Galeria SZATNIA
Galeria SZATNIA MDK
Celem Galerii SZATNIA MDK jest stworzenie możliwości „debiutu młodych”, pomagając w realizacji ich pomysłów artystycznych, działając na maksymalnie wielu płaszczyznach, począwszy od tradycyjnych prezentacji malarstwa, rzeźby, grafiki, rysunku, fotografii, poprzez działania muzyczne, teatralne, taneczne po inne alternatywne formy. Chcielibyśmy, aby nasza galeria wypełniła lukę pomiędzy galeriami profesjonalnymi a amatorskimi, dając szersze możliwości rozwoju kulturalnego miasta i artystycznego młodym twórcom.
Wszystkich zainteresowanych proszą o kontakt "opiekunki galerii": Bogusława Kowalczyk i Beata Solińska (MDK 62 767 25 21)
AKTUALNIE
Zapraszamy na wystawę malarstwa
OLIWII TOMCZAK „Moja natura”.Relację z wernisażu zobaczycie TUTAJ: #mce_temp_url#
>> więcej„Kalisz – kraina nocy i dni i pachnących nenufarów” czerwiec 2024
Dzisiejszy dzień - 19 czerwca 2024 - w Młodzieżowym Domu Kultury był niczym obraz, który ożył dzięki ulotnemu zapachowi nenufarów i nostalgicznej aurze kaliskich pejzaży z „Nocy i dni”. W tle rozbrzmiewały gitarowe dźwięki w wykonaniu Mateusza Śnieguli, które dopełniały uroczystą atmosferę podczas wręczania nagród w Konkursie Plastyczno – Fotograficznym “Pejzaże Kalisza - Kraina Nocy i Dni i Pachnących Nenufarów” w Roku Marii Dąbrowskiej.
Przedstawiciele Jury: p. Kajetan Wiśniewski i p. Małgorzata Walczak-Kubiak pięknymi i mądrymi słowami wprowadzili laureatów w temat konkursu, doceniając przy tym efekt - bogactwo talentów autorów prezentowanych na wernisażu prac. Młodzi artyści, nagrodzeni w szerokim przedziale wiekowym, z wielu kaliskich i okolicznych szkół i placówek, udowodnili, że wizja i artyzm nie mają ograniczeń.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przybyli do Galerii SZATNIA MDK 19 czerwca 2024 r., aby wspólnie świętować „Urodziny Kalisza”. Wasza obecność, radość i entuzjazm sprawiły, że ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy. Brawa dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych! Dziękujemy również przedstawicielom Miasta – pani Lidii Plajzer oraz Uniwersytetu im. A. Mickiewicza – prof. UAM dr hab. Beacie Koteckiej. Nie zapominamy również J o opiekunach artystycznych, którzy inspirowali i wspierali młodych twórców – gratulujemy Wam sukcesu wychowanków! Podziękowania kierujemy także do PTTK Kaliski Oddział im. Stanisława Graevego za pomysł na Nagrodę Specjalną – zaproszenie laureata z aparatem na spacer z przewodnikiem po Kaliszu.
Dziękujemy Wam za to, że staliście się częścią kreatywnej społeczności MDK! PROTOKÓŁ z listą laureatów w załączeniu.
ROBOZWIERZE w Galerii SZATNIA marzec 2024
W środę 20 marca w Galerii SZATNIA MDK odbyło uroczyste podsumowanie I Edycji Konkursu Plastycznego ROBO-ZWIERZ, połączonego z otwarciem wystawy.
Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło oczywiście laureatów konkursu, ich najbliższych, opiekunów artystycznych i fanów twórczości dziecięcej.
Byli z nami również członkowie jury: prof. UAM, dr hab. Beata Joanna Kotecka oraz Beata Paszak - dyrektor MDK, Leszek Ziąbka - Radny Miasta Kalisza i przyjaciel MDK-owskiej społeczności oraz Emilia Kuczyńska - pomysłodawczyni konkursu, z rąk których laureaci – twórcy najoryginalniejszych, niepowtarzalnych, zaskakujących formą, kształtem, wykorzystanymi materiałami ROBOZWIERZAKÓW otrzymali zasłużone nagrody i wyróżnienia. Podziękowania organizatorzy skierowali także do opiekunów artystycznych, bez których zaangażowania nie było by sukcesu i tak wspaniałej wystawy.
Wszystkim autorom prac zaprezentowanych na wystawie gratulujemy!!!! Ich imiona i nazwiska poznacie zaglądając do PROTOKOŁU z obrad jury. Zapraszamy gorąco do osobistej wizyty w Galerii SZATNIA MDK przy Teatralnej 3 w godzinach pracy placówki 8.00 – 20.00, wystawa będzie prezentowana do 5 kwietnia.
WOLNI bez NAŁOGÓW grudzień 2023
W Galerii SZATNIA MDK - w środowe popołudnie 13 grudnia - odbyło się uroczyste podsumowanie 23. Konkursu Plastycznego „Wolność bez nałogów”, połączone z otwarciem wystawy.
Od samego początku projekt ten współtworzą: Młodzieżowy Dom Kultury i Miasto Kalisz, którym od wielu już lat partnerują: Galeria SZATNIA MDK i Komenda Miejska Policji w Kaliszu.
W tegorocznej edycji przyznano 15 nagród, w tym pierwszą nagrodę oraz dwie drugie nagrody ex aequo i dodatkowo 26 wyróżnień. Ich nazwiska i szkoły, które reprezentują poznacie w zamieszczonym PROTOKOLE. Pamiątkowe dyplomy i upominki podczas wernisażu laureatom wręczyli: Janusz Sibiński – Zastępca Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM Kalisza, Beata Paszak – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, st. asp. Marlena Potasińska oraz mł. asp. Agnieszka Olejnik–Mucha reprezentujące Wydział Prewencji i Profilaktyki Społecznej KMP w Kaliszu.
Warto dodać, że każdego roku towarzyszy wystawie „niezwykły” katalog z nagrodzonymi pracami laureatów – w formie KALENDARZA PROFILAKTYCZNEGO, na który przez cały rok można się „natknąć” w wielu placówkach i instytucjach w naszym mieście. Znajdują się na nim ważne informacje – nazwy podmiotów i adresy miejsc, gdzie każdy w potrzebie uzyska pomoc.
Wszystkim laureatom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy!!!!
Zapraszamy do zwiedzania wystawy, indywidualnie i grupowo, do końca lutego w godzinach pracy placówki ( 8.00 – 20.00). Prezentowane prace (41 obrazów) to połączenie wartości artystycznych i estetycznych z celami merytorycznymi i edukacyjnymi. Warto odbyć w Galerii SZATNIA MDK lekcję wychowawcza na przykład.
Przyjaciele do Adopcji 🐶🐹🐕 z wizytą w Galerii SZATNIA MDK! listopad 2023
Z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza – MDK - tak na chwilę, ale całkiem na poważnie stał się filią Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. W środę 15 listopada w Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste otwarcie pokonkursowej wystawy „Przyjaciel do adopcji”. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się: laureaci konkursu, ich najbliżsi, opiekunowie artystyczni, współorganizatorzy całego przedsięwzięcia wraz z przedstawicielami władz miasta.
Gratulacje, pamiątkowe dyplomy, nagrody i wyróżnienia laureatom Konkursu uroczyście przekazał Pan Grzegorz Kulawinek Wiceprezydent Kalisza w towarzystwie: Pani Eweliny Dudek Naczelnika Wydziału Edukacji, Pana Jacka Kołaty Kierownika Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kaliszu oraz Pani Beaty Paszak Dyrektora MDK. Imprezę przygotowała we współpracy z opiekunkami galerii: Bogusią Kowalczyk i Beatą Solińską i poprowadziła Anna Druciarek Przewodnicząca MRM, a jednocześnie pomysłodawczyni projektu „Przyjaciel do Adopcji”. Wernisaż umilił występ najmłodszych wokalistek ze SP WOKALMANIA MDK prowadzonej przez p. Anię Bakalarek.
Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć głównych, tytułowych bohaterów Konkursu - czworonożnych podopiecznych schroniska, które spotkały się z ciepłym przyjęciem przez obecnych na wystawie miłośników zwierząt. Tuleniom i głaskaniom nie było końca. Mamy nadzieję, że wizyta Schroniska w MDK pociągnie za sobą rewizytę na Warszawskiej, do czego gorąco zachęcał na wernisażu p. Jacek Kołata. O tym, jak możemy pomóc potrzebującym miłości i uwagi zwierzakom i wesprzeć pracowników placówki, dowiecie się więcej wchodząc na www.schronisko.kalisz.pl
Portret groteskowy w Galerii SZATNIA MDK wrzesień 2023
Sezon artystyczny 2023/2024 w Galerii SZATNIA MDK zainaugurowaliśmy wystawą PORTRET GROTESKOWY w grafice JULII GÓRECKIEJ.
Twórczość Julii mieliśmy przyjemność prezentować już po raz drugi. Pierwsza Jej wystawa odbyła się w 2017 roku, na której mogliśmy zobaczyć rysunki oraz grafiki. Tym razem ekspozycja zawiera czterdzieści grafik, na które składają się „portrety groteskowe” zainspirowane wyobraźnią autorki, grami komputerowymi, a także pomysłami zaczerpniętymi z najbliższego otoczeni.
Julia jest uczennicą w klasie maturalnej III LO im. M. Kopernika w Kaliszu. Przez wiele lat swój talent rozwijała w pracowniach plastycznych MDK. Zawsze zadziwiała talentem, pracowitością, dojrzałością artystyczną i profesjonalizmem.
Na wernisażu - 27 września - mieliśmy przyjemność gościć autorkę wystawy w gronie jej najbliższych, przyjaciół, nauczycieli z liceum oraz przedstawicieli różnych środowisk. Na ręce Julii gratulacje, w imieniu władz Miasta Kalisza, złożył pan Marian Durlej – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu RM.
Julii jeszcze raz gratulujemy!!!, a wszystkich kaliszan serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która będzie prezentowana w naszej galerii przy Teatralnej 3 do 18 października w godzinach pracy placówki (8.00 – 20.00). Wstęp wolny.
>> więcejKaliskie pejzaże w Galerii SZATNIA MDK czerwiec 2023
W czerwcu 2023 roku uroczyście otworzyliśmy wystawę i wręczyliśmy nagrody w organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury konkursie plastycznym poświęconym Kaliszowi i kaliszanom. Tym razem w Galerii SZATNIA MDK zawisły obrazy inspirowane twórczością trzech wybitnych artystów i jednocześnie wybitnych osobowości związanych z naszym miastem - BRACI KOŚCIELNIAKÓW - którym Rada Miasta Kalisza poświęciła cały 2023 rok. Sylwetki Tadeusza, Mieczysława i Władysława Kościelniaków przybliżył, obecnym na wernisażu gościom, przewodniczący jury konkursu, znany kaliski malarz - Janusz Lewandowski. Gratulujemy wszystkim laureatom i cieszymy się, że te piękne prace będą zdobiły ściany naszej galerii przez całe lato. Zapraszamy na Teatralną 3, wstęp wolny w godzinach pracy placówki.
Relację z obrad jury znajdziecie TUTAJ!
Jakub Multan w Galerii SZATNIA maj 2023
W maju 2023 roku wnętrze Galerii SZATNIA wypełniły barwne portrety wykonane w stylu pop-artu. W środę 17 maja w MDK odbył się wernisaż MALARSTWA JAKUBA MULTANA. Wśród prezentowanych prac można było znaleźć cykl SŁYNNI KALISZANIE, którego celem jest przywrócenie pamięci o zasłużonych obywatelach naszego miasta. Pojawiły się też portrety osób współcześnie żyjących, wybitnych sportowców, ludzi kultury i sztuki.
