Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Teatralna 3, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl

A A A

Międzynarodowo

 • Wakacje 2019 w Hamm

  Od soboty 13 lipca "młodzieżówka" z MDK wraz z trójką nauczycieli, na zaproszenie przyjaciół z Jugendzentrum, gości w Hamm - partnerskim mieście Kalisza. Za nimi dłuuuga podróż, integracja, basen i warsztaty podczas, których kręcili trailery filmów o kulturze. Drugi wieczór upłynął na wspólnym rysowaniu, robieniu bransoletek, śpiewaniu i tańcach. W poniedziałek polsko - niemiecki mix podzielił się na 4 grupy. Grupa plastyczna malowała parasole w Maxiparku. Grupa kulturowa odwiedziła świątynię buddyjską. Grupa fotograficzna robiła zdjęcia w mieście. Grupa kucharska gotowała UWAGA! ...bigos. We wtorek młodzież w Hamm miała bardzo intensywny dzień. Byli na wycieczce w Kolonii. Najpierw odwiedzili studio filmowe, gdzie mieli okazję poznać kulisy powstawania filmów i programów telewizyjnych. Następnie nadmiar energii spożytkowali w parku trampolin. Na koniec wycieczki odbyli spacer po zabytkowej części Kolonii, w trakcie którego podziwiali, między innymi, piękną katedrę. Dzień zakończyli dyskoteką w Jugendzenter. Jak widać na załączonych obrazkach. dorośli bawili się równie dobrze jak młodzież. Dzisiaj ostatni dzień pobytu w Hamm i nocna podróż do Kalisza.

  >> więcej
 • "Alla Semibreve" we Francji marzec 2019

  Sukcesem zakończył się wyjazd Zespołu Muzyki Dawnej „Alla Semibreve”, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, do Huatmont, które od wielu lat jest miastem partnerskim Kalisza. Młodzi muzycy, wraz ze swymi opiekunami p. Katarzyną Justyńską i p. Łukaszem Pieniążkiem do Francji udali się na zaproszenie p. Françoise Caille, przewodniczącej Komitetu Współpracy Hautmont – Kalisz.

  Głównym celem tej wizyty były koncerty, które zespół wykonał przed francuską publicznością: w Villeras - Sire – Nicole, z towarzyszeniem dwóch miejscowych chórów, oraz koncert w filharmonii Hautmont, gdzie „Alla Semibreve” wystąpiło na jednej scenie z uczniami Ecole Municipale de Musique oraz orkiestrą kierowaną przez dyrektora filharmonii Hautmont p. Jérôme Moniera.

  Wykonania utworów epoki średniowiecza zaprezentowane przez kaliski zespół spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony miejscowej publiczności, gdyż jak wiele osób podkreślało, był to pierwszy raz, kiedy mogli usłyszeć zespół wykonujący muzykę dawną. Duże zainteresowanie wzbudziły również instrumenty historyczne, na których gra „Alla Semibreve”, prezentowane przez opiekunów zespołu.

  W programie wizyty nie zabrakło również wielu atrakcji przygotowanych dla grupy z Kalisza. Młodzież mogła poznać uroki Hautmont, zwiedziła muzeum i hutę szkła w Trelon, a także ogród zoologiczny w Maubeuge. Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki wielkiej życzliwości i zaangażowaniu ze strony członków Komitetu Współpracy Hautmont  - Kalisz, władz Hautmont oraz wsparciu finansowemu Miasta Kalisza.

