Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Fabryczna 13-15, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl
e-mail: mdk.konkursy@op.pl

A A A

Galeria SZATNIA

 • Galeria SZATNIA MDK

   

  Celem Galerii SZATNIA MDK jest stworzenie możliwości „debiutu młodych”, pomagając w realizacji ich pomysłów artystycznych, działając na maksymalnie wielu płaszczyznach, począwszy od tradycyjnych prezentacji malarstwa, rzeźby, grafiki, rysunku, fotografii, poprzez działania muzyczne, teatralne, taneczne po inne alternatywne formy. Chcielibyśmy, aby nasza galeria wypełniła lukę pomiędzy galeriami profesjonalnymi a amatorskimi, dając szersze możliwości rozwoju kulturalnego miasta i artystycznego młodym twórcom.

   

  Wszystkich zainteresowanych proszą o kontakt "opiekunki galerii": Bogusława Kowalczyk i Beata Solińska (MDK 62 767 25 21)

   

  >> więcej
 • Magiczna Irlandia w MDK marzec 2019

  Już po raz szósty  Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu uczestniczy w obchodach Dni św. Patryka w naszym mieście, organizując konkurs plastyczny MAGICZNA IRLANDIA. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych, klas gimnazjalnych, liceów i osoby niepełnosprawne. Uroczyste podsumowanie, połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej odbyło się w Galerii SZATNIA MDK w środę - 13 marca. Jak co roku, wnętrze galerii wypełnione zostało pięknymi pracami, w których kolorem dominującym jest zieleń. Wśród nadesłanych prac można znaleźć zachwycające pejzaże Zielonej Wyspy, bajkowe zamki, tajemnicze ruiny i dziecięce portrety św. Patryka oraz formy przestrzenne – makiety z charakterystycznymi dla Irlandii krajobrazami i architekturą.

   

  Zaproszeni na wernisaż młodzi twórcy zostali wyłonieni spośród 258 uczestników konkursu. Jury przyznało 15 nagród i 24 wyróżnienia. Dodatkowe nagrody Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu otrzymało 6 osób: 3 za pracę zbiorową oraz 3 nagrody indywidualne. Pamiątkowe dyplomy i upominki laureatom wręczyli współorganizatorzy projektu: pani Justyna Mazurek-Schramm wiceprezesa Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu i pan Leszk Ziąbka – pomysłodawca całego przedsięwzięcia, miłośnik kultury irlandzkiej, jednocześnie przedstawiciel Stowarzyszenia PRO KALISIA, archeolog i radny. Gratulacje nagrodzonym i wyróżnionym złożyli także: pan Tadeusz Skarżyński – wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza i pan Mariusz Witczak - naczelnik Wydziału Edukacji UM oraz pani Beata Paszak – dyrektor MDK.

   

  Na zakończenie, przy dźwiękach celtyckiej muzyki, można było obejrzeć prezentację pt.: "Moja magiczna Zielona Wyspa" i skosztować  tortu, który ozdobiony trzylistną koniczyną w kolorach irlandzkiej flagi, był niewątpliwą atrakcją wieczoru.

  Serdecznie zapraszamy na wystawę do Galerii SZATNIA MDK w godzinach pracy placówki. Wstęp wolny.

   

  Program Kaliskich Dni św. Patryka 2019 znajdziecie TUTAJ

  >> więcej
 • Artystyczny hat trick w Galerii SZATNIA MDK

  W środę 13 lutego w Galerii SZATNIA MDK uroczyście otworzyliśmy wystawę niezwykle utalentowanej trójki rodzeństwa: EMILII, ZUZANNY i JAKUBA DULEBA, którzy swoją przygodę ze sztuką związali z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brzezinach. Tam kształcili i doskonalili swój warsztat pod okiem pani Marty Filipczak – specjalistki w dziedzinie grafiki warsztatowej, która swoją pasją, niewątpliwie, zaraziła młodych twórców, dla których rysunek i grafika stały się głównym obszarem poszukiwań twórczych.

  Wśród zaprezentowanych na wystawie prac można znaleźć, świetne warsztatowo, portrety narysowane przez Emilię, najstarszą z sióstr, uczennicę klasy maturalnej III LO w Kaliszu. Cechuje je niezwykła lekkość, a portretowane osoby są rzetelnym odbiciem modela.

  Na uwagę zasługuje również twórczość 16-letniej Zuzanny, która wykorzystując swój potencjał warsztatowy, łączy technikę rysunku z grafiką, przejmując kontrolę nad powstałym podczas tworzenia przypadkiem. Abstrakcyjne plamy przestają być już bezprzedmiotowe, stają się natomiast tłem dla nieco surrealistycznych kompozycji przedstawiających.

  Prace Jakuba - jeszcze przez chwilę gimnazjalisty - to głównie grafiki. Na wystawie prezentuje cykl linorytów, na których pojawiają się motywy zaczerpnięte ze świata przyrody. Prace Kuby są mocnym akcentem na wystawie i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Pojawia się tu pewna refleksja, zawiązana z ogromem czasu, który musiał poświęcić młody, bardzo aktywny na co dzień chłopak, aby realizować swoją artystyczną pasję.

