oraz Martyny Michalak i Macieja Trzeciaka odbył się w MDK  w piątek, 30 marca. Podczas spotkania uroczyście podsumowano również ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom", w którą aktywnie zaangażowała się młodziez z Gimnazjum Nr 9 oraz uczestnicy świetlicy socjoterapeutycznej "Pinokio".

  >> więcej
 • Dzień Talentów w MDK

  Dzień Odkrywania Talentów w MDK 2012

  W piątek 23 marca odbył się w MDK Koncert z okazji Dnia Odkrywania Talentów. Na scenie królowały najmłodsze wychowanki - zespół taneczny AQUA, który przyciągnął najliczniejsze grono publiczności. Zaprezentowały się także tancerki zespołu LUNA. Opiekunem artystycznym obydwu grup jest Pani Ewa Paczkowska. Instrumentalnie - na keyboardzie - swój talent muzyczny ukazał Witosz Bryła, uczeń Pana Grzegorza Walendowskiego. Jeden z prezentowanych przez niego utworów był autorski! Na zakończenie wieczoru zatańczył Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM.

  >> więcej
 • Kaliskie jury holenderskiego konkursu. 2012

  W piątek 16 marca w zaprzyjażnionym z Kaliszem Heerhugowaard odbył się finał dużego wydarzenia - DE GROTE PRIJS 2012. O wielką nagrodę walczyli, wyłonieni spśród wielu kandydatów, utalentowani muzycznie i tanecznie młodzi artyści. Oceniało ich na żywo jury, tak jak w znanych u nas konkursach np. "Mam talent". Zaskoczeniem dla wykonawców było powołanie drugiego, niezależnego jury w Kaliszu, które uczestniczyło w finale poprzez bezpośrednie łącze.

  >> więcej
 • Rock w Szatni 2012

  ROCK w SZATNI - 2 marca 2012

  W piątkowe popołudnie 2 marca w ramach koncertu z cyklu ROCK W SZATNI w MDK zagrały cztery kapele: COCAINE, RE - BELL, THE BRIGHT NIGHT i STILLGUN.

  >> więcej
 • Patimonium 3 Maja 2011

  Debiut Teatru Pieśni i Tańca "Patrimonium" 2011

  Podczas uroczystych obchodów w 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja w kaliskim Ratuszu po raz pierwszy w swojej historii wystąpił Teatr Pieśni i Tańca "PATRIMONIUM" z MDK. Zespół zaprezentował się w dwóch najpiękniejszych tańcach narodowych: polonezie i kujawiaku w choreografii Stanisława Nowaka - Tarnawy i Piotra Morawskiego.

  >> więcej