Twórczość Jakuba Multana jest rozpoznawalna nie tylko w środowisku lokalnym, a prezentowane u nas obrazy są jego już 20 wystawą indywidualną. Wśród licznie przybyłych na wernisaż gości znaleźli się sympatycy twórczości Jakuba, przyjaciele, osoby z którymi współpracował przy realizacji wcześniejszych projektów, przedstawiciele Rady Miasta Kalisza. Wystawę otworzyła dyrektor MDK Beata Paszak w towarzystwie opiekunki galerii pani Bogusławy Kowalczyk.
Charakterystyczną cechą towarzyszącą wernisażom Jakuba Multana jest pojawienie się nowego portretu pośród już istniejących i jego uroczyste odsłonięcie!!! Tak było i tym razem, chociaż wszystko odbyło się w nieco niekonwencjonalny sposób. Artysta przygotował dla MDK – owskiej społeczności niespodziankę - wspólne malowanie portretu Janusza Lewandowskiego, znakomitego artysty związanego z Kaliszem, naszego przyjaciela i nauczyciela MDK, który przez wiele lat kształcił kolejne pokolenia przyszłych artystów. Janusz rozstaje się już z nami, natomiast w przestrzeni MDK zostanie pamiątka - portret MISTRZA wykonany przez Jakuba Multana.
Serdecznie zapraszamy do zobaczenia wystawy, która będzie prezentowana w naszej galerii przy Teatralnej 3 do 5 czerwca w godzinach pracy placówki. Wstęp wolny. W bonusie możecie sobie zrobić selfie z wybranym Lewandowskim: Robertem lub Januszem J.
Wystawa MAGICZNA IRLANDIA! marzec 2023
W środę 15 marca 2023 r. w Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej MAGICZNA IRLANDIA - WSPÓŁCZESNA IRLANDIA W OCZACH MŁODGO TWÓRCY.Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się oczywiście laureaci konkursu, a było ich aż czterdziestu J, ponieważ tym razem artystyczne jury w składzie: Bogusława Kowalczyk, Jarosław Napora i Janusz Lewandowski postanowiło nagrodzić 15 oraz wyróżnić 25 autorów prac. Mieliśmy również zaszczyt i przyjemność gościć na wernisażu panią Ewelinę Dudek - Naczelnika Wydziału Edukacji UM oraz pana Leszka Ziąbkę Radnego Rady Miasta Kalisza i jednocześnie inicjatora przedsięwzięcia z ramienia Fundacji Kultury Irlandzkiej oraz Stowarzyszenia Pro Kalisia. W imieniu organizatorów wszystkich powitała pani Beata Paszak, dyrektor MDK.
W miłej atmosferze, przy dźwiękach irlandzkiej muzyki, mogliśmy wspólnie świętować i cieszyć się sukcesami młodych twórców. Tradycyjnie nie zabrakło zielonego tortu, który stał się nieodzownym elementem obchodów Dni Św. Patryka w naszej MDK-owskiej przestrzeni. Dziękujemy wszystkim laureatom oraz ich opiekunom artystycznym za udział w konkursie. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę fundatorów nagród i wyróżnień, którymi niezawodnie od wielu lat są: Miasto Kalisz, Stowarzyszenie Pro Kalisia, Fundacja Kultury Irlandzkiej oraz Rada Rodziców MDK.
Lista laureatów w załączonym PROTOKOLE.
>> więcejEwa i Zosia w Galerii SZATNIA MDK styczeń 2023
Otwarcie wystawy malarstwa Ewy Kowalczyk - Wiśniewskiej i jej córki Zosi Wiśniewskiej nastąpiło oficjalnie w środę 18 stycznia w Galerii SZATNIA MDK.
Kalisz stał się inspiracją i tematem części wystawy pani Ewy. Dzięki prezentowanym obrazom możemy podziwiać kaliskie uliczki i architekturę w nietypowej odsłonie. Artystka bowiem, żeby podkreślić efekty świetlne, połączyła malarstwo olejne z płatkami metalu. Zatrzymane kadry rodzinnego miasta błyszczą i mienią się na różne sposoby. Nie można wprost oderwać oczu. Z różnych perspektyw, czy o innych porach dnia dostrzegamy i odkrywamy coś nowego. Artystka zaprezentowała również niezwykle „zwiewne i lekkie” akwarelki, ukazujące piękno ulotnej i subtelnej natury. Należy tu wspomnieć, że pani Ewa jest wychowanką Młodzieżowego Domu Kultury i swoje umiejętności artystyczne kształciła pod kierunkiem pana Janusza Lewandowskiego, znanego pejzażysty Kalisza. Jej córka, Zosia kontynuuje tradycje malarskie po mamie, babci i pradziadku, aktualnie uczestniczy w zajęciach plastycznych w naszej placówce i jest wychowanką pani Bogusławy Kowalczyk. W galerii zaprezentowała akryle na płótnie i rysunki.
Ta dwupokoleniowa wystawa pokazuje różnice w postrzeganiu i kreowaniu świata przez autorki, ale wspólna pasja niewątpliwie je łączy, tworząc silne relacje matki z córką. Takie relacje z nastolatką!!! to marzenie chyba wszystkich rodziców i jak się okazuje każda strona zyskuje.
Podczas wernisażu panował wyjątkowy nastrój, wypełniony gwarem gości, pełen radości i szczerego podziwu dla talentu Ewy i Zosi. Swój wkład w przedsięwzięcie miała cała rodzina artystek, a największą furorę zrobiły rogaliki - 150 sztuk - upieczone przez rodziców pani Ewy, które też otrzymały status dzieła sztuki, wyglądały i smakowały nieziemsko J.
Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy – spaceru ozłoconymi ulicami Kalisza - do 10 lutego 2023 r. w godzinach pracy placówki od 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku.
WYSTAWA otwarta! grudzień 2022
Otwarcie pokonkursowej wystawy „Wolność bez nałogów” to wielkie święto dla organizatorów: Miasta Kalisza i Młodzieżowego Domu Kultury. Na wernisażu w Galerii SZATNIA MDK w środę 7 grudnia było gwarno, uroczyście i artystycznie. Imprezę uświetnił mini recital gitarowy wychowanka pracowni muzycznej MDK - Mateusza Śnieguli, który doskonali swoje umiejętności pod kierunkiem p. Borysa Przetakiewicza.
Laureatów Konkursu Plastycznego „Wolność bez nałogów” powitał Wiceprezydent Kalisza Pan Mateusz Podsadny, Pani Anna Piotrowska z-ca dyrektora Kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Beata Paszak dyrektor MDK i Janusz Sibiński z-ca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych, którzy są zaangażowani w przedsięwzięcie od jego pierwszej edycji. Pamiątkowe dyplomy, upominki i kalendarze ilustrowane najciekawszymi pracami laureatów odebrało 15 nagrodzonych i 25 wyróżnionych uczniów szkół podstawowych i średnich oraz wychowanków placówek oświatowych, wyłonionych spośród 241 uczestników konkursu. Organizatorzy podziękowali także nauczycielom za ich zaangażowanie, inspirację i opiekę artystyczną. PROTOKÓŁ.
Jak co roku wydarzeniu partnerowała Komenda Miejska Policji w Kaliszu, która przygotowała niespodziankę dla uczestników konkursu w formie loterii. Nagrodą był uroczy miś w stroju policyjnym wręczony przez duet pań policjantek: starszą aspirant Marlenę Potasińską oraz młodszą aspirant Agnieszkę Olejnik – Muchę z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej.
Na wernisażu „Wolności bez nałogów” mieliśmy przyjemność również gościć organizatorów i laureatów jeszcze jednego konkursu „Nie daj szansy AIDS”.
Spotkanie zakończyło się miłymi acz ważnymi, wybiegającymi w przyszłość rozmowami w Galerii SZATNIA MDK w otoczeniu eksponowanych prac przy słodkim poczęstunku.
>> więcej"Dość osobiste..." październik 2022
Galeria SZATNIA MDK wystawą „Dość osobiste…” kaliskiej malarki Moniki Marek (Lewandowskiej) rozpoczęła spotkania ze sztuką i jej twórcami w nowym sezonie artystycznym. Pani Monika od wielu lat, dekad J jest związana z Młodzieżowym Domem Kultury. Tutaj rozpoczęła swoją artystyczną podróż pod okiem Janusza Lewandowskiego. Tutaj, już jako absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, stanęła po „tej drugiej stronie” sztalugi jako instruktor w dziecięcej pracowni plastycznej MDK. W 2013 roku mieliśmy przyjemność prezentować w Galerii SZATNIA po raz pierwszy jej prace. Była to wystawa pt. „Five o’clock”.
Po 9-letniej przerwie Monika Marek powróciła do nas z wielkoformatowymi abstrakcjami, i nie tylko, które jak sama nazwa wystawy wskazuje są „dość osobiste” - mówią o jej emocjach, przeżyciach z ostatnich miesięcy, a niewątpliwie okres pandemii i wojna w Ukrainie, jej zaangażowanie w pomoc uchodźcom miały na nie wielki wpływ. Ekspresyjne malarstwo, wielkie formaty, bogate struktury, odważne i silne kontrasty barwne, to wszystko potęguje ekspresję wystawionych obrazów i sprawia, że bardzo silnie działają na odbiorców. Nie sposób być wobec takiej twórczości obojętnym.
Ekspresyjną, soczystą wystawę „Dość osobiste…” można było oglądać do 20 listopada.
>> więcejRok Marii Konopnickiej w MDK wrzesień 2022
Nowy rok artystyczny w Galerii SZATNIA MDK rozpoczęliśmy wystawą pt. „Ilustracje do bajek Marii Konopnickiej.” Jest to efekt warsztatów plastycznych dla naszych wychowanków, które odbyły się w czerwcu oraz lipcu w ramach obchodów ROKU MARII KONOPNICKIEJ. W warsztatach uczestniczyła młodzież z pracowni Bogusławy Kowalczyk, najmłodsi wychowankowie pani Beaty Solińskiej, grupa TĘCZA oraz dzieci z niepełnosprawnościami z pracowni umuzykalnienia, prowadzonej przez panią Magdalenę Żarnecką. Inspiracją do powstania prac prezentowanych na wystawie były bajki: „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz wiersz „Tęcza”, który podczas warsztatów miał również swoją oprawę muzyczną. Wystawę było można oglądać do 4 października.
>> więcej999...czerwiec 2022
999 prac wpłynęło do Młodzieżowego Domu Kultury na Konkurs Plastyczny dla przedszkolaków "Cztery Pory Roku". Na wystawie finałowej, której uroczyste otwarcie odbyło się w środę 18 maja w Galerii SZATNIA MDK, znalazły się prace wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych, których wyłoniło JURY pod przewodnictwem kaliskiego artysty malarza Janusza Lewandowskiego. W załączeniu lista FINALISTÓW konkursu w roku szkolnym 2021/2022. Gratulujemy i życzymy laureatom i paniom przedszkolankom - opiekunkom artystycznym małych artystów kolejnych sukcesów Rodzicom i dziadkom dziękujemy za obecność na wernisażu i za to, że nawet złamana noga :) nie była przeszkodą w dotarciu na wręczenie nagród.
Wystawę można oglądać w Galerii SZATNIA MDK przez najbliższy miesiąc. Zapraszamy w godzinach pracy placówki od poniedziałku do piątku od 9.00 do 20.00. Wstęp wolny.
>> więcejWystawa "Pokój dla Ukrainy" maj 2022
Język polski i ukraiński mają te same prasłowiańskie korzenie. Nawet jeżeli nie znamy słów, nasze serca odczytają sens wypowiedzi. Ks. Roman Wozniak śpiewem po ukraińsku – modlitwą w intencji pokoju – dał temu świadectwo, rozpoczynając uroczyste podsumowanie konkursu „Pokój dla Ukrainy” w Młodzieżowym Domu Kultury.