  Za tą niezwykle zdolną i twórczą trójką stoi fantastyczna, kochająca i wspierająca ich rodzina. Rodzice, którzy pozwalali rysować i malować nie tylko na papierze, ale również na wszystkich innych możliwych powierzchniach. Wspaniała ciocia Ania, która sprawiła, że wernisaż stał się ucztą - festiwalem smaków i doznań estetycznych - za co serdecznie dziękujemy w imieniu licznie przybyłych na wystawę gości. W galerii znaleźli się przyjaciele młodych artystów z rodzinnych Brzezin i Kalisza, najmłodsi i najstarsi członkowie familii, pan Przemysław Sułek dyrektor GOK w Brzezinach, pani Marta Filipczak - nauczyciel "eksportowej trójki” oraz liczna ekipa Gminnego Ośrodka Kultury. Wszystkich gości serdecznie powitała pani Beata Paszak dyrektor MDK w Kaliszu, a o organizację zadbały opiekunki SZATNI: Bogusia Kowalczyk i Beata Solińska

  Wystawę będzie można zobaczyć do 4 marca 2019. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny w godzinach pracy placówki - Galeria SZATNIA MDK, ul. Fabryczna 13-15.

   

  >> więcej
 • Nowy rok = nowa wystawa...styczeń 2019

  Wystawą prac WERONIKI KOWALCZYK zainaugurowaliśmy nowy rok w Galerii SZATNIA MDK. Na wernisażu, w środę 9 stycznia, mieliśmy przyjemność gościć pana Mateusza Podsadnego Wiceprezydenta Miasta Kalisza, rodzinę Weroniki, jej przyjaciół i wielu miłośników sztuki. Gości powitała pani Beata Paszak - dyrektor MDK.

  Autorka wystawy - Weronika - jest uczennicą III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, jednocześnie, z czego jesteśmy bardzo dumni, wieloletnią wychowanką Młodzieżowego Domu Kultury. Początkowo swoje umiejętności kształciła pod okiem pani Bogusławy Kowalczyk. Obecnie doskonali się w pracowni pana Janusz Lewandowskiego. Prezentowane na wystawie prace: martwe natury w technice rysunkowej i malarskiej, studia postaci, czy też obrazy będące efektem różnorodnych poszukiwań twórczych, powstały  tylko w ostatnich dwóch latach. Weronika jest laureatką wielu konkursów plastycznych. Po maturze, a ta już za 100 dni!, planuje kontynuować swój rozwój na Akademii Sztuk Pięknych.

  Wystawę Weronice pomogły przygotować opiekunki galerii: Bogusława Kowalczyk i Beata Solińska, które również zadbały o miłą i ciepłą atmosferę. Rozmowy przy kawie i herbacie dopełnił przepyszny sernik, który upiekła Mama artystki oraz tort ufundowany przez przyjaciół. Atrakcją był mini recital Iwony Tomczak - koleżanki bohaterki wieczoru, również wychowanki MDK z pracowni gitary pana Borysa Przetakiewicza.

  Wystawę w SZATNI można było oglądać do końca stycznia 2019.

  >> więcej
 • fot. I. Drużbiak-Machcińska

  Poezja i fotografia...grudzień 2018

  Serdecznie zapraszamy na WYSTAWĘ FOTOGRAFII Pani Ireny Drużbiak - Machcińskiej do Galerii SZATNIA MDK od środy 21 listopada do 3 grudnia 2018 roku. Pani Irena już od 40 lat pisze wiersze i jak sama mówi o sobie: „do pisania poezji natchnęło mnie około roku 78, jestem pisarzem tzw. niedzielnym, piszę, jeśli spłynie na mnie to coś…”. Wydała kilka tomików wierszy, były one czytane przez kaliskich aktorów min. Izę Beń i Szymona Mysłakowskiego. Od 10 lat Pani Irena zajmuje się również fotografią amatorską, od wielu bierze udział w cyklicznych konkursach fotograficznych w Wieży Ciśnień, a jej fotografie są eksponowane na wystawach pokonkursowych, co bardzo cieszy i mobilizuje autorkę do dalszej pracy. O WIECZORZE AUTORSKIM, który pani Irena "popełniła" przeczytacie w AKTUALNOŚCIACH!

  >> więcej
 • "Cztery pory emocji w sztuce" listopad 2018

  Po raz kolejny mieliśmy ogromną przyjemność zaprezentować w Galerii SZATNIA MDK wystawę z cyklu UCZEŃ I MISTRZ. Autorkami obrazów pt. „Cztery pory emocji w sztuce” były: Pani IZABELA DRZEWIECKA oraz jej uczennice: JESSIKA BARTŁOMIEJCZYK, MAŁGORZATA KOŁODZIEJCZAK, AGNIESZKA KUŚWIK, KORNELIA MAREK i KINGA POPIOŁEK, reprezentujące Szkołę Podstawową im. Wincenta Pola w Stawiszynie, a dokładniej - klasy gimnazjalne. Pani Izabela od wielu lat zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym, stosując eksplozję kolorów i światła. O swojej twórczości mówi: ”…technika nakładania warstw z gestem zacierania i modyfikacji poprzednich staje się formą gry z przypadkiem. Iluzja przestrzeni, spontaniczność, intuicyjne znaki, podejmowane na poziomie logiki przestrzennej, wprowadzają widza w przestrzeń przeżyć i odczuć świata materii.” Edukację z malarstwa odbyła w pracowni profesora Andrzeja Niekrasza. Jest absolwentką Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Od 2004 roku pracuje w stawiszyńskiej szkole jako nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych. Swoją pasją, zaangażowaniem, miłością do sztuki zaraża swoich podopiecznych, kreując i wspierając młode talenty. Jej wychowankowie są laureatami wielu konkursów o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, rejonowym i powiatowym.

