Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Teatralna 3, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl

A A A

Polsko - niemiecki projekt w MDK lipiec 2018

W dniach od 15 do 19 lipca Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu gościł, po raz dwunasty, młodzież i kadrę z Jugendzentrum w Hamm w ramach partnerstwa między naszymi miastami. Nasze spotkanie zaczęło się w niedzielny poranek na kaliskim dworcu, gdzie grupa wychowanków MDK oczekiwała na koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionej placówki.

 

Nad przygotowaniem programu wymiany i projektu p.n. „Sztuka łamie bariery” ekipa MDK pracowała od kilku miesięcy, wymagał on od dyrekcji, nauczycieli i uczestników pełnej współpracy od samego początku. Dzięki dobrze zaplanowanemu czasowi udało nam się, w ciągu 5 dni, dużo wspólnie przeżyć: zwiedzieć i „posmakować” Kalisz, poznając jego historię i teraźniejszość – m. in. obserwowaliśmy proces powstawania instrumentów w Fabryce Fortepianów „Schimmel”, dotarliśmy także do Łodzi, by dokonać kilku interesujących eksperymentów z dziedziny fizyki i chemii i wreszcie odbyliśmy szereg integrujących i inspirujących warsztatów, które odbyły się w MDK pod okiem naszej kadry. Zaczęliśmy od „migania”, które złamało bariery nieśmiałości, potem wkroczyliśmy w świat sztuki i połączyliśmy język migowy z teatrem. Rozumiejąc się już bez słów, pochłonął nas bezkresny świat abstrakcji. Na warsztatach plastycznych, inspirując się pracami kaliskiego artysty Michała Mąki i „street artu” powstały wielkoformatowe prace. Młodzież oddała się tworzeniu z entuzjazmem, a efekt ich pracy będzie widoczny w przestrzeni MDK.

Ale dla nas, uczestników i opiekunów wymiany, oprócz celu, metod i środków wpisanych w realizację projektu, rzeczą najważniejszą, istotą spotkania jest osiągnięcie wspólnego tempa, porozumienia - nawet bez słów - w każdym z tych działań. Efekt? Ilości wspólnie zjedzonej pizzy, wspólnie śpiewanych piosenek podczas spacerów po Kaliszu, zagranych partyjek w piłkarzyki, a przede wszystkim pojawiających się łez, gdy autobus podjechał, by odebrać grupę z Hamm, pozwala nam stwierdzić, że to wszystko ma sens! Poznaliśmy się, polubiliśmy, osiągnęliśmy porozumienie na każdej płaszczyźnie. Wychowankowie z MDK są pewni przyjaciół w Hamm i już cieszą się na kolejne spotkanie, które za rok odbędzie się właśnie tam - w Hamm.

A to wszystko było możliwe dzięki dofinansowaniu przez organizację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży i Miasto Kalisz oraz ogromne zaangażowanie wychowanków, nauczycieli i rodziców z Młodzieżowego Domu Kultury.