Wystawę pokonkursową otwarto 11 maja 2022 r. w Galerii SZATNIA MDK. Na konkurs wpłynęło 225 prac z kaliskich szkół i placówek. Prezentowane na wystawie plakaty i projekty logo są efektem przepracowania na lekcjach i zajęciach trudnego tematu wojny i jej konsekwencji, wczucia się w sytuację rówieśnika, który nagle musiał opuścić dom i ojczyznę, rozstać się z rodziną, przyjaciółmi, swoją szkołą. 30 obrazów – szczerych w przekazie, oszczędnych w formie, spełniających wymogi dobrej szkoły plakatu – można oglądać w MDK przy Teatralnej 3 do 17 maja, potem prace będą prezentowane w kolejnych miejscach Kalisza, towarzysząc ważnym wydarzeniom naszego miasta.
Konkurs „Pokój dla Ukrainy” to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kalisza i Młodzieżowego Domu Kultury z inicjatywy radnych Rady Miasta Kalisza. W wernisażu, połączonym z wręczeniem pamiątkowych dyplomów, nagród i wyróżnień laureatom, uczestniczyli reprezentanci organizatorów i liczne grono gości. Pan Tadeusz Skarżyński Przewodniczący Rady Miasta Kalisza, wręczając Nel Kaczmarek – Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza - w słowach skierowanych do rodziców i nauczycieli, podkreślił znaczenie w wychowaniu młodego pokolenia codziennych gestów szacunku, niesienia pomocy, dbania o tradycję i kulturę. Pełna lista laureatów znajduje się w relacji z obrad JURY.
Otwarciu wystawy towarzyszył występ wokalny najmłodszych wychowanków ze Studia Piosenki WOKALMANIA MDK, którzy zaprezentowali także piosenkę po ukraińsku.
"Rozmowa duszy z naturą..." kwiecień 2022
MALARSTWO IZABELI DRZEWIECKIEJ to wystawa w Galerii SZATNIA MDK, której otwarcie odbyło się w piątek 22 kwietnia 2022 roku.
Zaprezentowane na wystawie obrazy powstały na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Wśród nich można znaleźć kompozycje abstrakcyjne, jak też te, które nawiązują do otaczającego nas świata przyrody. O swojej twórczości artystka mówi tak: "W ostatnich latach tworzę liczne abstrakcyjne prace, stosując eksplozję kolorów i światła, wydobywając iluzję przestrzeni. Lubię spontaniczność, często stawiam intuicyjne znaki podejmowane na poziomie logiki przestrzennej, wprowadzając widza w przestrzeń przeżyć i odczuć świata materii. Największym celem jest stworzenie języka abstrakcji, który w odczuciach i emocjach połączyłby wiele pokoleń i w każdym czasie był aktualny i ponadczasowy. Obrazy nawiązujące do botaniki, to ostatnio częste tematy moich prac."
Piątkowy wernisaż to był wyjątkowy czas, pełen ciepła i pozytywnej energii. Twórczość Izabeli Drzewieckiej ma już swoich odbiorców, którzy z radością pojawiają się na kolejnych owystawach artystki. Tak było również tym razem. Z wielką radością mogliśmy gościć wśród nas posłankę na Sejm RP panią Karolinę Pawliczak, Członka Zarządu Powiatu Kaliskiego panią Dorotę Karpieko, burmistrza Miasta i Gminy Stawiszyn pana Grzegorza Kaczmarka oraz wielu innych wspaniałych gości, a wśród nich przyjaciele i rodzina pani Izabeli. Dodatkową atrakcją wieczoru był mini recital ANNY BAKALAREK, który sprawił, że wieczór w Galerii SZATNIA na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wystawę prezentowaliśmy do 10 maja. Galeria SZATNIA MDK jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach pracy placówki od 9.00 do 20.00. Wstęp wolny.
P.S. Prace Izabeli Drzewieckiej mieliśmy już przyjemność prezentować w MDK-owskiej galerii w 2018 roku. Była to wystawa z cyklu UCZEŃ I MISTRZ zatytułowana CZTERY PORY EMOCJI W SZTUCE.
W rozwinięciu krótka prezentacja malarki i jej twórczości.
Wystawa MAGICZNA IRLANDIA marzec 2022
Jak zawsze w marcu, w Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Magiczna Irlandia”. Tegoroczna edycja konkursu, związanego z obchodami Dnia św. Patryka niemal w każdym zakątku świata, różniła się od poprzednich. Tym razem naszą inspiracją były podania, baśnie i legendy związane z Zieloną Wyspą.
Na konkurs wpłynęły 152 prace z różnych placówek oświatowych z Kalisza i okolic. Jury przyznało dwie nagrody specjalne, 14 nagród równorzędnych oraz 25 wyróżnień. Nagrody specjalne, ufundowane przez Stowarzyszenie Pro Kalisia oraz Młodzieżowy Dom Kultury trafiły do: HELENY JAKUBOWSKIEJ oraz ARKADIUSZA WDOWCZYKA. O upominki dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych zadbało Miasto Kalisz i Fundacja Kultury Irlandzkiej z siedzibą w Poznaniu.
Wśród licznie przybyłych gości - na środowy wernisaż - znaleźli się oczywiście autorzy prezentowanych prac wraz ze swoimi rodzinami oraz opiekunami artystycznymi. W uroczystości wręczenia nagród młodym artystom towarzyszyli współorganizatorzy przedsięwzięcia: pan Leszek Ziąbka – radny Rady Miasta Kalisza, jednocześnie przedstawiciel Stowarzyszenia Pro Kalisia i przede wszystkim wielki miłośnik i propagator kultury irlandzkiej, panie: Agata Wierzejska oraz Lidia Plajzer – reprezentujące Miasto Kalisz, pani Anna Piotrowska z-ca dyrektora kaliskiej delegatury Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty oraz gospodarz MDK - pani Beata Paszak.
Wystawę, która zielenią otworzyła nas na wiosnę i dała dużą dawkę optymizmu, mogliśmy oglądać w Galerii SZATNIA MDK przy Teatralnej 3 do 10 kwietnia 2022 r..
>> więcejUCZEŃ i MISTRZ, łączy je pasja... luty 2022
ŚWIATŁO I MROK to wystawa, którą można było oglądać w Galerii SZATNIA MDK od środy 16 lutego. To kolejna prezentacja z cyklu UCZEŃ I MISTRZ. Autorkami wystawy były: Emilia Kuczyńska oraz jej uczennica Klara Pierzchalska.
Emilia Kuczyńska jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od wielu lat uczy plastyki w dwóch kaliskich szkołach: Szkole Podstawowej Nr 14 oraz Niepublicznej Szkole Podstawowej KSO Edukator.
Klara Pierzchalska natomiast to jedna z najbardziej uzdolnionych plastycznie uczennic kaliskiej „14”, zauważona i wytypowana do wystawy przez swoją nauczycielkę, która tak mówi o wspólnym projekcie: „Jesteśmy z dwóch światów, robimy zupełnie inne rzeczy, ale łączy nas wspólna pasja tworzenia. Kiedy otrzymałam propozycję wystawy, nie miałam wątpliwości, że to właśnie Klara będzie osobą zasługującą na swój debiut”.
Pani Emilia Kuczyńska prezentuje cykl prac malarskich, w którym motywem przewodnim są słoneczniki. Inspiracją do ich powstania były dzieła Vincenta Van Gogha. „Maluję, ponieważ sprawia mi to przyjemność. Świat słoneczników, do którego się przenoszę, staje się światem bajkowym, ale w takim - w świecie marzeń - czuje się najlepiej”.
Wśród prac prezentowanych przez Klarę można zobaczyć studyjne prace rysunkowe martwych natur, prace malarskie na płótnie oraz serię portretów: tych w stylu mangi oraz tych z mrocznych zakamarków wyobraźni autorki. Warto dodać, że Klara kształci obecnie swój warsztat plastyczny w pracowniach plastycznych MDK i jeszcze w tym roku będzie zdawać do Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu.
Cieszymy się bardzo, że mimo nadal panującej pandemii nasze wernisaże odwiedzane są przez liczne grono zaproszonych gości. Podobnie było tym razem. Wydarzeniu towarzyszyła ciepła, przyjazna atmosfera, którą wspólnie wszyscy tworzą. W tym samym klimacie odbyło się powitanie gości i otwarcie wystawy przez gospodarza MDK, panią dyrektor Beatę Paszak.
>> więcejWystawa pokonkursowa grudzień 2021
W Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, w jego reprezentacyjnym miejscu – Galerii SZATNIA MDK, w środę 8 grudnia, otwarto pokonkursową wystawę „Wolność bez nałogów”.
Konkurs jest wspólnym przedsięwzięciem MDK i Miasta, od samego początku tj. od 21 lat realizowany w duecie przez panią Beatę Paszak dyrektora placówki i pana Janusza Sibińskiego z-cę naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM, którzy w imieniu swoim i Pana Mateusza Podsadnego Wiceprezydenta Miasta Kalisza uroczyście powitali obecnych i otworzyli wystawę. W sukcesie laureatów: nagrodzonych i wyróżnionych uczniów kaliskich szkół i wychowanków placówek oświatowo – kulturalnych uczestniczyli goście honorowymi: pani Alicja Januszkiewicz z Kuratorium Oświaty w Poznaniu, pan Mariusz Witczak – z-ca naczelnika Wydziału Edukacji UM oraz pani Elżbieta Wojtyła reprezentująca sekcję oświatową PSSE.
Podczas wernisażu organizatorzy wręczyli 15 nagród i 25 wyróżnień. Każdy otrzymał także Kalendarz Profilaktyczny, którego ozdobą są reprodukcje najciekawszych prac konkursowych. Po raz pierwszy w historii konkursu została przyznana także nagroda specjalna. Otrzymała ją Julia Dziedzic 13–latka ze „Strefy rysunku”. Nagrodę ufundowała i wręczyła pani Kinga Sobieszczańska – współwłaścicielka aptek „Na dobre i na złe”.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy życia wolnego od nałogów! Pełną listę laureatów znajdziecie w załączonym PROTOKOLE. Wystawę „Wolność bez nałogów” można oglądać w gościnnych progach J MDK do końca stycznia 2022 roku. Zapraszamy.
>> więcejGaleria SZATNIA MDK listopad 2021
W środę 3 listopada 2021 o godz. 16.00 w Galerii SZATNIA MDK odbyło się otwarcie wystawy z cyklu UCZEŃ i MISTRZ, zatytułowanej LUDOWE FANTAZJE. Autorami prac byli: Monika Montelatic i jej wychowankowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kaliszu oraz Szkoły Podstawowej w Gostyczynie.
Wystawa ukazuje zbiór prac uczniów, którzy pod kierunkiem swojego nauczyciela plastyki wykonali wycinanki z papieru, inspirując się sztuką ludową. Część autorów starała się naśladować istniejące już wzory i pomysły artystów ludowych, modyfikując kształty i barwy według własnych upodobań. Wśród prac znajdziemy również takie kompozycje, które traktują wycinankę ludową jako jeden z elementów kompozycyjnych prezentowanych obrazów. Młodzi twórcy pokazują, jak można pogodzić tradycję z tym co gra w ich duszach.
W roli Mistrza występuje Monika Montelatic, która uzyskała dyplom magistra sztuki w pracowni kompozycji na UAM w Kaliszu. Uczy plastyki w Szkole Podstawowej nr 6 w Kaliszu i Szkole Podstawowej w Gostyczynie. Tworzyła kostiumy do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w pracowni plastycznej kaliskiego teatru. Prowadziła zajęcia w pracowni plastycznej i introligatorskiej w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Spędziła lata za granicą, karmiąc swoje podróżnicze pasje. Mieszka pod Kaliszem, gdzie realizuje kolejne marzenie, budując własny warsztat artystyczny. Uprawia sztukę ogrodową i użytkową.
TĘCZOWO i KOLOROWO inaugurujemy sezon artystyczny 2021/2022 w MDK!