  Realizacja projektu „Cztery pory emocji w sztuce” rozpoczęła się jesienią 2016 i zakończyła dwa lata później. Projekt miał na celu aktywne uczestnictwo i tworzenie autorskich wypowiedzi za pomocą różnych technik plastycznych oraz mediów. Uczniowie rozwiązywali problemy plastyczne w sposób innowacyjny i twórczy. W czasie realizacji projektu zapoznali się z wieloma technikami malarskimi oraz z warsztatem artystycznym opiekuna projektu oraz znanych artystów sztuki współczesnej. Wielką inspiracją dla wszystkich była twórczość niemieckiego malarza Gerharda  Richtera. Cel dwuletnich spotkań ze sztuką został osiągnięty i zwieńczony wystawą w Gminnym Ośrodku Kultury 9 maja 2018 roku. Prezentacja w Galerii SZATNIA MDK jest więc drugą odsłoną młodych twórców, tym razem jednak w towarzystwie prac Mistrza.

  Język abstrakcji w niezwykły sposób połączył prace dwóch pokoleń w jedną spójną całość. Te niezwykle energetyczne obrazy rozświetliły swoimi barwami przestrzeń naszej galerii i wprowadziły uczestników wystawy do świata emocji. Nie sposób tu nie wspomnieć o miłej atmosferze, jaka towarzyszyła nam podczas wernisażu. Wśród gości znaleźli się Burmistrz Stawiszyna Pani Justyna Urbaniak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Stawiszynie Pani Joanna Woszczyk, wicedyrektor Pani Ewa Nowacka, inspektor ds. Oświaty Pani Aleksandra Bylica oraz dumni rodzice i przyjaciele malarek. Wernisaż uświetnił koncert Bogumiła Knychausa – muzyka ze SP w Stawiszynie. Wszystkich gości przywitała Pani Beata Paszak, dyrektor MDK.

  Wszyscy wiedzą, że Kalisz to najstarsze miasto w Polsce, a co wiemy o Stawiszynie? To najmniejsze miasto w Polsce, ale … z ponadprzeciętną ilością mieszkańców zakręconych artystycznie. To wielka zasługa wszystkich stawiszynian, ale przede wszystkim dyrekcji, nauczycieli i uczniów tamtejszej Szkoły Podstawowej, która otrzymała tytuł laureata Wielkopolskiej Szkoły Roku 2018 i znalazła się w gronie 5 najlepszych placówek. Serdecznie gratulujemy naszym przyjaciołom, życzymy dalszych sukcesów i liczymy na owocną współpracę – pomysły już się rodzą.

  >> więcej
 • Spotkanie z Weroniką MACHOWICZ wrzesień 2018

  W piątkowe popołudnie, 28 września, w Galerii SZATNIA MDK odbyło się spotkanie autorskie WERONIKI MACHOWICZ. Tym miłym akcentem zakończyliśmy prezentowaną w naszej galerii wystawę RETROSPEKTYWA. Miesiąc obcowania z kopiami obrazów wielkich mistrzów malarstwa, klimatycznymi ikonami, rysunkami i studiami zostanie na długo w naszej pamięci. Pani Weronika w bardzo ciekawy sposób wprowadziła nas w swój świat już podczas wernisażu, jednak zakończenie wystawy było ucztą nie tylko dla oczu, ale przede wszystkim dla ucha. Usłyszeliśmy opowieść nie tylko o tajnikach powstawania każdego z prezentowanych obrazów. Młoda kaliska artystka pokazała nam swoją historię - związaną z wyborem Liceum Plastycznego, kierunkiem  studiów i  wyborem samej uczelni. Opowiedziała o studiach, możliwościach samorealizacji i perspektywach po ich zakończeniu. Te informacje były dla przybyłych gości niezwykle cenne, ponieważ wśród nich była młodzież z pracowni plastycznej MDK, która rozważa dalszą edukację w kaliskim Liceum Plastycznym. Po tak interesującej prezentacji zawód konserwatora zabytków nie będzie już kojarzony z nudą i nieatrakcyjnością. Bardzo gorąco dziękujemy Pani Weronice za miły i owocny czas i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mogli pokazać jej prace w naszej galerii.

   

  O wystwie przeczytacie poniżej.

