Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Teatralna 3, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl

A A A

Uszatki, myszołowy, płomykówki... i czarny jak węgiel kruk na zajęciach w MDK!

 

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z naturą ptaków biorących udział w spotkaniu: sową uszatką o imieniu Kiwi, śnieżnobiałą płomykówką, myszołowem Bonitą, czarnym jak węgiel krukiem Perełką oraz jedną z najmniejszych sówek na świecie - Zosią. Sensację wzbudziła wypluwka, którą jedna z sów raczyła zaprezentować. Wielkim przeżyciem podczas spotkania było wzięcie udziału w karmieniu myszołowa, który latał i lądował precyzyjnie na rękach, oczywiście zabezpieczonych w skórzane rękawice, w zamian za przysmaki. Jednak najbardziej wyjątkowa okazała się Perełka. Dzieci dowiedziały się, że kruki to najinteligentniejsze ptaki na świecie, potrafią mówić całymi zdaniami, żyją ok. 110 lat, okazują uczucia i potrafią porozumiewać się ze sobą  m. in. sygnalizując precyzyjnie położenie pożywienia (padliny) w terenie na zasadzie jak GPS. Perła wypadła z gniazda i jako maleńki, nieopierzony pisklak, została uratowana przez p. Piotra. Dlatego traktuje go jak swego rodziciela i mimo, że lata na wolności, to nie opuszcza terenu domostwa.  Lubi przytulać się do swego opiekuna i tak okazuje mu miłość. Często podróżuje z nim samochodem, siedząc na krawędzi otwartego okna. Jest niezwykła i ma dopiero pół roku, ale już próbuje naśladować ludzkie słowa.

 

Spotkanie z niezwykłymi gośćmi na początku wywoływało strach i obawy u dzieci. Jednak  po dłuższym kontakcie oraz opowieściach snutych przez p. Piotra , dzieci przełamywały się i oswajały. W rezultacie na koniec każdy uczestnik bez obaw zrobił sobie pamiątkową fotkę z sówką Zosią. Działania terapeutyczne ze zwierzętami w tym z ptakami pomagają wycofanym, nieśmiałym uczestnikom przełamywać lęk i strach, „otwierać się”, uczą empatii i zrozumienia dla otaczającej nas przyrody. Okazało się, że ptaki drapieżne, to stworzenia nie całkiem dzikie i niebezpieczne, że można je oswoić, zaprzyjaźnić się i stworzyć wspaniałą więź między ptakiem a człowiekiem. Takie spotkania nie tylko inspirują do działań twórczych ale odkrywają rąbek natury wcześniej nie znanej.

 

Dziękujemy p. Piotrowi za wspólnie spędzone chwile i przekazaną wiedzę. Zainteresowane osoby zapraszamy na Facebooka „Spacer z drapieżnikiem”, gdzie można śledzić działania Piotra Nadolskiego, który zaprasza np.na spacer z jastrzębiem po lesie. Każdy może doświadczyć takiej niezwykłej przygody. https://www.facebook.com/spacerzdrapieznikiem