  >> więcej
 • Kaliscy młodzi artyści w Hamm sierpień 2018

  W pierwszym tygodniu sierpnia siedmioosobowa grupa tancerzy z MDK pod opieką p. Ewy Paczkowskiej, wraz z muzykami z Technikum Budowy Fortepianów i uczennicą Liceum Plastycznego, wzięła udział w wydarzeniu organizowanym przez nasze partnerskie miasto Hamm. Projekt "Kultura spotyka kultury" skierowany był do młodzieży z Turcji, Włoch, Francji, Anglii, Bośni i Hercegowiny i Polski. Ideą wakacyjnego spotkania było zgromadzenie międzynarodowej młodzieży na warsztatach muzycznych, tanecznych i plastycznych i zakończenie ich wspólnymi prezentacjami. Program przygotowany przez organizatorów był szalenie napięty.  Przedpołudniowy trzygodzinny trening, obiad i kolejny dwugodzinny nie kończyły dnia, wieczorem czekała na nas kolacja i wspólna zabawa. Aż wreszcie w niedzielę nadszedł moment prezentacji efektów naszej ciężkiej pracy. Każde miasto przedstawiało też przygotowany wcześniej program - wizytówkę swoich umiejętności, zainteresowań, tradycji. Nasi tancerze z grup AQUA, DANA DA i TPiT "Patrimonium" zaprezentowali stworzoną przez p. Magdalenę Mazurowską oryginalną choreografię, która wywarła niezapomniane wrażenie. Mimo zmęczenia młodzież bawiła się świetnie. Okazało się, że młodzi ludzie z całej Europy mają podobne zainteresowani i nurtują ich te same problemy. Trudno było nam wyjeżdżać z Hamm, ale dzięki portalom społecznościowym nawiązane kontakty będą trwać nadal.

   

  Śledźcie MDK-owskiego FB, tam będą pojawiały się kolejne zdjęcia z wyjazdu.

   

   

  >> więcej
 • Polsko - niemiecki projekt w MDK lipiec 2018

  W dniach od 15 do 19 lipca Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu gościł, po raz dwunasty, młodzież i kadrę z Jugendzentrum w Hamm w ramach partnerstwa między naszymi miastami. Nasze spotkanie zaczęło się w niedzielny poranek na kaliskim dworcu, gdzie grupa wychowanków MDK oczekiwała na koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionej placówki.

   

  Nad przygotowaniem programu wymiany i projektu p.n. „Sztuka łamie bariery” ekipa MDK pracowała od kilku miesięcy, wymagał on od dyrekcji, nauczycieli i uczestników pełnej współpracy od samego początku. Dzięki dobrze zaplanowanemu czasowi udało nam się, w ciągu 5 dni, dużo wspólnie przeżyć: zwiedzieć i „posmakować” Kalisz, poznając jego historię i teraźniejszość – m. in. obserwowaliśmy proces powstawania instrumentów w Fabryce Fortepianów „Schimmel”, dotarliśmy także do Łodzi, by dokonać kilku interesujących eksperymentów z dziedziny fizyki i chemii i wreszcie odbyliśmy szereg integrujących i inspirujących warsztatów, które odbyły się w MDK pod okiem naszej kadry. Zaczęliśmy od „migania”, które złamało bariery nieśmiałości, potem wkroczyliśmy w świat sztuki i połączyliśmy język migowy z teatrem. Rozumiejąc się już bez słów, pochłonął nas bezkresny świat abstrakcji. Na warsztatach plastycznych, inspirując się pracami kaliskiego artysty Michała Mąki i „street artu” powstały wielkoformatowe prace. Młodzież oddała się tworzeniu z entuzjazmem, a efekt ich pracy będzie widoczny w przestrzeni MDK.

  Ale dla nas, uczestników i opiekunów wymiany, oprócz celu, metod i środków wpisanych w realizację projektu, rzeczą najważniejszą, istotą spotkania jest osiągnięcie wspólnego tempa, porozumienia - nawet bez słów - w każdym z tych działań. Efekt? Ilości wspólnie zjedzonej pizzy, wspólnie śpiewanych piosenek podczas spacerów po Kaliszu, zagranych partyjek w piłkarzyki, a przede wszystkim pojawiających się łez, gdy autobus podjechał, by odebrać grupę z Hamm, pozwala nam stwierdzić, że to wszystko ma sens! Poznaliśmy się, polubiliśmy, osiągnęliśmy porozumienie na każdej płaszczyźnie. Wychowankowie z MDK są pewni przyjaciół w Hamm i już cieszą się na kolejne spotkanie, które za rok odbędzie się właśnie tam - w Hamm.

  A to wszystko było możliwe dzięki dofinansowaniu przez organizację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży i Miasto Kalisz oraz ogromne zaangażowanie wychowanków, nauczycieli i rodziców z Młodzieżowego Domu Kultury.

