Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Teatralna 3, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl
e-mail: mdk.konkursy@op.pl

A A A

Wystawa "Pokój dla Ukrainy" otwarta...

 

Język polski i ukraiński mają te same prasłowiańskie korzenie. Nawet jeżeli nie znamy słów, nasze serca odczytają sens wypowiedzi. Ks. Roman Wozniak śpiewem po ukraińsku – modlitwą w intencji pokoju – dał temu świadectwo, rozpoczynając uroczyste podsumowanie konkursu „Pokój dla Ukrainy” w Młodzieżowym Domu Kultury.

 

Wystawę pokonkursową otwarto 11 maja 2022 r. w Galerii SZATNIA MDK. Na konkurs wpłynęło 225 prac z kaliskich szkół i placówek. Prezentowane na wystawie plakaty i projekty logo są efektem przepracowania na lekcjach i zajęciach trudnego tematu wojny i jej konsekwencji, wczucia się w sytuację rówieśnika, który nagle musiał opuścić dom i ojczyznę, rozstać się z rodziną, przyjaciółmi, swoją szkołą. 30 obrazów – szczerych w przekazie, oszczędnych w formie, spełniających wymogi dobrej szkoły plakatu – można oglądać w MDK przy Teatralnej 3 do 17 maja, potem prace będą prezentowane w kolejnych miejscach Kalisza, towarzysząc ważnym wydarzeniom naszego miasta.

 

Konkurs „Pokój dla Ukrainy” to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kalisza i Młodzieżowego Domu Kultury z inicjatywy radnych Rady Miasta Kalisza. W wernisażu, połączonym z wręczeniem pamiątkowych dyplomów, nagród i wyróżnień laureatom, uczestniczyli reprezentanci organizatorów i liczne grono gości. Pan Tadeusz Skarżyński Przewodniczący Rady Miasta Kalisza, wręczając Nel Kaczmarek – Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza - w słowach skierowanych do rodziców i nauczycieli, podkreślił znaczenie w wychowaniu młodego pokolenia codziennych gestów szacunku, niesienia pomocy, dbania o tradycję i kulturę. Pełna lista laureatów znajduje się w relacji z obrad JURY.

 

Otwarciu wystawy towarzyszył występ wokalny najmłodszych wychowanków ze Studia Piosenki WOKALMANIA MDK, którzy zaprezentowali także piosenkę po ukraińsku.