Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Teatralna 3, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl
e-mail: mdk.konkursy@op.pl

A A A

Letnie warsztaty z muzyką i sztuką dawną

 

Na „Warsztaty z muzyką i sztuką dawną" zaproszenie wystosowało Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży "Schola Cantorum" wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury. Uczestnikami były dzieci w wieku 7 - 12 lat, zajęcia odbywały się w pierwszym tygodniu wakacji - od 28 czerwca do 2 lipca.

Mimo, że muzyka i sztuka dawna to wieki już odległe, komplet uczestników był i obaw przed średniowieczem, renesansem i barokiem widać też nie było. Odbyła się filmowa podróż z Festiwalem SCHOLA CANTORUM, spotkanie z Zespołem Muzyki Dawnej ALLA SEMIBREVE, co było okazją do dotknięcia instrumentów, niespotykanych współcześnie, nawet zagrania na nich, a potem, po serii ćwiczeń, wspólnego wykonania fragmentu pieśni średniowiecznej i to w języku łacińskim. Poszło bardzo dobrze! Pani Kasia Justyńska i Pan Łukasz Pieniążek byli bardzo zadowoleni!

Dużo wrażeń dostarczyły warsztaty rzeźbiarskie, bo przecież dzieci lubią nowe doświadczenia, a do takich należy praca z gliną. Rączki brudne? To nic, umyje się, a forma misy pięknie wyklejona i kubki pomalowane - każdy dla siebie, na własność. Wszystko pod okiem fachowca, czyli Pani Beaty Koteckiej z UAM.

Kolejny dzień to więcej ruchu, czyli Pani Violetta Graczyk wzięła do galopu grupę i sala taneczna MDK rozbrzmiewała dźwiękami muzyki dawnej, a uczestnicy zdobywali kolejną "niedzisiejszą" umiejętność, czyli uczyli się tańca dworskiego - z ukłonami, a jakże! Łatwo nie było, ale dali radę!

W wolnych chwilach pojawiały się białe kartki, czyli dla wytchnienia dzieła własne pod hasłem: "Muzyka dawna kredkami i ołówkami rysowana".

Na pamiątkę warsztatów każdemu uczestnikowi zostanie własnoręcznie udekorowany kubek, a Organizatorom nadzieja, że w ten sposób pozyskali młodych sympatyków muzyki i sztuki średniowiecza, renesansu i baroku.