   

  >> więcej
 • Polsko - niemieckie wakacje w MDK lipiec 2018

  W niedzielny poranek, na Dworcu PKS, wychowankowie i kadra z MDKu powitała grupę z Jugendzentrum z Hamm Rhynern. Potem już w pełnym składzie zapakowaliśmy się do autokaru i rozpoczęliśmy nasz wakacyjny projekt. W tym roku pod hasłem "Sztuka łamie bariery" będziemy działać plastycznie na dużych formatach. Mamy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów i będziemy mogli pracować pod gołym niebem. Ale najpierw był odpoczynek po podróży, integracja w MDK i rzucenie okiem na Kalisz z "lotu ptaka".

  W wymianie bierze udział 30 osobowa grupa wychowanków i kadra z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu i Jugendzentrum w Hamm Rhynern. Nasze coroczne wakacyjne spotkania mają już ponad 20-letnią tradycję i są możliwe dzięki dofinansowaniu przez organizację Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży.

   

  >> więcej
 • Hamm 2017

  MDK z wizytą w Hamm lipiec 2017

  W drugiej połowie lipca reprezentacja wychowanków i kadry Młodzieżowego Domu Kultury wyjechała do Hamm. Przez tydzień byliśmy gośćmi przyjaciół z Jugendzentrum – placówki z którą utrzymujemy nieprzerwane, systematyczne kontakty od 21 lat. Gospodarze, jak zwykle, postarali się, aby obu grupom się nie nudziło i czas, który wspólnie spędziliśmy był wypełniony po brzegi. Młodzież wzięła udział w warsztatach STOP MOVIE, podczas których polsko - niemiecki zespoły stworzyły, znakomicie się przy tym bawiąc, krótkie filmiki animowane. Ich kanwą były lata osiemdziesiąte i jubileusz 30-lecia Jugendzentrum w Hamm Rhynern. Poza tym odwiedziliśmy słonia w Maximilian Parku, a że pogoda dopisywała, mogliśmy ochłodzić się w parkowych wodnych atrakcjach. Trzeciego dnia pobytu czekała nas największa niespodzianka - wyjazd do MOVIE PARK. Różnej wielkości roller coastery, karuzele, tunele strachu, kolejki wodne, diabelskie młyny i wiele innych urządzeń spod znaku "przygoda" zaspokoiły potrzeby nawet najbardziej żądnych wrażeń. Kolejnego dnia zorganizowana została gra miejska w celu poznania miasta, a wieczorem dyskoteka w Jugendzentrum. Każdy dzień dopełniały gry i zabawy na świeżym powietrzu i długie rozmowy w trzech językach. Kiedy odjeżdżaliśmy nie zabrakło łez i obietnic spotkania już za rok, tym razem w Kaliszu.

   

  Wakacyjne spotkania i realizowanie wspólnych projektów przez dzieciaki i młodzieży z MDK i Jugendzentrum są możliwe dzięki dofinansowaniu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

  >> więcej
 • Międzynarodowo w MDK czerwiec 2017

  Przedstawiciele czterech partnerskich miast Kalisza: niemieckiego Hamm, słowackiego Martina, belgijskiego La Louviere oraz francuskiego Hautmont, odwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury w piątek, 9 czerwca 2017 r.. Towarzyszyli im Pani Małgorzata Zarzycka i Pan Edward Prus kaliscy radni, członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. O działalności MDK, jedynej w Kaliszu publicznej placówki oświatowej oferującej bezpłatne zajęcia pozaszkolne dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, opowiedziała gościom Pani Beata Paszak dyrektor instytucji. Pokazała wszystkim bazę MDK: Galerię SZATNIĘ ze studiem nagrań i salą prób, pracownie, między innymi, szkutniczą, trzy plastyczne (różniące się bardzo charakterem, wyposażeniem i przeznaczeniem), sale taneczne i muzyczne. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła garderoba – "królestwo" TPiT PATRIMONIUM oraz wyłaniające się na każdym odwiedzanym piętrze wystawy plastyczne: indywidualna "Grafiki i rysunki Julii Góreckiej", pokonkursowa "Cztery Pory Roku" i fotograficzna "Życie drzew" (otwarcie 14 czerwca 2017 – serdecznie zapraszamy). Choć delegacje miały bardzo napięty grafik to zadawali gospodarzom mnóstwo pytań. Był także czas na wymianę kontaktów i pomysły na rozszerzenie współpracy. Młodzieżowy Dom Kultury może się pochwalić nieprzerwanym (od 1996 roku) przyjacielskimi kontaktami z kadrą i wychowankami Jugenzentrum w Hamm Rhyner. Już za dwa miesiące nasza "załoga" rusza w kolejną podróż do Niemiec.