Druga wystawa z cyklu „Tęczowo i kolorowo” grupy osób z niepełnosprawnościami „Tęcza” została oficjalnie otwarta 29 września 2021 w Galerii SZATNIA MDK. Tym razem nasi artyści zaprezentowali obrazy malowane akrylami na płótnie. Wystawa pokazuje świat pełen barw, zaskakujących faktur i nieszablonowych form, świat postrzegany oczyma osób z niepełnosprawnościami, świat inny i jakże poruszający. Nie można pozostać obojętnym wobec takiej twórczości.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim za tak liczne przybycie: rodzicom, przyjaciołom i wszystkim którzy wspierali grupę, aby ta wystawa powstała. Dziękujemy, że nasze zaproszenie przyjęli też znamienici goście: Pani Alicja Januszkiewicz reprezentująca Kuratorium Oświaty, Panowie Mariusz Witczak i Janusz Sibiński przedstawiciele Miasta, którzy od wielu lat „Tęczy” kibicują, Pani Elżbieta Wojtyła z oświaty zdrowotnej kaliskiego Sanepidu oraz Pani Zenia Kubiak – kierująca filią nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Opiekunka grupy plastycznej „Tęcza” Beata Solińska w pięknych słowach osobiście podziękowała władzom Miasta Kalisza za coroczne finansowe wsparcie grupy, Firmie COLIAN za szczodrość i przygotowanie słodkiego poczęstunku i wreszcie Ali Brąszewskiej – uczestniczce m. in. IV edycji The Voice Kids za cudny, poruszający muzyczny popis i za to, że do duetu zaprosiła Edytkę Kawecką z „Tęczy”. To dzięki Wam było pięknie i klimatycznie.
Wystawę można oglądać w Galerii SZATNIA MDK do 19 października 2021. Istnieje możliwość zakupu prezentowanych prac. W tym celu proszę kontaktować się z opiekunką grupy – Beatą Solińską np. pisząc beata.solinska@mdk.kalisz.pl lub telefonicznie MDK 62 767 25 21. Pozyskane ze sprzedaży środki przeznaczone są na zakup materiałów plastycznych do pracowni.
Podsumowanie konkursów "Pejzaże Kalisza - zabytki" oraz "Plan na zdrowie" czerwiec 2021
>> więcejW piątek 11 czerwca w Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch konkursów plastycznych, a wszystko to w ramach obchodów ŚWIĘTA MIASTA KALISZA. Po długiej przewie wynikającej z ograniczeń pandemicznych, udało nam się spotkać z laureatami konkursów: „Pejzaże Kalisza – zabytki” oraz „Plan na zdrowie”, aby wręczyć im nagrody i wyróżnienia. Na wernisażu nie zabrakło również przedstawicieli władz Miasta, które tym razem reprezentowali: Pani Lidia Plajzer - przedstawiciel Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza oraz Pan Leszek Ziąbka - Wiceprzewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Kalisza.Wystawę PEJZAŻE KALISZ – ZABYTKI będzie można zobaczyć w naszej galerii do końca wakacji w godzinach pracy placówki. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów."Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną" kwiecień 2021
W kwietniu 2021 roku Galeria SZATNIA MDK miała zaszczyt zaprezentować wystawę prac Laureatów 26. Ogólnopolskiego Konkursu "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną".
Relację z tego wydarzenia znajdziecie na stronie Organizatora - Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży SCHOLA CANTORUM.
>> więcej"Zebry, pantery, futrzaki i inne zwierzaki" marzec 2021 r.
W marcu Galeria Szatnia MDK przerodziła się w wielką dżunglę za sprawą prac nadesłanych na Konkurs Plastyczny "Zebry, pantery, futrzaki i inne zwierzaki". Dostarczono ich ponad 600, więc Ci, którzy zdobyli nagrodę lub wyróżnienie mogą czuć się tak jak by trafili "6" w TOTOLOTKA :). Konkurs zorganizowaliśmy w ramach Światowego Dnia Kota, ale nie tylko koty były bohaterami prac i wystawy. Ciekawy charakter ekspozycji, którą mogliśmy podziwiać od 8 marca podkreśla fakt, że prace wykonane były różnorodnymi technikami, przy wykorzystaniu niecodziennych materiałów. Wiele prac było przestrzennych.
Jury pod przewodnictwem p. Katarzyny Fijołek i jej czworonożnej pupilki:) oraz Beaty Paszak dyr. MDK, Janusza Lewandowskiego i Magdaleny Żarneckiej wybrało 21 prac do nagród i aż 34 wyróżniło. Lista laureatów w załączeniu. Wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Wśród laureatów Konkursu Plastycznego "Zebry, pantery, futrzaki i inne zwierzaki" najliczniejszą grupę stanowiły przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola "Szczęśliwa 13". Dlatego też p. Magdalena Żarnecka - organizator imprez MDK, za zgodą dyrekcji przedszkola, postanowiła odwiedzić małych artystów w ich placówce i osobiście wręczyć nagrody przyznane w konkursie. Dziesięcioosobowa grupa zwycięzców z "13", zgodnie stwierdziła, że sukces zawdzięczają Pani od plastyki. Obiecali również, że z radością przyjdą z rodzicami do MDK, aby podziwiać w Galerii SZATNIA swoje dzieła.
Otwieramy Galerię SZATNIĘ MDK! luty 2021
W lutym przestrzeń wystawiennicza Młodzieżowego Domu Kultury wypełniła się pracami laureatów konkursów zorganizowanych jeszcze w 2020 r. przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w ramach Kaliskiego Tygodnia Zdrowia. Otwarciu wystawy, na żywo:), towarzyszyło wręczenie nagród laureatom konkursów: „Palić, nie palić – oto jest pytanie?” w ramach akcji Światowego Dnia Rzucenia Palenia oraz „Hip hopem w kleszcze”. Młodzi artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez organizatorów. W uroczystości wzięli udział także partnerzy PSSE: przedstawiciele Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu, Miasta Kalisza i Starostwa Powiatowego.
Wystawę w Galerii SZATNIA MDK przy Teatralnej 3 prezentowalismy do końca lutego, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy placówki od 9.00 do 19.00 z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk).
"Wolność bez nałogów" w Galerii SZATNIA MDK grudzień 2020
Początek grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury i Galerii SZATNIA MDK zwiastuje nadejście ważnego dla naszej społeczności wydarzenia. Jest nim podsumowanie, organizowanego od wielu lat, Konkursu Plastycznego WOLNOŚC BEZ NAŁOGÓW. Tym razem mieliśmy szczególny powód do świętowania, ponieważ była to jubileuszowa 20. EDYCJA KONKURSU. I chociaż warunki epidemiczne w znaczny sposób wpłynęły w tym roku na jego przebieg, to w tym trudnym dla nas wszystkich czasie powstało wiele fantastycznych prac, które mieliśmy przyjemność nagrodzić i zaprezentować na wystawie pokonkursowej w Galerii SZATNIA MDK.
>> więcejANALOGOWA AMERYKA październik 2020
W piątkowy wieczór, 9 października, w Galerii SZATNIA MDK otworzyliśmy pierwszą w tym sezonie artystycznym wystawę fotograficzną autorstwa Michaela Stranda ANALOGOWA AMERYKA.
Jednym z głównych założeń naszej Galerii jest to, że ma być miejscem debiutu twórców, którzy chcą podzielić się ze światem swoją pasją. Michael świetnie wpisuje się w to założenie. Jest to jego pierwsza wystawa. Niezmiernie cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym, jakże ważnym dla młodego artysty, przedsięwzięciu.Michael jest Amerykaninem, pochodzi z Kolorado. Mając 18 lat wyjechał do Kalifornii, gdzie spędził kolejne 5 lat. Mieszkał również w Portland, Oregonie oraz Los Angeles. Razem z żoną, kaliszanką, przeprowadzili się z Ameryki do Polski, gdzie w sierpniu przywitali swoją córkę. Obecnie mieszkają w Kaliszu. Kiedy dorastał, rodzice nauczyli Machaela miłości do nauki. Efektem tego były godziny spędzone na czytaniu książek. Innym ulubionym zajęciem było rysowanie. Jako nastolatek zaczął interesować się także muzyką. Rodzice zapisali go na lekcje pianina, sam natomiast nauczył się grać na basie. Dopiero mając 20 lat, zafascynował się fotografią analogową. Analog zmusił Michaela do zwolnienia. Ponieważ każde ujęcie związane było z kosztami, zaczął robić mniej zdjęć, ale takich, które znaczyły o wiele więcej.
O swojej twórczości autor wystawy mówi: „uwielbiam fotografować codzienne sceny i tworzyć obrazy, które przepełnione są spokojem. Lubię obrazy, które wyglądają jak fotografie i fotografie, które wyglądają jak obrazy”. Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały zrobione na różnych aparatach analogowych, w różnych miejscach Ameryki: w Kalifornii, Kolorado, Oregonie, Arizonie i Nowym Meksyku.Warto dodać, że bardzo istotną rolę w życiu Michaela odgrywa wiara w Boga, która niewątpliwie ma znaczący wpływ na charakter jego twórczości. O samym Stwórcy autor wystawy mówi tak: „Bóg jest oryginalnym malarzem, oryginalnym wynalazcą, źródłem wszystkiego co inspiruje. Fotografia to przepakowanie tego, co stworzył (…). Zachwyt jaki odczuwamy patrząc na otaczający nas świat, bierze się z tego, że jesteśmy stworzeni na podobieństwo Twórcy. Ze wszystkich stworzonych istot tylko ludzie mają zdolność doświadczania zachwytu i tworzenia.”
Podczas wernisażu nie brakowało słów uznania ze strony przybyłych gości, a my -Organizatorzy, z zadowoleniem przyjmowaliśmy te wszystkie miłe słowa, które zarówno nam, jak też autorowi wystawy, dają wiele radości i wiary w sens tego, co robimy.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia tej pięknej ekspozycji, przepełnionej spokojem, delikatnością, wrażliwością, niezwykłym wyczuciem kompozycji, doborem barw i form. Wystawę będzie można zobaczyć w Galerii SZATNIA MDK przy Teatralnej 3 do 25 października od godziny 9.00 do 19.00. Ponieważ funkcjonujemy w czasie epidemii, zarówno wernisaż, jak też zwiedzanie wystawy, musi odbywać się z uwzględnieniem reżimu sanitarnego.
Serdecznie zapraszamy.
Młodzi twórcy w kwarantannie wrzesień 2020
Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, w przestrzeni Galerii SZATNIA MDK, powstała wystawa "Młodzi twórcy w kwarantannie". Prezentowane są na niej zdjęcia prac z dwóch pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury, które powstały w domach wychowanków p. Bogusławy Kowalczyk i p. Beaty Solińskiej podczas kwarantanny. W imieniu wszystkich nauczycieli serdecznie dziękujemy dzieciom, młodzieży i ich rodzicom za zaangażowanie w tym trudnym czasie pandemii.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy "Młodzi twórcy w kwarantannie" i dodatkowo pokonkursowej ekspozycji "Pejzaże Kalisza - KOŚCIOŁY". Galeria SZATNIA MDK jest dostępna codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. Wstęp wolny. Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk. Zapraszamy!
>> więcejKonkurs o Kaliszu rozstrzygnięty! czerwiec 2020
Konkurs plastyczno - fotograficzny o Kaliszu i jego mieszkańcach, organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury, ma prawie 40 letnią tradycję. Od samego początku wpisywał się w uroczyste obchody Dni Miasta. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 90 prac, poświęconych kaliskim kościołom. Jury pod przewodnictwem p. Beaty Paszak dyrektora MDK postanowiło nagrodzić i wyróznić 25 autorów obrazów i fotografii najpiękniej ukzaujących pejzaże Kalisza. Wystawę pokonkursową już od dzisiaj tj. 24 czerwca prezentujemy w Galerii SZATNIA MDK przy Teatralnej 3. Zapraszamy do jej odwiedzenia, a laureatów po odbiór pamiątkowych dyplomów, nagród i wyróżnień. Czekamy na Was codziennie od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00. Lista laureatów w załączeniu.