   

  >> więcej
 • Weronika Machowicz wystawa retrospektywna wrzesień 2018

  Nowy sezon artystyczny w Galerii SZATNIA MDK rozpoczęliśmy interesującą wystawą WERONIKI MACHOWICZ. Autorka, będąc w Liceum Plastycznym w Kaliszu, już dwukrotnie prezentowała swoje prace w naszej galerii na wystawach zbiorowych. Obecnie jest  studentką piątego roku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Konserwacji i Restauracji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej.

   

  WYSTAWA RETROSPEKTYWNA obejmuje prace, które powstały, między innymi, w toruńskim Zakładzie Technik i Technologii Malarskich. Można tu znaleźć kopie technologiczne: obrazu Vermera „Uliczka” olej na płotnie, dwie ikony „Chrystus Pantokrator” oraz „Matka Boska trójruka” (dla niewtajemniczonych „trójręka”) w technice temperowej. Charakteru pierwszej ikonie dodaje materiał, na którym ją wykonano - jest to oryginalna deska z kościółka św. Wojciecha na Zawodziu. Kolejna ciekawostka - ikona przedstawiająca Matkę boską pozłocona została prawdziwym złotem w odróżnieniu od kopii gotyckiej św. Barbary (z Muzeum Okręgowego w Toruniu), która błyszczy złotym szlagmetalem. Na wystawie prezentujemy też kopię malarstwa niderlandzkiego, wykonaną w technice kazeinowo-olejnej. Wśród wystawionych prac można znaleźć  kopię Hansa Holbeina „Portret Mikołaja Kratzera”. Kolejny obraz to praca wykonana  przez Weronikę jeszcze w Liceum Plastycznym w Kaliszu i jest to kopia obrazu Jacka Malczewskiego „Natchnienie malarza” . Pozostałe dwa płótna prezentowane w Galerii SZATNIA MDK pochodzą z pleneru w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wśród prac malarskich na wystawie można zobaczyć też rysunki studyjne, portrety, rysunki gipsowych odlewów czy też studia czaszki, wykonane podczas zajęć z anatomii.

  Otwarcie wystawy, które odbyło się w środę 12 września, przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a przybyli na wernisaż goście zadali autorce dziesiątki pytań. Wszystkich zainteresowanych sekretami konserwacji zabytków serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z WERONIKĄ MACHOWICZ, które odbędzie się w Galerii SZATNIA MDK w dniu zakończenia wystawy - 28 września o godzinie 17.00. Do tego dnia wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Młodzieżowego Domu Kultury. Wstęp wolny.

  >> więcej
 • Rzeźba... w MDK - maj 2018

  Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w środę 9 maja, w Galerii SZATNIA MDK odbyły się warsztaty rzeźbiarskie, zorganizowane dla wychowanków Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu. Przeprowadziły je: p. Bogusia Kowalczyk i p. Beata Solińska. Od wczesnych godzin porannych dziesięcioosobowa grupa młodzieży wraz ze swoimi opiekunami pracowała z niesłabnącym zapałem. Jak się okazało, przygoda z gliną wciągnęła wszystkich bez wyjątku. Wraz z upływem czasu, w twórczej atmosferze, pojawiały się coraz to ciekawsze rozwiązania, do których inspirował nas otaczający świat przyrody. Wśród różnorodnych form organicznych znalazł się też cykl z aniołami, który wszystkim bardzo się spodobał. Serdecznie dziękujemy młodym twórcom oraz ich opiekunom za miłą i owocną współpracę. Warto tu dodać, że do końca maja w Galerii SZATNIA prezentowana jest wystawa prac plastycznych naszych przyjaciół z „Budowlanej” pod tytułem TO MY.

  >> więcej
 • Rzeźba w MDK - kwiecień 2018

  Wiosna to niezwykle inspirujący czas. Wraz z odradzającą się przyrodą, pojawiają się też nowe pomysły i nowe wyzwania. W takich właśnie okolicznościach powstał pomysł zaadoptowania części Galerii SZATNIA na pracownię rzeźbiarską. Już 12 kwietnia ruszyły pierwsze warsztaty dla młodzieży z pracowni plastycznej p. Bogusi Kowalczyk. Do projektu zostali zaproszeni również młodsi twórcy, którzy rozwijają swoje talenty w MDK pod kierunkiem p. Marty Dutki oraz p. Beaty Solińskiej. W warsztatach będą uczestniczyć również osoby niepełnosprawne z Grupy Plastycznej TĘCZA MDK.

  Grupa młodzieżowa realizuje prace z gliny z zakresu rzeźby organicznej. Powstało już wiele ciekawych rozwiązań, które można zobaczyć w wersji roboczej w SZATNII. Następny etap to zmierzenie się z nieco trudniejszą techniką. Będą to projekty rzeźbiarskie z gipsu, na wykonanych wcześniej konstrukcjach drucianych.

  Twórcza atmosfera i wszechobecny nieład są nieodłącznymi towarzyszami warsztatów z użyciem gliny. Tak właśnie jest obecnie w naszej nowo powstałej pracowni rzeźbiarskiej. Trudno uwierzyć, że w tym pomieszczeniu jeszcze niedawno była miła kawiarenka. I jak na wiosnę przystało, po zakończonej pracy, będą czekały nas MEGA prządki.