  >> więcej
 • Polsko - niemieckie wakacje w MDK - lipiec 2016

  20-letnią tradycję mają spotkania wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury i Jugendzentrum z Hamm-Rhyner. W tym roku spędziliśmy wspólnie 5 cudownych lipcowych dni pod niebem Kalisza. Minęły błyskawicznie, wypełnione odkrywaniem naszego miasta, jego historycznych i rekreacyjnych atrakcji oraz wizytą w kaliskim ratuszu i miłym spotkaniem z Panem Grzegorzem Sapińskim prezydentem miasta. Naszym przyjaciołom z Niemiec pokazaliśmy także stolicę Wielkopolski - Poznań z jego gwarną starówką i sportowo skażoną Maltą. Podsumowanie corocznego spotkania odbyło się w Galerii SZATNIA w Młodzieżowym Domu Kultury. Jest ono możliwe dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży.

  >> więcej
 • Barcelona 2015

  Nasi w Barcelonie - grudzień 2015

  Dwa zespoły artystyczne z Młodzieżowego Domu Kultury: Teatr Pieśni i Tańca "Patrimonium" wraz z Teatrem "Na Widoku", dzięki wsparciu Pana Grzegorza Sapińskiego Prezydenta Miasta Kalisz oraz Pana Józefa Podłużnego Wójta Gminy Godziesze Wielkie zaprezentowały spektakl pod tytułem "Kraina nocy i dni" w Barcelonie. Widownią kaliskich artystów była mieszkająca w Hiszpanii Polonia. Występ, jak i jarmark zorganizowany z okazji tego wydarzenia, odbył się w "mikołajkowy" weekend i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dla obu grup wyjazd był niezwykłym doświadczeniem i przygodą, którą zapamiętają na całe życie.

  >> więcej
 • MDK u austriackiej Polonii - listopad 2015

  Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM oraz Teatr na Widoku wraz ze swoimi nauczycielami: Violettą Graczyk i Włodzimierzem Garsztką byli gośćmi austriackiej Polonii w Linz. Młodzi kaliszanie, reprezentujący Młodzieżowy Dom Kultury i IV Liceum Ogólnokształcące, widowiskiem słowno - muzyczno - tanecznym pt. "Świt" uświetnili obchody z okazji Święta Niepodległości. Występ: jego patriotyczny charakter, energia na scenie, zaangażowanie młodzieży i ich artystycznych opiekunów bardzo spodobało się zgromadzonej publiczności. Pan Julian Gaborek - prezes Wspólnoty w Górnej Austrii zapewnił, że przygoda dzieci i młodzieży z Kalisza w Linz na pewno będzie miała ciąg dalszy.

  >> więcej
 • Wakacje w Hamm 2015

  Wakacje 2015 w Hamm

  Grupa młodzieży z MDK spędziła pierwszy tydzień wakacji w Hamm, u  przyjaciół z Jugendzentrum. Nasze spotkanai mają już 20-letniaą tradycję i są możliwe dzięki wsparci Fundacji Polsko Niemiecka Wymiana Młodzieży. Oto relacja uczestników projektu: Naszą przygodę w Hamm zaczęliśmy od poznania się, czyli zabaw integracyjnych. Kasia mówi o tym tak: "Zabawy integracyjne pomogły mi przede wszystkim w zapamiętaniu imion innych uczestników wymiany oraz w poznaniu ich." Drugiego dnia poszliśmy zwiedzać miasto. "Gdy zwiedzaliśmy Hamm moją uwagę przykuły słonie- symbol miasta."- mówi Hania. Następnie ....

  >> więcej
 • fot. ERASMUS+ Hamm

  Uczestnicy Projektu ERASMUS+ już w domu...