>> więcejMAGICZNA IRLANDIA W SIECI :) marzec 2020
Podobnie, jak w wielu instytucjach kultury, również w Galerii SZATNIA MDK, z powodu pandemii koronawirusa, nie odbyło się podsumowanie i spotkanie z laureatami konkursu plastycznego MAGICZNA IRLANDIA. Wobec zaistniałej sytuacji przygotowaliśmy foto i video-relację, aby jak najlepiej oddać klimat uroczystego wręczenia nagród, któremu zawsze towarzyszyła energetyczna irlandzka muzyka i zielony tort. Nagrody zostały ufundowane przez Młodzieżowy Dom Kultury, Miasto Kalisz, Fundację Kultury Irlandzkiej i Stowarzyszenie Pro Kalisia. Lista laureatów TUTAJ.
TĘCZOWO i kolorowo... luty 2020
Wystawa „Tęczowo i kolorowo”… wernisaż odbył się 19 lutego 2020 w Galerii SZATNIA MDK. Na zaproszenie autorów prac – wychowanków grupy plastycznej „Tęcza” pod kierunkiem Beaty Solińskiej - przybyli dostojni goście: Tadeusz Skarżyński Przewodniczący Rady Miasta Kalisza, Marian Durlej Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz Mariusz Witczak i Tomasz Rogoziński Naczelnicy Urzędu Miasta Kalisza. Wszystkich obecnych serdecznie powitała Beata Paszak dyrektor MDK.
Wystawa „Tęczowo i kolorowo” jest dowodem na to, że osoby niepełnosprawne mogą tworzyć, promować swoje dzieła i istnieć w przestrzeni publicznej miasta, wyrażając przy tym swoją wyjątkową wrażliwość. I właśnie Młodzieżowy Dom Kultury okazał się miejscem idealnym dla plastycznie utalentowanych osób z różnorodnymi niepełnosprawnościami. Wychowankowie „Tęczy” mogą i integrują się z pozostałymi uczestnikami MDK, biorą aktywny udział w życiu kulturalnym i artystycznym placówki.
Prezentowane na wystawie prace cechuje niepowtarzalny indywidualizm, niezwykłe postrzeganie świata, przejawiające się często w zdeformowanej formie, zaskakujących barwach i fakturach. Prace te wypływają z wnętrza twórcy, jego emocji. Autentyzm tych prac czyli wrażliwość, szczerość, oryginalność, zadziwiająca wyobraźnia – to wszystko sprawia, że dzieła te wzruszają, zachwycają, intrygują, a czasami wstrząsają. Na pewno nie można przejść obok nich obojętnie.
Zapraszamy do odwiedzania wystawy „Tęczowo i kolorowo” do 10 marca. Obiecujemy fantastyczną podróż w krainę wyobraźni. Drogi odbiorco, przyjdź i przekonaj się sam. Wstęp wolny w godzinach pracy MDK, ul. Teatralna 3.
Zobacz, dotknij, powąchaj... styczeń 2020
Galeria SZATNIA MDK, pierwszą wystawę w roku 2020, zaproponowała wychowankom pracowni plastycznej pod kierunkiem p. Bogusławy Kowalczyk. Ekspozycja jest efektem wspólnej zabawy i eksperymentowania ze sztuką abstrakcyjną, w efekcie czego powstał cykl prac, których można doświadczać różnymi zmysłami. Powstałe obrazy są pełne barw i faktur, niektóre z nich, przez swoją formę, nawiązują do świata smaków i dodatkowo możemy je odbierać również za pomocą węchu. Głównym założeniem wystawy, o czym świadczy sam tytuł - ZOBACZYĆ I DOTKNĄĆ - jest zaproszenie widza do bezpośredniego kontaktu z obrazem, dotknięcia go, sprawdzenia z czego jest zrobiony, jak reaguje na dotyk. Na wystawie można znaleźć barwne kompozycje abstrakcyjne, wykonane w technice akrylowej. Większą część ekspozycji stanowią obrazy typu reliefowego z najróżniejszych materiałów. Są też takie, które odbiorca może sam kształtować, zmieniać kompozycję, tworzyć na nowo. W przestrzeni galerii pojawiły się też obiekty oraz obrazy „dźwiękowe”.
W takiej właśnie scenerii, pośród gwaru odbiorców „młodej sztuki”, w środowe popołudnie 15 stycznia, mieliśmy przyjemność otworzyć tę niecodzienną wystawę. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się: Joanna Dudek - dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Tadeusz Skarżyński - przewodniczący Rady Miasta Kalisza, Mariusz Witczak - naczelnik Wydziału Edukacji UM, Leszek Ziąbka - kaliski archeolog, radny, organizator wielu imprez artystycznych w naszym mieście i oczywiście gwiazdy wernisażu - autorzy prac wraz z rodzinami. Wszystkich gości powitała Beata Paszak - dyrektor MDK. Szczególne podziękowania i gratulacje skierowała w stronę młodych artystów i ich rodziców oraz opiekuna artystycznego całego przedsięwzięcia - p. Bogusławy Kowalczyk - charyzmatycznej nauczycielki, animatorki kultury i malarki. Jak zwykle w gościnnych progach Galerii SZATNIA, rozbudzone zmysły smaku, zaspokoiliśmy przy słodkim bufecie. Wszystkim młodym twórcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do zobaczenia wystawy, która będzie eksponowana do 10 w godzinach pracy placówki. Galeria SZATNIA MDK ul. Teatralna 3 :).
Galeria SZATNIA MDK już w nowym miejscu... grudzień 2019
Wystawą pokonkursową pt. WOLNOŚĆ BEZ NAŁOGÓW zainaugurowaliśmy działalność Galerii SZATNIA MDK w naszej nowej siedzibie przy Teatralnej 3. Galeria zyskała profesjonalne oświetlenie i system do zawieszania obrazów, ale co najważniejsze, przestrzeń w najbardziej atrakcyjnym miejscu, tuż przy głównym wejściu do placówki. Nie zmieniła się nazwa, po pierwsze - znów mieścimy się w pomieszczeniu po szatni szkolnej :), po drugie - pragniemy kontynuować 13 letnią tradycję wystawienniczą, której głównym celem jest tworzenie okazji i możliwości dla „debiutu młodych”.
W nowym miejscu z nową energią i radością powitaliśmy więc gości na wernisażu prac nagrodzonych i wyróżnionych w 19. edycji Konkursu Plastycznego WOLNOŚĆ BEZ NAŁOGÓW, którego organizatorami są: Miasto Kalisz, Młodzieżowy Dom Kultury i działająca w nim Galeria SZATNIA. Na uroczyste podsumowanie konkursu przybyło mnóstwo gości: laureaci, ich opiekunowie artystyczni i rodziny autorów prac. Nie zabrakło również przedstawicieli władz miasta, a wśród nich współorganizatorów przedsięwzięcia. Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM reprezentowali: pan Tomasz Rogoziński - naczelnik WSSiM oraz pan Janusz Sibiński, który od samego początku osobiście zaangażowany jest w realizację projektu. Wśród obecnych byli również panowie: Mariusz Witczak oraz Krzysztof Jurek, reprezentujący Wydział Edukacji. Wszystkich gorąco powitała pani Beata Paszak, dyrektor MDK. Część pierwszą, związaną z podsumowaniem konkursu, uhonorowaniem młodych plastyków i ich mistrzów pamiątkowymi dyplomami, upominkami i kalendarzami ilustrowanymi konkursowymi reprodukcjami prac, uświetnił występ dziewcząt z pracowni wokalnej MDK, prowadzonej przez panią Anię Bakalarek. Repertuar był ściśle związany z tematyką konkursu, a ostatni utwór Marka Grechuty „Dni, których jeszcze nie znamy” wprowadził nas w drugą część spotkania – uroczyste otwarcie Galerii SZATNIA. Było oczywiście przecięcie wstęgi, podziękowanie skierowane w stronę pana Janusza Lewandowskiego - pomysłodawcy i twórcy galerii, słodkie „co nieco” i niekończące się rozmowy w powstałej na tę okoliczność kawiarence. Za miłą atmosferę zadbały opiekunki galerii: panie Bogusia Kowalczyk i Beata Solińska, które serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy (do końca grudnia w godzinach pracy placówki od 8.00 do 20.00) i osobistego kontaktu w każdą środę lub piątek ...może kolejna wystawa będzie Twoja.
Listę laureatów i informacje z obrad jury
19. Konkursu Plastycznego WOLNOŚĆ BEZ NAŁOGÓW znajdziecie w rozwinęciu.Magiczna Irlandia w MDK marzec 2019
Już po raz szósty Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu uczestniczy w obchodach Dni św. Patryka w naszym mieście, organizując konkurs plastyczny MAGICZNA IRLANDIA. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych, klas gimnazjalnych, liceów i osoby niepełnosprawne. Uroczyste podsumowanie, połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej odbyło się w Galerii SZATNIA MDK w środę - 13 marca. Jak co roku, wnętrze galerii wypełnione zostało pięknymi pracami, w których kolorem dominującym jest zieleń. Wśród nadesłanych prac można znaleźć zachwycające pejzaże Zielonej Wyspy, bajkowe zamki, tajemnicze ruiny i dziecięce portrety św. Patryka oraz formy przestrzenne – makiety z charakterystycznymi dla Irlandii krajobrazami i architekturą.
Zaproszeni na wernisaż młodzi twórcy zostali wyłonieni spośród 258 uczestników konkursu. Jury przyznało 15 nagród i 24 wyróżnienia. Dodatkowe nagrody Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu otrzymało 6 osób: 3 za pracę zbiorową oraz 3 nagrody indywidualne. Pamiątkowe dyplomy i upominki laureatom wręczyli współorganizatorzy projektu: pani Justyna Mazurek-Schramm wiceprezesa Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu i pan Leszk Ziąbka – pomysłodawca całego przedsięwzięcia, miłośnik kultury irlandzkiej, jednocześnie przedstawiciel Stowarzyszenia PRO KALISIA, archeolog i radny. Gratulacje nagrodzonym i wyróżnionym złożyli także: pan Tadeusz Skarżyński – wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza i pan Mariusz Witczak - naczelnik Wydziału Edukacji UM oraz pani Beata Paszak – dyrektor MDK.
Na zakończenie, przy dźwiękach celtyckiej muzyki, można było obejrzeć prezentację pt.: "Moja magiczna Zielona Wyspa" i skosztować tortu, który ozdobiony trzylistną koniczyną w kolorach irlandzkiej flagi, był niewątpliwą atrakcją wieczoru.
Serdecznie zapraszamy na wystawę do Galerii SZATNIA MDK w godzinach pracy placówki. Wstęp wolny.
Program Kaliskich Dni św. Patryka 2019 znajdziecie TUTAJ
>> więcejArtystyczny hat trick w Galerii SZATNIA MDK luty 2019
W środę 13 lutego w Galerii SZATNIA MDK uroczyście otworzyliśmy wystawę niezwykle utalentowanej trójki rodzeństwa: EMILII, ZUZANNY i JAKUBA DULEBA, którzy swoją przygodę ze sztuką związali z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brzezinach. Tam kształcili i doskonalili swój warsztat pod okiem pani Marty Filipczak – specjalistki w dziedzinie grafiki warsztatowej, która swoją pasją, niewątpliwie, zaraziła młodych twórców, dla których rysunek i grafika stały się głównym obszarem poszukiwań twórczych.
Wśród zaprezentowanych na wystawie prac można znaleźć, świetne warsztatowo, portrety narysowane przez Emilię, najstarszą z sióstr, uczennicę klasy maturalnej III LO w Kaliszu. Cechuje je niezwykła lekkość, a portretowane osoby są rzetelnym odbiciem modela.