   

  >> więcej
 • TO MY kwiecień 2018

  Radość, uśmiech i duma objęły w posiadanie wszystkich uczestników wernisażu wystawy zatytułowanej „To My”, który odbył się w Galerii SZATNIA MDK w środę 25 kwietnia. Autorami prezentowanych prac byli uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 19 w Kaliszu. Te wybrane na wystawę, to tylko niewielka część ich dorobku artystycznego.

  Jak podkreślają nauczyciele z „19”- zajęcia plastyczne są jednym ze sposobów wspomagających wszechstronny rozwój i ważnym elementem procesu rewalidacyjnego i terapeutycznego. Dlatego wciąż, w pracy z dziećmi i młodzieżą, poszukują nowych form ekspresji, w której najpełniej mogą się wyrazić ich niepełnosprawni podopieczni i możliwości prezentacji dorobku na zewnątrz, tak jak w Galerii SZATNIA, aby dostarczyć dodatkowy zastrzyk energii, witaminę zadowolenia i motywację do dalszego tworzenia.

  Podziękowania i gratulacje wszystkim autorom, a było ich 51, oraz nauczycielom, pod których czujnym okiem prace powstały, wspólnie złożyli: p. Beata Paszak dyrektor MDK, p. Dagmara Kołacińska wicedyrektor SPS 19 i p. Krzysztof Jurek, reprezentujący Wydział Edukacji w Kaliszu. Miłą niespodziankę sprawiły uczniom z „Budowlanej” opiekunki Galerii SZATNIA. Panie: Bogusia Kowalczyk i Beata Solińska oprowadziły gości po MDK, pokazały nasze pracownie i urządziły zabawę w „żywe rzeźby”, a na koniec zaprosiły na warsztaty z gliną w roli głównej – już 9 maja.

   

  >> więcej
 • Magiczna Irlandia w MDK - marzec 2018

  Już po raz piąty Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu uczestniczył w obchodach Dni Św. Patryka, organizując konkurs plastyczny "Magiczna Irlandia". W środę 14 marca w Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się laureaci konkursu, ich rodziny, opiekunowie artystyczni oraz goście specjalni: Pani Grażyna Dziedziak - Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza, Pani Justyna Schramm - wiceprezes Fundacji Kultury Irlandzkiej oraz Pan Leszek Ziąbka - archeolog, przedstawiciel Stowarzyszenia Pro Kalisia, pomysłodawca i koordynator całego przedsięwzięcia. Wernisaż uświetnił koncert zaprzyjaźnionego z MDK zespołu, który wprowadził wszystkich w klimat Zielonej Wyspy. Zagrali dla nas: Kacper Sobański, Patryk Ulaszewski, Krzysztof Hadrych oraz Bartek Kiczka. Gości powitała Pani Beata Paszak - dyrektor MDK. W tegorocznej edycji konkursu nagrody otrzymało 16 osób, natomiast 33 zdobyły wyróżnienia. Tę piękną, niezwykle barwną wystawę można oglądać w Galerii SZATNIA MDK przez miesiąc (do połowy kwietnia). Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a na prośbę opiekunek galerii: Bogusi Kowalczyk i Beaty Solińskiej szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pana Leszka Ziąbki - miłośnika kultury irlandzkiej, który swoją pasją od lat zaraża kaliszan.

  >> więcej
 • Tańcowała igła z nitką...styczeń 2018

  W Galerii SZATNIA MDK odbyło się uroczyste podsumowanie działań plastycznych, które od kilku tygodni miały miejsce w dziecięcej pracowni plastycznej pod kierunkiem p. Marty Dutki. W galerii pojawiły się szmaciane, ręcznie szyte kukiełki, wykonane zgodnie z wymyślonym wcześniej projektem. Każda praca jest jedyna w swoim rodzaju i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Dziecięca szczerość i autentyczność, doprawiona rozbrajającą techniką szycia przez kilkulatka, urzeka. Warsztaty projektowania i szycia dla najmłodszych wychowanków MDK prowadzone przez panią Martę to próba podzielenia się z dziećmi nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również pasją tworzenia rzeczy niekonwencjonalnych. Wystawę można było oglądać do 30 stycznia.

  >> więcej
 • Życzymy Wam WOLNOŚCI BEZ NAŁOGÓW grudzień 2017

  Etiudą "...o samotności w sieci" w wykonaniu Teatru POBOCZE MDK rozpoczęło się uroczyste podsumowanie XVII edycji Konkursu Plastycznego WOLNOŚĆ BEZ NAŁOGÓW. Jest to wspólne przedsięwzięcie Młodzieżowego Domu Kultury i Miasta Kalisza, któremu od trzech lat partneruje również Komenda Miejska Policji w Kaliszu.

