Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Teatralna 3, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl
e-mail: mdk.konkursy@op.pl

A A A

W poszukiwaniu inspiracji:

OBRAZY LICZONE ROMANA OPAŁKI


Chcę Wam dzisiaj przybliżyć twórczość polskiego artysty Romana Opałki. Jego obrazy kojarzone są głównie z cyklem, w którym przedstawia upływ czasu.

A oto trochę informacji o samym artyście: Roman Opałka (ur. 27 sierpnia 1931 w , zm. 6 sierpnia 2011 w Rzymie) – polski malarz i grafik. Tworzył w nurcie konceptualizmu. Od 1977 roku aż do śmierci mieszkał we Francji. Jego najbardziej rozpoznawalnym dziełem jest cykl OPALKA 1965/1 – ∞, nazywany przez artystę i krytyków Programem. Artysta białą farbą zapisywał na płótnie szeregi liczb; początkowo robił to na czarnym płótnie, zmienił je następnie na szare i od 1972, stopniowo rozjaśniał używane tło. Każdą liczbę dodatkowo wymawiał, nagrywając ją na magnetofon, a do skończonego obrazu dodawał swoje aktualne zdjęcie. Cykl przedstawia upływ czasu człowieka. Podczas aukcji w Sotheby’s w 2010 roku trzy prace z tego cyklu zostały kupione przez anonimowego nabywcę za 713 250 funtów. W momencie sprzedaży była to najwyższa kwota, jaką zapłacono za pracę żyjącego polskiego artysty.

Zachęcam wszystkich do własnych poszukiwań twórczych, w których zainspirowani twórczością artysty, zaczniecie „odliczać czas” do zakończenia epidemii. Przygotujcie sobie kilka lub kilkanaście kartek. Tylko od Was zależy, czy będą to kompozycje prostokątne czy kwadratowe, małe czy duże. Pozdrawiam gorąco. Bogusia Kowalczyk