Na uwagę zasługuje również twórczość 16-letniej Zuzanny, która wykorzystując swój potencjał warsztatowy, łączy technikę rysunku z grafiką, przejmując kontrolę nad powstałym podczas tworzenia przypadkiem. Abstrakcyjne plamy przestają być już bezprzedmiotowe, stają się natomiast tłem dla nieco surrealistycznych kompozycji przedstawiających.
Prace Jakuba - jeszcze przez chwilę gimnazjalisty - to głównie grafiki. Na wystawie prezentuje cykl linorytów, na których pojawiają się motywy zaczerpnięte ze świata przyrody. Prace Kuby są mocnym akcentem na wystawie i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Pojawia się tu pewna refleksja, zawiązana z ogromem czasu, który musiał poświęcić młody, bardzo aktywny na co dzień chłopak, aby realizować swoją artystyczną pasję.
Za tą niezwykle zdolną i twórczą trójką stoi fantastyczna, kochająca i wspierająca ich rodzina. Rodzice, którzy pozwalali rysować i malować nie tylko na papierze, ale również na wszystkich innych możliwych powierzchniach. Wspaniała ciocia Ania, która sprawiła, że wernisaż stał się ucztą - festiwalem smaków i doznań estetycznych - za co serdecznie dziękujemy w imieniu licznie przybyłych na wystawę gości. W galerii znaleźli się przyjaciele młodych artystów z rodzinnych Brzezin i Kalisza, najmłodsi i najstarsi członkowie familii, pan Przemysław Sułek dyrektor GOK w Brzezinach, pani Marta Filipczak - nauczyciel "eksportowej trójki” oraz liczna ekipa Gminnego Ośrodka Kultury. Wszystkich gości serdecznie powitała pani Beata Paszak dyrektor MDK w Kaliszu, a o organizację zadbały opiekunki SZATNI: Bogusia Kowalczyk i Beata Solińska
Wystawę będzie można zobaczyć do 4 marca 2019. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny w godzinach pracy placówki - Galeria SZATNIA MDK, ul. Fabryczna 13-15.
Nowy rok = nowa wystawa...styczeń 2019
Wystawą prac WERONIKI KOWALCZYK zainaugurowaliśmy nowy rok w Galerii SZATNIA MDK. Na wernisażu, w środę 9 stycznia, mieliśmy przyjemność gościć pana Mateusza Podsadnego Wiceprezydenta Miasta Kalisza, rodzinę Weroniki, jej przyjaciół i wielu miłośników sztuki. Gości powitała pani Beata Paszak - dyrektor MDK.
Autorka wystawy - Weronika - jest uczennicą III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, jednocześnie, z czego jesteśmy bardzo dumni, wieloletnią wychowanką Młodzieżowego Domu Kultury. Początkowo swoje umiejętności kształciła pod okiem pani Bogusławy Kowalczyk. Obecnie doskonali się w pracowni pana Janusz Lewandowskiego. Prezentowane na wystawie prace: martwe natury w technice rysunkowej i malarskiej, studia postaci, czy też obrazy będące efektem różnorodnych poszukiwań twórczych, powstały tylko w ostatnich dwóch latach. Weronika jest laureatką wielu konkursów plastycznych. Po maturze, a ta już za 100 dni!, planuje kontynuować swój rozwój na Akademii Sztuk Pięknych.
Wystawę Weronice pomogły przygotować opiekunki galerii: Bogusława Kowalczyk i Beata Solińska, które również zadbały o miłą i ciepłą atmosferę. Rozmowy przy kawie i herbacie dopełnił przepyszny sernik, który upiekła Mama artystki oraz tort ufundowany przez przyjaciół. Atrakcją był mini recital Iwony Tomczak - koleżanki bohaterki wieczoru, również wychowanki MDK z pracowni gitary pana Borysa Przetakiewicza.
Wystawę w SZATNI można było oglądać do końca stycznia 2019.
>> więcej"Cztery pory emocji w sztuce" listopad 2018
Po raz kolejny mieliśmy ogromną przyjemność zaprezentować w Galerii SZATNIA MDK wystawę z cyklu UCZEŃ I MISTRZ. Autorkami obrazów pt. „Cztery pory emocji w sztuce” były: Pani IZABELA DRZEWIECKA oraz jej uczennice: JESSIKA BARTŁOMIEJCZYK, MAŁGORZATA KOŁODZIEJCZAK, AGNIESZKA KUŚWIK, KORNELIA MAREK i KINGA POPIOŁEK, reprezentujące Szkołę Podstawową im. Wincenta Pola w Stawiszynie, a dokładniej - klasy gimnazjalne. Pani Izabela od wielu lat zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym, stosując eksplozję kolorów i światła. O swojej twórczości mówi: ”…technika nakładania warstw z gestem zacierania i modyfikacji poprzednich staje się formą gry z przypadkiem. Iluzja przestrzeni, spontaniczność, intuicyjne znaki, podejmowane na poziomie logiki przestrzennej, wprowadzają widza w przestrzeń przeżyć i odczuć świata materii.” Edukację z malarstwa odbyła w pracowni profesora Andrzeja Niekrasza. Jest absolwentką Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Od 2004 roku pracuje w stawiszyńskiej szkole jako nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych. Swoją pasją, zaangażowaniem, miłością do sztuki zaraża swoich podopiecznych, kreując i wspierając młode talenty. Jej wychowankowie są laureatami wielu konkursów o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, rejonowym i powiatowym.
Realizacja projektu „Cztery pory emocji w sztuce” rozpoczęła się jesienią 2016 i zakończyła dwa lata później. Projekt miał na celu aktywne uczestnictwo i tworzenie autorskich wypowiedzi za pomocą różnych technik plastycznych oraz mediów. Uczniowie rozwiązywali problemy plastyczne w sposób innowacyjny i twórczy. W czasie realizacji projektu zapoznali się z wieloma technikami malarskimi oraz z warsztatem artystycznym opiekuna projektu oraz znanych artystów sztuki współczesnej. Wielką inspiracją dla wszystkich była twórczość niemieckiego malarza Gerharda Richtera. Cel dwuletnich spotkań ze sztuką został osiągnięty i zwieńczony wystawą w Gminnym Ośrodku Kultury 9 maja 2018 roku. Prezentacja w Galerii SZATNIA MDK jest więc drugą odsłoną młodych twórców, tym razem jednak w towarzystwie prac Mistrza.
Język abstrakcji w niezwykły sposób połączył prace dwóch pokoleń w jedną spójną całość. Te niezwykle energetyczne obrazy rozświetliły swoimi barwami przestrzeń naszej galerii i wprowadziły uczestników wystawy do świata emocji. Nie sposób tu nie wspomnieć o miłej atmosferze, jaka towarzyszyła nam podczas wernisażu. Wśród gości znaleźli się Burmistrz Stawiszyna Pani Justyna Urbaniak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Stawiszynie Pani Joanna Woszczyk, wicedyrektor Pani Ewa Nowacka, inspektor ds. Oświaty Pani Aleksandra Bylica oraz dumni rodzice i przyjaciele malarek. Wernisaż uświetnił koncert Bogumiła Knychausa – muzyka ze SP w Stawiszynie. Wszystkich gości przywitała Pani Beata Paszak, dyrektor MDK.
Wszyscy wiedzą, że Kalisz to najstarsze miasto w Polsce, a co wiemy o Stawiszynie? To najmniejsze miasto w Polsce, ale … z ponadprzeciętną ilością mieszkańców zakręconych artystycznie. To wielka zasługa wszystkich stawiszynian, ale przede wszystkim dyrekcji, nauczycieli i uczniów tamtejszej Szkoły Podstawowej, która otrzymała tytuł laureata Wielkopolskiej Szkoły Roku 2018 i znalazła się w gronie 5 najlepszych placówek. Serdecznie gratulujemy naszym przyjaciołom, życzymy dalszych sukcesów i liczymy na owocną współpracę – pomysły już się rodzą.
>> więcejPoezja i fotografia w Galerii SZATNIA MDK listopad 2018
W środę 21 listopada w Galerii SZATNIA MDK mieliśmy przyjemność gościć panią Irenę Drużbiak - Machcińską, kaliską artystkę piszącą. Podczas spotkania zostały zaprezentowane Jej wiersze oraz prace fotograficzne. Z twórczością Pani Ireny mogliśmy się wcześniej zetknąć w naszym mieście wielokrotnie. Jej fotografie brały udział w wystawach pokonkursowych w Ośrodku Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”, czy też w „Galerii Bezdomnej”, z którą artystka współpracuje od wielu lat. Pani Irena wydała też kilka tomików swoich wierszy. Były one czytane przez kaliskich aktorów podczas różnych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Tym razem zaprezentował je pan Damian Klimiński, przenosząc słuchaczy w świat obserwowany wnikliwym okiem i odczuwany wrażliwym sercem. Recytatorowi towarzyszył, grający na pianinie, Maciej Bąk. Wśród licznych gości przybyłych na spotkanie, znaleźli się kaliscy artyści, rodzina i przyjaciele autorki. Wszystkich przywitała serdecznie pani Beata Paszak - dyrektor MDK. Wystawę fotografii można oglądać w Galerii SZATNIA MDK do 3 grudnia w godzinach pracy placówki. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
Spotkanie z Weroniką MACHOWICZ wrzesień 2018
W piątkowe popołudnie, 28 września, w Galerii SZATNIA MDK odbyło się spotkanie autorskie WERONIKI MACHOWICZ. Tym miłym akcentem zakończyliśmy prezentowaną w naszej galerii wystawę RETROSPEKTYWA. Miesiąc obcowania z kopiami obrazów wielkich mistrzów malarstwa, klimatycznymi ikonami, rysunkami i studiami zostanie na długo w naszej pamięci. Pani Weronika w bardzo ciekawy sposób wprowadziła nas w swój świat już podczas wernisażu, jednak zakończenie wystawy było ucztą nie tylko dla oczu, ale przede wszystkim dla ucha. Usłyszeliśmy opowieść nie tylko o tajnikach powstawania każdego z prezentowanych obrazów. Młoda kaliska artystka pokazała nam swoją historię - związaną z wyborem Liceum Plastycznego, kierunkiem studiów i wyborem samej uczelni. Opowiedziała o studiach, możliwościach samorealizacji i perspektywach po ich zakończeniu. Te informacje były dla przybyłych gości niezwykle cenne, ponieważ wśród nich była młodzież z pracowni plastycznej MDK, która rozważa dalszą edukację w kaliskim Liceum Plastycznym. Po tak interesującej prezentacji zawód konserwatora zabytków nie będzie już kojarzony z nudą i nieatrakcyjnością. Bardzo gorąco dziękujemy Pani Weronice za miły i owocny czas i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mogli pokazać jej prace w naszej galerii.
O wystwie przeczytacie poniżej.
Weronika Machowicz wystawa retrospektywna wrzesień 2018
Nowy sezon artystyczny w Galerii SZATNIA MDK rozpoczęliśmy interesującą wystawą WERONIKI MACHOWICZ. Autorka, będąc w Liceum Plastycznym w Kaliszu, już dwukrotnie prezentowała swoje prace w naszej galerii na wystawach zbiorowych. Obecnie jest studentką piątego roku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Konserwacji i Restauracji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej.