  Spośród 260 prac, nadesłanych na konkurs z 27 kaliskich szkół i placówek, jury przyznało 18 równorzędnych nagród i 26 wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych i piątej dla osób z niepełnosprawnością (wyniki konkursu znajdziecie TUTAJ). Wszystkie wybrane prace można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w Galerii SZATNIA MDK, którą wspólnie otworzyli, we wtorek 5 grudnia, panie: Karolina Pawliczak wiceprezydent Miasta Kalisza i Beata Paszak dyrektor MDK oraz pan Janusz Sibiński zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM w obecności najmilszych gości: laureatów konkursu i ich opiekunów artystycznych. Byli też koledzy nagrodzonych, dumni rodzice i jeszcze dumniejsi dziadkowie.

  Dla młodych artystów organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek: pamiątkowe dyplomy, nagrody i Kalendarze na 2018 rok, których ozdobą jest kilkanaście prac najtrafniej oddających temat konkursu: profilaktykę uzależnień oraz promocję zdrowego stylu życia. Dodatkowo, obecne na wernisażu panie Policjantki, rozlosowały pluszowe miśki, które trafiły do najmłodszych autorów prac, a opiekunki galerii zaprosiły do "słodkiego baru", jak na wernisażu przystało.

  Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, a szczególnie osiągnięcia tego najważniejszego celu - życia wolnego od nałogów, wypełnionego pasją i radością czerpaną ze sportu, ze spotkań z przyjaciółmi, z czasu spędzanego z rodziną.

  Wystawę "Wolność bez nałogów" można było oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury do końca grudnia 2017, od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy placówki. Wstęp wolny.

  >> więcej
 • Ptaki fantastyczne, ptaki egzotyczne...listopad 2017

  24 listopada 2017 w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się finisaż – uroczyste podsumowanie plastycznego projektu PTAKI FANTASTYCZNE. Na przestrzeni kilku tygodni w Galerii SZATNIA MDK przedszkolaki z „1” i „9” oraz Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Świat” wraz ze swoimi nauczycielkami, różnymi technikami przy użyciu nieoczywistych materiałów, wyczarowywały niezwykłe, wręcz kosmiczne ptaki - cudaki. Powstała z nich efektowna wystawa, którą w piątkowe popołudnie otworzyła pani Beata Paszak – dyrektor MDK wraz z panem Andrzejem Werblińskim – prezesem Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA. Dla wszystkich małych twórców, autorów prezentowanych prac, mieli niespodzianki. Każda uczestnicząca w warsztatach grupa przedszkolaków otrzymała prezent – domek do wspólnej twórczej zabawy, pamiątkowe dyplomy i zaproszenia na VI KALISKĄ WYSTAWĘ PTAKÓW EGZOTYCZNYCH. Opiekunki galerii panie: Bogusia Kowalczyk i Beata Solińska, jak zwykle, zadbały o dobre samopoczucie wszystkich gości, a uczestniczące w warsztatach przedszkola i Rada Rodziców MDK przygotowały słodki poczęstunek.

  >> więcej
 • PTAKI FANTASTYCZNE w nowej formule - listopad 2017

  Galeria SZATNIA MDK rozpoczęła realizację nowego projektu. Dotychczasowy konkurs plastyczny PTAKI FANTASTYCZNE, który towarzyszył wystawom „żywych” ptaków egzotycznych, zmienił formułę na cykl warsztatów plastycznych dla kaliskich przedszkoli. Do projektu zostały zaproszone przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Świat” oraz Publicznego Przedszkola nr 1. W środowy poranek 11 października swoją artystyczną przygodę, pod kierunkiem pani Klaudii Rymarczyk, przeżyły „Misie”. Przy ptasich trelach, w niezwykle twórczej atmosferze, przedszkolaki wykonywały prace z przeróżnych materiałów = odpadów. Efekt końcowy ich poczynań jest zachwycający. Charakterystyczna dla twórczości dzieci świeżość i spontaniczność, której zazdrościł im sam Pablo Picasso, widoczna jest w każdej pracy, którą stworzyły. Fantastyczne ptaki: przestrzenne, różnobarwne, zadziwiające, będzie można zobaczyć w Galerii SZATNIA MDK 24 listopada na wystawie powarsztatowej, łączącej wszystkich uczestników projektu.

  >> więcej
 • MALARSTWO i SZKICE Aleksandry Walkowiak

  Nowa wystawa w Galerii SZATNIA MDK wrzesień 2017

  Sezon artystyczny 2017/2018 w Galerii SZATNIA MDK rozpoczęliśmy wystawą MALARSTWO I SZKICE ALEKSANDRY WALKOWIAK. Prezentowane prace to efekt twórczych i warsztatowych poszukiwań Oli, których motywem przewodnim jest martwa natura i kaliska architektura. Znakomita większość z nich powstała pod kierunkiem cenionego kaliskiego artysty Janusza Lewandowskiego w pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. I to właśnie przy Fabrycznej 13-15 przez ostatnie cztery lata można było śledzić rozwój młodej artystki – uczennicy, a dzisiaj absolwentki III LO. Za kilka dni Ola, a może wypadałoby już pisać Aleksandra, zmieni adres i zmierzy się z kolejnym wyzwaniem – architekturą na Politechnice Wrocławskiej.

