Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Teatralna 3, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl

A A A

ANALOGOWA AMERYKA październik 2020

W piątkowy wieczór, 9 października, w Galerii SZATNIA MDK otworzyliśmy pierwszą w tym sezonie artystycznym wystawę fotograficzną autorstwa Michaela Stranda ANALOGOWA AMERYKA.


Jednym z głównych założeń naszej Galerii jest to, że ma być miejscem debiutu twórców, którzy chcą podzielić się ze światem swoją pasją. Michael świetnie wpisuje się w to założenie. Jest to jego pierwsza wystawa. Niezmiernie cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym, jakże ważnym dla młodego artysty, przedsięwzięciu.

Michael jest Amerykaninem, pochodzi z Kolorado. Mając 18 lat wyjechał do Kalifornii, gdzie spędził kolejne 5 lat. Mieszkał również w Portland, Oregonie oraz Los Angeles. Razem z żoną, kaliszanką, przeprowadzili się z Ameryki do Polski, gdzie w sierpniu przywitali swoją córkę. Obecnie mieszkają w Kaliszu. Kiedy dorastał, rodzice nauczyli Machaela miłości do nauki. Efektem tego były godziny spędzone na czytaniu książek. Innym ulubionym zajęciem było rysowanie. Jako nastolatek zaczął interesować się także muzyką. Rodzice zapisali go na lekcje pianina, sam natomiast nauczył się grać na basie. Dopiero mając 20 lat, zafascynował się fotografią analogową. Analog zmusił Michaela do zwolnienia. Ponieważ każde ujęcie związane było z kosztami, zaczął robić mniej zdjęć, ale takich, które znaczyły o wiele więcej.


O swojej twórczości autor wystawy mówi: „uwielbiam fotografować codzienne sceny i tworzyć obrazy, które przepełnione są spokojem. Lubię obrazy, które wyglądają jak fotografie i fotografie, które wyglądają jak obrazy. Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały zrobione na różnych aparatach analogowych, w różnych miejscach Ameryki: w Kalifornii, Kolorado, Oregonie, Arizonie i Nowym Meksyku.

Warto dodać, że bardzo istotną rolę w życiu Michaela odgrywa wiara w Boga, która niewątpliwie ma znaczący wpływ na charakter jego twórczości. O samym Stwórcy autor wystawy mówi tak: „Bóg jest oryginalnym malarzem, oryginalnym wynalazcą, źródłem wszystkiego co inspiruje. Fotografia to przepakowanie tego, co stworzył (…). Zachwyt jaki odczuwamy patrząc na otaczający nas świat, bierze się z tego, że jesteśmy stworzeni na podobieństwo Twórcy. Ze wszystkich stworzonych istot tylko ludzie mają zdolność doświadczania zachwytu i tworzenia.”

 

Podczas wernisażu nie brakowało słów uznania ze strony przybyłych gości, a my -Organizatorzy, z zadowoleniem przyjmowaliśmy te wszystkie miłe słowa, które zarówno nam, jak też autorowi wystawy, dają wiele radości i wiary w sens tego, co robimy.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia tej pięknej ekspozycji, przepełnionej spokojem, delikatnością, wrażliwością, niezwykłym wyczuciem kompozycji, doborem barw i form. Wystawę będzie można zobaczyć w Galerii SZATNIA MDK przy Teatralnej 3 do 25 października od godziny 9.00 do 19.00. Ponieważ funkcjonujemy w czasie epidemii, zarówno wernisaż, jak też zwiedzanie wystawy, musi odbywać się z uwzględnieniem reżimu sanitarnego.

Serdecznie zapraszamy.