WYSTAWA RETROSPEKTYWNA obejmuje prace, które powstały, między innymi, w toruńskim Zakładzie Technik i Technologii Malarskich. Można tu znaleźć kopie technologiczne: obrazu Vermera „Uliczka” olej na płotnie, dwie ikony „Chrystus Pantokrator” oraz „Matka Boska trójruka” (dla niewtajemniczonych „trójręka”) w technice temperowej. Charakteru pierwszej ikonie dodaje materiał, na którym ją wykonano - jest to oryginalna deska z kościółka św. Wojciecha na Zawodziu. Kolejna ciekawostka - ikona przedstawiająca Matkę boską pozłocona została prawdziwym złotem w odróżnieniu od kopii gotyckiej św. Barbary (z Muzeum Okręgowego w Toruniu), która błyszczy złotym szlagmetalem. Na wystawie prezentujemy też kopię malarstwa niderlandzkiego, wykonaną w technice kazeinowo-olejnej. Wśród wystawionych prac można znaleźć kopię Hansa Holbeina „Portret Mikołaja Kratzera”. Kolejny obraz to praca wykonana przez Weronikę jeszcze w Liceum Plastycznym w Kaliszu i jest to kopia obrazu Jacka Malczewskiego „Natchnienie malarza” . Pozostałe dwa płótna prezentowane w Galerii SZATNIA MDK pochodzą z pleneru w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wśród prac malarskich na wystawie można zobaczyć też rysunki studyjne, portrety, rysunki gipsowych odlewów czy też studia czaszki, wykonane podczas zajęć z anatomii.
Otwarcie wystawy, które odbyło się w środę 12 września, przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a przybyli na wernisaż goście zadali autorce dziesiątki pytań. Wszystkich zainteresowanych sekretami konserwacji zabytków serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z WERONIKĄ MACHOWICZ, które odbędzie się w Galerii SZATNIA MDK w dniu zakończenia wystawy - 28 września o godzinie 17.00. Do tego dnia wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Młodzieżowego Domu Kultury. Wstęp wolny.
>> więcejRzeźba... w MDK - maj 2018
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w środę 9 maja, w Galerii SZATNIA MDK odbyły się warsztaty rzeźbiarskie, zorganizowane dla wychowanków Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu. Przeprowadziły je: p. Bogusia Kowalczyk i p. Beata Solińska. Od wczesnych godzin porannych dziesięcioosobowa grupa młodzieży wraz ze swoimi opiekunami pracowała z niesłabnącym zapałem. Jak się okazało, przygoda z gliną wciągnęła wszystkich bez wyjątku. Wraz z upływem czasu, w twórczej atmosferze, pojawiały się coraz to ciekawsze rozwiązania, do których inspirował nas otaczający świat przyrody. Wśród różnorodnych form organicznych znalazł się też cykl z aniołami, który wszystkim bardzo się spodobał. Serdecznie dziękujemy młodym twórcom oraz ich opiekunom za miłą i owocną współpracę. Warto tu dodać, że do końca maja w Galerii SZATNIA prezentowana jest wystawa prac plastycznych naszych przyjaciół z „Budowlanej” pod tytułem TO MY.
>> więcejRzeźba w MDK - kwiecień 2018
Wiosna to niezwykle inspirujący czas. Wraz z odradzającą się przyrodą, pojawiają się też nowe pomysły i nowe wyzwania. W takich właśnie okolicznościach powstał pomysł zaadoptowania części Galerii SZATNIA na pracownię rzeźbiarską. Już 12 kwietnia ruszyły pierwsze warsztaty dla młodzieży z pracowni plastycznej p. Bogusi Kowalczyk. Do projektu zostali zaproszeni również młodsi twórcy, którzy rozwijają swoje talenty w MDK pod kierunkiem p. Marty Dutki oraz p. Beaty Solińskiej. W warsztatach będą uczestniczyć również osoby niepełnosprawne z Grupy Plastycznej TĘCZA MDK.
Grupa młodzieżowa realizuje prace z gliny z zakresu rzeźby organicznej. Powstało już wiele ciekawych rozwiązań, które można zobaczyć w wersji roboczej w SZATNII. Następny etap to zmierzenie się z nieco trudniejszą techniką. Będą to projekty rzeźbiarskie z gipsu, na wykonanych wcześniej konstrukcjach drucianych.
Twórcza atmosfera i wszechobecny nieład są nieodłącznymi towarzyszami warsztatów z użyciem gliny. Tak właśnie jest obecnie w naszej nowo powstałej pracowni rzeźbiarskiej. Trudno uwierzyć, że w tym pomieszczeniu jeszcze niedawno była miła kawiarenka. I jak na wiosnę przystało, po zakończonej pracy, będą czekały nas MEGA prządki.
TO MY kwiecień 2018
Radość, uśmiech i duma objęły w posiadanie wszystkich uczestników wernisażu wystawy zatytułowanej „To My”, który odbył się w Galerii SZATNIA MDK w środę 25 kwietnia. Autorami prezentowanych prac byli uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 19 w Kaliszu. Te wybrane na wystawę, to tylko niewielka część ich dorobku artystycznego.
Jak podkreślają nauczyciele z „19”- zajęcia plastyczne są jednym ze sposobów wspomagających wszechstronny rozwój i ważnym elementem procesu rewalidacyjnego i terapeutycznego. Dlatego wciąż, w pracy z dziećmi i młodzieżą, poszukują nowych form ekspresji, w której najpełniej mogą się wyrazić ich niepełnosprawni podopieczni i możliwości prezentacji dorobku na zewnątrz, tak jak w Galerii SZATNIA, aby dostarczyć dodatkowy zastrzyk energii, witaminę zadowolenia i motywację do dalszego tworzenia.
Podziękowania i gratulacje wszystkim autorom, a było ich 51, oraz nauczycielom, pod których czujnym okiem prace powstały, wspólnie złożyli: p. Beata Paszak dyrektor MDK, p. Dagmara Kołacińska wicedyrektor SPS 19 i p. Krzysztof Jurek, reprezentujący Wydział Edukacji w Kaliszu. Miłą niespodziankę sprawiły uczniom z „Budowlanej” opiekunki Galerii SZATNIA. Panie: Bogusia Kowalczyk i Beata Solińska oprowadziły gości po MDK, pokazały nasze pracownie i urządziły zabawę w „żywe rzeźby”, a na koniec zaprosiły na warsztaty z gliną w roli głównej – już 9 maja.
Magiczna Irlandia w MDK - marzec 2018
Już po raz piąty Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu uczestniczył w obchodach Dni Św. Patryka, organizując konkurs plastyczny "Magiczna Irlandia". W środę 14 marca w Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się laureaci konkursu, ich rodziny, opiekunowie artystyczni oraz goście specjalni: Pani Grażyna Dziedziak - Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza, Pani Justyna Schramm - wiceprezes Fundacji Kultury Irlandzkiej oraz Pan Leszek Ziąbka - archeolog, przedstawiciel Stowarzyszenia Pro Kalisia, pomysłodawca i koordynator całego przedsięwzięcia. Wernisaż uświetnił koncert zaprzyjaźnionego z MDK zespołu, który wprowadził wszystkich w klimat Zielonej Wyspy. Zagrali dla nas: Kacper Sobański, Patryk Ulaszewski, Krzysztof Hadrych oraz Bartek Kiczka. Gości powitała Pani Beata Paszak - dyrektor MDK. W tegorocznej edycji konkursu nagrody otrzymało 16 osób, natomiast 33 zdobyły wyróżnienia. Tę piękną, niezwykle barwną wystawę można oglądać w Galerii SZATNIA MDK przez miesiąc (do połowy kwietnia). Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a na prośbę opiekunek galerii: Bogusi Kowalczyk i Beaty Solińskiej szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pana Leszka Ziąbki - miłośnika kultury irlandzkiej, który swoją pasją od lat zaraża kaliszan.
>> więcejTańcowała igła z nitką...styczeń 2018
W Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste podsumowanie działań plastycznych, które od kilku tygodni miały miejsce w dziecięcej pracowni plastycznej pod kierunkiem p. Marty Dutki. W galerii pojawiły się szmaciane, ręcznie szyte kukiełki, wykonane zgodnie z wymyślonym wcześniej projektem. Każda praca jest jedyna w swoim rodzaju i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Dziecięca szczerość i autentyczność, doprawiona rozbrajającą techniką szycia przez kilkulatka, urzeka. Warsztaty projektowania i szycia dla najmłodszych wychowanków MDK prowadzone przez panią Martę to próba podzielenia się z dziećmi nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również pasją tworzenia rzeczy niekonwencjonalnych. Wystawę można było oglądać do 30 stycznia.
>> więcejŻyczymy Wam WOLNOŚCI BEZ NAŁOGÓW grudzień 2017
Etiudą "...o samotności w sieci" w wykonaniu Teatru POBOCZE MDK rozpoczęło się uroczyste podsumowanie XVII edycji Konkursu Plastycznego WOLNOŚĆ BEZ NAŁOGÓW. Jest to wspólne przedsięwzięcie Młodzieżowego Domu Kultury i Miasta Kalisza, któremu od trzech lat partneruje również Komenda Miejska Policji w Kaliszu.
Spośród 260 prac, nadesłanych na konkurs z 27 kaliskich szkół i placówek, jury przyznało 18 równorzędnych nagród i 26 wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych i piątej dla osób z niepełnosprawnością (wyniki konkursu znajdziecie TUTAJ). Wszystkie wybrane prace można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w Galerii SZATNIA MDK, którą wspólnie otworzyli, we wtorek 5 grudnia, panie: Karolina Pawliczak wiceprezydent Miasta Kalisza i Beata Paszak dyrektor MDK oraz pan Janusz Sibiński zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM w obecności najmilszych gości: laureatów konkursu i ich opiekunów artystycznych. Byli też koledzy nagrodzonych, dumni rodzice i jeszcze dumniejsi dziadkowie.
Dla młodych artystów organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek: pamiątkowe dyplomy, nagrody i Kalendarze na 2018 rok, których ozdobą jest kilkanaście prac najtrafniej oddających temat konkursu: profilaktykę uzależnień oraz promocję zdrowego stylu życia. Dodatkowo, obecne na wernisażu panie Policjantki, rozlosowały pluszowe miśki, które trafiły do najmłodszych autorów prac, a opiekunki galerii zaprosiły do "słodkiego baru", jak na wernisażu przystało.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, a szczególnie osiągnięcia tego najważniejszego celu - życia wolnego od nałogów, wypełnionego pasją i radością czerpaną ze sportu, ze spotkań z przyjaciółmi, z czasu spędzanego z rodziną.
Wystawę "Wolność bez nałogów" można było oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury do końca grudnia 2017, od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy placówki. Wstęp wolny.
>> więcejPtaki fantastyczne, ptaki egzotyczne...listopad 2017
24 listopada 2017 w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się finisaż – uroczyste podsumowanie plastycznego projektu PTAKI FANTASTYCZNE. Na przestrzeni kilku tygodni w Galerii SZATNIA MDK przedszkolaki z „1” i „9” oraz Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Świat” wraz ze swoimi nauczycielkami, różnymi technikami przy użyciu nieoczywistych materiałów, wyczarowywały niezwykłe, wręcz kosmiczne ptaki - cudaki. Powstała z nich efektowna wystawa, którą w piątkowe popołudnie otworzyła pani Beata Paszak – dyrektor MDK wraz z panem Andrzejem Werblińskim – prezesem Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA. Dla wszystkich małych twórców, autorów prezentowanych prac, mieli niespodzianki. Każda uczestnicząca w warsztatach grupa przedszkolaków otrzymała prezent – domek do wspólnej twórczej zabawy, pamiątkowe dyplomy i zaproszenia na VI KALISKĄ WYSTAWĘ PTAKÓW EGZOTYCZNYCH. Opiekunki galerii panie: Bogusia Kowalczyk i Beata Solińska, jak zwykle, zadbały o dobre samopoczucie wszystkich gości, a uczestniczące w warsztatach przedszkola i Rada Rodziców MDK przygotowały słodki poczęstunek.