  Wernisaż, który odbył się w środę 20 września w Galerii SZATNIA MDK, zgromadził mnóstwo gości. Wśród nich znaleźli się przyjaciele i rodzina Oli, jak też osoba szczególnie związana z naszą społecznością - pani Grażyna Dziedziak, wieloletni dyrektor MDK, a obecnie Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu. Wielką niespodzianką była obecność Chóru KOPERNIK, w którym nasza artystka śpiewała. "Sto lat" odśpiewane pod dyrekcją pani Henryki Iglewskiej - Mocek wzruszyło nie tylko samą adresatkę utworu, ale wycisnęło łzę wielu uczestnikom wernisażu. Z wielką radością gościliśmy też grupę młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego nr 2.

  Wystawę w niezwykle ciepły sposób otworzyła pani Beata Paszak – dyrektor MDK, doceniając talent i pracowitość młodej artystki. Wymieniła też powody, które sprawiły, że jest dzisiaj wyjątkowo dumna: po pierwsze Ola swoje umiejętności doskonaliła w MDK, po drugie rozwijała się artystycznie pod kierunkiem Janusza Lewandowskiego i po trzecie jesteśmy w miejscu, które 10 lat temu było szkolną szatnia, a dzięki panu Januszowi i jego wychowankom powstała galeria z myślą dokładnie o takich młodych ludziach jak ALEKSANDRA WALKOWIAK. Podziękowanie z ust Gospodarza placówki usłyszeli również rodzice Oli, których zaangażowanie w przygotowanie wystawy, jak też we wszystkie dotychczasowe osiągnięcia córki, jest wzruszające.

  >> więcej
 • Rysunki i grafiki Julii Góreckiej maj 2017

  W Galerii SZATNIA MDK w ostatni dzień maja otwarto niezwykłą wystawę niezwykłej nastolatki, która zadziwia talentem, pracowitością, konsekwencją w realizacji swoich pasji oraz dojrzałością. Ekspozycja pt. „Rysunki i grafiki Julii Góreckiej” obejmuje prace, które powstały w 2016 i 2017 roku, jest ich prawie 100. Bohaterów swoich rysunków i grafik wymyśla sama lub inspiruje się istniejącymi w wirtualnej rzeczywistości. Nie ustaje w twórczym odkrywaniu i ilustrowaniu świata nastolatków. W ostatnim czasie Julia sięga po różnorodne techniki i zróżnicowaną tematykę. Duże znaczenie mają dla niej barwy i stosowanie światłocienia. Od ubiegłego roku coraz chętniej zajmuje się grafiką komputerową. Na prezentowanej wystawie motywem powtarzającym się i łatwym do uchwycenia są wizerunki kotów oraz postaci z wybranych gier komputerowych.

  Julia ma 12 lat. Mieszka w Stawiszynie. Tam też uczy się w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola. Zainteresowanie rysunkiem, a przede wszystkim operowanie kreską bez używania kolorów, dominowało u niej od najwcześniejszego dzieciństwa. Już w przedszkolu wykazywała szczególne zainteresowanie postaciami bajkowymi i komiksowymi. I już wówczas nauczyciele zwracali uwagę na jej rysunki wykonywane wyłącznie ołówkiem. Przez kilka lat komiksowe historyjki przeważały w powstających pracach. Stąd też nadal widoczna jest na jej obrazkach kreska komiksowa.

  Od 2012 roku Julia uczęszcza na zajęcia plastyczne do Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu, rozwijając swoje umiejętności pod kierunkiem Bogusławy Kowalczyk. Kilkakrotnie była nagradzana i wyróżniana w konkursach szkolnych oraz w kaliskim MDK. Ma na swoim koncie jedną wystawę indywidualną „Rysunki i grafiki Julii Góreckiej”, która została zorganizowana w ubiegłym roku pod patronatem burmistrza Gminy i Miasta Stawiszyn w MGOK w Zbiersku. Również w ubiegłym roku zdobyła I. miejsce w konkursie plastycznym „Mieszko, Mieszko mój koleżko”. Opiekę merytoryczną nad uczniami ze Stawiszyna sprawowała nauczycielka plastyki Izabela Drzewiecka.

  >> więcej
 • Obiekty Użyteczne Adriana Kempy MDK 2017

  "Użyteczne" warsztaty! kwiecień 2017

  W ostatnim tygodniu kwietnia wychowankowie z dwóch pracowni plastycznych MDK, pod opieką Beaty Solińskiej  i Bogusławy Kowalczyk, wzięli udział w nietypowych warsztatach artystycznych. Poprowadził je Adrian Kempa. Inspiracją do działań była instalacja site - specyfik OBIEKTY UŻYTECZNE, która zagościła nie tylko w Galerii SZATNIA MDK, ale także w innych przestrzeniach budynku. Pan Adrian Kempa, autor wystawy, w ciekawy sposób wprowadził uczestników warsztatów w świat sztuki użytkowej i zapoznał ich z problematyką "obiektów" w sztuce. Kolejnymi etapami warsztatów było samodzielne projektowanie i wykonanie mebli i makiet. Dzięki niezwykłej energii Pana Adriana wszyscy ochoczo przystąpili do pracy. Warsztatom towarzyszyła twórcza atmosfera, a czas spędzony razem okazał się fajna zabawą i przygodą. Więcej o wystawie OBIEKTY UŻYTECZNE przeczytacie poniżej.