  W dniach 22–28 września 2014 ośmioro wychowanków MDK Kalisz wzięło udział w międzynarodowym projekcie Erasmus+. Wymiana miała charakter stypendialny i stanowiła wyróżnienie dla utalentowanych młodych ludzi z pracowni plastycznych, teatralnych i językowych MDK, którzy pod opieką nauczycieli p.Magdaleny Żarneckiej i p.Tomasza Kubisa spędzili pełen wrażeń, ale zarazem bardzo pracowity tydzień w Hamm, mieście partnerskim Kalisza.

  >> więcej
 • Hamm 2014

  MDK w Hamm

  10 osobowa grupa z Młodzieżowego Domu Kultury, od niedzieli 21 września 2014, przebywa w Hamm. Kaliszanie wspólnie z Niemcami z Hamm, Grekami z Salonik i Turkami z Afyon uczestniczą w międzynarodowym projekcie "Europa jest różnorodna" w ramach ERASMUSA+.

  >> więcej
 • Hamm 2014

  Nowy projekt w MDK

  ERASMUS+ to zupełnie nowe wyzwanie dla Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Zaproszenie do tego międzynarodowego projektu otrzymaliśmy już w styczniu 2014 roku podczas wizyty Dyrekcji MDK w Hamm. Teraz przyszedł czas na dogadanie szczegółów. Nasi nauczyciele: Pani Magda Żarnecka i Pan Tomasz Kubis spotkali się z przedstawicielami wszystkich uczestników projektu: Niemcami, Grekami i Turkami również w Hamm. Wychowankowie MDK do Niemiec wyjadą już 21 września.

  >> więcej
 • Kalisz - Hamm 2014

  Setki uścisków, tysiące buziaków, morze łez i obietnica spotkania w tym samym składzie już za rok to efekt pożegnania przyjaciół z Hamm z wychowankami MDK w środę na kaliskim dworcu. Organizacja tegorocznych warsztatów teatralnych "Może razem zagramy" była możliwa dzięki dofinansowaniu przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), Miasto Kalisz i ogromne zaangażowanie kadry, wychowanków i rodziców obydwu placówek.

  >> więcej
 • MDK Kalisz 2014

  Polsko - niemieckie spotkanie w MDK

  Od soboty 5 lipca Młodzieżowy Dom Kultury jest gospodarzem wakacyjnego spotkania młodzieży: wychowanków MDK i Jugenzentrum Hamm Rhyner. Przyjaźń między naszymi placówkami trwa nieprzerwanie od 1996r. Odwiedzamy się regularnie co roku, dzięki dofinansowaniu przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży, realizując wspólne projekty. Tym razem motywem przewodnim są warsztaty teatralne, przewrotnie dla polsko - niemieckiej grupy, w języku angielskim.

  >> więcej
 • Spotkania polsko - niemieckiego ciąg dalszy...

  Każdy dzień wakacyjnego spotkania wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury i Jugendzentrum Hamm Rhynern to setki wrażeń mnożonych przez 29, bo tylu uczestników liczy nasza międzynarodowa grupa. O sobocie i niedzieli już pisaliśmy, dzisiaj zrelacjonujemy kolejne dni i kolejne wydarzenia. W poniedziałek, pod kierunkiem Majki Graf zgłębialiśmy tajniki aktorstwa. Zajęcia i pogoda były tak wyczerpujące, że dwie godzinki spędzone na basenie uratowały nam życie. Wieczorem grupa MDKowska zrewanżowała się gościom - polskim wieczorem w Klubie Nastolatka.

  >> więcej
 • W Linz, Austria 2014

  Zagraniczne występy

  W piątkowy poranek 16 maja 2014, dziecięcy zespół teatralny Bez nazwy działający w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, w składzie: Ada Wojterska, Joanna Łęgowska, Julia Bochat, Julia Spychałowicz, Kinga Kurczyńska, Katarzyna Krawczyk, Aleksander Wawrzyniak i Adam Paczkowski, wyruszył w daleką podróż. Po wielu godzinach drogi zniecierpliwione dzieci i ich opiekun, Rafał Paczkowski, dotarli do celu podróży, do Linz w Austrii. To tutaj następnego dnia czekał ich występ. Spektakl przygotowany przez zespół pt. ”Kłopoty małej czarownicy” miał być głównym punktem uroczystości związanych z obchodami Dnia Matki wśród Polonii austriackiej.