>> więcejPTAKI FANTASTYCZNE w nowej formule - listopad 2017
Galeria SZATNIA MDK rozpoczęła realizację nowego projektu. Dotychczasowy konkurs plastyczny PTAKI FANTASTYCZNE, który towarzyszył wystawom „żywych” ptaków egzotycznych, zmienił formułę na cykl warsztatów plastycznych dla kaliskich przedszkoli. Do projektu zostały zaproszone przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Świat” oraz Publicznego Przedszkola nr 1. W środowy poranek 11 października swoją artystyczną przygodę, pod kierunkiem pani Klaudii Rymarczyk, przeżyły „Misie”. Przy ptasich trelach, w niezwykle twórczej atmosferze, przedszkolaki wykonywały prace z przeróżnych materiałów = odpadów. Efekt końcowy ich poczynań jest zachwycający. Charakterystyczna dla twórczości dzieci świeżość i spontaniczność, której zazdrościł im sam Pablo Picasso, widoczna jest w każdej pracy, którą stworzyły. Fantastyczne ptaki: przestrzenne, różnobarwne, zadziwiające, będzie można zobaczyć w Galerii SZATNIA MDK 24 listopada na wystawie powarsztatowej, łączącej wszystkich uczestników projektu.
>> więcejNowa wystawa w Galerii SZATNIA MDK wrzesień 2017
Sezon artystyczny 2017/2018 w Galerii SZATNIA MDK rozpoczęliśmy wystawą MALARSTWO I SZKICE ALEKSANDRY WALKOWIAK. Prezentowane prace to efekt twórczych i warsztatowych poszukiwań Oli, których motywem przewodnim jest martwa natura i kaliska architektura. Znakomita większość z nich powstała pod kierunkiem cenionego kaliskiego artysty Janusza Lewandowskiego w pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. I to właśnie przy Fabrycznej 13-15 przez ostatnie cztery lata można było śledzić rozwój młodej artystki – uczennicy, a dzisiaj absolwentki III LO. Za kilka dni Ola, a może wypadałoby już pisać Aleksandra, zmieni adres i zmierzy się z kolejnym wyzwaniem – architekturą na Politechnice Wrocławskiej.
Wernisaż, który odbył się w środę 20 września w Galerii SZATNIA MDK, zgromadził mnóstwo gości. Wśród nich znaleźli się przyjaciele i rodzina Oli, jak też osoba szczególnie związana z naszą społecznością - pani Grażyna Dziedziak, wieloletni dyrektor MDK, a obecnie Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu. Wielką niespodzianką była obecność Chóru KOPERNIK, w którym nasza artystka śpiewała. "Sto lat" odśpiewane pod dyrekcją pani Henryki Iglewskiej - Mocek wzruszyło nie tylko samą adresatkę utworu, ale wycisnęło łzę wielu uczestnikom wernisażu. Z wielką radością gościliśmy też grupę młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego nr 2.
Wystawę w niezwykle ciepły sposób otworzyła pani Beata Paszak – dyrektor MDK, doceniając talent i pracowitość młodej artystki. Wymieniła też powody, które sprawiły, że jest dzisiaj wyjątkowo dumna: po pierwsze Ola swoje umiejętności doskonaliła w MDK, po drugie rozwijała się artystycznie pod kierunkiem Janusza Lewandowskiego i po trzecie jesteśmy w miejscu, które 10 lat temu było szkolną szatnia, a dzięki panu Januszowi i jego wychowankom powstała galeria z myślą dokładnie o takich młodych ludziach jak ALEKSANDRA WALKOWIAK. Podziękowanie z ust Gospodarza placówki usłyszeli również rodzice Oli, których zaangażowanie w przygotowanie wystawy, jak też we wszystkie dotychczasowe osiągnięcia córki, jest wzruszające.
>> więcejRysunki i grafiki Julii Góreckiej maj 2017
W Galerii SZATNIA MDK w ostatni dzień maja otwarto niezwykłą wystawę niezwykłej nastolatki, która zadziwia talentem, pracowitością, konsekwencją w realizacji swoich pasji oraz dojrzałością. Ekspozycja pt. „Rysunki i grafiki Julii Góreckiej” obejmuje prace, które powstały w 2016 i 2017 roku, jest ich prawie 100. Bohaterów swoich rysunków i grafik wymyśla sama lub inspiruje się istniejącymi w wirtualnej rzeczywistości. Nie ustaje w twórczym odkrywaniu i ilustrowaniu świata nastolatków. W ostatnim czasie Julia sięga po różnorodne techniki i zróżnicowaną tematykę. Duże znaczenie mają dla niej barwy i stosowanie światłocienia. Od ubiegłego roku coraz chętniej zajmuje się grafiką komputerową. Na prezentowanej wystawie motywem powtarzającym się i łatwym do uchwycenia są wizerunki kotów oraz postaci z wybranych gier komputerowych.
Julia ma 12 lat. Mieszka w Stawiszynie. Tam też uczy się w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola. Zainteresowanie rysunkiem, a przede wszystkim operowanie kreską bez używania kolorów, dominowało u niej od najwcześniejszego dzieciństwa. Już w przedszkolu wykazywała szczególne zainteresowanie postaciami bajkowymi i komiksowymi. I już wówczas nauczyciele zwracali uwagę na jej rysunki wykonywane wyłącznie ołówkiem. Przez kilka lat komiksowe historyjki przeważały w powstających pracach. Stąd też nadal widoczna jest na jej obrazkach kreska komiksowa.
Od 2012 roku Julia uczęszcza na zajęcia plastyczne do Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu, rozwijając swoje umiejętności pod kierunkiem Bogusławy Kowalczyk. Kilkakrotnie była nagradzana i wyróżniana w konkursach szkolnych oraz w kaliskim MDK. Ma na swoim koncie jedną wystawę indywidualną „Rysunki i grafiki Julii Góreckiej”, która została zorganizowana w ubiegłym roku pod patronatem burmistrza Gminy i Miasta Stawiszyn w MGOK w Zbiersku. Również w ubiegłym roku zdobyła I. miejsce w konkursie plastycznym „Mieszko, Mieszko mój koleżko”. Opiekę merytoryczną nad uczniami ze Stawiszyna sprawowała nauczycielka plastyki Izabela Drzewiecka.
>> więcej"Użyteczne" warsztaty! kwiecień 2017
W ostatnim tygodniu kwietnia wychowankowie z dwóch pracowni plastycznych MDK, pod opieką Beaty Solińskiej i Bogusławy Kowalczyk, wzięli udział w nietypowych warsztatach artystycznych. Poprowadził je Adrian Kempa. Inspiracją do działań była instalacja site - specyfik OBIEKTY UŻYTECZNE, która zagościła nie tylko w Galerii SZATNIA MDK, ale także w innych przestrzeniach budynku. Pan Adrian Kempa, autor wystawy, w ciekawy sposób wprowadził uczestników warsztatów w świat sztuki użytkowej i zapoznał ich z problematyką "obiektów" w sztuce. Kolejnymi etapami warsztatów było samodzielne projektowanie i wykonanie mebli i makiet. Dzięki niezwykłej energii Pana Adriana wszyscy ochoczo przystąpili do pracy. Warsztatom towarzyszyła twórcza atmosfera, a czas spędzony razem okazał się fajna zabawą i przygodą. Więcej o wystawie OBIEKTY UŻYTECZNE przeczytacie poniżej.
>> więcejGaleria SZATNIA MDK kwiecień 2017
W kwietniu w Galerii SZATNIA MDK można było zobaczyć niecodzienną wystawę autorstwa Adriana Kempy. OBIEKTY UŻYTECZNE to instalacja site-specific stworzona z myślą o prezentacji w naszej placówce. Obiekty, zestawione z rzeźbiarsko zakomponowanych brył oraz książek i magazynów o sztuce, pozwoliły młodym użytkownikom odkrywać tajniki sztuki, architektury i projektowania. Były też próbą odpowiedzi na pytania:
Czym jest OBIEKT? Czym jest OBIEKT w sztuce? Czy OBIEKT można dotykać?
Czy książka może być OBIEKTEM? Czy OBIEKT może być użyteczny?Cały projekt OBIEKTY UŻYTECZNE miał charakter edukacyjny. Złożyły się na niego spotkania i warsztaty z młodzieżą, dotyczące wpływu sztuki na życie człowieka oraz podstaw tworzenia i projektowania.
>> więcejZielona wyspa w Galerii SZATNIA MDK marzec 2017
Od środy 15 marca w GALERII SZATNIA MDK można było zobaczyć wystawę pokonkursową „MAGICZNA IRLANDIA", którą zorganizowaliśmy już po raz czwarty w ramach obchodów Dni św. Patryka w Kaliszu. W tegorocznej edycji konkursu przyznano 17 nagród i 26 wyróżnień. Na uroczystym otwarciu wystawy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki z rąk organizatorów, których mieliśmy przyjemność gościć. Byli z nami: Pani Grażyna Dziedziak - naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu, Pan Leszek Ziąbka - miłośnik kultury irlandzkiej, archeolog Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz Pani Beata Paszak - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do Galerii SZATNIA MDK, gdzie jeszcze przez miesiąc, do połowy kwietnia, będzie można obejrzeć wystawę i choć na chwilę przenieść się na tę niezwykłą, zieloną wyspę.
>> więcej
Wystawa i konkurs odbywają się pod patronatem Ambasady Irlandii w Polsce oraz Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu i są częścią szeregu miejskich imprez, przybliżających kulturę irlandzką kaliszanom. Szczegółowy program na załączonym AFISZU.Kot Remigiusz i jego goście luty 2017
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne dla kaliskich przedszkoli, które towarzyszyły prezentowanej w Galerii SZATNIA MDK wystawie KOCIE CO NIECO Klaudii Rymarczyk. Głównym bohaterem artystycznego projektu dla przedszkolaków był kot Remigiusz. Jego zwariowane przygody mali warsztatowicze przenosili na papier w specjalnie dla nich zaaranżowanej przestrzeni ze sztalugami. Nasi goście mogli też spędzić czas w kąciku zabaw i posłuchać opowieści o kocie, która jest integralną częścią wystawy. Tekst bajki, autorstwa Klaudii Rymarczyk, nagrano w Młodzieżowym Studiu Nagrań w MDK, a czytał ją Tomasz Kubis. Odwiedziło nas już kilkudziesięcioro przedszkolaków, wśród zwiedzających były między innymi grupy z Publicznego Przedszkola nr 1, 9 i 27 oraz Niepublicznego Przedszkola „Szczęśliwa Trzynastka” i Zespołu Szkół nr 11. Warsztaty przeprowadziły opiekunki galerii: Panie Beata Solińska i Bogusia Kowalczyk. Więcej o wystwie KOCIE CO NIECO przeczytacie poniżej.
>> więcejGaleria SZATNIA MDK styczeń 2017
Na przełomie stycznia i lutego w Galerii SZATNIA MDK można było oglądać nietypową wystawę - KOCIE CO NIECO Klaudii Rymarczyk, absolwentki UAM, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Oprócz ekspozycji prac malarskich z cyklu „Powroty” na wystawie zobaczyliśmy także własnoręcznie wykonane przez artystkę zabawki interaktywne i książkę pt. „Przygody Kota Remigiusza”, którą napisała i zilustrowała.
Zabawki edukacyjne i kącik ze sztalugami dla „małych artystów” cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród przybyłych na wernisaż przedszkolaków, które przystąpiły ochoczo do zabawy jeszcze przed oficjalnym otwarciem wystawy. Pobyt zaproszonych gości umilał głos Tomasza Kubisa, czytającego bajkę o kocie Remigiuszu. Barwny, wesoły, pełen gwaru i zabaw wernisaż otworzyła Pani Beata Paszak dyrektor MDK, która wraz z uczestnikami wystawy przeniosła się w cudowny świat dziecka, z którego czerpie swe inspiracje Klaudia Rymarczyk. W centrum uwagi autorki wystawy znajduje się twórczość dziecka i to głównie dzieci w wieku przedszkolnym są jej adresatami.
>> więcej