Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Teatralna 3, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl

A A A

Ewa i Zosia w Galerii SZATNIA MDK styczeń 2023

Ewa Kowalczyk-Wiśniewska – kaliszanka. W jej rodzinnym domu malował dziadek i mama. Pod koniec szkoły podstawowej zaczęła uczestniczyć w zajęciach plastycznych w pracowni Janusza Lewandowskiego w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu.

Ukończyła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w kaliskim Instytucie Pedagogiczno-Artystycznym. Uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Niekrasza.

Pracuje w Zespole Szkół w Piotrowie i Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu.
W latach 2006–2018 pełniła funkcję doradcy metodycznego w zakresie plastyki na terenie powiatu kaliskiego. Od 2012 do 2018 roku była wykładowcą w Zakładzie Malarstwa i Teorii Sztuki. Od 2004 roku pełni funkcję komisarza Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Piękno Ziemi Blizanowskiej”. Zajmuje się malarstwem olejnym i akwarelowym. Maluje głównie pejzaże. W obrazach olejnych wykorzystuje płatki metalu, które podkreślają światło w pracach. W 2003 roku w Galerii Wieża Ciśnień w Kaliszu odbyła się jej indywidualna wystawa. Prezentowana wtedy kolekcja obrazów z cyklu „Podwórka kaliskie” rozpoczęła jej zainteresowanie pejzażem miejskim.
Od tamtej pory uczestniczyła w wystawach zbiorowych, m.in.: 2 Kaliskiej Wystawie Twórczości Plastycznej Nauczycieli – Wieża Ciśnień Kalisz,  w wystawach poplenerowych Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Piękno Ziemi Blizanowskiej”.

Podczas pleneru malarskiego w ramach Festiwalu Kultur Europejskich TRANS PRO ART

w Szentendre otrzymała nagrodę Złoty Pędzel (2003).

Za wkład i zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju i promocji powiatu kaliskiego
w dziedzinie kultury Starosta Kaliski oraz Zarząd Powiatu Kaliskiego nagrodził ją trzykrotnie (2012, 2016, 2018).

Artystyczne tradycje rodzinne kontynuuje córka Zofia.

Zofia Wiśniewska – od najmłodszych lat interesuje się sztuką. Wielokrotnie nagradzana w konkursach plastycznych, m.in. Cztery Pory Roku, Świat Dziecka, Plan na Zdrowie, Pejzaże Kalisza - Kalisz Nocą. Próbuje różnych technik. Ulubionymi tematami sa architektura i postać. Jest uczennicą klasy ósmej w Szkole Podstawowej nr 17 w Kaliszu.  Uczestniczy w zajęciach plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Była uczestniczką Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Piękno Ziemi Blizanowskiej” w latach 2021 i 2022.