  >> więcej
 • MDK 2014

  Goście z Belgii w MDK

  Młodzieżowy Dom Kultury był jednym z punktów programu wizyty gości z Belgii w Kaliszu. Philoppe Neus, Catherine Paradis i Melanie Dumoulin, z zaprzyjaźnionego z Kaliszem La Louviere, zwiedzili MDK i zapoznali się ze specyfiką naszej placówki. Byli pod wrażeniem naszych długoletnich kontaktów z młodzieżą z innego partnerskiego miasta Kalisza - Hamm.

  Więcej o wizycie Belgów w Kaliszu na: www.kalisz.pl

  >> więcej
 • U przyjaciół w Hamm

  Panie Grażyna Dziedziak - dyrektor MDK i Beata Paszak, w dniach 16 - 18 stycznia 2014, były gośćmi Miasta Hamm. Wspólnie z niemieckimi partnerami: Heinzem Thomasem i Nadine Siebert pracowały nad przygotowaniem programu tegorocznej wizyty młodzieży z Jugendzentrum w Kaliszu, wspólnymi długofalowymi celami i metodami pracy oraz nowymi możliwościami współpracy. Był też czas na poznanie, w praktyce, niemieckiego modelu organizowania czasu wolnego dzieciom i młodzieży.

  >> więcej
 • fot. Willi Pleschberger

  Kaliski Chór Nauczycielski na konkursie w Austrii

  Od 4 do 7 lipca 2013 Kaliski Chór Nauczycielski brał udział w jubileuszowym - 50 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Spittal an der Drau w Austrii. Do udziału w konkursie zgłoszono 60 chórów z całego świata, z których wyłoniono stawkę 9 zespołów. Nasz chór został zakwalifikowany jako jedyny z Polski, mając za konkurentów chóry z USA, Austrii, Węgier, Serbii, Indonezji, Czech, Hiszpanii, Włoch. W ramach programu konkursowego wykonaliśmy utwory polskich i zagranicznych kompozytorów w dwóch kategoriach: folk i program dowolny, a także niezwykle trudny zestaw utworów obowiązkowych. Niezwykle wysoki poziom wykonawczy tegorocznego konkursu nie pozwolił nam stanąć „na pudle”, jednak nasza prezentacja została nagrodzona burzliwymi oklaskami i uznaniem ogromnie muzykalnej i wyrobionej publiczności konkursowej, dała nam także wiele satysfakcji, stanowiła wspaniałe doświadczenie w krótkiej wszak historii chóru.

  >> więcej
 • Logo PNWM

  Na wakacjach w Hamm

  Dwunastoosobowa grupa wychowanków z MDK spędziła tydzień pełen atrakcji u swoich przyjaciół z Yugendzentrum w Hamm. Niemieccy gospodarze: Nadine Siebert i Vera Borngasser zadbały o każdą minutę naszego pobytu. Dużo zwiedzaliśmy, tym razem pod kątem poznawania różnorodnych kultur. Byliśmych w świątyni buddyjskiej i muzułmańskiej, raczyliśmy się także ich tradycyjną kuchnią. Spędziliśmy dzień pełen wrażeń w MOVIE PARK. Ochłody szukaliśmy na krytch i otwartych basenach.  Każdy dzień dokumentowaliśmy w cyfrowym pamiętniku. Dużo się nauczyliśmy, dobrze się bawiliśmy i zaprzyjaźniliśmy. Już odliczamy czas do kolejnego spotkania - za rok w Kaliszu.

  >> więcej
 • Hamm 2011

  Z wizytą w Hamm

  Pierwszy tydzień sierpnia 15 osobowa grupa wychowanków i nauczycieli z MDK spędziła u przyjaciół z Yugendzentrum w Hamm. W tym roku wspólnie realizowaliśmy warsztaty z pedagogiki przygody, były zabawy w terenie z elementami gier logicznych, urządzeniami GPS oraz niezwykła podniebna wspinaczka.

  >> więcej