  >> więcej
 • Galeria SZATNIA MDK kwiecień 2017

  W kwietniu w Galerii SZATNIA MDK można było zobaczyć niecodzienną wystawę autorstwa Adriana Kempy. OBIEKTY UŻYTECZNE to instalacja site-specific stworzona z myślą o prezentacji w naszej placówce. Obiekty, zestawione z rzeźbiarsko zakomponowanych brył oraz książek i magazynów o sztuce, pozwoliły młodym użytkownikom odkrywać tajniki sztuki, architektury i projektowania. Były też próbą odpowiedzi na pytania:


  Czym jest OBIEKT? Czym jest OBIEKT w sztuce? Czy OBIEKT można dotykać?
  Czy książka może być OBIEKTEM? Czy OBIEKT może być użyteczny?

   

  Cały projekt OBIEKTY UŻYTECZNE  miał charakter edukacyjny. Złożyły się na niego spotkania i warsztaty z młodzieżą, dotyczące wpływu sztuki na życie człowieka oraz podstaw tworzenia i projektowania.

  >> więcej
 • Magiczna Irlandia 2017

  Zielona wyspa w Galerii SZATNIA MDK marzec 2017

  Od środy 15 marca w GALERII SZATNIA MDK można było zobaczyć wystawę pokonkursową „MAGICZNA IRLANDIA", którą zorganizowaliśmy już po raz czwarty w ramach obchodów Dni św. Patryka w Kaliszu. W tegorocznej edycji konkursu przyznano 17 nagród i 26 wyróżnień. Na uroczystym otwarciu wystawy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki z rąk organizatorów, których mieliśmy przyjemność gościć. Byli z nami: Pani Grażyna Dziedziak - naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu, Pan Leszek Ziąbka - miłośnik kultury irlandzkiej, archeolog Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz Pani Beata Paszak - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do Galerii SZATNIA MDK, gdzie jeszcze przez miesiąc, do połowy kwietnia, będzie można obejrzeć wystawę i choć na chwilę przenieść się na tę niezwykłą, zieloną wyspę.
  Wystawa i konkurs odbywają się pod patronatem Ambasady Irlandii w Polsce oraz Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu i są częścią szeregu miejskich imprez, przybliżających kulturę irlandzką kaliszanom. Szczegółowy program na załączonym AFISZU.

  >> więcej
 • Galeria SZATNIA MDK 2017

  Kot Remigiusz i jego goście luty 2017

  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne dla kaliskich przedszkoli, które towarzyszyły prezentowanej w Galerii SZATNIA MDK wystawie KOCIE CO NIECO Klaudii Rymarczyk. Głównym bohaterem artystycznego projektu dla przedszkolaków był kot Remigiusz. Jego zwariowane przygody mali warsztatowicze przenosili na papier w specjalnie dla nich zaaranżowanej przestrzeni ze sztalugami. Nasi goście mogli też spędzić czas w kąciku zabaw i posłuchać opowieści o kocie, która jest integralną częścią wystawy. Tekst bajki, autorstwa Klaudii Rymarczyk, nagrano w Młodzieżowym Studiu Nagrań w MDK, a czytał ją Tomasz Kubis. Odwiedziło nas już kilkudziesięcioro przedszkolaków, wśród zwiedzających były między innymi grupy z Publicznego Przedszkola nr 1, 9 i 27 oraz Niepublicznego Przedszkola „Szczęśliwa Trzynastka” i Zespołu Szkół nr 11. Warsztaty przeprowadziły opiekunki galerii: Panie Beata Solińska i Bogusia Kowalczyk. Więcej o wystwie KOCIE CO NIECO przeczytacie poniżej.

  >> więcej
 • Galeria SZATNIA MDK styczeń 2017

  Na przełomie stycznia i lutego w Galerii SZATNIA MDK można było oglądać nietypową wystawę - KOCIE CO NIECO Klaudii Rymarczyk, absolwentki UAM, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Oprócz ekspozycji prac malarskich z cyklu „Powroty” na wystawie zobaczyliśmy także własnoręcznie wykonane przez artystkę zabawki interaktywne i książkę pt. „Przygody Kota Remigiusza”, którą napisała i zilustrowała.

  Zabawki edukacyjne i kącik ze sztalugami dla „małych artystów” cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród przybyłych na wernisaż przedszkolaków, które przystąpiły ochoczo do zabawy jeszcze przed oficjalnym otwarciem wystawy. Pobyt zaproszonych gości umilał głos Tomasza Kubisa, czytającego bajkę o kocie Remigiuszu. Barwny, wesoły, pełen gwaru i zabaw wernisaż otworzyła Pani Beata Paszak dyrektor MDK, która wraz z uczestnikami wystawy przeniosła się w cudowny świat dziecka, z którego czerpie swe inspiracje Klaudia Rymarczyk. W centrum uwagi autorki wystawy znajduje się twórczość dziecka i to głównie dzieci w wieku przedszkolnym są jej adresatami.

  >> więcej